Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet - Uszkodzona elektronika

02 Lut 2013 08:15 4482 16
 • Poziom 37  
  Mam taką bardzo natrętną myśl i nie mogę sobie z nią poradzić. Jestem starym elektronikiem i ogólnie znam się na technice. Mój brat poprosił mnie o "zajrzenie" do jego pieca "CO" bo mu nawalił a tu zimno. Ze wstępnych oględzin wynika, że nawaliła elektronika. W elektronice - wiadomo - nie widać uszkodzenia a pomiary niewiele dadzą bez schematu i wiedzy. Z wiedzą jakoś bym sobie może poradził ale ze schematem? I tu zaczynają się schody! Oczywiście przeczytałem ostrzeżenie, że na TE tematy nie rozmawiamy na tym "Forum" ale... DLACZEGO??? Tego już nikt nie wyjaśnił. Mogę się domyślać, że tłumaczenie będzie o bezpieczeństwie i bla, bla. Czy znalazł by się Ktoś kto by mi wytłumaczył w jaki sposób udostępnienie schematu ideowego może POGORSZYĆ bezpieczeństwo użytkowania? Czy w takim razie "dłubanie" bez schematu w elektronice jest bezpieczniejsze? Przecież taki niedouczony, domorosły "elektronik" i tak z takiego schematu niczego nie wyczyta a szkody może narobić (zwierając np. czujnik ciągu) i bez niego. Może są racjonalne przesłanki do takiego ukrywania wiedzy ale mnie dręczy uporczywa myśl. Czy aby to nie jest w imię partykularnych interesów zamkniętej grupy wybrańców?
 • IGE-XAO
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Masz całkowitą rację. :!:
  Tą grupą są- producenci.
  Chcą Ci sprzedać nową płytę za niebotyczne pieniądze. :cry:
  Serwisanci też nie mają dostępu do schematów ideowych elektroniki.
  pozdrawiam
 • Poziom 37  
  No a gdzie jest Urząd Antymonopolowy???
 • IGE-XAO
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Preskaler napisał:
  No a gdzie jest Urząd Antymonopolowy???


  ,,Pisz pan na Berdyczów", jak mawiali kiedyś Polacy. Producenci zasłaniają się -,,dobrem i bezpieczeństwem użytkownika"-oczywiście nie swoim zyskiem.
  pozdrawiam
 • Poziom 25  
  Który to TERMET, jakie są objawy.
 • Poziom 37  
  To jest chyba "Tester" na takim dużym układzie scalonym i na jednej płytce. Dokładnych danych nie pamiętam a u brata będę dopiero w poniedziałek po południu. Objaw uszkodzenia to zapalanie i gaszenie gazu no i brak jest jakiegokolwiek napięcia (stałego lub zmiennego) na czujniku płomienia. Oczywiście nie ma żadnego zwarcia w układzie tego czujnika a jego "zasilanie" odbywa się przez kilka "mega-omowych" oporników. Oporniki te są dobre (nie mają przerwy).
 • Poziom 25  
  Podaj model kotła termet ..................... .,
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Preskaler napisał:
  ............ Objaw uszkodzenia to zapalanie i gaszenie gazu no i brak jest jakiegokolwiek napięcia (stałego lub zmiennego) na czujniku płomienia. Oczywiście nie ma żadnego zwarcia w układzie tego czujnika a jego "zasilanie" odbywa się przez kilka "mega-omowych" oporników. Oporniki te są dobre (nie mają przerwy).


  Na elektrodzie jonizującej-czujniku płomienia nie dokonujemy pomiaru ,,U", chociaż ono występuje.
  Dla elektroniki i ewentualnie dla nas sygnałem, że jest płomień jest I= 1,5-6 µA. Tak się sprawdza działanie elektrody jonizującej.
  Najpierw ją oczyść do czystego metalu b.drobnym papierem.
  pozdrawiam
 • Poziom 37  
  Elektrodę oczywiście oczyściłem papierem (1000) i nic to nie dało bo jeśli na niej nie występuje napięcie, mierzone miernikiem analogowym o oporności wewnętrznej przyrządu 50k/V a dla zakresu AC 5k/V, to niby skąd ma się wziąć prąd? W takim układzie miernik na zakresie "U" też wychyla się poprzez płynący przez niego prąd a jeśli wskazówka nawet nie drgnie (na zakresie AC i DC) to nie ma prawa płynąć też prąd przy braku zwarcia na elektrodzie jonizującej. Pomiaru prądu mogę dokonać jak i ustalić typ kotła dopiero jutro po południu.
  Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie!
 • Pomocny post
  Specjalista - systemy grzewcze
  Dla ścisłości:
  -prąd elektrody jonizującej mierzy się włączając amperomierz w szereg pomiędzy elektrodę a wejście na płytkę- nie pomiędzy elektrodą a masą!.
  0bwód zamyka się od masy kotła-palnik -płomień-elektroda- wejście na płytę.
  - prąd jonizacyjny pojawia się, gdy na elektrodę umieszczoną w płomieniu przepływają zjonizowane cząsteczki składowych mieszanki paliwowej, głównie wodoru- płomień musi się palić.
  Dokonuje się pomiaru prądu jonizacyjnego, ponieważ na wejściu automatyki jest wzmacniacz prądu , nie napięcia. I chociaż te wielkości są powiązane, najbardziej adekwatny jest -co do zasady i pewności działania-pomiar prądu jonizacyjnego.
  pozdrawiam
 • Poziom 37  
  Pomierzyłem prąd i wynosi on ok. 0,5 uA. Wykonałem też kilka fotek, które zamieszczam poniżej.
  Termet - Uszkodzona elektronika Termet - Uszkodzona elektronika Termet - Uszkodzona elektronika
  Termet - Uszkodzona elektronika
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Te fotki akurat nic nie dają.
  Napisz, czy pomiaru dokonywałeś w obecności płomienia,
  oczywiście przy : elektroda jonizacyjna-amperomierz- wejście na płytę.
  Jeżeli tak, to: patyna na elektrodzie, żłe umiejscowienie elektrody w płomieniu, w skrajnym przypadku b. złe ustawienie mieszanki paliwo-powietrze.

  Automatyka potwierdza obecność płomienia przy prądzie powyżej 1,5µA. :!:
  pewne potwierdzenie :!: .
 • Poziom 37  
  Oczywiście, że pomiar wykonywałem przy zapalonym płomieniu (zapala się na 2 - 3 sek i gaśnie). Elektroda jest oczyszczona (pisałem wcześniej). Wyciągnąłem sterownik i podłączyłem go do podobnego kotła u sąsiada i tak samo się zachowuje a elektronika od sąsiada uruchamia prawidłowo kocioł u brata. Z tego wniosek, że jest uszkodzenie w elektronice. Po prostu daje ona za małe napięcia na elektrodę i przy tym napięciu nie ma możliwości uzyskania prądu powyżej 1,5 uA.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  O.K.
  podmiana płyt potwierdza Twoją diagnozę.
  Skoro masz dobrze działający wzór, spróbuj znależć przyczynę-
  gdyby wywalił nas Moderator z forum,-,, elektroniki w kotłach się nie naprawia"- pisz na email.
 • Poziom 37  
  Tak bym zrobił ale ta druga elektronika jest inna. Słyszałem, że jednak gdzieś naprawiają w Polsce te sterowniki. Czy to prawda? Jeśli tak to można jakieś namiary?
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Preskaler napisał:
  Tak bym zrobił ale ta druga elektronika jest inna. Słyszałem, że jednak gdzieś naprawiają w Polsce te sterowniki. Czy to prawda? Jeśli tak to można jakieś namiary?  Firma Tester/Elster - ale z Altronix'u bardzo opornie ( z mechanikiem prywatnie).

  Wybacz mi złośliwość ale ...

  Przeczytaj swoje wpisy.
  Czytając powtórnie wyobraź sobie, że to teksty Twojej konkurencji.
 • Poziom 37  
  Absolutnie nie odczuwam złośliwości! Normalna rozmowa występuje a jakąż to ja mogę być konkurencją dla serwisu fabryczne? Ot chciałem z ciekawości i oszczędności brata poratować (bo biedny emeryt). A konkurencja powinna być czysta i niedozwolonych (monopolistycznych) metod nie powinno się w niej stosować. A może się mylę? Może to tylko w komunizmie tak było? Kapitalizm rządzi się swoimi zasadami. Wystarczy spojrzeć na trzymanie w tajemnicy przez firmy Canon, Nikon i inne swoich rozwiązań technicznych w obiektywach aby konkurencja nie mogła ich taniej produkować.
  Dzięki za info! Spróbuję telefonicznie z serwisem telefonicznie się porozumieć.