Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vekta TK6 - Podłączenie do instalacji 4-przewodowej

01 Lut 2013 09:07 18654 42
  • Poziom 9  
    Witam,

Chciałbym wymienić stary domofon na nowy - Vecta TK6. Instalacja jest 4-przewodowa.
    Czy na podstawie załączonych zdjęć byłby Ktoś w stanie mi podpowiedzieć jak to zrobić?

Z góry dziękuje.
    Vekta TK6 - Podłączenie do instalacji 4-przewodowej Vekta TK6 - Podłączenie do instalacji 4-przewodowej
  • Pomocny post
    Specjalista Domofony
    Podłączenie unifonu Wekta:
    1-niebieski
    2-czerwony
    3-biały
    4-zielony
    Zwory (5+1, 3+1) zostają na miejscu.
    W celu zgłośnienia wywołania (dzwonek) przekręć pokrętłem głośności (po lewej stronie) do góry.

Pozdrawiam
    www.alfatech.net.pl
  • Poziom 9  
    Przetestuje w najbliższym czasie.
    Serdecznie dziękuje za odpowiedź.
  • Poziom 9  
    Witam.
    Próbuję wzorować się na tym i owym na elektrodzie lecz coś mi :idea: nie idzie?
    Posiadam słuchawkę domofonu wekta unifon tk6 jak na zdjęciu;

staram się podłączyć w miejsce starej słuchawki ;

Proszę o poradę ,szukałem i nic.. wiem jedynie ,że niebieski izielony aktywuje elektrozamek.Mam wszystkie cztery przewody biały,czerwony,niebieski i zielony.(na starej focie jednego nie widać bo potrzebowałem do mostkowania itp.).

pozdrawiam
  • Poziom 9  
    :D Ircys wielkie dzięki za pomoc, działa. pozdrawiam[/quote][/code]

Dodano po 2 [godziny]:

Kurczę wszystko jest ok ,tylko dzwonić z dołu nie można.... możecie coś poradzić ?
  • Pomocny dla użytkowników
    Zobacz jak masz ustawioną siłę głosu dzwonka. Pokrętło z boku obudowy. Do góry się zgłaśnia, w dół się ścisza.
  • Poziom 9  
    Sprawdzałem to,nawet nie słychać melodyjki na dole po wciśnięciu guzika...
    Ten guzik przedłuża drogę sygnału wywołania do twojego mieszkania. Być może na nim nie ma styku lub jest urwany przewód.
    Przewód może mieć przerwę w innym miejscu kończąc na mieszkaniu. W każdym razie jak jest przerwa nie masz zwrotnej sygnalizacji na dole.
  • Poziom 17  
    Przerwa na białym przewodzie, sprawdź czy masz puszkę na klatce schodowej i czy tam nie jest rozłączony. Najczęściej jednak to wina przycisku w panelu bub zerwany przewód.
  • Poziom 9  
    Sprawdziłem puszkę , przewód w domu jest ok - pozostaje mi dobrać się do guzika na domofonie... :|
    podrzucę jeszcze fotki może ktoś ma jakiś pomysł -dzięki wielkie za rady.
    Vekta TK6 - Podłączenie do instalacji 4-przewodowej Vekta TK6 - Podłączenie do instalacji 4-przewodowej

aha sorki za podłączenie słuchawki robiłem to na szybkiego by sprawdzić ten dzwonek i w starej słuchawce też nie działa.

Tylko zastanawia mnie fakt ,że nie grzebałem na dole w domofonie? czyżby samo się coś wydarzyło ? albo przez czas odcięcia ktoś wciskał na siłę myśląc ,że tak trzeba by zadzwonić...
    Brakuje jednego kabelka przy płytce. Powinny być wszystkie 4 zaciski podłączone.

W kasecie z przyciskami jeden z przewodów podłączony jest do wszystkich przycisków. Tym kabelkiem jest podawany sygnał wywołania (melodia) przez cały czas. Naciskając przycisk danego mieszkania przedłużamy drogę tego sygnału do konkretnego abonenta. Tam w unifonie trafia on bezpośrednio na wkładkę słuchawkową i zamyka się to masy. Wygląda to mniej więcej tak jak na załączonym rysunku. DU - dzwonek unifonu, czyli wspomniana melodia, generator. 0 - masa.

• Specjalista Domofony
    W tych kasetach dość częstą przyczyną braku dzwonka jest zaśniedziała blaszka przycisku.
    Można to spróbować sprawdzić w dość trywialny sposób - nacisnąć z całej siły przycisk w kasecie i poruszać nim na boki. Jeżeli zadzwoni to właśnie to jest przyczyną, jeżeli nie to lepiej wezwać do tego serwisanta-konserwatora, który powinien sobie z tym poradzić dość szybko.

Pozdrawiam
    www.alfatech.net.pl
  • Poziom 9  
    Dziękuję ,nie omieszkam opisać zakończenie walki tego domofonu , za wszystkie odpowiedzi dzięki i pozdro.
  • Poziom 9  
    witam
    mam problem z podłaczeniem słuchawki
    stary na fotkach poniżej

sluchawka

odwrocona blaszka

nowy
    Vekta Vekta TK6 - Podłączenie do instalacji 4-przewodowej

prosze o pomoc
  • Poziom 17  
    TK6
    1 - biały
    2 - niebieski
    3 - czerwony
    4- zielony

Wszystkie zworki założone czyli 3+1 i 5+1.
  • Poziom 9  
    jak tak zrobie to nic nie słychać w słuchawce
    a po podniesieniu słuchawki włącz się otwieranie
    domofon dzwoni
    mnie na dole nie słychać
  • Poziom 17  
    UPsss

Podejście nr 2:
    Dopiero rozpoznałem teraz że otwieranie jest realizowane na linii słuchawek.
    Musisz ten zielony kondensator przełożyć do nowego unifonu.

1. czerwony
    2. patrz na schemat - noga kondensatora
    3. biały
    4. niebieski
    5. zielony i noga kondensatora

Nie zakładasz żadnych zworek

• Poziom 9  
    nie działa
    a masa u mnie jest chyba pod numerem 2 a nie 4
    Oczywiście, że w Wekcie TK-6 masa jest na zacisku nr 2.
    Mario333 pokazał fragment instrukcji unifonu IKA, gdzie masa jest na zacisku nr 4.
  • Poziom 9  
    działa, wielkie dzieki, sam bym nie dał rady
    :]
  • Poziom 17  
    Zgadza się, za mało kawy porannej :) brawo za czujność.
  • Poziom 15  
    Witam. Chcę zmienić starą słuchawkę na nową WEKTRA TK6. Poniżej zamieszczam fotkę rozebranych obu słuchawek. Czy ktoś ma pomysł pod które numery w Wektrze podpiąć kable kolorami? Dzięki
    Nie podałeś ile żył ma jest instalacja. Ze zdjęcia wnioskuję, że cztery. W takim układzie w nowym podłączasz zaciski od 1 do 4 i mostki masz mieć założone (na zdjęciu masz w tej chwili zdjęte).

Z lewej to Urmet z prawej Wekta.

• Poziom 15  
    Dziękuję za odp. W sobotę będę miał możliwość rozebrać słuchawkę i sprawdzić ile żył. Patrząc po kolorach na zdjęcie to tak jak piszesz wychodzi, że są 4 żyły. Spróbuję podpiąć wg tabelki. Pozdrowienia
  • Poziom 15  
    Zybex czy mostki masz na myśli te zworki do wyboru 5+1 / 3+1 w Wektrze?
    Oczywiście, że tak. Poziomo są założone (zwierają sąsiadujące ze sobą szpilki).
  • Poziom 15  
    Podpiąłem analogicznie jak w Urmecie (stary) + zworki założone poziomo. Wszystko działa poza otwieraniem rygla i nie słychać głosu z dołu w słuchawce. Na dole głos z góry słychać.
  • Poziom 17  
    Prawdopodobnie masz zamieniony przewód elektrozaczepu z przewodem słuchawki.
  • Poziom 15  
    333mario zworka 5-1 mam zrobić mostek między śrubką 1 i 5? Czy wybrać zworkami instalację 5+1 (wtedy wszystkie 4 szpilki mają być rozwarte). Nie siedzę zupełnie w temacie więc proszę tłumaczyć łopatologicznie :)