Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwis komputerowy-co potrzebne?

camilo 10 Wrz 2013 13:22 22836 35
    bluboxxx
    Poziom 1  
    czytam, czytam i nie zauważyłem kompresora do czyszczenie zakurzonych podzespołów...
  • OptexOptex
    pulkownik
    Poziom 14  
    Poczepie sie pod ten temat, żeby nie zakładać nowego.
    Serwisuje komputery i laptopy, robię to w domu - nie mam zakładu.
    Do dnia dzisiaejszego wszystkie narzędzia woziłem w plecaku, ale to jest koszmar. Przyszedł czas na zamiany, postanowiłem kupic sobie aluminiową walizeczkę na najpotrzebniejsze narzędzia. Niestety na rynku większośc to chińskie dziadostwo.
    I własnie w tej sprawie piszeń do zgromadzonych tutaj forumowiczów - jakie walizeczki aluminiowe polecacie?
    Najlepiej coś w tym stylu walizka narzędziowa
  • OptexOptex
    kiper55
    Poziom 2  
    Jak wygląda sprawa oprogramowania w takim serwisie? Czego może się doczepić kontrola w taki serwisie komputerowym ?
    swiercm
    Moderator na urlopie...
    kiper55 napisał:
    Jak wygląda sprawa oprogramowania w takim serwisie? Czego może się doczepić kontrola w taki serwisie komputerowym ?

Wszystkiego.
    Oprogramowanie i dokumenty musza być tip-top. Nie ma miejsca na fuszerkę. Możesz oczywiście korzystać z darmowego oprogramowania, ale Klienci zapewne w 99% takiego nie używają.;)

Dodano po 31 [sekundy]:

pulkownik napisał:
    Poczepie sie pod ten temat, żeby nie zakładać nowego.
    Serwisuje komputery i laptopy, robię to w domu - nie mam zakładu.
    Do dnia dzisiaejszego wszystkie narzędzia woziłem w plecaku, ale to jest koszmar. Przyszedł czas na zamiany, postanowiłem kupic sobie aluminiową walizeczkę na najpotrzebniejsze narzędzia. Niestety na rynku większośc to chińskie dziadostwo.
    I własnie w tej sprawie piszeń do zgromadzonych tutaj forumowiczów - jakie walizeczki aluminiowe polecacie?
    Najlepiej coś w tym stylu walizka narzędziowa

Załóż swój temat.
    kiper55
    Poziom 2  
    Oprogramowanie jakie, chodzi mi o wlasne sprzety w serwisie, natomiast dokumenty jakie? Jak taka kontrola mozę wyglądać?
    nieznajomy7
    Poziom 10  
    Wiem że temat jest już "przeterminowany" ale jak by ktoś jeszcze chciał zaczynać i nie wiedział co kupić na początek , to podzielę się własnymi doświadczeniami z życia wziętymi :

1 .Laptop nie ma wątpliwości musi być najlepiej z dobrą baterią i to najlepiej z wewnętrznym czy też na usb modemem 3G (ponieważ są sytuacje gdzie jedziesz do klienta ,któremu zwykle internet super działa ale akurat coś przestało jak przyjeżdżasz a ty potrzebujesz jakąś duperelę z internetu , ja mam głównie do testowania systemów CCTV - podgląd przez internet z poza sieci lokalnej)
    -jak dużo pracujesz na laptopie w terenie to lepiej weź z matową matrycą

2. Do czyszczenia z kurzu konieczne jest posiadanie kompresora (TYLKO BEZOLEJOWY !!!) i najlepiej z małym zbiornikiem na powietrze 3-8 litrów np do aerografów , bo to urządzenie małe lekkie ,łatwo zapakować w bagażnik i wziąć do klienta. Powietrze w puszce się nie opłaca idzie tego dużo a zrobisz 2 , 3 "psiknięcia" i ciśnienie jest kiepskie. Jak dużo usuwasz kurzu to tylko kompresor.

3. Jakieś podstawowe narzędzia typu śrubokręty (polecam zegarmistrzowskie z obrotową rękojeścią , nie polecam na bity -za szerokie do większości prac) , kombinerki , jakieś małe poręczne szczypce , jakiś ściągacz do izolacji , choć zwykła lutownica transformatorowa (polecam lutole z castoramy) , odsysacz cyny ,groty do tej lutownicy do lutowania precyzyjnego , rurki termokurczliwe , opaski zaciskowe plastikowe , jakaś dobra pasta do procesorów , płyta do czyszczenia CD/DVD(ja używam EMTEC) , podstawowa chemia do czyszczenia różnych rzeczy (najlepiej poczytać na forach) , czasem też przydaje się spray na złącza elektryczne poprawiający kontakt , np zaśniedziałe brudne wtyczki itd.

4. URZĄDZENIA DODATKOWE :
    Jakiś UPS dobrze też mieć , choć powiem że ja używam go ostatnio rzadko , to już nie te czasy że ogłaszają 20 stopień zasilania , na stanie trzeba mieć jakiś router , switch , modem ADSL - przydaje się do testowania u klienta. Jakieś porządne duże dyski przenośne (wiadomo do różnych rzeczy w serwisie muszą być) , jakiś repeater też czasem się przydaje. Jeśli dużo pracujesz w terenie przy instalacjach fajną sprawą jest mini lutownica gazowa z grotem precyzyjnym na gaz do zapalniczek polecam WELLER WP3EU (fajna sprawa gdy jest utrudniony dostęp do prądu lub robisz coś z drabiny nie musisz ciągnąć za sobą kilometra przewodu) , tak jak koledzy pisali wcześniej jakiś monitor serwisowy (najlepiej żeby miał jak najwięcej złącz) , dla osoby która serwisuje sieci taka banalna sprawa "jak sprytna drabina" są fajne teleskopowe drabinki - ma 3m a zmieści się w bagażniku osobówki - teraz pewnie posypią się komentarze , ale wyobraźcie sobie że jakiś imbecyl pozawieszał szafki ze switchami , acess pointami pod sufitem i jak się tam dostać ?

5. SIECI :
    Jeśli chcesz bawić się w sieci to koniecznie :zagniatarka do wtyków UTP i telefonicznych (zasada tu jest taka że droższe i firmowe są zazwyczaj lepsze) NÓŻ UDERZENIOWY LSA KRONE (najlepiej wersja z nożyczkami , zasada wyboru jak wyżej), zapas kabelka UTP na rolce , wtyki UTP (tutaj zwrócić uwagę inne są na drut inne na linkę) , ja używam jeszcze takich kolorowych gumowych osłonek na wtyki RJ , można sobie dorobione kabelki posegregować kolorami i jest porządek w szafce np takie :
    http://dabe.pl/oslona-wtyku-rj45-czarna-100szt-p-797.html

są też faje gadżety ułatwiające pracę z sieciami np : łącznik 2-ch kabelków LAN , łącznik skrętki UTP ze złączami LSA (przydaje się do szybkiej naprawy uszkodzonego przewodu) , szybkozłączki żelowe scotchlok -różne wielkości (fajna sprawa do szybkiego i pewnego łączenia kabelków tel / UTP ) - chłopaki z telekomuny "bardzo lubią te złączki"

Fajną rzeczą dla solidnych wykonawców , którzy lubią porządek jest kupienie urządzenia - przenośnej drukarki etykiet , można wszystkie kabelki w szafie biurze ,poopisywać ładnie wydrukowanymi metkami ,podzielić metki na różne kolory , wygląda to bardzo profesjonalnie (coś takiego używają elektrycy do podpisywania bezpieczników itp.) np coś takiego sam używam :
    http://www.brother-sklep.pl/DRUKARKI-ETYKIET-PT/PT-E100VP.html

6. NARZĘDZIA POMIAROWE :
    Tutaj miernik uniwersalny na początek (najlepiej dobry np.FLUKE) , jak nie masz kasy to może być jakiś wyższy model UNI-T , jeśli robisz w sieciach koniecznie szukacz par przewodów (najlepszy FLUKE ,ale są tańsze "zamienniki") - urządzenie zaoszczędza dużo czasu , zwłaszcza gdy wchodzisz na sieć po kimś a tu plątanina kabli. Przygotuj się na to , że przyjdziesz do klienta wymienić router czy switch a okablowanie jeszcze wczoraj było dobre a potem cuda wychodzą.
    Nie zgodzę się z przedmówcą że wszystkie testery sieci są beee ! faktycznie są chińskie wynalazki za 15zł na allegro i działają całkiem różnie. Ale są porządne urządzenia do tych spraw - najlepsze są z wyświetlaczem LCD na którym widać na "obrazku" który kabelek odwrotnie , który ma zwarcie , który przerwany itd. Kosztują od kilkuset złotych do kilku tys. Najlepsze są znów FLUKE i najtańszy tester kosztuje coś ponad 2 tys. podobne ma się rzecz z testerami i karatmi diagnostycznymi do komputerów - można kupić przyzwoite. Jeśli układasz przewody to zaopatrz się w wykrywacz przewodów /przewodów pod napięciem bo jak zaczniesz wiercić to nie wiadomo co w ścianach jest.

7. NAPRAWY LAPTOPÓW / STACJE BGA / precyzyjne narzędzia elektroniczne :

Z tymi stacjami BGA , lutownicami hotair ,oscyloskopami i innymi bym sprawę przemyślał Jeśli jesteś dobrym elektronikiem - jest to twoja mocna strona zainwestuj np w stację BGA i inne narzędzia lub też jeśli chcesz być super serwisem naprawiającym kompleksowo laptopy. Bo jakiekolwiek lutowania naprawiania płyt głównych w stacjonarnych są po prostu nie opłacalne przy cenach nowych płyt głównych.

W innym wypadku daruj sobie ! bo z doświadczenia wiem że w laptopach wysiadają takie rzeczy jak : zawiasy , dyski , RAMy , invertery , klawiatury , czasem karty WiFi ,od kurzu nie czytają napędy CD/DVD , ludzie nagminnie wyrywają gniazda zasilania (wystarczy zwykła lutownica z precyzyjnym grotem i odsysacz do cyny)
    A co do wymian grafiki itd , to jeśli nie jesteś autoryzowanym serwisem to na gwarancji ludzi ci nie dadzą a po gwarancji taki laptop jest warty tyle że wymiana : koszt nowego układu plus twoja robocizna nie ma ekonomicznego sensu.
    (mówię o laptopach najpopularniejszych czyli cena nowego od 1500 -2500zł)

Na tym kończę ten mój wywód , mam nadzieję że takie info komuś się kiedyś przyda , oczywiście nie są to wszystkie rzeczy , które musisz mieć żeby robić wszystko , ale powiedzmy na początek wystarczające + soft oczywiście do tego ale to już kwestia co do czego itd.