Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Compaq d530 CMT - Chłodzenie chodzi zależnie od obciążenia.

Aseri15 01 Lut 2013 19:23 1167 5
  • #1 01 Lut 2013 19:23
    Aseri15
    Poziom 28  

Witam.

Dokładnie chodzi o to, że chłodzenie procka, jak i budy chodzi zależnie od obciążenia procesora.

Przykład:

Wchodzę w Operę, uruchamiam sobie kilka kart i z każdą nową kartą obciążenie na chwilę skacze w przedział 70 - 100 % co skutkuje chwilowym skokiem obrotów wentylatora. z tego co wiem, to powinien zwiększać obroty zależnie od temperatury nie od obciążenia ?

Parametry:

CPU: Intel Pentium 4 3,0 GHz 1MB L2 cache
    RAM: 2 GB
    GPU :ATI Radeon 9200 se
    PSU: BeQuiet 450W
    MB: HP d530 CMT ( PE066C )
    BIOS: Compaq 08.10.04

( Dane z Everest'a )

Dodam, że w BIOS'sie chłdzenie mam ustawione na 1, czyli najwolniej, a on i tak rozpędza się przy obciążeniu. Jakieś rady ?

Pozdrawiam.

0 5
  • #2 01 Lut 2013 19:43
    dominik434
    Poziom 18  

Aseri15 napisał:
    z tego co wiem, to powinien zwiększać obroty zależnie od temperatury nie od obciążenia ?

Wzrost obciążenia = chwilowy wzrost temperatury = zwiększenie obrotów wentylatora

0
  • #3 01 Lut 2013 19:46
    Aseri15
    Poziom 28  

Kolego dominik434 Twoim zdaniem, w ciągu jednej czy dwóch sekund temperatura jest w stanie wzrosnąć na tyle aby wentylator zwiększał obroty do maksimum ?

To trochę nie logiczne. Jeżeli chodzi o chłodzenie to radiator przylega idealnie do procesora. Z pastą czy bez jest to samo.

0
  • #4 01 Lut 2013 20:45
    Grigori310891
    Poziom 23  

Aseri15 napisał:
    Twoim zdaniem, w ciągu jednej czy dwóch sekund temperatura jest w stanie wzrosnąć na tyle aby wentylator zwiększał obroty do maksimum ?

Tak. Może jest ustawiony na obciążenie procesora.

Aseri15 napisał:
    Jeżeli chodzi o chłodzenie to radiator przylega idealnie do procesora. Z pastą czy bez jest to samo.

Z Pastą czy bez ? -.- ... jak Wymieniasz Pastę musisz dokładnie wyczyścić obie powierzchnie.

Jak Procesor skacze do 100% w danej chwili to i obroty mają prawo skoczyć.

0
  • #5 01 Lut 2013 23:13
    Aseri15
    Poziom 28  

Wiem, że czyści się obie powierzchnie. Jest możliwość ustawienia obrotów programowo ? Próbowałem CPU-Z, ale niestety nic to nie dało gdyż nawet nie pokazuje obrotów...

Może ktoś się bawił w te klocki i zna jakiś program ? Na stronie HP nic ciekawego nie znalazłem.

0
  • #6 28 Kwi 2013 11:55
    adalbertus123
    Poziom 1  

Witam,

Mam pod opieką 14 takich maszyn (Celeron 2,8; 768MB RAM, 40 GB HDD).
    W 2 przypadkach pojawiły się problemy, o jakich jest napisane w tym wątku.

Moje rozwiązanie:
    Plastikowe gniazdo wentylatora dla procesora miało pęknięte 1 z 4 mocowań radiatora/wentylatora (takie małe "uszko" do zaczepienia).

Po stronie pęknięcia radiator/wentylator nie przylegał dobrze do procesora - to powodowało wzrost temperatury i wentylator przyspieszał (szumiał jak suszarka do włosów).

Gniazda (plastikowe ramki z 4 uszkami) dostałem u znajomego sprzedawcy używanych komputerów.

Pozdrawiam,
    A.

0