Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja kanalizacyjna - odgałęzienie rury 100-tki biegnącej do geberitu

fidel007 01 Feb 2013 09:59 2034 6
    fidel007
    Level 12  
    Hej,

Nie wiedziałem gdzie wrzucić moje zapytanie.
    Prowadzę rurę 100 do Geberitu -pozioma kąt około 2-3%, długość 2 metry. Czy w 1/20 długości tej rury (jakieś 10 cm od pionu kanalizacyjnego) mogę wstawić trójnik z 50tką idący nie do góry a w bok (prawie na tej samej płaszczyźnie)?

Zastawiam się czy mogą być takie połączenia na rurze kanalizacyjnej którą pływają klocki:) 50 tka ma iść do wanny.

Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie proszę o poradę. Mam bardzo mało miejsca, żeby to wszytko zaaranżować.
    zimny8
    Level 33  
    fidel007 wrote:
    wstawić trójnik z 50tką idący nie do góry a w bok (prawie na tej samej płaszczyźnie)?

A później jak dalej ta 50 leci, przecież do góry i tam wanna, więc w czym problem.
    saskia
    Level 39  
    Mozna dac, ale musi to byc trojnik 60 stopni lub 45 stopni, nie mozesz dawac w takim usytuowaniu 90 stopni.
    marcin273
    Level 17  
    Nie powinno się dawać w ten sposób trójników. Polskie normy mówią, że odległość miedzy osiami trójników powinna wynosić coś około 80cm, czyli trójnik np. 100/80/100 >45 pod stropem (do przyłączy umywalki, pralki, bidetu, wanny, brodzika) a nad stropem trójnik 100/100/100>67 do przyłącza wc. Oczywiście wszyscy maja to w nosie i robią jak chcą a potem dziwią się ze woda nie schodzi z brodzika czy wanny.
    fidel007
    Level 12  
    Hej,

Problem w tym, ze nie mam tam 80 cm, żeby to zrobić zgodnie z normami.

Moja obawia jest taka, że spływające coś nie będzie trafiało czasem zgodnie ze spływem tylko będzie zatykało tą 50 tke. Powoli zastawiam się żeby ten trójnik z 50 tką dać trochę do góry -nie w płaszczyźnie poziomej np jakiś kąt 30 st.
    Wtedy te najcięższe rzeczy będą płynąć dołem rury 100 i nie będą się ładowały do 50tki.

Pewnie najlepiej byłoby uzyć też takiego kątu tego trójnika 50 tki zeby wyglądąło to mniej więcej tak jak strzałka czyli |----<-----, (od lewej pion akanalziacyjny, od prawej WC, "<" - wyjście na wanne). Problem w tym, ze żeby podłączyc tą wanne muszę zastosowąć poniższe połaczenie |---->----- czyli kąt kolanka 50 tki będzie jakby zachęcał żeby tam się conieco dostawało i nie wiem czy w praktyce to bedzie probelm czy może woda po prysznicu wszytko spłucze do tego stopnia że nie należy się tym martwić.
    saskia
    Level 39  
    Jesli uzyjesz ksztaltek dobrej jakosci, bez zadziorow laczen formy, zfazujesz rowno ciete konce wszelkich rur wewnatrz i zewnatrz, wchodzacych w kolnierze ksztaltek , docisniesz ksztaltki aby nie bylo luk w kolnierzach, dasz spadek min. 1cm/m rury, to nie ma szansy aby cos sie zatrzymalo, zwlaszcza w rurze plastikowej.