Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WD 500GB - Utrata danych i usunięcie części partycji

31 Sty 2013 23:23 2592 15
  • Poziom 9  
    Witam, proszę o pomoc w odzyskaniu danych z dysku twardego WD 500GB 3,5".
    Problem powstał w czasie testowania programu do robienia kopii zapasowej Paragon Backup & Recovery 2012. W czasie przywracania danych prawdopodobnie przerwałem ten proces i nastąpiła utrata danych i utrata miejsca na dysku z ok 500GB do 102GB. Doszło tak jakby do podzielenia wcześniej nie podzielonego dysku na partycje przy czym ta 2ga partycja (większa ok. 360GB) jest niedostępna.
    Jestem laikiem jeżeli chodzi o odzyskiwanie danych i diagnostykę dysków.
    Próbowałem różnymi programami odzyskać dane z niedostępnej części dysku niestety bez rezultatu. Proszę o pomoc w odzyskaniu utraconych danych i przywróceniu pełnej pojemności dysku.

Na czerwono ostrzeżenie programu do tworzenia kopii, które zostało przeoczone i spowodowało problem:

Podział na 2 partycje (wcześniej była jedna całe 500GB) z czego jedna niewidoczna (bez przypisanego systemu plików NTFS):

Diagnostyka programem DMDE:

• Poziom 39  
    Nie rób nic z dyskiem tzn. nie zmieniaj w tym momencie partycji, nic nie wgrywaj, nie kasuj poprostu nie zmieniaj w nim nic.
    Zrób skanowanie przez DMDE "Szukaj NTFS" (chyba że masz w fat32 to szukaj fat32). Po pełnym przeskanowaniu DMDE powinien zobaczyć utracone partycje i dane które w niej były. Będziesz mógł wejść w tą partycje i dane odzyskać. Tylko ostrzegam takie skanowanie potrwa klika godzin, sama ostatnio to przechodziłam.

A partycje może będzie się dało przywrócić przez Parted Magic. Jest tam specjalne narzędzie do tego czekaj na użytkownika linuks na forum od w tym jest dobry to ci pomoże.

Dodano po 2 [minuty]:

Jeszcze przed próba odzyskania danych podaj SMART dysku. Włącz program CrystalDiscInfo i pokaż zrzut ekranu tak żeby było widać wszystkie atrybuty.
    Jeżeli są jakieś uszkodzenia to przed odzyskaniem przydałoby się zrobić kopię posektorową.
  • Poziom 9  
    Dodam jeszcze, że prawdopodobnie został zrobiony backup całej partycji innego dysku i dlatego dysk na który przywracałem dane został pomniejszony do partycji której zrobiłem backup.
    Niestety już zrobiłem format i na nowo utworzyłem jedną partycję. Próbowałem wcześniej z niezdefiniowanej części dysku odzyskać dane przy pomocy EasyRecovery ale bez rezultatu. Po formacie i przeskanowaniu dysku programem Easy Recovery znalazło kilka tys folderów o domyślnej nazwie FIL z danymi. Ale przeglądając zgrubnie i filtrując po rozszerzeniach nie znalazłem avi które mnie interesuje.
    Szukam filmów nakręconych kamerą w formacie avi po ok 13GB. Przechowywałem je w folderze o określonej nazwie. I tylko ten folder z filmami mnie interesuje. Czy jest jakaś możliwość wyszukania konkretnej nazwy folderu ? lub czy będzie nadal możliwość
    kasiunia7777 napisał:
    Po pełnym przeskanowaniu DMDE powinien zobaczyć utracone partycje i dane które w niej były. Będziesz mógł wejść w tą partycje i dane odzyskać.
    ?
    Na dysku od momentu powstania problemu nic nie zapisywałem.
  • Poziom 9  
    Próbowałem Ontrack EasyRecover Prof. opcją RawRecovery ale niestety nie udało mi się odzyskać danych. Easy RR wyszukiwał pliki i na końcu były pokazane wyszukane foldery ale nie dało się w nie wejść, przeglądać ani zapisać wyników wyszukiwania. Innym razem po przejściu całości nie było żadnych wyników mimo iż pliki wyszukiwał.
    Wiec zrobiłem format i teraz szukam za pomocą programu DMDE Free tylko nie wiem czy po formacie uda mi się odzyskać to co chcę. Widać, że znajduje foldery z plikami. Mam do wyszukania konkretny folder z filmami avi.

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    philx napisał:
    Witam, proszę o pomoc w odzyskaniu danych z dysku twardego WD 500GB 3,5".
    Problem powstał w czasie testowania programu do robienia kopii zapasowej Paragon Backup & Recovery 2012. W czasie przywracania danych prawdopodobnie przerwałem ten proces i nastąpiła utrata danych i utrata miejsca na dysku z ok 500GB do 102GB. Doszło tak jakby do podzielenia wcześniej nie podzielonego dysku na partycje przy czym ta 2ga partycja (większa ok. 360GB) jest niedostępna.
    Jestem laikiem jeżeli chodzi o odzyskiwanie danych i diagnostykę dysków.
    Próbowałem różnymi programami odzyskać dane z niedostępnej części dysku niestety bez rezultatu. Proszę o pomoc w odzyskaniu utraconych danych i przywróceniu pełnej pojemności dysku

SMART dysku.
    Z jakiego dysku na jaki dysk były wykonywane kopie oraz przywracane dane?
    Robiłeś kopie dysku czy partycji, czy może osobnych folderów z danymi?
  • Poziom 43  
    philx napisał:
    Dodam jeszcze, że prawdopodobnie został zrobiony backup całej partycji innego dysku i dlatego dysk na który przywracałem dane został pomniejszony do partycji której zrobiłem backup.

Jeśli przywróciłeś obraz innej partycji na ten HDD to dużo ze starych danych nie zostało...
    Jedyne na co możesz liczyć to resztki danych na części powyżej końca przywracanego obrazu.
    Jeśli te filmy były w takim nie nadpisanym miejscu, to może DMDE itp coś zobaczy.
  • Spec od komputerów
    philx napisał:

Wiec zrobiłem format i teraz szukam za pomocą programu DMDE Free tylko nie wiem czy po formacie uda mi się odzyskać to co chcę. Widać, że znajduje foldery z plikami. Mam do wyszukania konkretny folder z filmami avi.

Ciekawy sposób odzyskiwania danych przez formatowanie dysku. Robisz wszystko lub już zrobiłeś ,żeby bezpowrotnie utracić dane. DMDE widzi pliki które chcesz odzyskać ?
  • Poziom 9  
    EasyReacovery i DMDE widzą część danych, które utraciłem tylko nie wiem czy akurat to są dane, które były zapisane w tym folderze, w którym miałem jeszcze inne dane czy odzyskał to z innego miejsca na dysku gdzie wcześniej mogły być te dane przechowywane. Poza formatem, który zrobiłem ze względu na to, że nie mogłem nic odzyskać bo tam gdzie zrobiłem zrzut obrazu prawdopodobnie już nic nie było do odzyskania a druga część dysku była niedostępna. Nawet opcja RawRecovery nie pomogła. Na dysk nic nie kopiowałem po cały zdarzeniu.
    Po formacie programy znajdują dane ale nie widzę wszystkich.
  • Poziom 9  
    Mam jeszcze jeden problem/pytanie. A mianowicie na innym dysku na jednej z partycji (na zamieszczonym zdjęciu oznaczonej na czerwono pytajnikiem ) straciłem opis partycji (była H) oraz nie jest przypisany system plików (NTFS) przez co nie mogę wejść na tą partycję. Jest ona niewidoczna. Proszę o pomoc jak przywrócić system plików oraz opis na tej partycji żeby była dostępna.

• Specjalista HDD Recovery
    Ten temat w całości wygląda jak sieczka i tuba reklamowa.

1) Nadpisanych danych nie odzyskasz
    2) Polecanie płatnego oprogramowania i płatnych sposobów kłóci się z uregulowaniami forum.
    3) Po scan NTFS to co zobaczy DMDE może za darmo odzyskać (do 4000 plików z katalogu)
    4) Masz nadpisane dane dodatkowo masz dziwna manię robienia wszystkiego by te dane stracić

Ten cały temat to przykład JAK NIE należy pytać o pomoc i JAK NIE należy tę pomoc udzielać oraz CO NIE należy robić by nie stracić danych.

Zasady są proste :
    1) SMART opis działania dysku dokładny opis tego co się działo
    2) Podanie tak jak napisane : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1445635.html
    3) Analiza SCAN NTFS lub FAT w DMDE w zależności od sytuacji wykonanie kopi posektorowej i działanie na niej.

A tutaj ? A weź sobie ten program lub ten program a to co ci jest nie ważne czyli napij się wódki a raka nią wyleczysz. Lub weź kilogram laksygenu a zatwardzenie puści tyle, że sraczka murowana.
  • Spec od komputerów
    Najlepsze jest to ,że najpierw pisze "bardzo mi zależy na danych" a potem cały ciąg działań do skutecznej utraty tego co nie zostało jeszcze nadpisane :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Mój temat jest dwu wątkowy w pierwszej części pytałem o odzysk danych z dysku 500GB gdzie przywracałem dane i ten wątek już zamykam ponieważ odzyskałęm część danych po formacie.

s.m.a.r.t. dysku 500GB

Drugi wątek aktualny dotyczy partycji na innym dysku 320GB.

philx napisał:
    Mam jeszcze jeden problem/pytanie. A mianowicie na innym dysku na jednej z partycji (na zamieszczonym zdjęciu oznaczonej na czerwono pytajnikiem ) straciłem opis partycji (była H) oraz nie jest przypisany system plików (NTFS) przez co nie mogę wejść na tą partycję. Jest ona niewidoczna. Proszę o pomoc jak przywrócić system plików oraz opis na tej partycji żeby była dostępna.

s.m.a.r.t. dysku 320GB

Proszę o pomoc w przypisaniu systemu plików NTFS do pierwszej partycji tak, żebym mógł zobaczyć go w Mój Komputer i wejść na tą partycję.
    Przepraszam jeśli wcześniej było coś nie tak w opisie i postępowaniu dot. poprzedniej sprawy.
    Masz Pierwszą (podstawowa A)
    Rozszerzona a w niej logiczne
    Noname 02
    Filmy
    I znalezione Noname05 i Volume 04

O którą ci chodzi ? ba na pewno nie pierwszą.
  • Poziom 9  
    Prawdopodobnie chodzi o Noname02 (jak dokładnie sprawdzić czy to na pewno ta ?). Prawdopodobnie po podłączeniu dysku pod windows xp wystąpił ten problem. Sprawa wygląda tak, że podłączyłem ten dysk do innego komputera z windows xp i tam widzi wszystkie partycje. Natomiast pod windows 7 nie widzi jednej partycji.
    Jeśli Widzi ci partycje i masz dostęp do danych to najprostszym sposobem jest zabezpieczenie danych format i przywrócenie. (Pamiętaj aby sprawdzić poprawność danych)
  • Poziom 9  
    Co rozumiesz przez
    migol21 napisał:
    (Pamiętaj aby sprawdzić poprawność danych)
    .
    A jak bez formatu uzyskać dostęp do partycji ?.