Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo SK8815 - Hub w klawiaturze nie sprawny w 100%

dper15 02 Lut 2013 01:25 3240 31
  • #1 02 Lut 2013 01:25
    dper15
    Poziom 17  

Witam kupiłem na allegro klawiaturę Lenovo z 2 portowym hubem USB i mam z nim problem gdyż pendrive 16 Gb GoodRam mi nie chodzi, wyskakuje komunikat o braku zasilania. A pendrive 16 Gb A-data chodzi. Jak się okazuje na każdym z tych dwóch portów jest przydzielony prąd tylko 100mA, a mój pendrive potrzebuje aż 200. Klawiatura i Hub podłączone są jednym kablem USB do komputera PC. Co mogę zrobić aby zwiększył się prąd na portach i pendrive zaczęły działać?
    Pozdrawiam

• #3 02 Lut 2013 10:07
    dper15
    Poziom 17  

Rozumiem, mam w tej klawiaturze układ scalony do USB gdy wlutowałem nowy kabel bez wylutowania portu że scalaka i bez podłączenia kabla USB od klawiatury tylko nowego Pendrive nie jest wykrywany ale jego kontrolka ciągle mryga jak byłby czytany.

• #5 02 Lut 2013 15:33
    dper15
    Poziom 17  

To teraz jak zrobić aby wszystkie 2 porty w hubie działały na jednym kablu USB ?
    Jak połączę ze sobą przewody zasilające i sygnałowe 1 USB z 2 USB i podłączę do osobnego kabla USB będą 2 chodziły ?

• #7 02 Lut 2013 17:15
    dper15
    Poziom 17  

ale porty ze scalaka trzeba wylutować i prosto z kabla USB pociągnąć sygnały ?
    A wiesz może jak można ręcznie zrobić aby 4 porty były obsługiwane przez 1 port USB ? Po prostu chcę Huba zrobić. Ale to już poza tematem klawiatury.

• #8 02 Lut 2013 18:33
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

dper15 napisał:
    ale porty ze scalaka trzeba wylutować i prosto z kabla USB pociągnąć sygnały ?
    Nie musisz ich wylutować w całości - wystarczy odciąć im oryginalne zasilanie - najlepiej pokaż fotki z kilku stron laminatu z tymi gniazdami USB.

dper15 napisał:
    A wiesz może jak można ręcznie zrobić aby 4 porty były obsługiwane przez 1 port USB ? Po prostu chcę Huba zrobić. Ale to już poza tematem klawiatury.
    Więc i poza tym tematem - napisz nowy.

• #9 02 Lut 2013 19:20
    dper15
    Poziom 17  

Odciąłem oryginalne zasilanie odcinając taśmę i wlutowałem bezpośrednio pod piny USB zasilanie osobnym kablem i w menedżerze nadal było na port 100 mA i nie chodziły pendriv-y. Do tego dużego scalaka wchodzi kabel USB klawiatury a zasilanie i sygnały idą taśmą do małego scalaka z USB

Lenovo SK8815 - Hub w klawiaturze nie sprawny w 100% Lenovo SK8815 - Hub w klawiaturze nie sprawny w 100% Lenovo SK8815 - Hub w klawiaturze nie sprawny w 100% Lenovo SK8815 - Hub w klawiaturze nie sprawny w 100%

• #11 03 Lut 2013 00:51
    dper15
    Poziom 17  

Pin 1,6,7,12

Dodano po 4 [godziny] 17 [minuty]:

Po pomiarach stwierdziłem że są dwa od + i dwa od GND.

Dodano po 2 [minuty]:

A może być jakiś mikro procesor który ścieżkami którymi idą dane jest zapis że tylko 100mA idzie prądu?

• #13 03 Lut 2013 01:05
    dper15
    Poziom 17  

Teraz nie jestem na kompie niestety, w zakładce kontrolery wyskakuje generic Hub USB i tam w zakładce zasilanie jest napisane że na każdy port przypisane jest 100 ma.
    No ale jeśli bym za wiele wyciął to by nie chodziła klawiatura i małych pendrakow by nie czytało a było wszystko ok. Z pendrakami do 100mA

• #15 03 Lut 2013 01:26
    dper15
    Poziom 17  

To czyli zostawiam wlutowaną całą taśmę odcinam piny zasilające USB przypuscmy nad scalakiem a sygnały zostawiam i zasilanie osobnym kablem podłącza tylko do portów USB pomijając scalaka. Dobrze to interpretuje? Sygnał idzie klawiaturowym kablem a zasilanie osobnym.

• #17 03 Lut 2013 01:37
    dper15
    Poziom 17  

Więc rozumiem a prąd zostanie podzielony na te 2 porty czyli po 250 ma czy gdzie ile będzie trzeba tyle będzie dane?

• #19 03 Lut 2013 23:29
    dper15
    Poziom 17  

Jutro zrobię tak jak napisałeś i dam znać czy wszystko ok.

• #20 03 Lut 2013 23:53
    lelekx
    Poziom 29  

Nic z tego nie będzie, gdyż hub raportuje systemowi typ zasilania "Host powered". Specyfikacja USB nakłada na tego typu urządzenia ograniczenie prądu do 100mA na wyjściowy port. System operacyjny enumerując podłączone urządzenia do huba sprawdza zadeklarowany pobór prądu w jego deskryptorze konfiguracji. Gdy zadeklarowany prąd przekracza 100mA, system wstrzymuje enumerację i pozostawia urządzenie nieskonfigurowane.

Podłączanie zasilacza zewnętrznego nie da rezultatu, chyba że jesteś w stanie przekonać hub USB, żeby przedstawiał się jako "Self powered". Na zdjęciach nie widać układu huba, najpewniej to jest "kropelka", z którą nic nie zrobisz.

Jeżeli masz jak, sprawdź sobie deskryptor konfiguracji wbudowanego huba USB, będzie wszystko jasne.

• #21 04 Lut 2013 00:22
    dper15
    Poziom 17  

A jak to sprawdzić? Mówiąc kropelka masz na myśli czarną kropelke?

• #22 04 Lut 2013 00:40
    lelekx
    Poziom 29  

"Kropelką" nazywam układ montowany bezpośrednio na PCB, zalany czymś w rodzaju plastiku, bez widocznych nóżek.
    Program do podglądania deskryptorów:
    http://www.uwe-sieber.de/files/UsbTreeView.zip

U mnie hub wygląda tak:
    Atrybuty huba są podświetlone w prawej części okna.

Dodano po 7 [minuty]:

Jest jeszcze jedna opcja, ale o to się musisz zapytać w innym dziale: czy da się zmienić deskryptory pamięci USB, aby zgłaszała się z zapotrzebowaniem max 100 mA. Podejrzewam, że tak, ale pewności nie mam.

• #23 04 Lut 2013 00:59
    dper15
    Poziom 17  

Teraz nie mam możliwości sprawdzenia. Czyli jak będzie tak samo jak u Ciebie to co mogę wtedy zrobić? Lecz jak zmienię deskryptory pamięci to chyba stracę na nią gwarancję.

• #24 04 Lut 2013 12:04
    dper15
    Poziom 17  

Oto zdjęcia układu scalonego do którego podłączony jest USB, a od którego idzie taśma do portów USB.

Lenovo SK8815 - Hub w klawiaturze nie sprawny w 100% Lenovo SK8815 - Hub w klawiaturze nie sprawny w 100%

Dodano po 4 [minuty]:

Screen z programu

• #25 04 Lut 2013 14:25
    lelekx
    Poziom 29  

Niestety, Twój hub raprotuje "Bus powered". Układ huba jest zalany tworzywem, na płytce nie ma też EEPROMu gdzie potencjalnie mogą znajdować się deskryptory. Inna sprawa, że hub raportuje zgodność z USB 1.1, co ogranicza maksymalną przepustowość portów do ok. 1MB/s - podłączanie pamięci USB raczej mija się z celem.

• #26 04 Lut 2013 15:50
    dper15
    Poziom 17  

Rozumiem, a możesz powiedzieć jak zrobić samemu huba? Aby na 1 kablu chodziły 2 porty? Bo jak połączyłem 2 razem porty naraz, to był komunikat, że nie rozpoznaje urządzenia.

• #27 05 Lut 2013 00:55
    lelekx
    Poziom 29  

Nie opłaci się zrobić własnego huba USB. Jeżeli chcesz zmodyfikować klawiaturę (o ile masz w środku miejsce), to proponuję kupić najtańszy hub USB 2.0, który będzie zgłaszał się jako "Self powered". Takich jest na pęczki, zwykle mają gniazdo zasilania, do którego można opcjonalnie podłączyć zasilacz.
    - rozpruć zakupiony hub, wylutować gniazda USB,
    - zamontować go wewnątrz klawiatury,
    - oryginalny kabel klawiatury przyłączyć na wejście nowego huba,
    - z jednego portu wyprowadzić przewody w miejsce, gdzie oryginalnie przychodził kabel USB do płytki klawiatury,
    - odciąć przewody od portów wyjściowych wbudowanych w klawiaturę i podłączyć pod nowy hub

Trochę partacko, ale powinno działać.

• #28 06 Lut 2013 20:33
    dper15
    Poziom 17  

Rozumiem. A jeśli bym wyciął 4 ścieżki od 1 portu i podłączył je bezpośredniodo innego kabla port powinien chodzi?

Dodano po 4 [godziny] 4 [minuty]:

Niestety po podłączeniu osobnego przewodu wynikly komplikacje. Chodzi tylko pod tym portem myszka, a gdy podłącze pamięć wyskakuje nie rozpoznano urządzenia. Na port idzie 500 mA. Po schemacie jak podłączyć kabel do portu USB wyszło tak ze + idzie na obudowę, tam gdzie powinna iść masa. A znowu port który jest podłączony pod scalak klawiatury jest tak ze na obudowę idzie masa a + na pojedynczy pin. Układ kolorów :
    Port klawiatury - czarny, zielony, biały, czerwony.
    Port osobny - czerwony, biały, zielony, czarny

Porty są pinami do góry.

Dodano po 5 [minuty]:

Gdy podłączyłem osobny kabel tak samo kolorami jak klawiatury to urządzenia nie chodziły a strasznie się grzała pamięć i procesor pendrive.

• #29 07 Lut 2013 12:28
    lelekx
    Poziom 29  

Specyfikacja USB przewiduje określone kolory do konkretnych wyprowadzeń. Niestety często produkty z PRC mają kolory poukładane w kolejności losowej. Nigdy nie ufaj kolorom, zawsze mierz przewody.

• #30 07 Lut 2013 17:56
    dper15
    Poziom 17  

Czyli może być tak ze sygnałowe są odwrotnie?

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson