Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

atmega32 - Prośba o sprawdzenie schematu

granacik 31 Sty 2013 21:36 1434 8
  • #1 31 Sty 2013 21:36
    granacik
    Poziom 22  

Proszę o sprawdzenie schematu (po zrobieniu pcb i podpięciu procka popłynęło 12V i procek zmienił się w kaloryfer). Zapewne zrobiłem błąd w pcb jednak wolałbym się upewnić także przy schemacie . Procek ma odbierać po rs sygnały i w zależności od niego ma sterować silniczkami i wyświetlacz na lcd.

Już teraz wiem że PWM powinno być podłączone do OC1A i OC1B (nie zdązyłem poprawić na schemacie)

Za pomoc wszystkim dobrym duszom dziękuję
    atmega32 - Prośba o sprawdzenie schematu
    Na przyszłość proszę korzystać z funkcji "Dodaj obrazek", a nie "Dodaj załącznik". Jest to wyraźnie oznaczone przez odpowiedni temat, stanowiący część regulaminu.
    LordBlick

0 8
  • Pomocny post
    #2 31 Sty 2013 21:56
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Na schemacie widać tylko jedno napięcie zasilania. Przydałoby się kilka kondensatrów - przy L293 oraz jakiś min. 10u na zasilniu procesora. LED podłącz pomiędzy portem i plusem zasilania, a nie masą. Natężenie prądu podśwetlania LCD może być za duże dla mikrokontrolera - dodaj rezystor szeregowy i/lub tranzystor jako wyłącznik.

Zamiast robić zrzuty z ekranu eksportuj schematy jako .png - będą mniejsze i ładniejsze.

0
  • Pomocny post
    #3 31 Sty 2013 22:54
    oj
    Poziom 42  

Komunikacja RS232 może nie działać jak tak są podłączone diody LED

Złącze LCD, powinno być 16Pin, z numeracją sygnałową taka jaką przyjmuje się w wyświetlaczach.

Podświetlenie sterowane przez tranzystor n-p-n, lub mosfet (BS170)

0
  • Pomocny post
    #4 31 Sty 2013 23:11
    feriar
    Poziom 11  

Jeżeli robiłeś płytkę używając funkcji "switch to board" to 12V poszło na uC dlatego że te wszystkie VCC dla programu to jedna linia zasilania, żeby to zmienić w schemacie to zmień nazwę lini zasilania przy mostku na np. 12V.

Co do samego schematu to dodaj przy uC chociaż jeden kondensator elektrolityczny 100u. Przy mostku na każde wejście zasilania też 100u. Przy pinie Reset przed rezystorem daj micro-switch i podłącz go do masy ale to jest opcjonalnie, czasem to się przydaje przy resetowaniu uC. Co do diód od RS'a to zamień je miejscami z rezystorami i będzie git :)
    Do gniazda wyświetlacza to się nie odnoszę bo może kolega wyprowadza go na przewodach, a zapomniał wspomnieć o tym

0
  • #5 01 Lut 2013 08:10
    granacik
    Poziom 22  

BlueDraco - na początek dałem 1 zasilanie logiki i silników, ale wyprowadziłem sobie goldpiny do zewn. zasilania silników. Co do LEDów - widziałem takie podłączenie w innym schemacie i dlatego skopiowałem. W internecie wyczytałem, że większość wyświetlaczy ma w sobie wbudowany rezystor przy podświetleniu (po podpięciu 330R wyświetlacz przygasł o połowę).

Oj - złącze LCD jest 16-pinowe, ale przecież korzysta się tylko z kilku linii.

feriar - VCC mam oddzielone od 12V, więc pozostaje błąd w PCB (z braku czasu w weekend będę działał dopiero), nowy procek i l293d zamówiony.

Na razie podepnę 5V z zewnątrz i sprawdzę podłączenia.

Dziękuję wszystkim za pomoc.

0
  • #6 01 Lut 2013 08:44
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Na schemacie masz jedno napięcie zasilania.

LED można tak łączyć (czasem), ale:
    - zwykle łączy się do plusa - taki zwyczaj, wynikający z tego, że
    - większość układów (ale nie AVR) potrafi więcej prądu wciągnąć niż wypuścić,
    - przy takim połączeniu LED będą świeciły, gdy nie będą transmitowane dane po UART- czy o to chodzi?

Co do podświetlenia - nie o sam rezystor chodzi, a o to, ile prądu to bierze. Bez zewnętrznego rezystora zapewne znaczeni przekraczasz dopuszczalny prąd wyjścia. Dlatego zwykle używa się tu tranzystora do załączania podświetlenia, a jeśli bardzo ie chcesz go użyć - musisz ograniczyć prąd do wartości bezpiecznej dla uC.

0
  • #7 01 Lut 2013 10:02
    granacik
    Poziom 22  

Poprawiłem podświetlenie lcd (nie jestem pewny wartości rezystora przy anodzie wyświetlacza). Zmieniłem lekko wyprowadzenia przy procesorze. Przy zasilaniu 12V po podglądnięciu przez Show widać że zasilanie nie łączy się z 5V. zaprojektuję w sobotę płytkę.

Pytanie. Co mama zrobić z cewką 10uH (nie mogę jej dostać w sklepie) podłączyć zworę do vcc czy pozostawić puste?

Dziękuję i w razie błędów proszę o poprawę. atmega32 - Prośba o sprawdzenie schematu

0
  • #8 01 Lut 2013 11:51
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

granacik napisał:
    Pytanie. Co mama zrobić z cewką 10uH (nie mogę jej dostać w sklepie) podłączyć zworę do vcc czy pozostawić puste?

Musisz połączyć z Vcc : http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/minimalne-podlaczanie-pinow.html
    Możesz spróbować coś zbliżonego np. 4,7uH, to lepiej niż wcale :)
    Uwzględnij ten dałwik na PCB, ale najwyżej zastąpisz go zworką (zlutujesz) albo rezystorem np. 1-10Ω.

To jakiś robot? Co będzie na porcie A?
    Bo jeżeli nie pomiary za pomocą ADC, to dławik możesz sobie podarować.

0
  • #9 01 Lut 2013 12:00
    granacik
    Poziom 22  

Na razie nie wstawiałem dławika, jednak w przyszłości może coś powstanie na porcie A.

dondu mam w domu stary router linksysa i chciałem go jakoś wykorzystać. Dorobiłem usb i podłączyłem kamerkę usb w tej chwili działa jako monitoring mieszkania jednak chciałbym jeszcze aby router mógł sie poruszać po mieszkaniu. Traktują to jako zabawkę a nie profesjonalny monitoring:)

0