Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz sygnału - niepoprawne działanie AD8016

uorak 01 Lut 2013 11:55 2340 10
  • #1 01 Lut 2013 11:55
    uorak
    Poziom 9  

Próbuję odtworzyć układ do nadawania sygnału na przetwornik ultradźwiękowy do badań nieniszczących konstrukcji. Schemat docelowego układu:

Jako generator sygnału w moim układzie funkcjonuje mikrokontroler+pamięć FIFO+ DAC (mc1408) + konwerter prąd-napięcie na wzmacniaczu OPA604.
    Do tego momentu wszystko działa na wyjściu otrzymuje zdefiniowany sygnał w zakresie 0-0.8 V.
    Jako driving circuit autor powyższego schematu zasugerował użycie wzmacniacza AD8016, który wzmacnia sygnał do +-12V i dostarcza prąd potrzebny do wysterowania bramek IRF510. Ponieważ posiadam podstawowy poziom elektroniki postanowiłem zrobić to samo. Możliwe, że nie rozumiem czym jest AD8016 - założyłem, że działa jak zwykły wzmacniacz operacyjny i podłączyłem sygnał (eliminując składową stałą przez kondensator) z mojego generatora sygnału w układzie wzmacniacza odwracającego. AD8016 grzał się niesamowicie, przylepiłem do niego 2 radiatory, z intencją, że dadzą mi one czas na pomiar napięć wyjściowych. Napięcie wyjściowe było stałe na poziomie -9V - ogólnie nie to co zakładałem (odtworzony, wzmocniony sygnał +-12V)

Co robię źle?
    Czy AD8016 jest w ogóle konieczny?- nie wiem jak oszacować prąd wysterowania bramek IRF510
    AD8016 był w obudowie SOIC i prosiłem kolegę żeby przylutował mi go do adaptera DIP- czy winą może być złe przylutowanie lub uszkodzony układ?

0 10
  • #2 01 Lut 2013 12:48
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

uorak napisał:
    Jako driving circuit autor powyższego schematu zasugerował użycie wzmacniacza AD8016, który wzmacnia sygnał do +-12V i dostarcza prąd potrzebny do wysterowania bramek IRF510. Ponieważ posiadam podstawowy poziom elektroniki postanowiłem zrobić to samo. Możliwe, że nie rozumiem czym jest AD8016 - założyłem, że działa jak zwykły wzmacniacz operacyjny i podłączyłem sygnał (eliminując składową stałą przez kondensator) z mojego generatora sygnału w układzie wzmacniacza odwracającego. AD8016 grzał się niesamowicie, przylepiłem do niego 2 radiatory, z intencją, że dadzą mi one czas na pomiar napięć wyjściowych.

Wstaw schemat swojego układu, to co wstawiłeś pokazuje jedynie stopień wyjściowy.
    Pytanie na czym zrobiłeś odwracacz fazy do sterowania bramkami.

BTW - nie prościej zamiast składać układ z kupy oddzielnych klocków (w których się chyba gubisz) zastosować jeden z dedykowanych ukłaów specjalizowanych stosowanych do sterowania przetwornicą przeciwsobną?
    Choćby http://mdcs.elektroda.net/carsps/przetworka2.gif - oczywiście na wyjściu nie będzie prostownika tylko twój przetwornik ultradźwiękowy...

0
  • #3 01 Lut 2013 20:03
    uorak
    Poziom 9  

Ja pokazałem schemat całego układu czyli todo czego dąże. Narazie utknąłem przy driving circuit- samych IRF510 wogóle jeszcze nie podłączałem. Do tej pory puszczony jest sygnał z mojego generatora na jeden ze wzmacniaczy w AD8016 w klasycznym układzie wzmacniacza odwracającego. W tym momencie chciałem zobaczyć jak wygląda wyjście z AD8016 i tu pojawiły się wspomniane problemy.

Co do Twojej propozycji- muszę rozglądnąć się w podobnych układach. Jednak mój układ wymaga dość precyzyjnego określenia sygnału- częstotliwość i różne modulacje- dlatego chciałem podawać sygnał cyfrowo.

0
  • #4 01 Lut 2013 20:19
    jdubowski

uorak napisał:
    Jednak mój układ wymaga dość precyzyjnego określenia sygnału- częstotliwość

uorak napisał:
    Narazie utknąłem przy driving circuit- samych IRF510 wogóle jeszcze nie podłączałem. Do tej pory puszczony jest sygnał z mojego generatora na jeden ze wzmacniaczy w AD8016 w klasycznym układzie wzmacniacza odwracającego.

Kombinujesz jak koń pod górę - tam starczy driver totem-pole na dwu tranzystorach i tyle.

Z tym zwykle nie ma problemu.

uorak napisał:
    i różne modulacje- dlatego chciałem podawać sygnał cyfrowo.

Zdajesz sobie sprawę że kształt przebiegu na bramkach ma się nijak do kształtu przebiegu na przetworniku? Tak samo kształt przebiegu nie przekłada się na kształt fali akustycznej w otoczeniu przetwornika...

0
  • #5 01 Lut 2013 20:45
    uorak
    Poziom 9  

jdubowski napisał:
    Zdajesz sobie sprawę że kształt przebiegu na bramkach ma się nijak do kształtu przebiegu na przetworniku?

W sumie to sobie z tego sprawy nie zdawałem :p
    Myślałem że jeżeli prąd na wyjściu tranzystora jest proporcjonalny do napięcia na bramce to w ten sposób mogę na wejściu przetwornika dostać to co chce.

jdubowski napisał:
    Tak samo kształt przebiegu nie przekłada się na kształt fali akustycznej w otoczeniu przetwornika...

W to to wątpię. Może mamy na myśli różne przetworniki. Ale na sprzęcie laboratoryjnym puszczałem różne sygnały na przetwornik uzyskując różne efekty. (Nie mówię że wygląd fali jest taki sam, ale używa się różnych sygnałów wymuszających w zależności od metody badawczej)

0
  • #6 01 Lut 2013 23:41
    nemo07
    Poziom 36  

Witam.

uorak napisał:
    Próbuję odtworzyć układ do nadawania sygnału na przetwornik ultradźwiękowy do badań nieniszczących konstrukcji. Schemat docelowego układu:

... AD8016 grzał się niesamowicie, przylepiłem do niego 2 radiatory, z intencją, że dadzą mi one czas na pomiar napięć wyjściowych. Napięcie wyjściowe było stałe na poziomie -9V - ogólnie nie to co zakładałem (odtworzony, wzmocniony sygnał +-12V)

Co robię źle?
    Czy AD8016 jest w ogóle konieczny?- nie wiem jak oszacować prąd wysterowania bramek IRF510
    AD8016 był w obudowie SOIC i prosiłem kolegę żeby przylutował mi go do adaptera DIP- czy winą może być złe przylutowanie lub uszkodzony układ?

Za duzo pytan, brak danych. Nawet schematu nie widac - blokowy mozesz sobie podarowac. Jak wysoko ma to pracowac - moc, czestotliwosc, ksztalt fali?
    Myslisz, ze to forum jasnowidzow, czy jak?
    Sie porobilo!

0
  • #7 02 Lut 2013 11:37
    jdubowski

uorak napisał:
    jdubowski napisał:
    Zdajesz sobie sprawę że kształt przebiegu na bramkach ma się nijak do kształtu przebiegu na przetworniku?

W sumie to sobie z tego sprawy nie zdawałem :p
    Myślałem że jeżeli prąd na wyjściu tranzystora jest proporcjonalny do napięcia na bramce to w ten sposób mogę na wejściu przetwornika dostać to co chce.

Możesz dostać, ale sam przetwornik piezo jest od strony zasilania widziany jako kondensator a magnetostrykcyjny jako cewka. A po drodze jest jeszcze transformator...

uorak napisał:
    jdubowski napisał:
    Tak samo kształt przebiegu nie przekłada się na kształt fali akustycznej w otoczeniu przetwornika...

W to to wątpię. Może mamy na myśli różne przetworniki. Ale na sprzęcie laboratoryjnym puszczałem różne sygnały na przetwornik uzyskując różne efekty. (Nie mówię że wygląd fali jest taki sam, ale używa się różnych sygnałów wymuszających w zależności od metody badawczej)

Ano właśnie - zasilasz piłą a ciśnienie akustyczne - sinus...

0
  • #8 03 Lut 2013 16:09
    uorak
    Poziom 9  

nemo07 napisał:
    Za duzo pytan, brak danych. Nawet schematu nie widac - blokowy mozesz sobie podarowac. Jak wysoko ma to pracowac - moc, czestotliwosc, ksztalt fali?
    Myslisz, ze to forum jasnowidzow, czy jak?

Schemat:

Moc- nie wiem. Częstotliwość: 0.1-1 MHz. Kształt sygnału podawanego na przetwornik: sinus, trójkąt, sinus modulowany i inne.

Czy zna ktoś jakieś inne wzmacniacze o parametrach zbliżonych do AD8016, najlepiej w obudowie przystosowanej do montażu przewlekanego?

0
  • #9 03 Lut 2013 18:21
    nemo07
    Poziom 36  

uorak napisał:
    Schemat:

Moc- nie wiem. Częstotliwość: 0.1-1 MHz. Kształt sygnału podawanego na przetwornik: sinus, trójkąt, sinus modulowany i inne.

Czy zna ktoś jakieś inne wzmacniacze o parametrach zbliżonych do AD8016, najlepiej w obudowie przystosowanej do montażu przewlekanego?

Dlaczego nie sprzegasz obydwu wzmacniaczy rownolegle? I dlaczego szukasz odpowiednikow?
    Ekwiwalentow szukaj posrod: line driver, cable driver, video line driver itp.
    Podobne rzeczy produkowaly: Elantec, Burr-Brown (przejety przez TI), Intersil, Maxim, ... wiecej nie pamietam.
    Googlaj.
    Swoja droga, zarty sobie stroisz. Na wstepie zapodales roznicowy "driving circuit" i ze cos sie grzeje, a teraz wrzucasz takie bzdety jako ... schemat.
    EOT

0
  • #10 05 Lut 2013 13:01
    uorak
    Poziom 9  

nemo07 napisał:

Dlaczego nie sprzegasz obydwu wzmacniaczy rownolegle? I dlaczego szukasz odpowiednikow?

Dlatego, że najprawdopodobniej mój AD8016 jest uszkodzony.
    nemo07 napisał:

Swoja droga, zarty sobie stroisz. Na wstepie zapodales roznicowy "driving circuit" i ze cos sie grzeje, a teraz wrzucasz takie bzdety jako ... schemat.
    EOT

W pierwszym poście napisałem że docelowo dążę do tego układu i określiłem gdzie mam problem...

0
  • #11 06 Lut 2013 19:44
    uorak
    Poziom 9  

Zmieniając koncepcję na sugerowaną przez jdubowski - czy układ zadziała jak użyję drivera TC4428A - na oba wejścia podając sygnał PWM z mikrokontrolera, a wyjścia podłączając do tranzystorów IRF510?

Poniżej podstawowe info o TC4428A:

0