Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obniżenie napięcia z baterii przez stabilizator

31 Sty 2013 23:52 1860 24
  • Poziom 9  
    Witam otóż mam taki problem że nie wiem jakiego stabilizatoa użyć. Nie znam się na tym. Chodzi o zasilenie bateriami radia SHARP GF-454 które potrzebuje zasilania 9V z bodajże 6 sztuk R20. Z racji tego że kupowanie co i rusz tych baterii mija się z celem pomyślałem że zasilę je bateriami z telefonu łącząc je szeregowo (mam ich w domu multum) ale okazało się że pojemności tych baterii jednak są za małe żeby to banglało dłuzej niż 2-3 godziny. Tak więc nabyłem od kolegi dwa akumulatorki 9V. Wszystko byłoby pięknie ale podłączając je równolegle połączone (żeby pojemność była jakaś normalna) radio odpala ale (charczy) jakby już się rozładowywało ponieważ to 9V jakby mu nie wystarcza. I tutaj pomyślałem że można by je połączyć ze sobą szeregowo i zrobić jakieś ograniczenie do 9V i tu moje pytanie czy to ma jakiś sens?
  • Poziom 35  
    Wygląda na to że za słabe są te akumulatory.
    Możesz podesłać zdjęcia tych akumulatorów.
  • Poziom 31  
    A może wystarczy te akumulatorki naładować przed użyciem?
  • Poziom 35  
    One mają tylko 200mAh, może jak byś połączył ich z 10 sztuk równolegle, to może to i by zagrało. Warto sprawdzić ile prądu pobiera to radyjko i wtedy coś można dobrać.
  • Poziom 9  
    A jak sprawdzić ile prądu pobiera?
    "jak być połączył ich z 10 sztuk równolegle" Hah xD
  • Poziom 38  
    Jogi2000 napisał:
    akumulatorki są takie

Akumulatorki bardzo małej pojemności.... więc przy 25W obciążeniu napięcia spada poniżej dolnej granicy poprawnego działania radia i pewnie dlatego "charczy".
  • Poziom 9  
    Okej więc co mi doradzicie ?
  • Poziom 38  
    Dlaczego chcesz aby działało to bezprzewodowo ?
  • Poziom 35  
    Aby sprawdzić prąd jaki pobiera radyjko musisz włączyć się szeregowo amperomierzem w obwód zasilania 9 woltów.
    Zastosować akumulator o większej wydajności prądowej.
  • Poziom 9  
    Chodzi tu o muzykę w plenerze (nad wodą /w parku itp.) poza tym radio kupiłem za małe pieniądze z pewnym ALE ma spalony transformator. Więc inna opcja nie wchodzi w gre

Dodano po 4 [minuty]:

Okej tą moc sprawdzę jutro bo dziś już późna pora. A i jeszcze jedno pytanie Czy do takiego zasilania mogłaby być użyta bateria np od laptopa?
  • Poziom 35  
    Aby była zbliżona wartość napięcia, około 9 woltów.
    Może na obudowie jest informacja ile watów radyjko pobiera.
  • Poziom 38  
    kizek napisał:
    Może na obudowie jest informacja ile watów radyjko pobiera.

25W
  • Poziom 9  
    Faktycznie jest napisane 25W. Ślepota. Z tego co patrzyłem większość baterii laptopowych ma napięcie 11V ;/
  • Poziom 35  
    25W÷9V=2.77(7)A
    Przy 3Ah akumulatorze teoretycznie około 1 godziny kolega mógłby imprezować w plenerze.
  • Poziom 9  
    chyba przy odkręconym na ful ;D to nie możliwe bo na dwóch bateriach 700mAh 3,7V grało dłużej. A jest bardzo głośne nie kręce go nawet do połowy chodzi mi o normalne słuchanie ;D
  • Poziom 35  
    Jak kolega podłączył te akumulatory 3,7V szeregowo to mamy 11,1V, wygląda na to że podłączenie akumulatora od laptopa nie powinno mu przeszkadzać ale warto to sprawdzić aby nie "uwalić" radyjka.
  • Poziom 9  
    Znalazłem taką oto baterję jest w normalnej cenie bo o to mi chodzi
    http://allegro.pl/oryginalna-bateria-dell-d620-d630-d630c-d631-56wh-i2976232908.html
    pisze na niej 56Wh 11.1V Korzystając z przelicznika w necie wyszło że będzie to 5090.91 mAh to chyba wystarczająco?

Dodano po 2 [minuty]:

Nie nie nie . baterie od telefonu brałem tylko dwie !! napięcie było nie większe jak 7.5V (radio działa juz od jakiś 6V na ładowarce od telefonu)
  • Poziom 35  
    Czym większy akumulator tym dłużej potrwa impreza ;).
  • Poziom 9  
    No to jest on brany pod uwagę ;D więc teraz pozostaje tylko zmniejszyć to napięcie do tych 9V....
  • Poziom 35  
    Po rozebraniu obudowy baterii od laptopa zobaczysz jak są łączone ogniwa i wtedy będziesz mógł zdecydować ile ogni wykorzystać aby mieć zbliżone żądane napięcie.
  • Poziom 38  
    Kolega "kizek" się pomylił, tz, napisał: Jak kolega podłączył te akumulatory 3,7V szeregowo to mamy 11,1V. Mowa jest o dwóch akumulatorkach czyli 7.4V a nie 11.1V...
  • Poziom 9  
    Okej. Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Zobacze jak z kasą stoje i jak przyjdzie bateria to się odezwę.
  • Poziom 9  
    Jeszcze przyszedł mi do głowy taki pomysł żeby to radyjko jakoś zmodyfikować w sensie wymienić gośniki. Te co są teraz grają tylko wysokimi tonami basu nie ma tam żadnego nie chodzi mi już o to żeby mi się radio od basu przesuwało ;D ale o to że tam nie ma mowy o niskich tonach ;D Co o tym sądzicie ? głośniki mają średnice 13cm co jest kłopotliwe bo teraz takie głośniki są produkowane tylko do aut i mają one kosmiczne moce minimalnie 60W i nie wiem czy nie uszkodze przy tym wzmacniacza. Poza tym z tego co pamiętam oryg. głośniczki z radia mają bardzo dziwną impedancje, w tym radiu o ile się nie myle są głośniki 3 Ohm 5W.
  • Poziom 9  
    Halo ktoś jeszcze żyje?