Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieznane gniazdko elektryczne w wagonach PKP.

31 Sty 2013 21:12 6243 19
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie,
    to pierwszy mój post, być może jest w nieodpowiednim dziale, lub ten temat był już poruszany, jednak wyszukiwarka nic ciekawego mi nie znalazła. Do rzeczy.

Poszukuję jakichś informacji na temat rodzaju gniazdka z załączonego zdjęcia. Wiem jedynie tyle, że jest tam napięcie 24V DC, rozstaw pinów to 1cm (+/- 0,5mm).
    Gniazdko to posiada własny bezpiecznik (ale to chyba nie ma zbyt dużego znaczenia) i jest stosowane jako gniazdo do podłączenia kas fiskalnych w kuszetkach (wagonach z miejscami do leżenia). Chciałbym zrobić coś w rodzaju przejściówki, abym mógł ładować na tym telefon. Za wszelkie informacje i porady ogromnie dziękuje i mam nadzieję, że słynne towarzystwo elektrody mi pomoże. :)
    Nieznane gniazdko elektryczne w wagonach PKP.

Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    Jeśli piszesz że jest tam napięcie 24V to jak chcesz ładować telefon? Chyba nie oryginalną ładowarką?
  • Poziom 8  
    gonzalo napisał:
    Jeśli piszesz że jest tam napięcie 24V to jak chcesz ładować telefon? Chyba nie oryginalną ładowarką?

Oczywiście że nie.
  • Poziom 33  
    Oryginalną ale samochodową :-)
  • Poziom 8  
    Znajomy rozkręca całe gniazdko i skręca kable, i ładuje na tym laptopa. Ja wolałbym dorobić sobie zwykłą wtyczkę-przejściówkę, żeby nie bawić się za każdym razem i nie tracić czasu.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 33  
    No w cenie jest zimno opóżnienie pluskwy i parę innych atrakcji :-)
  • Poziom 8  
    Zapomniałem dodać, pracuję jako konduktor wagonów sypialnych i nie zawsze korzystamy z kas fiskalnych w wagonach. Zamiast biegać do kibla, wolałbym w przedziale służbowym ładować. Widzę, że zamiast jakichś wskazówek lub informacji zbiegły się same trole. Ładnie to tak witać nowych i nie do końca obeznanych? ;)
  • Poziom 40  
    Może i trolle ale post 4 na poważnie :-) wytrzymują 24V ale zachowac biegunowość
  • Poziom 8  
    karolark napisał:
    Może i trolle ale post 4 na poważnie :-) wytrzymują 24V ale zachowac biegunowość

OK, ale bardziej zależało mi na zidentyfikowaniu tego typu gniazdka, bo może uda się dokupić do tego wtyczkę. Jeśli nie, to pozostanie mi samoróbka. Myślałem, że może ktoś się spotkał z takim typem gniazdka.
    Rok produkcji wagonów raczej nie ma znaczenia, bo tego typu gniazdko znajduje się nawet w nowszych wagonach sypialnych (ze względu na stary typ kasy fiskalnej).
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    milosek napisał:
    Wtyczki musiałbyś szukać choćby u producenta tej kasy lub w serwisie, który zajmuje się serwisowaniem tych kas. Musieli przewidzieć uszkodzenie takiej wtyczki i jej wymianę.

Tego chciałem uniknąć, bo to dosyć stare kasy i nie wiem czy uda mi się dotrzeć do jakiegoś serwisu. Liczyłem, że to może jakiś standard i więcej urządzeń korzysta z takich wtyczek.

Tak czy siak, dzięki wielkie. :)
  • Poziom 35  
    Bardzo podobne gniazdo spotkałem w transformatorach bezpieczeństwa do zasilania lamp na 24V.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Mi to trochę na amerykański standard wygląda, ale nie wiem, czy rozmiar się będzie zgadzać.
    A swoją drogą, to nie powinno być problemów z dorobieniem takiej wtyczki. Ot, dokładnie zwymiarować sobie jakąś i dorobić ze sztywnej blaski i kawałka jakiegoś dielektryka.
  • Poziom 9  
    Błażej nie te wymiary AMERYKA NIE DLA NAS.
    To jest wtyk NOŻYCOWY.
    POZDRO.
  • Poziom 9  
    Nie wiem gdzie można kupić wtyk. Za 30zł znaleść można z lutownicą(przyrządem do lutowania-opinia dystrybutora). W necie jest XXL.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    kizek napisał:
    Bardzo podobne gniazdo spotkałem w transformatorach bezpieczeństwa do zasilania lamp na 24V.

Dokładnie takie samo, wtyczka:
    http://e-promedia.com/go/_info/?user_id=2983&lang=pl
    Radzę popytać w okolicznych hurtowniach elektrotechnicznych o wtyczkę do transformatora bezpieczeństwa 24V, pewnie będzie kosztować jakieś 5zł.
  • Poziom 36  
    Ponieważ w gniazdku może być AC lub dowolna (+/- lub -/+) polaryzacja DC należy OBOWIĄZKOWO dany stabilizator (tan naprawdę napięcie nieznane) poprzedzić bezpiecznikiem (wymiennym w oprawce) i solidnym mostkiem Graetz'a.
    We wtyczce można dać drugi mały mostek i kontrolkę LED - będzie wiadomo czy jest zasilanie w gniazdku i ew. co zawiodło (+LED za bezpiecznikiem +LED na wyjściu zasilacza).
    (Oryginalnie nie było potrzeby, bo zasilano takimi złączkami w 99% tylko lutownice grzałkowe na 24V w fabrykach). Opłaca się kupić (póki jeszcze gdzieś są) kilka takich wtyków i/lub ew. lutownicę z takim wtykiem...
    PS:
    http://www.google.pl/search?q=wtyk+24v&hl=pl&...noHoCg&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAA&biw=1272&bih=447
    wśród widoków w wynikach są także potrzebne wtyki i gniazda.