Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nieuziemione gniazdko i zakłócenia przy nagrywaniu audio

JakSwiat 02 Lut 2013 13:39 4371 27
  • #1 02 Lut 2013 13:39
    JakSwiat
    Poziom 2  

Witam.

Od jakiegoś czasu próbuję pozbyć się uporczywego bzyczenia pojawiającego się podczas nagrywania dźwięku przy pomocy PC i programu Audacity.

Po wielu próbach doszedłem do wniosku, że problemem jest nieuziemione gniazdko w moim pokoju. (Z pomocą pożyczonego laptopa obszedłem gniazda w domu i jedyne, przy którym buczenie nie pojawiało się, podczas nagrywania, to uziemione gniazdko w łazience. Zakłócenie nie pojawia się również podczas nagrywania na laptopie nie podłączonym do sieci.)

Czy oprócz wymiany gniazdka/instalacji istnieje sposób na przefiltrowanie zakłóceń ? Może istnieją odpowiednie listwy zasilające lub zewnętrzne filtry pomagające usunąć tego rodzaju problem ?

0 27
  • #2 02 Lut 2013 13:49
    jaga134
    Poziom 25  

W każdym porządnym zasilaczu do PC-ta jest układ filtru przeciw zakłóceniowego.Jego środkowe wyprowadzenie jest połączone z obudową PC-ta.Jeśli obudowa nie jest podłączona do szyny ochronnej lub uziemienia występuje na niej napięcie ok 115V,co już może nieżle połaskotać.Jednocześnie nie uziemienie obudowy powoduje w/w przez Ciebie zakłócenia.

0
  • #3 02 Lut 2013 14:09
    JakSwiat
    Poziom 2  

W PC mam zasilacz Be-Quiet! Straight Power 600W.
    http://www.bequiet.com/pl/powersupply/280

Przykro mi, lecz nie wiem o jakim połączeniu z obudową mówisz. Nigdy się z czymś takim nie spotkałem lecz składałem tylko kilka komputerów.
    Całość sprzętu elektronicznego (monitor, głośniki, PC) jest podłączona oczywiście do listwy zasilającej. Kupowałem ją dość dawno temu więc nie pamiętam parametrów. Wiem jedynie, że jest marki Lestar i starałem się wybierać rozsądny (nie najtańszy) model.

0
  • #4 02 Lut 2013 14:32
    kSmuk
    Poziom 18  

Połączenie występuje wewnątrz zasilacza, natomiast zasilacz przykręcony do metalowej obudowy komputera stanowi galwaniczne połącznie między obudową zasilacza a obudową.

0
  • #5 02 Lut 2013 15:05
    kolu$
    Poziom 17  

Jedyny sposób, aby to wyeliminować, to poprawnie przyłączyć gniazdko. Trzeba dowiedzieć się, jaki jest układ sieci zasilającej, i jeśli to TN, to zmostkować bolec z przewodem zerowym.

0
  • #6 02 Lut 2013 16:21
    TWK
    Specjalista elektryk

kolu$ napisał:
    Jedyny sposób, aby to wyeliminować, to poprawnie przyłączyć gniazdko.
    Co więcej brak połączenia obudowy komputera z poprawnie funkcjonującym stykiem ochronnym grozi porażeniem prądem elektrycznym. To nie jest więc tylko kwestia buczenia przy nagrywaniu.

0
  • #7 02 Lut 2013 23:52
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 16 Lut 2013 23:09
    772160
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 18 Lut 2013 00:24
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 22 Lut 2013 18:39
    772160
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 22 Lut 2013 19:34
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 22 Lut 2013 23:15
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 23 Lut 2013 04:03
    mar_cik
    Specjalista elektryk

kkas12 napisał:
    Nie ma żadnego wymogu obligującego elektryka do ustalenia identycznego kierunku wirowania w gniazdach trójfazowych.
    Również żadna pozycja w KNR montażu tych gniazd dotycząca niczego takiego nie obejmuje.
    Może kolega nie wie, ale dwa identyczne i fabrycznie nowe urządzenia zaopatrzone we wtyczkę 400V mogą mieć różne kierunki wirowania mimo tego, że w gniazdach będą one identyczne.

Wprawdzie to nie w temacie wątku ale nie mogę nie zareagować. Niestety jestem zdumiony i zdołowany tym co napisał Kolega Krzysztof.
    Gniazda przemysłowe mają opisane styki (L1 L2 L3, dawniej R S T) co jednoznacznie i bezdyskusyjnie narzuca kolejność faz (czy kierunek wirowania jak kto woli).
    Jeśli kolejność faz się nie zgadza (to samo zresztą dotyczy szyn rozdzielń, przyłączy czy złączy kablowych) to znaczy że podłączenie robił leń, fuszer albo wręcz ignorant.
    Nawiasem mówiąc po to też wprowadzono kolorystykę izolacji żył brązową, czarną i szarą, żeby zachowywać właściwą kolejność faz automatycznie, bez potrzeby jej każdorazowego sprawdzania po podłączeniu kabla czy przewodu. A co do odbiorników, w swojej ponad trzydziestoletniej praktyce nie spotkałem się z sytuacją żeby producent nie zadbał o zgodność kolejności faz z przyjętą i opisaną dla użytego wtyku siłowego.

Nawiasem mówiąc nie rozumiem ataku Kolegów na Kolegę V541 (zaczął Kolega Bronek za co nie został skarcony). Pojawił się "nowy" to trzeba mu dokopać, czy jak?

0
  • #14 23 Lut 2013 10:30
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 23 Lut 2013 11:17
    kkas12
    Poziom 41  

Dzisiejsze przewody posiadają oznaczenia żył pozwalające na zachowanie identycznego kierunku wirowania we wszystkich gniazdach 400V. To żadnej wątpliwości nie ulega i głupotą byłoby upieranie się przy niewykorzystaniu tego dobrodziejstwa. To żadnej wątpliwości nie ulega.
    Ale jest tylko jedna strona medalu.
    Drugą stroną są połączenia wewnętrzne odbiorników wykonane przez producenta.
    Począwszy od tabliczki zaciskowej silnika przez wyłącznik, stycznik a skończywszy na wtyczce urządzenia.
    Możliwości spowodowania różnych kierunków wirowania jest jak widać kilka. I żaden z producentów tym głowy sobie nie zawraca.
    Wielokrotnie spotykałem fabrycznie nowe odbiorniki w których wirowanie było różne mimo tego iż w gniazdach było identyczne.
    To jest to co pisałem o korelacji gniazdo-odbiornik.
    Dotyczy to jednak obiektów nowych, natomiast kolega pisał o obiektach istniejących.

Tu jednak popełniłem błąd nie uwzględniając obiektów istniejących w których nowe odwody gniazdowe są dobudowywane a o takich pisał kolega.
    W takim przypadku kierunki wirowania powinny być zgodne z kierunkami w gniazdach istniejących.
    Jednak nie każdy inwestor wspomina iż tego sobie życzy, więc wirowanie w nowych gniazdach mimo iż identyczne może być różne od wirowania w gniazdach istniejących.
    Czy w takim przypadku wykonawcę również należy pogardliwie nazwać "fachowcem"?
    Uwagę dotyczącą tego zagadnienia usuwam w mego wpisu.

To co napisano o naszych wtyczkach (230V) uniemożliwiających zastosowanie dłuższego przewodu ochronnego to prawda.
    Wprawdzie wtyczki kątowe oduczają wyciągania ich za przewód, ale zasada dłuższego przewodu ochronnego jest raczej nie do zastosowana.
    Wystarczy spojrzeć na wtyczkę z UK i różnicę gołym okiem widać.
    nieuziemione gniazdko i zakłócenia przy nagrywaniu audio nieuziemione gniazdko i zakłócenia przy nagrywaniu audio

Pozostałe uwagi podtrzymuję i to wcale nie aby "dokopać".

0
  • #16 23 Lut 2013 12:50
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 23 Lut 2013 17:22
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam

nieuziemione gniazdko i zakłócenia przy nagrywaniu audio

Rysunek zaczerpnięty z książki WOtta dotyczącej redukcji zakłóceń.
    Tak jak już wcześniej pisał kol. Bronek22 (post #7) przydźwięk wynika z istnienia napięcia między masami urządzenia będącego źródłem sygnału i odbiornika sygnału.
    Skąd się bierze to napięcie?
    Jeśli jedno z urządzeń nie jest podłaczone do PE to mogą to być prądy wyrównawcze płynące ekranem kabla łączącego. Jeśli jest to instalacja TN-C to też miedzy uziemieniami poszczególnych gniazd może istnieć niewielkie napięcie wynikające z przepływu prądu przewodem PEN. Nawet w instalacji TN-S, gdzie z założenia przewodem PE nie płyną prądy robocze - mogą występować niewielki różnice potencjałów miedzy poszczególnymi stykami uziemiającymi. Wynika to z przepływu prądu sąsiednią żyłą (dla przewodów płaskich).

Przepraszam za odejście od tematu, ale też. jak i Marka (mar_cik) urzekła mnie beztroska Krzysztofa (kkas12) przy podłączaniu gniazd trójfazowych. Ja raczej nie mam aż takiego doświadczenia w trójfazówce jak Marek i Krzysiek, ale wydaje mi się, że przynajmniej w dobrym tonie jest ustalenie kierunku "wirowania" nowo instalowanego gniazda. Znam wiele zakładów, gdzie jest to przestrzegane, znam przynajmniej jeden (w tej chwili przyszedł mi do głowy), gdzie stosują "wirowanie" w drugą stronę, bo tak ktoś wcześniej u nich przyjął. Ale są konsekwentni.

A co do kolegi V541 - to chyba rzeczywiście został zbyt ostro potraktowany. Ale to co napisał - to dużo, ale jakby nie do końca na temat.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #19 23 Lut 2013 17:33
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 24 Lut 2013 11:43
    kkas12
    Poziom 41  

Nie chce się jednak szukać?
    Łatwiej jest przedstawiać teorie oparte na swym własnym "widzi mi się".
    A tymczasem w PN-EN 61140-2005 p. 7.2.4.2

Cytat:
    Dla urządzenia przyłączanego przewodem giętkim połączenie to powinno być wykonane tak, aby przewód ochronny w przewodzie giętkim w przypadku zerwania był ostatnim przewodem który ulega przerwaniu.

0
  • #23 24 Lut 2013 12:20
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 24 Lut 2013 12:43
    .Jack
    Specjalista elektryk

kkas12 napisał:
    Krótko i na temat.

Ma być dłuższa. I jest to uzasadnione.

0
  • #26 24 Lut 2013 13:06
    Akrzy74
    Poziom 39  

Niestety w wielu przypadkach zabezpieczenie mechaniczne przed wyrwaniem przewodu jest niewystarczające- mało skuteczne, dlatego bardzo ważne jest zachowanie wymogu, aby przewód ochronny był nieco dłuższy od przewodów roboczych. Producenci w swoich wyrobach (gniazda 400V) stosują kołki ochronne nieco dłuższe od strony przewodów przyłączeniowych, co nie oznacza, że przewód ochronny może być tej samej długości co przewody robocze! Ma to również znaczenie w przypadku jednoznacznej identyfikacji- przewód ochronny lub ochronno-neutralny dłuższy od pozostałych przewodów.
    Odpowiadając na pytanie, krótko i na temat- Tak, żyła ochronna ma być dłuższa od przewodów czynnych.

Cytat:
    (...) Czasami moderator powinien czuć się zobowiązany do wyjaśnienia i rozwiązania problemu.

Moderator nie ma żadnych zobowiązań wobec użytkownika cKKqa z rangą "użytkownik obserwowany"- co sugeruje podpis, a "czasami" to pojęcie względne- zależne od punktu odniesienia. Proszę zredagować podpis, no chyba, że koledze chodzi o problem z użytkownikiem który nie przestrzega regulaminu...

0
  • #27 24 Lut 2013 13:43
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #28 24 Lut 2013 14:14
    kkas12
    Poziom 41  

Więc skoro problem jest marginalny to po co kwestionowałeś ten wymóg???
    Ale gdyby tak było jak Ci się wydaje, to zapis w normie byłby zbyteczny a tak nie jest. Służy on właśnie do tego byś wiedział jak to poprawnie zrobić.
    Wcześniej nie wiedziałeś a teraz już wiesz.
    A przy okazji dowiedziały się i inne osoby.

I proszę ani słowa więcej na ten temat.

0