Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik do ładowania akumulatorów 12/24V na atmega16

bronto_wawa 05 Feb 2013 08:41 129732 283
    jamrjan
    Level 12  
    Witam

Ten prostownik na 12V publikowany był tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic21461-2280.html (piwek9 - dostępny jako paczka prostownik.rar) schemat, płytka i soft

Zrobiłem go, niezła konstrukcja, ale ma błędy w sofcie które sygnalizowałem autorowi.
    - ładuje akumulator do osiągnięcia napięcia zadanego prądem o ustawianej wartości(tak właśnie powinno być ale po podłączeniu częściowo rozładowanego akumulatora ładuje go tylko do zadanego napięcia(dosłownie kilka minut) i wyłącza się twierdząc że jest naładowany)
    - po osiągnięciu zadanego napięcia np.14,4V po prostu się wyłącza zamiast przejść do trybu podtrzymania i doładowywania małym prądem.
    - nie pamięta nastaw po wyłączeniu i resecie co jest niezwykle uciążliwe bo trzeba za każdym razem zmieniać ustawienia.
    - po podłączeniu akumulatora prostownik uruchamia się i działa nawet przy braku zasilania sieciowego - co w tym czasie robi i czy rozładuje akumulator - nie wiem nie sprawdzałem.

Sygnalizowałem koledze piwek9 ale spotkałem się z dość nieprzychylną odpowiedzią więc zostawiłem soft na później do własnej przeróbki, jednak ze względu na brak czasu - nie zrobiłem.
    Szkoda że nie udostępnił softu bo można by zrobić poprawki i byłby niezły prostownik.

Generalnie rozwiązanie niezłe, ale w zasadzie z softem z paczki udostępnionej przez autora - nie spełnia swoich zadań.
    Daleki jestem od krytyki ale byłem zawiedziony, bo po to się robi jakąś konstrukcję żeby z niej korzystać, a ten projekt mimo wszystko nie spełnia swoich zadań.
  • TespolTespol
    bronto_wawa
    Level 12  
    Też miałem ten problem i ciężko się było skontaktować w tamtym czasie z autorem ,
    potem wywiązała się wojna z magistrami i inżynierami , jak sobie przypomnę to szok, jeden chciał procesor drugi tylko żarówka jeszcze inny robił piecyki oporowe ojojojo działo się . Nie mogłem się skontaktować z autorem więc przerabiał mi wsad gość z forum co się skończyło spaleniem urządzenia , gdy się wreszcie skontaktowałem z autorem ,odpisał mi coś w tym stylu że to demo i chodziło o udowodnienie że można zrobić tani na Procku , otrzymałem wówczas wsad i wszystko zaczęło działać .miałem i mam mocne trafo i jak dam na 100% ładowanie to też moment i się wyłączy ale jak ustawię mniejszy prąd i w menu wybiorę nie automat a podtrzymanie to śmiga jak siemasz , jednak ten jest już pozbawiony tych wad , nie wiem jak komu ale mi pisał że prosi o sugestie co poprawić co zmienić itp.
    Myślę że jak kilka osób by w sposób konstruktywny opisała co poprawić to byśmy mieli fajną zabaweczkę . Myślę że się da dogadać z nim chociaż nieraz lepiej odczekać i się nie odzywać :D , ale ogółem spoko gość
    PS.
    jak masz takie same pcb to 5 min i ja przerobiłem pod nowy soft , w zasadzie konstrukcja nie ulega wielkim zmianom , czy ktoś zrobi pcb ? bo ja już nieudolnie robię ale coś nie bardzo ,.
    Ps.
    dałem schemat w pdf wyżej .
    Czy ktoś może podzielić się doświadczeniami z trafo. elektronicznym ?? :|
    bronto_wawa
    Level 12  
    Nie wiem czy ktoś już robił prostownik ,ale ja mam problem !
    ciągle mi się pali LM317 , pracuje kilka godzin i siada , napisałem do autora i kazał wstawić 78012 oraz dostałem zje......ki .
    Panowie kto jest tak uprzejmy i pisze do niego powołując się na to że jak tak mu napisałem ? że niby daje wsady i kod źródłowy?
    otóż wyjaśniam nikomu nie pisałem że rozdaje kody źródłowe to nie prawda ,wsad tak daje , wszystko zmierza do tego że jak tak dalej będzie projekt umrze śmiercią naturalną jak inne , dzięki zachłannym ludziom , a miałem już podać za fre wsad automatyczna kalibracją pomiaru napięcia i prądu niezależnie jak niedokładny jest dzielnik oraz bardzo prosty układ na atmega8 do aku 12V.ale chyba mogę zapomnieć
    Opiszę moje spostrzeżenia :
    prostownik startuje z największym prądem , szybko dopasowuje sobie prąd ładowania , po kilku minutach jak zaobserwowałem, obserwując woltomierz i amperomierz utrzymuje prawie jednakowe napięcie ok 13.8, 14V a reguluje prąd , jak się naładuje przechodzi w podtrzymanie , jak napięcie spadnie do ok 12.8V zaczyna ładować ale prąd jest już mniejszy kilka minut i znowu w podtrzymanie i tak całą noc mi śmigał , mam wrażenie że jakby aku dostało więcej mocy kręci ja szalone .
    przeprowadziłem również głupi test mam poparzone dłonie a mianowicie kablem chyba 1.5mm chciałem zaiskrzyć i skończyło się poparzeniem , ciesze się że tylko tak . :cry:
    bronto_wawa
    Level 12  
    Czy ktoś wyłkana lub wykona projekt pcb ?
    jak coś trzeba uwzględnić jump czy zworkę jak kto woli id pinu PD3 do masy ,w aktualizacji tam będzie kalibracja automatyczna mierzonego prądu i napięcia
    będzie też poprawka w sterowaniu Mosfeta , w tej wersji w 24V pracuje Ok w wersji 12V pracuje Ok ale w 12/24 niekiedy nie wyłączy się po zdjęciu klemy , to się działo u mnie , napisałem uwagi ale gość obecnie nie może tego przetestować a co innego na papieże a rzeczywistość dopiero pokazuje .
    Może ktoś wzuci schemat jakiegoś sterowania ?
    bronto_wawa
    Level 12  
    Widzę że nie ma chętnych do wykonania pcb , Ok ja już mam zrobione i problem ze sterowaniem tez rozwiązany , nadmienię że jak używacie rożnych trafo to bez pomocy autora się nie obejdzie .
    marasneo
    Level 15  
    Co znaczy różnych trafo kolego?
    Jakie wchodzi w grę? Halogenowy?
  • TespolTespol
    bronto_wawa
    Level 12  
    trafo od halogenów ma za małe napięcie , trzeba z napięciem na wtórnym 16 -17V bo na mostku masz spadek napięcia ok 1,8 V . z obserwacji mogę powiedzieć że toroidalny lepiej się zachowuje przy ładowaniu impulsowym , tradycyjny trochę słychać .To zabezpieczenie na opto nie konieczne ale fajnie działa , próbowałem na żywca robiłem zwarcie i lekko zaiskrzy i stop ,znika zwarcie ładuje dalej
    MARIUSZ R
    Level 28  
    bronto_wawa wrote:
    Widzę że nie ma chętnych do wykonania pcb , Ok ja już mam zrobione i problem ze sterowaniem tez rozwiązany , nadmienię że jak używacie rożnych trafo to bez pomocy autora się nie obejdzie .

No to czekamy na materiały. Niech kolega nie będzie taki wstydliwy:)
    bronto_wawa
    Level 12  
    to jest przerobione pcb autora za jego zgodą ,nie wiem tylko jak zwiększyć piny rezystorów ,pod żelazko są ciut małe , jak na moje możliwości .
    w paczce jest też schemat.
    Attachments:
    shadow0013
    Level 34  
    Szkoda że nie napisałeś w jakim programie jest zrobiony projekt płytki i dołączyłeś plików źródłowych (z pdf'a się już wiele nie zrobi).
    I jeszcze jedno pytanie - jaki jest wyświetlacz w prostowniku, bo na schemacie jest 2x20 a na płytce 2x16 znaków.
    siewcu
    Level 34  
    Mam pytanie z trochę innej beczki. Da się do czegoś takiego dodać tryb ratowania bardzo słabego akumulatora? Wiem, że takie numery wychodziło przy starych prostownikach, ustawiało się minimalny prąd i akumulator "wstawał".
    bronto_wawa
    Level 12  
    Wyświetlacz jest 16x2 , pcb jest w eagle . LCD jest montowane od dołu pcb i przykręcone do panelu prostownika , tak ja miałem i tak zostało , myślałem żeby tranzystor IRF też dać na płytce, bo mają wspólna masę więc bez problemu można z stabilizatorem i mostkiem dać na jednym radiatorze ,ale to duża płytka wychodzi i miejsca zajmuje .Na schemacie jst zabezpieczenie dodatkowe do prostownika 12V jednak ja zrezygnowałem z tego ,bo jak klemy są zdjęte to i tak nie ma tam napięcia
    Pewnie się da dodać taką funkcję , trzeba by sprecyzować jak ma ta funkcja działać i napisać do autora , pewnie nie będzie problemu aby to zrobić , a może poproszę autora o dodanie jeszcze ładowania 6V ?
    W tym nie ma odsiarczania , bo jak pisałem wcześniej samo impulsowe ładowanie odsiarcza akumulator , tak przynajmniej wyczytałem .
    ps.
    Myślę że zwykłe dodanie przełącznika za tranzystor startu i zrobienie regulatora ręcznego na potencjometrze i można ładować aku. przy ręcznym sterowaniu ,ale trzeba bardzo uważać żeby nie pomylić kabli i tu można zastosować to dodatkowe zabezpieczenie przed nagłym spadkiem napięcia
    bronto_wawa
    Level 12  
    OK wstawię bo mam pozwolenie , ja nie daje rady a autor nie może aktualnie nic mi pomóc ,pisał co i jak i czytałem to co podałeś ale kuź a nie daje rady za cienki jestem Panowie
    Zamieszczam PCB + schemat ,jest w eagle więc można sobie zmieniać do woli.
    max9931
    Level 10  
    Obserwuje temat od niedawna i jestem zainteresowany tym prostownikiem, jak czas pozwoli to może zacznę go robić.Poprawiony miejsca lutownicze rezystorów na płytce jak coś więcej poprawić to służę pomocą. Naniosłem tylko nakładki na te miejsca lutownicze, bo żeby zmienić je trzeba mieć cały schemat.
    bronto_wawa
    Level 12  
    Jakiś problem?
    bronto_wawa
    Level 12  
    Kolego nie rozumiem ja i pewnie inni co masz na myśli ,zamiast pisać podteksty może lepiej napisać prosto z mostu w czym problem?
    MARIUSZ R
    Level 28  
    bronto_wawa wrote:
    Kolego nie rozumiem ja i pewnie inni co masz na myśli ,zamiast pisać podteksty może lepiej napisać prosto z mostu w czym problem?

Daj sobie spokój. Kolega pewnie jest z tych co dużo lepiej wiedzą, ale sami nic nie zrobią, oprócz pouczania innych. Jakby chciał pomóc to by przerobił schemat.
    bronto_wawa
    Level 12  
    Też doszedłem do tego wniosku , tylko jak nic nie wnosi to poco pisze ,przecież może tak się zdarzyć że po jakimś czasie temat się dobrze rozwinie i wyjdzie bardzo fajny prostownik ,potem ktoś czytający zamiast dostać konkretne informacje będzie przebijał się przez bzdury .Z drugiej strony może ten kolega potrzebuje perfekcyjnego schematu bo innych nie umie czytać ?
    Tu prośba aby nie pisać nic co jest bez znaczenia dla projektu i wynika w własnej frustracji i niechęci do innych mniej doświadczonych , nie każdy jest mistrzem eagle.
    KStanek
    Level 22  
    Zgadza się nie każdy jest 'EAGLE' w 'EAGLE' :)

Ja przebijam się przez ten gąszcz i szczerze powiem że nadal nie wiem jaką konfigurację wybrać. Jest już kilka wsadów, dostałem też wsad od Piwki, ale nadal nie wiem jak się do tego zabrać, który wsad do którego PCB będzie pasował.
    bronto_wawa
    Level 12  
    To schemat ,z poprawionym sterowaniem IRF +LCD 16x2 , ze zworą do automatycznej kalibracji napięcia .
    Działa to tak : podajemy 14V z zasilacza na klemy zwieramy zwory wystartuje układ na LCD pokaże się przelicznik , trwa to 1 może 2 sekundy , zdejmujemy zworkę prostownik automatycznie wejdzie do normalnej pracy ,przelicznik jest już zapisany i od tego jak dokładnie podamy 14V tak dokładnie będzie podawał nam prąd i napięcie . Układ jest tak zaprojektowany że każdy wsad pasuje do każdego schematu , tyle że jeden jest bez wyświetlacza a inny z wyświetlaczem , wsad z kalibracją napięcia jest testowany przeze mnie i niedługo można go będzie dostać .
    Pisałem już wcześniej , może ktoś ma jakieś sugestie to trzeb przekazać do autora, lub napisać tutaj i zamieścimy jeden konkretny schemat z wsadem ,a co dalej czas pokaże .
    Podzielę się spostrzeżeniami .
    Aku. rozładowany podpinam zaczyna ładować , ładuje jakieś 1 do 2 godzin z dość dużym prądem 7-8A jednak napięcie nie wzrosło nigdy powyżej 14,4 V , układ się grzeje jednak temp. nie przekroczyła u mnie nigdy 58st.C -dałem czujnik na radiator bezpośrednio , następnie prąd ciągle systematycznie spada a napięcie waha się 14-14,4V temperatura na radiatorze spada , po podpięciu do aku 24V po chwili załącza się przekaźnik zapala się led czerwona 24V i wszystko jak opisałem wcześniej z tym że temperatura wzrasta do ok 62stC przy rozładowanym aku. napięcie nie przekracza 28.8V .
    w obu przypadkach aku 12V i 24V po naładowaniu gdy zostawiamy prostownik podłączony przejdzie stan czuwania ,dla 12V gdy napięcie chyba spadnie do 12,6V zaczyna znowu ładowanie ale mniejszym prądem , pisze chyba bo nie udało mi się dokładnie zauważyć a 24v nie chciało mi się go obserwować .
    Jak zostawiłem prostownik podpięty przez sobotę i niedziele , rano prostownik był chłodny , a na akumulatorach autem można jeździć na samym rozruszniku kręci jak szalone , myślę że takie impulsowe ładowani służy akumulatorowi .
    Może się mylę ale prostownik chyba ładuje bardzo podobnie jak alternator w samochodzie .podoba mi się to że nie ma przełącznika 12/24 do dyspozycji mam 2 Kable podpinam 12 ładuje 12 ,jak 24 to ładuje 24 ,podepnę źle nic się nie dzieje , zwieram klemy nic nie iskrzy nie zwiera , jak mam podejrzany akumulator w menu ustawiam sobie bezpiecznik na 10A do testu , gdy jest coś nie tak wyskoczy mi komunikat Bezpiecznik ! jak jest Ok to się ładuje i po sprawie , nominalnie bezpiecznik jest ustawiony na 20A , gdy mamy takie życzenie możemy ustawić i wyższe napięcie ładowania .
    Mnie on kosztował bez trafa. i kabli z krokodylkami 54zł
    Zamieszczam schemat według którego ja mam zrobimy prostownik i działa w 100%
    max9931
    Level 10  
    ma jeszcze jedno pytanie co do trafa w tym prostowniku, jakiego jest typu i jakie ma prądy
    shadow0013
    Level 34  
    janchar wrote:
    Kto uczył cię rysować schematy?

Chyba zaczynam się domyślać o co chodziło janchar'owi - poprawiłeś schemat ale nie poprawiłeś płytki - zamieść sch i brd z eagla i większość sobie sama zrobi a i potomni będą zadowoleni. Jestem na etapie gromadzenia części, płytkę mam zamiar zrobić na dniach i dostosować do posiadanej obudowy i części, pliki z eagla znacznie by przyśpieszyło zabawę.
    bronto_wawa
    Level 12  
    Schemat mam tylko w pdf .taki jak dałem a pcb też dałem które mi działa , miałem problem tylko z wielkością pada. a wyświetlacz mam montowany od strony laminatu i przykręcony bezpośrednio do panelu prostownika , tak mi pasowało .Pcb jest nico większe od wyświetlacza i ładnie mi się mieści ,oczywiście każdy może wykonać inaczej i pewnie tez lepiej , chętnie bym popatrzył na inne pcb
    jamrjan
    Level 12  
    Witam

Czy możesz zamieścić całą paczkę, schemat + wsad + płytki, żeby nie szukać po całym temacie.

Dzięki.
    Janek
    bronto_wawa
    Level 12  
    Panowie to narazi tylko 2 strony , pisałem że po wsad pisać do autora projektu.
    każdy dostaje własny wsad ,żeby było wiadomo kto ewentualnie nie stosuje się do zaleceń.
    ps. Jak się nie mylę to ty własnie kolego,napisałeś do autora że ja ci powiedziałem że dostaniesz kod źródłowy , dostałeś przecież wsad ,więc jaki masz problem ?
    może zamiast wyłudzać kod źródłowy po prostu poświeć trochę czasu i sam napisz !
    Powiedz szczerze mało ci jednego wsadu ?
    poza tym napisz do autora nich ci da kod bo chcesz go na forum zamieścić ,nie wykluczone że dostaniesz ,może i to dobry pomysł bo na pewno przysłużyło by się to projektowi .
    jamrjan
    Level 12  
    Witam

Nie rozumiem dlaczego te uszczypliwości. Przykro mi że tak zostałem oceniony chociaż nic obraźliwego pod żadnym adresem nie pisałem.
    Nie mam wsadu - dlatego piszę o niego. Myślę że szkoda zbędnej polemiki.
    Jeśli ktoś poczuł się z tego powodu urażony - to przepraszam, tylko po co publikować coś co za rok - jak ktoś będzie przeglądał temat nie znajdzie całego kompletu do zbudowania choćby prototypu, a od autora dostanie odpowiedź tak jak ja(dotyczy prostownika 12V z przed roku) - że nie ma już wsadu bo zmieniła się koncepcja i schemat.

Pozdrawiam
    max9931
    Level 10  
    czy po dopasowaniu odpowiedniego trafa, jest możliwość ładowania akumulatorów 24V 190Ah. Czy elektronika cała zniesie takie obciążenie? Bo prąd ładowania wtedy wyniesie 19 A