Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung P1053 - Wymiana łożyska w pralce Samsung p1053

31 Sty 2013 21:32 13932 21
 • Poziom 8  
  Witam!

  Przymierzałem się do wymiany łożysk w mojej 7 letniej pralce samsung P1053GW/XEO ale nie znalazłem jednak takich łożysk do kupienia.
  Czy to znaczy, że muszę wymienić Krzyżak bębna w pralce?

  Dzięki z góry za odpowiedzi.

  Pozdrawiam!

  Grot
 • Specjalista AGD
  A jakież tam są łożyska, że ich nie można kupić?
  Grot101 napisał:
  Czy to znaczy, że muszę wymienić Krzyżak bębna w pralce?
  Nie.
 • Poziom 8  
  Witaj!

  Do innych pralek są zestawy naprawcze składające się z dwóch łożysk i simmeringa. Do tej pralki znalazłem tylko simmering do kupienia.
  Jestem w kropce i nie wiem co ta pralka ma a czego nie.
  Pozdr!
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Grot101 napisał:
  Do tej pralki znalazłem tylko simmering do kupienia
  Łożyska też znajdziesz, tylko musisz przestać się przymierzać do wymiany. Po prostu trzeba rozebrać, wymontować stare łożyska i będzie wiadomo jakich szukać. Producent przewidział wymianę połówki zbiornika (tej z łożyskami) i dlatego nie znalazłeś jakie tam są łożyska.
 • Poziom 8  
  Dzięki za odpowiedzi. Jutro przymierzam się do rozbierania. Pozdrawiam!
 • Pomocny post
  Poziom 10  
  Jeszcze jedno. Przy odkręcaniu cienkiej pokrywy po wyjęciu całego zespołu bębna - na pewno wszystkie blachowkręty urwą się tuż przy łbie. Będziesz musiał rozwiercać otwory w krzyżaku. Rób to tylko na wiertarce kolumnowej i imadle . Inaczej zniszczysz oryginalne wzmocnienia w odlewie ZNAL. Jeśli byś już jednak tak zrobił - bez paniki. Usuń te nadlewy, zeszlifuj obie strony na płask i rozwierć większym wiertłem np. fi 5 lub 6 otwory po starych wkrętach. Luz pozwoli później ustawić krzyżak względem pokrywy w miarę dokładnie. Przy demontażu staraj się nie uszkodzić dużej uszczelki - opaski bębna. I tej drugiej pomiędzy pokrywą i krzyżakiem. Są trudno dostępne a na zamówienie - drogie ( 40-60 zł) .Teraz ( jeśli rozwiercałeś krzyżak) - uszczelnij dobrze małą uszczelkę i śruby ( teraz zwykłe M5 z nakrętkami na przelot) silikonem - uniwersalnym przezroczystym - klejąco- uszczelniającym. Uszczelnienie dużego łożyska - też weź na ten silikon ( najpierw wszystko papierkiem wyczyść i odtłuść ). Zakładając opaskę gumową bębna - weź ją tylko od strony zewnętrznej przyklej kawałkami srebrnej taśmy klejącej. Wtedy przy montażu - nie będzie Ci "uciekać" i nie uszkodzisz jej. Wszystkie przewody oczywiście narysuj sobie na kartce i i oznacz ( przylepcem medycznym) - żebyś później nie pomieszał - bo będzie "bum" elektryczne.
 • Poziom 8  
  Rozebrałem pralkę! Poszło nawet łatwo. Dzięki za rady Mozets.

  Obecnie wygląda tak Smile.
  Samsung P1053 - Wymiana łożyska w pralce Samsung p1053


  Mam jednak problem. Nie mogę zdjąć bębna z łożysk i jeszcze nie wymieniłem łożysk. Czy popsikać WD 40? Myślałem o prasie ale nawet nie wiem jak włożyć na nią bęben. Czy jest jakaś blokada o której zapomniałem? Smile

  Samsung P1053 - Wymiana łożyska w pralce Samsung p1053
 • Pomocny post
  Poziom 1  
 • Pomocny post
  Poziom 10  
  Oczywiście WD-40 - i odczekać z pół godziny ( penetracja) , duży młotek, nakrętkę na wał osi ( żeby nie wystawał gwint - lekko schowany) i klocek z twardego drewna. Pojedyncze, silne, precyzyjne uderzenia w klocek i nakrętkę. Nie uderzać w samą nakrętkę. ( Można nakręcić 2 nakrętki - by się stykały - wtedy ochrona gwintu jest 2x lepsza). Na samsungach się nie znam- ale chyba jest dość podobnie. Jakby co - myśleć - 2x - działać - 1x.
 • Poziom 8  
  Użyłem WD-40, śrub na trzpień, kawałka drewna i młotka 2,5 kg i udało mi się wyjąć bęben z wanny.

  Udało mi się wyjąć zewnętrzne łożysko ale wewnętrzne łożysko jest wklejone w wannę i nie da się go wymienić. Inżynierowie z Samsunga się postarali i będę musiał kupić całą wannę. Jak widać na zdjęciach to uszczelniacz puścił i klejone łożysko zupełnie się nie kręciło.

  Poniżej wklejam zdjęcia wanny ze strony wewnętrznej.

  Samsung P1053 - Wymiana łożyska w pralce Samsung p1053 Samsung P1053 - Wymiana łożyska w pralce Samsung p1053 Samsung P1053 - Wymiana łożyska w pralce Samsung p1053 Samsung P1053 - Wymiana łożyska w pralce Samsung p1053

  Nauka z tej naprawy to to, żeby sprawdzać przy kupowaniu pralki czy wanna ma klejone łożyska czy wymienne. Naprawa przy wymiennych łożyskach kosztuje 50 PLN. Mnie z klejonym łożyskiem będzie wynosiła 330 PLN z nową wanną i uszczelniaczem.

  Dziękuje za pomoc i ostanie pytanie: czy warto trzpień krzyżaka bębna posmarować smarem miedzianym przy wkładaniu. Pozdrawiam!
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista AGD
  Wyciągnij najpierw resztę simmeringu. Podważ jakimś łomem lub dużym śrubokrętem. Na zewnątrz łożyska daj wd i wybijaj; musi wyjść.
 • Poziom 8  
  Spróbuje dziś jeszcze raz wyjąć łożysko. Czy ktoś kiedyś się spotkał w samsungu z klejonym łożyskiem, którego nie da się po prostu wymienić?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Tak dla potomnych jakby ktoś poszukiwał łożysk i simeringu.

  Łożyska: 6206 RZ i 6205 RZ ewentualnie ZZ (musi być obustronnie zamknięte).
  Simering: symbol oryginału DC62-00008A - wymiary 35x65,55x10/12

  Dzisiaj właśnie mnie dopadła wymiana 8 godzin spokojnej roboty i chodzi jak nowa.
 • Poziom 14  
  Grot101
  Witam
  przeglądając ten post mam pytanie jak wymienić pasek w tej pralce jeżeli tył jest nierozbieralny???
 • Specjalista AGD
  robsonsw napisał:
  Grot101
  Witam
  przeglądając ten post mam pytanie jak wymienić pasek w tej pralce jeżeli tył jest nierozbieralny???


  a dlaczego wymieniac pasek chcesz ?
 • Poziom 10  
  robsonsw napisał:
  Grot101
  Witam
  przeglądając ten post mam pytanie jak wymienić pasek w tej pralce jeżeli tył jest nierozbieralny???


  Zdejmujesz obudowę z góry i kręcąc kołem (dużym) zsuwasz pasek, następnie wkładasz rękę z tyłu do silnika i zakładasz pasek na silnik (osadzenie wielorowkowe) i kręcąc kołem (dużym) nasuwasz pasek na duże koło.

  Po założeniu pokręć trochę kołem i zobacz czy pasek dobrze leży na dużym kole (w miarę centralnie) jak tak to zakładasz górę jak nie to od początku.
 • Specjalista AGD
  Nie do końca tak :/ . Potrzebna trzecia ręka żeby się nie umordować. Przechylic lekko pralkę na lewy bok, jeden obywatel od spodu nakłada pasek na koło pasowe silnika i trzyma by nie spadł z rowków, a drugi z góry naciąga pasek na koło pasowe bębna. Można samemu, ale to metoda prób i błędów :(
 • Poziom 10  
  Patrząc od przodu na pralkę stajesz z jej prawej strony i bez problemu wsadzasz rękę między duże koło a prawy bok obudowy pralki i dosięgasz spokojnie do silnika i samemu możesz założyć pasek na prowadnice na silniku a drugą ręką na duże koło.

  Sam tak ściągałem i zakładałem pasek nie raz.