Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Serwis komputerowy-co potrzebne?

camilo 10 Sep 2013 13:22 26055 35
    bluboxxx
    Level 1  
    czytam, czytam i nie zauważyłem kompresora do czyszczenie zakurzonych podzespołów...
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    pulkownik
    Level 14  
    Poczepie sie pod ten temat, żeby nie zakładać nowego.
    Serwisuje komputery i laptopy, robię to w domu - nie mam zakładu.
    Do dnia dzisiaejszego wszystkie narzędzia woziłem w plecaku, ale to jest koszmar. Przyszedł czas na zamiany, postanowiłem kupic sobie aluminiową walizeczkę na najpotrzebniejsze narzędzia. Niestety na rynku większośc to chińskie dziadostwo.
    I własnie w tej sprawie piszeń do zgromadzonych tutaj forumowiczów - jakie walizeczki aluminiowe polecacie?
    Najlepiej coś w tym stylu walizka narzędziowa
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    kiper55
    Level 2  
    Jak wygląda sprawa oprogramowania w takim serwisie? Czego może się doczepić kontrola w taki serwisie komputerowym ?
    swiercm
    Moderator on vacation ...
    kiper55 wrote:
    Jak wygląda sprawa oprogramowania w takim serwisie? Czego może się doczepić kontrola w taki serwisie komputerowym ?

Wszystkiego.
    Oprogramowanie i dokumenty musza być tip-top. Nie ma miejsca na fuszerkę. Możesz oczywiście korzystać z darmowego oprogramowania, ale Klienci zapewne w 99% takiego nie używają.;)

Dodano po 31 [sekundy]:

pulkownik wrote:
    Poczepie sie pod ten temat, żeby nie zakładać nowego.
    Serwisuje komputery i laptopy, robię to w domu - nie mam zakładu.
    Do dnia dzisiaejszego wszystkie narzędzia woziłem w plecaku, ale to jest koszmar. Przyszedł czas na zamiany, postanowiłem kupic sobie aluminiową walizeczkę na najpotrzebniejsze narzędzia. Niestety na rynku większośc to chińskie dziadostwo.
    I własnie w tej sprawie piszeń do zgromadzonych tutaj forumowiczów - jakie walizeczki aluminiowe polecacie?
    Najlepiej coś w tym stylu walizka narzędziowa

Załóż swój temat.
    kiper55
    Level 2  
    Oprogramowanie jakie, chodzi mi o wlasne sprzety w serwisie, natomiast dokumenty jakie? Jak taka kontrola mozę wyglądać?
    nieznajomy7
    Level 11  
    Wiem że temat jest już "przeterminowany" ale jak by ktoś jeszcze chciał zaczynać i nie wiedział co kupić na początek , to podzielę się własnymi doświadczeniami z życia wziętymi :

1 .Laptop nie ma wątpliwości musi być najlepiej z dobrą baterią i to najlepiej z wewnętrznym czy też na usb modemem 3G (ponieważ są sytuacje gdzie jedziesz do klienta ,któremu zwykle internet super działa ale akurat coś przestało jak przyjeżdżasz a ty potrzebujesz jakąś duperelę z internetu , ja mam głównie do testowania systemów CCTV - podgląd przez internet z poza sieci lokalnej)
    -jak dużo pracujesz na laptopie w terenie to lepiej weź z matową matrycą

2. Do czyszczenia z kurzu konieczne jest posiadanie kompresora (TYLKO BEZOLEJOWY !!!) i najlepiej z małym zbiornikiem na powietrze 3-8 litrów np do aerografów , bo to urządzenie małe lekkie ,łatwo zapakować w bagażnik i wziąć do klienta. Powietrze w puszce się nie opłaca idzie tego dużo a zrobisz 2 , 3 "psiknięcia" i ciśnienie jest kiepskie. Jak dużo usuwasz kurzu to tylko kompresor.

3. Jakieś podstawowe narzędzia typu śrubokręty (polecam zegarmistrzowskie z obrotową rękojeścią , nie polecam na bity -za szerokie do większości prac) , kombinerki , jakieś małe poręczne szczypce , jakiś ściągacz do izolacji , choć zwykła lutownica transformatorowa (polecam lutole z castoramy) , odsysacz cyny ,groty do tej lutownicy do lutowania precyzyjnego , rurki termokurczliwe , opaski zaciskowe plastikowe , jakaś dobra pasta do procesorów , płyta do czyszczenia CD/DVD(ja używam EMTEC) , podstawowa chemia do czyszczenia różnych rzeczy (najlepiej poczytać na forach) , czasem też przydaje się spray na złącza elektryczne poprawiający kontakt , np zaśniedziałe brudne wtyczki itd.

4. URZĄDZENIA DODATKOWE :
    Jakiś UPS dobrze też mieć , choć powiem że ja używam go ostatnio rzadko , to już nie te czasy że ogłaszają 20 stopień zasilania , na stanie trzeba mieć jakiś router , switch , modem ADSL - przydaje się do testowania u klienta. Jakieś porządne duże dyski przenośne (wiadomo do różnych rzeczy w serwisie muszą być) , jakiś repeater też czasem się przydaje. Jeśli dużo pracujesz w terenie przy instalacjach fajną sprawą jest mini lutownica gazowa z grotem precyzyjnym na gaz do zapalniczek polecam WELLER WP3EU (fajna sprawa gdy jest utrudniony dostęp do prądu lub robisz coś z drabiny nie musisz ciągnąć za sobą kilometra przewodu) , tak jak koledzy pisali wcześniej jakiś monitor serwisowy (najlepiej żeby miał jak najwięcej złącz) , dla osoby która serwisuje sieci taka banalna sprawa "jak sprytna drabina" są fajne teleskopowe drabinki - ma 3m a zmieści się w bagażniku osobówki - teraz pewnie posypią się komentarze , ale wyobraźcie sobie że jakiś imbecyl pozawieszał szafki ze switchami , acess pointami pod sufitem i jak się tam dostać ?

5. SIECI :
    Jeśli chcesz bawić się w sieci to koniecznie :zagniatarka do wtyków UTP i telefonicznych (zasada tu jest taka że droższe i firmowe są zazwyczaj lepsze) NÓŻ UDERZENIOWY LSA KRONE (najlepiej wersja z nożyczkami , zasada wyboru jak wyżej), zapas kabelka UTP na rolce , wtyki UTP (tutaj zwrócić uwagę inne są na drut inne na linkę) , ja używam jeszcze takich kolorowych gumowych osłonek na wtyki RJ , można sobie dorobione kabelki posegregować kolorami i jest porządek w szafce np takie :
    http://dabe.pl/oslona-wtyku-rj45-czarna-100szt-p-797.html

są też faje gadżety ułatwiające pracę z sieciami np : łącznik 2-ch kabelków LAN , łącznik skrętki UTP ze złączami LSA (przydaje się do szybkiej naprawy uszkodzonego przewodu) , szybkozłączki żelowe scotchlok -różne wielkości (fajna sprawa do szybkiego i pewnego łączenia kabelków tel / UTP ) - chłopaki z telekomuny "bardzo lubią te złączki"

Fajną rzeczą dla solidnych wykonawców , którzy lubią porządek jest kupienie urządzenia - przenośnej drukarki etykiet , można wszystkie kabelki w szafie biurze ,poopisywać ładnie wydrukowanymi metkami ,podzielić metki na różne kolory , wygląda to bardzo profesjonalnie (coś takiego używają elektrycy do podpisywania bezpieczników itp.) np coś takiego sam używam :
    http://www.brother-sklep.pl/DRUKARKI-ETYKIET-PT/PT-E100VP.html

6. NARZĘDZIA POMIAROWE :
    Tutaj miernik uniwersalny na początek (najlepiej dobry np.FLUKE) , jak nie masz kasy to może być jakiś wyższy model UNI-T , jeśli robisz w sieciach koniecznie szukacz par przewodów (najlepszy FLUKE ,ale są tańsze "zamienniki") - urządzenie zaoszczędza dużo czasu , zwłaszcza gdy wchodzisz na sieć po kimś a tu plątanina kabli. Przygotuj się na to , że przyjdziesz do klienta wymienić router czy switch a okablowanie jeszcze wczoraj było dobre a potem cuda wychodzą.
    Nie zgodzę się z przedmówcą że wszystkie testery sieci są beee ! faktycznie są chińskie wynalazki za 15zł na allegro i działają całkiem różnie. Ale są porządne urządzenia do tych spraw - najlepsze są z wyświetlaczem LCD na którym widać na "obrazku" który kabelek odwrotnie , który ma zwarcie , który przerwany itd. Kosztują od kilkuset złotych do kilku tys. Najlepsze są znów FLUKE i najtańszy tester kosztuje coś ponad 2 tys. podobne ma się rzecz z testerami i karatmi diagnostycznymi do komputerów - można kupić przyzwoite. Jeśli układasz przewody to zaopatrz się w wykrywacz przewodów /przewodów pod napięciem bo jak zaczniesz wiercić to nie wiadomo co w ścianach jest.

7. NAPRAWY LAPTOPÓW / STACJE BGA / precyzyjne narzędzia elektroniczne :

Z tymi stacjami BGA , lutownicami hotair ,oscyloskopami i innymi bym sprawę przemyślał Jeśli jesteś dobrym elektronikiem - jest to twoja mocna strona zainwestuj np w stację BGA i inne narzędzia lub też jeśli chcesz być super serwisem naprawiającym kompleksowo laptopy. Bo jakiekolwiek lutowania naprawiania płyt głównych w stacjonarnych są po prostu nie opłacalne przy cenach nowych płyt głównych.

W innym wypadku daruj sobie ! bo z doświadczenia wiem że w laptopach wysiadają takie rzeczy jak : zawiasy , dyski , RAMy , invertery , klawiatury , czasem karty WiFi ,od kurzu nie czytają napędy CD/DVD , ludzie nagminnie wyrywają gniazda zasilania (wystarczy zwykła lutownica z precyzyjnym grotem i odsysacz do cyny)
    A co do wymian grafiki itd , to jeśli nie jesteś autoryzowanym serwisem to na gwarancji ludzi ci nie dadzą a po gwarancji taki laptop jest warty tyle że wymiana : koszt nowego układu plus twoja robocizna nie ma ekonomicznego sensu.
    (mówię o laptopach najpopularniejszych czyli cena nowego od 1500 -2500zł)

Na tym kończę ten mój wywód , mam nadzieję że takie info komuś się kiedyś przyda , oczywiście nie są to wszystkie rzeczy , które musisz mieć żeby robić wszystko , ale powiedzmy na początek wystarczające + soft oczywiście do tego ale to już kwestia co do czego itd.