Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak to robią inni tanio i "dobrze"-niechlujstwo w rozdzielnicy.

31 Sty 2013 22:55 12009 35
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik obserwowany
    Powinien być nad prokurator za te dzieło"sztuki" robił to pewnie sąsiad elektryk...
  • Poziom 27  
    Ja mam podobne kwiatki w instalacji w kamienicy w której mieszkam. Oczywiście to dzieło "elektryka" z administracji. Już zgłosiłem do NB i mają się tym zająć lada dzień.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 26  
    Masakra! ledwo co widzę tam przewody fazowe :/ PE wykorzystane jako fazowe, mieszane z innymi! nic tylko reagować na taką bezmyślność. Nikt tego nie sprawdzał przed oddaniem do użytku są chyba jakieś przepisy to regulujące?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Jeśli instalacja nie jest wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną to NB ma odpowiednie instrumenty prawne aby zmusić zarządce do poprawy tej instalacji. Tak wykonana instalacja stanowi zagrożenie życia a to już poważny zarzut.
  • Specjalista elektryk
    bartekfigura napisał:
    Tak wykonana instalacja stanowi zagrożenie życia a to już poważny zarzut.

Żeby nie było - jestem również uczulony na niezgodną kolorystkę przewodów (zwłaszcza niebieski lub żółto-zielony jako fazowy), jak i "artystyczny" nieład w rozdzielnicy.

Ale ciekawi mnie jak przed sądem udowodnisz, że stanowi to zagrożenie życia. :?:
  • Poziom 15  
    bartekfigura napisał:
    Jeśli instalacja nie jest wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną

A co to jest sztuka ? Już nie jeden sąd się na tym przejechał. Nie ma czegoś takiego jak "sztuka budowlana". Żadna prawna definicja tego nie wyczerpuje. A i prokurator i sąd musi mieć paragraf, a nie "ogólnie przyjętą praktykę wykonania robót".
  • Poziom 26  
    Co wy chcecie od Sądów? nie podoba Ci się? uważasz, że jest to niezgodne z prawem itp itd? zgłoś się do prokuratury z podejrzeniem lub popełnieniem przestępstwa...
  • Specjalista elektryk
    darkaszek napisał:
    Nie ma czegoś takiego jak "sztuka budowlana".
    Ale są zasady wiedzy technicznej.

• Poziom 28  
    Hmm... Wydaje mi się, że jest na to pewien sposób. Być może połowiczny, ale o tym za chwilę. Otóż: pomiary Panowie. Skoro to nie jest jakiś tam prywatny domek itp, to musi toto cudo przejść pomiary. I tu jest klops. Bo wg mnie pomiary powinny zakończyć się już na etapie oględzin instalacji. Można jeszcze przymknąć oko na jedno czy 2 odejścia zrobione kolorami ogólnie przypisanymi innym celom. Ale to co widać na załączonych obrazkach to jakaś kpina. I tu jest niestety pies pogrzebany: połowiczność. Bo jak my to zakwestionujemy i wystawimy protokół z pomiarów z wynikiem negatywnym i zaleceniem niezwłocznego usunięcia niedomagań to najpewniej znajdzie się pan Józek, Franek czy Zdzisiek, który za flaszkę "klepnie" pomiary na kolanie.

Niestety dawna "kultura techniczna" naszych rodzimych specjalistów powoli odchodzi w coraz to większe zapomnienie. :( Osobiście chylę czoła przed dawnymi elektrykami, gdy natrafię gdzieś na rozdzielnicę sprzed 30-40 lat, która wykonana jest tak estetycznie i precyzyjnie, że chowają się dzisiejsze rozwiązania z wymyślnymi systemami mocowań, "grzebieni" itp.

• Poziom 26  
    Witam. Kolego jeśli to twoja robota to ...szacunek/oczywiście chodzi o post 16/
  • Poziom 33  
    p.obelix napisał:
    Dodam jeszcze że jest to automatyka dwóch lodówek na bardzo znanej i szanującej stacji benzynowej.
    I tu jest odpowiedź. Jesteście w błędzie koledzy, bo to nie jest żadna instalacja tylko byle jak wykonana skrzynka automatyki sterowniczej chłodni.To co widać jest w rzeczywistości zakryte jeszcze pewno maskownicą, a wystają jedynie dźwigienki aparatów( tak bynajmniej powinno być). Ale to i tak jest bez znaczenia, bo owa skrzynka sterownicza jest całkowicie peryferyjnym elementem.Może ona być nawet wykonana jednym kolorem przewodów, to nie zagraża nikomu, bo powinna ona być hermetycznie zamknięta i niedostępna dla osób postronnych. Nie jest taka skrzynka żadną integralną częścią instalacji elektrycznej budynku więc tu nawet kolory na PE czy N nie obowiązują.Taka jest prawda, może mieć jedynie kiedyś problem monter chłodniczy jak mu przewód wypadnie z listwy czy aparatu to ze schematem w ręku go będzie "tropił".
    Wiem, bo wykonywałem takie rozdzielnice automatyki , oczywiście ja to robiłem porządnie i kolory sobie dobierałem , ale to dla własnego luksusu aby np. odróżniać obwód grzałek od obwodów sprężarki od razu na "oko" po otwarciu skrzynki podczas awarii, bo to duża oszczędność czasu.
    Moderowany przez kkas12:

Kolega domaga się nagrody za rewelacje jakie zamieszcza czy robi to społecznie?
    Więc informuję, że ponowne pisanie o "nieobowiązkowości" barw zastrzeżonych zostanie w odpowiedni sposób docenione.

• Poziom 26  
    Jeśli dobrze widzę to niebieskie listwy nie są spięte.

Dodano po 7 [minuty]:

Zasilanie na bezpieczniki topikowe jest podane ze złej strony ale chyba źle widzę:)

• Poziom 26  
    Wizualnie robota jest bardzo ładna ,mostek na niebieskich a reszta to ...:).
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie. Jak widać na załączonych obrazkach niektórych ponosi ułańska fantazja. Ja na co dzień robię instalacje do wózków widłowych i sprężarek śrubowych. Podziwiam dzieło kolegi, z fotek niżej super robota.
  • Admin Elektroenergetyka
    darkaszek napisał:
    bartekfigura napisał:
    Jeśli instalacja nie jest wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną

A co to jest sztuka ? Już nie jeden sąd się na tym przejechał. Nie ma czegoś takiego jak "sztuka budowlana". Żadna prawna definicja tego nie wyczerpuje. A i prokurator i sąd musi mieć paragraf, a nie "ogólnie przyjętą praktykę wykonania robót".

Masz trochę racji, dla sądu liczą się paragrafy.
    Jednak ktoś kto odbierał tą robotę i dopuszczając do eksploatacji, musiał się na coś powołać. Na co? Zapewne to powinno zaciekawić sąd.
  • Poziom 15  
    Łukasz-O napisał:
    Jednak ktoś kto odbierał tą robotę i dopuszczał do eksploatacji musiał się na coś powołać. Na co? Zapewne to powinno zaciekawić sąd.

Coś powinno. Ale dopóki nic nie wyleciało w powietrze, to zawsze znajdzie się "expert" który stwierdzi że owe wiekopomne dzieło nikomu nie zagraża, a więc sprawy nie ma.
    Można owszem żądać poprawy na drodze cywilnej, jednak tu znów pojawi się ekspert który stwierdzi że tak też może być. I tak w kółeczko.
    Dopóki będą elektrycy "złote rączki" (z całym szacunkiem dla normalnych porządnych elektryków) a firmy nie będą należycie oceniane i wywalane z rynku przez antyreklamę, to takie kwiatki będą nam rosnąć.
    Jeśli to robota w dużej sieci zakładów to są jeszcze dwie opcje. Albo kryterium 100% cena (czyli 0 jakości), albo firma szwagra czy innego pociotka do której przecież pretensji mieć nie można. Naszej rodzimej patologii ciąg dalszy...
  • Admin Elektroenergetyka
    darkaszek napisał:

Coś powinno. Ale dopóki nic nie wyleciało w powietrze, to zawsze znajdzie się "expert" który stwierdzi że owe wiekopomne dzieło nikomu nie zagraża, a więc sprawy nie ma.
    Można owszem żądać poprawy na drodze cywilnej, jednak tu znów pojawi się ekspert który stwierdzi że tak też może być. I tak w kółeczko.
    Dopóki będą elektrycy "złote rączki" (z całym szacunkiem dla normalnych porządnych elektryków) a firmy nie będą należycie oceniane i wywalane z rynku przez antyreklamę, to takie kwiatki będą nam rosnąć.
    Jeśli to robota w dużej sieci zakładów to są jeszcze dwie opcje. Albo kryterium 100% cena (czyli 0 jakości), albo firma szwagra czy innego pociotka do której przecież pretensji mieć nie można. Naszej rodzimej patologii ciąg dalszy...

Jeszcze są obligatoryjne przeglądy :) Osoba przeprowadzająca kontrolę, widząc taką rozdzielnice powinna posiłkować się normą PN-HD 60364-6:2008 i nie dopuścić do użytku. Jak ktoś chce to zawsze znajdzie sposób z art. PB włącznie ale co z tego będzie mieć? Nic! Tylko ciąganie po sądach. Dlatego jest tak, jak jest. :|
  • Poziom 35  
    All In One napisał:
    qadam12 napisał:
    Witam. Kolego jeśli to twoja robota to ...szacunek/oczywiście chodzi o post 16/

Wstyd się przyznać, że to moja robota. Takie "zjeby" dostałem od szefa, że przewody źle dogięte, krzywo i brak numerków na żyłach.

P.S. W szafce z pierwszego zdjęcia są trzy błędy. Kto widzi? ;)

Moim zadniem i zdaniem normy IPC obie uwiecznione rozdzielnie sa wykonane nieprawidłowo. Tj nie spełniają normy w czesci: połączeń kablowych.
  • Moderator
    Bronek22 napisał:
    kkas12 napisał:
    A może inaczej Bronku?
    Jak inspektor nie ma kasy to nie odbierze.
    Bez żadnych insynuacji i podtekstów, ale w tym przypadku niestety nic innego nie przychodzi mi do głowy.
    To nie był żaden podtekst.
    Jak inspektor nie odbierze to wykonawca nie ma kasy. Faktury nie zapłacą.
    Dlatego wykonawca musi zrobić poprawki zgodnie z zaleceniem inspektora.
    Dlatego za ten stan rzeczy winę ponosi inspektor.

Chyba nie zrozumiałeś ironii i delikatnej aluzji.
  • Poziom 24  
    All In One napisał:
    Zielono mi :D

A teraz ode mnie:
    Jak to robią inni tanio i "dobrze"-niechlujstwo w rozdzielnicy. Jak to robią inni tanio i "dobrze"-niechlujstwo w rozdzielnicy.

Kolego, jedna sprawa - duża rozdzielnica, dużo miejsca, mało kabli. A teraz polecam ci upchanie do 12tki, 36-ciu obwodów. Obwodów które schodzą się z 3 stron, bo jak upchasz jednym wejściem tyle kabli?

Pozdraowienia.