Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siemens/S30 - Sterowanie piecem akumulacyjnym dynamicznym Siemens S30 3kV

02 Feb 2013 01:46 5466 18
  • Level 8  
    Witam, mam pewien problem, ponieważ właściciel władował mi do mieszkania piec akumulacyjny, dzisiaj podłączył go elektryk, tylko nikt nie powiedział mi jak ustawić te wihajstry:) Szperałem trochę w internetach jak to działa itd, ale dalej nie mam pojęcia jak tym sterować, nie chciałbym też żeby przyszedł mi za prąd rachunek z kosmosu. Ogólnie mieszkanie ma 45 [m2], 2 pokoje, w każdym pokoju grzejnik Convectora taki zwyczajny, który po wyłączeniu staje się zimny. W mieszkaniu są dwie taryfy. Zamieszczam poniżej zdjęcia i dodam, że moja wiedza na temat elektryki kończy się na przykręceniu kontaktu i rozwiązaniu paru zadań z książki ;)
    Siemens/S30 - Sterowanie piecem akumulacyjnym dynamicznym Siemens S30 3kV Siemens/S30 - Sterowanie piecem akumulacyjnym dynamicznym Siemens S30 3kV
  • Helpful post
    Level 19  
    Wygląda że Charge jest to ustawianie na którym stopniu będzie gromadziło ciepło ,Main główny wyłącznik , Aux heater to grzejnik który włączasz kiedy jest ci za zimno . Ale musisz wiedzieć że zazwyczaj będzie to w wyższej taryfie więc staraj się tego unikać . I teraz pytanie czy masz wyłącznik czasowy timer który włączy piec w taniej taryfie ? . Ja mam też dwie taryfy i po to aby grzać bojler tylko w tanich godzinach zastosowałem wyłącznik czasowy .Sprawdź na liczniku tam musi być wskaźnik jaka jest taryfa w danej godzinie ,bo może być ustawiona według czasu letniego lub zimowego .Ustawienie włącznika Charge powinno być w zależności od planowanej na dzień następny temperatury -ile ma ci zgromadzić ciepła .
  • Helpful post
    Level 15  
    Nafciarz. wrote:
    W mieszkaniu są dwie taryfy.
    Co to oznacza? Czy masz różne gniazda do taryfy I i II, czy tylko licznik energii el. dwutaryfowy?
    Jeśli masz gniazdo dedykowane do drugiej taryfy to tam należy podłączyć piec akumulacyjny, jeśli nie to trzeba go zasilać poprzez sterownik czasowy wykorzystując godziny tańszego prądu. Pozostaje jeszcze sterowanie ręczne: włączając piec w godzinach 22:00-6:00 i 13:00-15:00.
  • Level 8  
    Dzięki, za pomoc :) Mam takie prorgamator czasowy - chyba tak to się nazywa. Piec jest podłączony pod siłę na kostkę i dodatkowo jeszcze idzie jeden kabel do normalnego gniazdka ale niestety nie ma mnie chwilo w mieszkaniu, więc dopiero za kilka dni będę wiedzieć co się stanie po jego odłączeniu ale ponoć to jest chyba termostat. Czyli mówicie, że jeżeli ustawie Charge np na II na cała noc (2 taryfa) i rano teoretycznie wyłącze (nie wiem co dokładnie) to będzie szła tylko dmuchawa i nie będzie się ładować tak ?:)
  • Helpful post
    Level 19  
    Wygląda że kabel do normalnego gniazdka jest do dmuchawy ewentualnie do Aux heater czyli do dogrzewanie .Musisz sprawdzić czy zaczyna ci ładować po 22 (ale pamiętaj że zależy czy było ustawiane w czasie letnim czy zimowym). A rano powinno wyłączyć ładowanie i zostanie dmuchawa .
  • Level 8  
    Aha czyli tam w środku to jest ustawione, ze sam się zaczyna i przestaje ładować o określonej porze i nie ma potrzeby wyłączania go na I taryfę oui ?:)
  • Level 19  
    Są dwie możliwości jedna że jest od razu podłączone i grzeje tylko w taniej taryfie -i tego tobie życzę .Albo trzeba przełączać i będzie mały problem ,ale skoro fachowiec podłączył to można mieć nadzieje że jest podłączone "na tanio" . Z tym że to nie sprawa "tam w środku" ale przy liczniku .
  • Level 8  
    To mieszkanie nadaje się ogólnie do programu Usterka, więc chyba zadzwonie po jakiegoś elektryka, który zna się na podłączaniu tego typu rzeczy :) Dzięki wszystkim za pomoc
  • Helpful post
    Level 19  
    Nie panikuj zadaj sobie trochę trudu ,jeśli masz choć zwykły próbnik neonowy to sprawdź wieczorem czy masz napięcie tam gdzie piec podłączony do siły .A w ciągu dnia powinno być bez napięcia .Jak będzie coś nie tak to będziemy myśleli co z tym zrobić . A tak z drugiej strony to takie ogrzewanie jakie miałeś dotychczas to w przypadku dwóch taryf jest najdroższym rozwiązaniem .A co z ciepłą wodą czy też jest na prąd ?.
  • Level 8  
    Tak jest jakiś lipny bojler 60 L, czas grzania na maxa od zera wynosi ok 3 godziny. Nie wiem jak można było kupić tak wykończone mieszkanie, nawet licznik od wody jest "do góry nogami" przykręcony i mam wskazania typu 9999998 ;) No ale cóż, a co do pieca, będę w mieszkaniu we wtorek także dopiero wtedy będę w stanie sprawdzić miernikiem, który muszę dopiero nabyć :)
  • Level 19  
    I właśnie dlatego pytałem o wodę ja u siebie wstawiłem taki wyłącznik czasowy podłączany do gniazdka i ustawiłem tak że grzeje tylko w tanich godzinach a 60 l to zależy dla ilu osób dla 2-3 winno wystarczyć .
  • Level 8  
    No mam takie wyłączniki czasowe, więc z tym problemu nie ma akurat. W mieszkaniu są 3 osoby, więc nie jest źle. Ale fakt faktem, pierwszy raz mieszkam w mieszkaniu bez gazu/centralnego i jak dostałem 800 zł za grudzień za prąd (woda plus ogrzewanie) to się nogą przeżegnałem.
  • Level 19  
    Bo musisz wiedzieć że o ile tańsza taryfa jest tańsza od normalnej to ta druga jest droższa i grzejąc w ciągu dnia płacisz drożej niż byłoby to w systemie jednotaryfowym . W twoim przypadku trzeba postarać się zrozumieć ten system i starać się troszkę do niego dostosować . Znałem ludzi którzy z kąpielą czekali do 10 lub 11 żeby było taniej , a jak podpowiedziałem im sposób z wyłącznikiem czasowym to dopiero zaczęli żyć normalnie .Nie wykluczone że do nowego pieca trzeba będzie zastosować coś podobnego jak ten wyłącznik czasowy ale to zobaczymy po twoim pomiarze .
  • Level 8  
    Pomierzyłem i prąd całą dobę płynie przez gniazdko siłowe, do którego piec jest podłączony na kostce. Jeśli odłączę wtyczkę ze zwykłego 220 V to piec się nie włącza, natomiast w kablach od siły w piecu dalej jest napięcie. No i nie bardzo wiem co teraz bo z tego co widzę to w środku nie ma żadnego mechanizmu do ustawiania godziny no ale sami oceńcie. Siemens/S30 - Sterowanie piecem akumulacyjnym dynamicznym Siemens S30 3kV
  • Level 19  
    Wygląda na to że 230V to jest sterowanie piecem więc musisz je podłączyć poprzez wyłącznik czasowy taki jak masz do bojlera . I teraz co do ustawiania wyłącznika czasowego , czas na nim ustaw nie w/g zegarka ale według zegar sterującego przy liczniku bywa że ten zegar się rozjeżdza ,to samo z wyłącznikiem do bojlera powinien być ustawiony w/g zegara sterującego przy liczniku . Pamiętaj o tym co pisałem wcześniej tania taryfa może być ustawiona w/g czasu letniego lub zimowego a to możesz sprawdzić na liczniku ,jest tam strzałka która pokazuje WT lub NT . Jak masz jeszcze jakieś wątpliwości to pytaj .
  • Level 8  
    No i miałeś rację kolego, licznik jest źle ustawiony, tzn dziś sprawdzałem o 13:30 a na liczniku 11:30. A co do pieca, to jeśli wyłączę go z 220 V to lampka na ON się nie świeci, więc jaki w tym sens?
  • Helpful post
    Level 15  
    Nafciarz. wrote:
    Piec jest podłączony pod siłę na kostkę i dodatkowo ... do normalnego gniazdka
    Elektryk podłączył prawidłowo, ale powinien zaproponować jeszcze podłączenie sterownika czasowego, aby piec pobierał energię elektryczną 'z siły' (400 V) w czasie tańszego prądu i zamieniał tę energię w cieplną, gromadząc ją w cegiełkach magnezytowych. Inaczej korzystanie z pieca akumulacyjnego nie ma sensu -wystarczyłby zwykły grzejnik elektryczny.
    leszek-56 wrote:
    Wygląda na to że 230V to jest sterowanie piecem więc musisz je podłączyć poprzez wyłącznik czasowy
    Nie. Gniazdo 230 V musi być pod napięciem całą dobę ponieważ piec będzie oddawał zgromadzone w nim ciepło w ciągu dnia, w godzinach droższego prądu, pobierając z sieci niewiele prądu -do zasilania wentylatora i ewentualnie dodatkowej grzałki tzw. dziennej, ale tylko na Twoje życzenie.
  • Level 8  
    Wygląda na to, że już wiem jak to działa, zrobię tak jak mówisz, poproszę elektryka, żeby wmontował mi tak sterownik czasowy i będzie śmigać. Dzięki wszystkim za pomoc :)
  • Level 19  
    Taki sterownik kupuje się w sklepie za 20PLN z instrukcją ustawiania .