Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TUNING wzmaka samochodowego ale od strony audio

13 Lut 2005 23:11 1259 6
  • Poziom 22  
    Mam wzmacniacz "cenionej" firmy Boschmann;-). Jedyny chyba rozsądny model z oznaczeniem PCH 990ATX.
    Ale nie to jest problemem. Chce zmienić w nim koncówki mocy ponieważ wiem ze powinno to dać wymierny efekt. W tej chcwili w stopniu koncowym pracują A1694 i C4467.Parametry mają słabe. Zaledwie 8A i 80W oddawania.
    Zeby odrazu uniknąć pytan napisze jak ogólnie wygląda budowa wzmaka.
    Wzmak jest 2kan. Jeden kanał skłąda sie z przetwornicy niezaleznej dla niego. W stopniu koncowym występują w/w koncówki a dokładnie 6 sztuk w postaći trójcy połączonej równolegle i komplementarnej dla niej dwugiej trójcy. Zasilanie z przetwornicy wynosi +/-35V(70V po zsumowaniu) albo troche wiecej bo kondzie są do 50V a ja nie mierzyłem tego napięcia i nie jestem pewien czy podane jest własciwe. Moze być wieksze.
    Teraz drugi kanał jest taki sam. W mostku wiadomo ze jest odwrócenie fazy i mamy 2 razy wieksze U.
    Wzmak pracuje obciązeniem 1.6ohm.
    Wyciągnąłem na nim 142dB. Chciałbym wiecej...;-)
    Doradzcie jakieś koncówki z sensownymi parametrami i ceną bo tych sztuk jest 12 wiec nie kupie koncówki za 50zł;-)
    z góry dziekuje:-)
  • Poziom 24  
    Witam 142dB to ładnie jak na lotnisku odrzutowców.Moge ci poradzić zmież napięcie na przetwornicy i zobacz czy mocno siada.Jak dużo siada to wstaw kondensatory dodatkowe to da większego kopa przy mocnym basie ale kutkim ponieważ przetwornica nie wzdąży doładować kondensatorów.Ale wtedy to może coś polecieć przy tym katowaniu

• Poziom 26  
    mozesz poczytac o tuningu wzmacniaczy w innych postach a jak dojdziesz do tego za trzeba podniesc napiecie to podyskutujemy o przerobce przetwornicy (przewiniecie trafa, kondenstaory,diody tarnzystory.)pozdr
  • Poziom 40  
    Dokladnie jest tak jak kolega wyzej napisal.
    Zeby miec wieksza moc trzeba podniesc napiecie przetwornicy ale to przeciazy koncowki mocy wiec trzeba je wzmocnic a wiec skonstruowac wzmaka od poczatku. Pozatym zebys mial 3dB wiecej trzeba dysponowac dwa razy wieksza moca. A lekki tuning nie bedzie nawet mierzalny.
  • Poziom 22  
    Faktycznie lekki tuning nic nie da. Ale napięcia na przetwach nie brakuje. 70V na kanał pozwala na osiągnięcie sporej mocy przy 1.6ohm a juz tymbardziej w opcji mostka zakłądając ze mapięcie sie sumuje.(chodzi mi o to i teraz przesadze celoswo, ze jesli by puscił bezposrednio napięcie z zasilania na zaciski głosnika to jego wartosc wyniosłąby 140V)
    Chodzi o to ze mam zamiar dodać drugi głosnik. Jeden ma 500W(RMS) a daje na niego 1kW. Po dodaniu drugiego moc bedzie niby taka jaką powinno sie stosować. Jednakze zawody dB mają swój urok i ogólnie głosniki naogół dostają 200%swojej mocy. Chciałbym wykręcić z niego jeszcze z 200w bo i tak głosniką powyzej tej mocy brakuje siły z napędu do wiekszych wychyleń.
    Oto ten głosnik.TUNING wzmaka samochodowego ale od strony audio
  • Poziom 40  
    Teoretycznie dobrze myslisz ale to napiecie przy pelnym obciazeniu spadnie i to czasem bardzo mocno. Druga sprawa to tzw nasycenie koncowki mocy czyli roznica miedzy napieciem zasilajacym a napieciem wyjsciowym. Dobra koncowka mocy ma to napiecie na poziomie 3V ale kiepska mocno przeciazona moze miec nawet 10V wiec jesli zasilanie bedziesz mial 140V to na wyjsciu pojawi sie tylko 120V.
    Jesli jeden glosnik ma 1.6oma i podlaczysz drugi rowniez 1,6oma to nie wroze nic dobrego wzmakowi chyba skapituluje. Trzeba by dolozyc drugi wzmak. Ale czy po takich przerobkach przypadkiem nie zmienisz kategorii w ktorej startujesz?
    Inna sprawa to to ze chyba glosnik ktory widac na zdjeciu nie jest zbyt efektywny. Jeden kolega z forum zastosowal glosniki BEYMA POWER15 i wygral zawody. Bo to glosniki z ogromnymi magnesami i prawie estradowa efektywnoscia za ulamek ceny twojego.
    Na twoim miejscu pomyslalbym o wzmaku w clasie D (Buszmen robi cos takiego) I najlepiej podlaczac jeden wzmak do jednego glosnika bo za duze obciazanie wzmaka zmniejsza jego sprawnosc. Co widac zreszta w mocy oddawanej ktora nie podwaja sie przy zmniejszaniu o polowe impedancji.
    Ostatnia sprawa to strojenie bass-reflexu na najwyzsza efektywnosc.
  • Poziom 22  
    Jeden kolega z forum zastosowal glosniki BEYMA POWER15 i wygral zawody

Znam tego kolege bo na kazdych zawodach sie wydzimy. Sylwek ma 2 beymy w golfie 2 ja mam jeden głosnik 15cali Sprawność jego głosników to jak sie nie myle ok 95dB. Mój głosnik ma 85dB. Zakłądając ze cisnienie akustyczne wzrasta wraz z kwadratem objętości o logarytnicznie do mocy(a Sylwek daje z 2 takich samych wzmacniaczy) to jego przewaga nade mną o 1dB na mierniku z firmy BASSER jest chyba znikoma. W tej chcwili on ma 144.7 ja mam 140.7. (na mierniku PASCA i po jego modyfikacjach skrzyń)
    Sama różnica 4 dB wynika z rozmiarów aut i mocy jaką podaje on i ja. Tak wiec na nic tu są sprawności głosników bo inaczej on powinien mieć conajmniej 150dB.

EDIT. Sylwek ma 1 miejsce w polsce w swojej kalasie w której suma sumarum tez powinienem sie znajdować i jak wyrusze z dwiema 15tkami to tez bede z nim w grupie. Ja mam skromne 2 miejsce w swojej klasie :)

Wzmacniacz boschmana klasy D jest o wiele gorszy od naszych analogowych teoretycznie słabszych wzmaków. Po pierwsze współczynnik tłumienia po drugie kontrola przemawia na korzyść naszych.
    Nie wiem ile pojeżdze na magmach ale chyba coś zmienie w audio i ujme to w 3 słowach. Cerwin Vega Stroker18' :)

kolejny EDIT:
    Nie wiem jak sie przyglądałeś tej kolumnie ale pole przekroju mojego portu BR ma rozmiar sporej szuflady na bielizne czy skarpetki jak kto woli. A ilość powietrza znajdująca sie w tej długiej na 43cm szczelinie jest mniej wiecej wystarczająca na srobienie skrzynki zamkniętaj do głosnika 12cali. Z fotki cięzko ujrzeć proporcje wiec rozumiem. Z tego głosnika nie wydobedzie sie innego dzwieku jak 58hz bo jego efektywność jest najlepsza przy tej i jedynie przy niej ma duzą wytrzymałość mocową. mocową

Dodano po 16 [minuty]:

TUNING wzmaka samochodowego ale od strony audio
    tu moze lepiej widać całość