Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka Akumulatorka Ni-MH na USB

01 Lut 2013 22:49 1629 3
  • Poziom 11  
    Kupiłem do myszki bezprzewodowej akumulatorek SANYO Eneloop R6/AA Ni-MH 2000mAh. Chcę zbudować do niego jakąś bardzo prostą ładowarkę. Znalazłem w gazecie schemat, który dodaję do postu. Czy mogę ładować tą ładowarką tylko jeden taki akumulatorek jak kupiłem?? Czy muszę zmienić wartości elementów?? Czy coś się stanie jeśli akumulatorek będzie ładował się dłużej?? Oraz jaką wartość rezystora R1 powinienem zastosować aby ograniczyć prąd ładowania do około 75mA?? Czy 100mA będzie odpowiednim prądem dla tego typu akumulatorków??

Ładowarka Akumulatorka Ni-MH na USB Ładowarka Akumulatorka Ni-MH na USB
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    dragus12081 napisał:
    Czy mogę ładować tą ładowarką tylko jeden taki akumulatorek jak kupiłem?? Czy muszę zmienić wartości elementów??

Możesz, ale trzeba dobrać wartośc szeregowego rezystora.

dragus12081 napisał:
    Czy coś się stanie jeśli akumulatorek będzie ładował się dłużej??

Ulegnie uszkodzeniu - to bardzo proste rozwiązanie bez ograniczenia pradu ładowania po osiągnięciu końcowego napięcia ładowania.

dragus12081 napisał:
    Oraz jaką wartość rezystora R1 powinienem zastosować aby ograniczyć prąd ładowania do około 75mA??

Z prawa Ohma wyliczysz.

dragus12081 napisał:
    Czy 100mA będzie odpowiednim prądem dla tego typu akumulatorków??

Bedzie własciwe, o ile nie za małe, biorąc pod uwage praktykę ładowania pradem dziesięciogodzinnym.
  • Poziom 11  
    Zlutowałem ten układ. Właśnie rozładowuje 2 akumulatorki o pojemności 1000mAh. Podłączę je i sprawdze jak się zachowają po 5 godzinach ładowania. Co musiałbym dołączyć do układu aby wprowadzić ograniczenie przed przeładowaniem?? I jeszcze jedno pytanie, czy jeżeli ta ładowarka jest skonstruowana do ładowania 2 akumulatorków o poj 1000mAh 1.2V to czy mogę bezpiecznie naładować nią 1 akumulatorek 2000mAh 1.2V i czas ładowania będzie taki sam?? Prosiłbym o pomoc, jak obliczyć wartość tego rezystora dołączonego szeregowego aby naładować 1 akumulatorek. Nie wiem czy dobrze rozumiem, ten rezystor który powinienem dołączyć aby ładować 1 akumulatorek ma się znajdować z miejscu gdzie fizycznie byłaby 2 bateria??

Nie wiem czy dobrze liczę ale wyszło mi że dla 1 akumulatorka 2000mAh 1.2V muszę szeregowo wstawić rezystor 24kOM. Dobrze mówię??