Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik podczerwieni - kolejność przewodów

Adaxuss 02 Lut 2013 15:34 2595 24
  • #1 02 Lut 2013 15:34
    Adaxuss
    Poziom 9  

Witam

Mam na przewodzie czujnik podczerwieni do pilota.
    Niechcący go zerwałem razem z przewodami :(

Niestety jestem zielony jeśli chodzi o kolejność przylutowania przewodów do płytki.
    Podejrzewam, że znawcy w temacie od razu będą wiedzieli jak mi pomóc.

Poniżej zdjęcie:

Czujnik podczerwieni - kolejność przewodów Czujnik podczerwieni - kolejność przewodów

Z góry dzięki za pomoc !

0 24
  • #2 02 Lut 2013 17:42
    zbyszekskibinski
    Poziom 32  

Jaki to czujnik? (nr części) Czerwony: zasilanie (3.3V), biały: wyjście, czarny: GND.

0
  • #3 02 Lut 2013 17:52
    mirex
    Poziom 43  

A może wystarczyłoby odrobinkę pomyśleć i zobaczyć, co jest z drugiej strony kabelka?
    Jak oczy nie wystarczą, to wspomóc się miernikiem nawet?

A jeśli jednak producent inaczej sobie to zorganizował, niż podałeś, to co?
    Nie może być? Jakiś nadrzędny prikaz, że czerwony, czarny i biały mają być tak, a nie inaczej. :)

0
  • #4 02 Lut 2013 17:53
    Adaxuss
    Poziom 9  

kurcze własnie niema numeru częsci podanej :(
    A jest jakaś szansa spoglądając na normalny odbiornik podczerwieni ( już na ten sam element ) jakoś ocenić pod którą nóżkę co powinno być podpięte ?

mirex napisał:
    A może wystarczyłoby odrobinkę pomyśleć i zobaczyć, co jest z drugiej strony kabelka?
    Jak oczy nie wystarczą, to wspomóc się miernikiem nawet?

A jeśli jednak producent inaczej sobie to zorganizował, niż podałeś, to co?
    Nie może być? Jakiś nadrzędny prikaz, że czerwony, czarny i biały mają być tak, a nie inaczej. :)

Po drugiej stronie kabla jest gniazdo, które wtyka się w tuner TV dvbt...
    Miernik nic mi nie da bo musiałbym i tak przylutować wszystkie trzy kable na pałe i mierzyć ( ew. sprawdzic poprostu pilotem czy reaguje ) miernikiem.

Spróbowałbym dlatego tak jak wygląda schemat takiej "diody IR" żebym wiedział która nóżka za co odpowiada.

0
  • #5 02 Lut 2013 18:32
    LeDy
    Poziom 43  

Jak pomierzysz napięcia na kabelkach to może coś z tego wyniknie? A potem...?

0
  • #7 02 Lut 2013 19:17
    Jakant
    Poziom 35  

Od prawej czerwony, czarny, biały. To tak od strony czujnika od spodu będzie odwrotnie.

0
  • #8 03 Lut 2013 10:42
    LeDy
    Poziom 43  

Jakant napisał:
    Od prawej czerwony, czarny, biały. To tak od strony czujnika od spodu będzie odwrotnie.
    Za jakiego go uznałeś bo , w zależności od typu, są trzy możliwości. Ty podałeś jedną z nich. Dlaczego nie sprawdzić miernikiem?

0
  • #9 03 Lut 2013 10:57
    Adaxuss
    Poziom 9  

Koledzy ale co mam sprawdzić miernikiem ? Napięcie mogę sprawdzić dopiero podłaczę przewody do tunera ale przeciez wiadomo ze czerwony to +, czarny to minus a biały czymś steruje ?

To nic nie zmienia w mojej wiedzy bo dalej niewiem w jakiej kolejności przylutować do tej diody. Jakby nie było jest 9 kombinacji i bez podłączenia na pałę nic sie chyba nie dowiem :(

0
  • #10 03 Lut 2013 11:15
    lamer.
    Poziom 33  

Adaxuss napisał:
    przeciez wiadomo ze czerwony to +, czarny to minus a biały czymś steruje ?

Wcale nie jest to takie pewne, i to masz właśnie sprawdzić miernikiem.
    Dalej musisz znać symbol odbiornika i sprawdzić jego wyprowadzenia. Tak jak na przykład tu.

Albo podać model sprzętu w którym ten odbiornik pracuje.

0
  • #11 03 Lut 2013 11:16
    mirex
    Poziom 43  

Adaxuss napisał:
    Jakby nie było jest 9 kombinacji

Ja tam widzę tylko dwie. ;)
    O ile będzie wiadomo, że faktycznie czerwony to zasilanie (+), a czarny to masa.
    Adaxuss napisał:
    ale przeciez wiadomo ze czerwony to +, czarny to minus

Bo to właśnie, choć zwyczajowo wydawałoby się, że oczywiste, wcale takie nie jest.
    I po to miernik.

0
  • #12 03 Lut 2013 13:20
    zbyszekskibinski
    Poziom 32  

Sciągnij sobie instrukcję serwisową do (tego?) modelu TV(numer chassis) tak jak sugeruje Lamer, na końcu powinien być 'part list', jeśli część oznaczona jest numerem na płyteczce, to znajdziesz co to za odbiornik. I nie wiem po co wszyscy 'łacha ciągną' z tego kolegi, nie każdy przecież musi być znawcą w temacie.

0
  • #13 03 Lut 2013 13:26
    Adaxuss
    Poziom 9  

Tak jak pisałem, jest to tuner DVBT do TV, co ciekawsze jest to taki chiński noname, że nawet niema oznaczeń w środku :-)

0
  • #14 03 Lut 2013 13:59
    LeDy
    Poziom 43  

mirex napisał:

Patrząc na to co wyświetliło mi Google to podtrzymuję trzy możliwości czyli środek+, lewo+ prawo+. Resztę kombinacji pomijam .
    Po zdjęciu to nawet bym trzymał się jednej, ale.........?

0
  • #15 03 Lut 2013 15:04
    Adaxuss
    Poziom 9  

LeDy napisał:
    mirex napisał:

Patrząc na to co wyświetliło mi Google to podtrzymuję trzy możliwości czyli środek+, lewo+ prawo+. Resztę kombinacji pomijam .
    Po zdjęciu to nawet bym trzymał się jednej, ale.........?

1. PLUS, MINUS, STEROWANIE
    2. PLUS, STEROWANIE, MINUS
    3. MINUS, STEROWANIE PLUS
    4. MINUS, PLUS, STEROWANIE
    5. STEROWANIE, PLUS, MINUS
    6. STEROWANIE, MINUS, PLUS

No to sześć kombinacji :) Przy czym podejrzewam, że zamieniając przy próbach plus z minusem - mogę już nie mieć szansy na pozostałe kombinacje ;> ?

0
  • #16 03 Lut 2013 15:59
    mirex
    Poziom 43  

Nie ma.

Adaxuss napisał:
    1. PLUS, MINUS, STEROWANIE
    2. PLUS, STEROWANIE, MINUS
    3. MINUS, STEROWANIE PLUS
    4. MINUS, PLUS, STEROWANIE
    5. STEROWANIE, PLUS, MINUS
    6. STEROWANIE, MINUS, PLUS

No to sześć kombinacji :)

Nie ma. Każdy rozsądnie myślący elektronik nie założy, że na nóżce środkowej, do której dołączono również metalowy ekran odbiornika IR, jest co innego niż masa. ;)

Dodano po 1 [minuty]:

zbyszekskibinski napisał:
    Sciągnij sobie instrukcję serwisową do (tego?) modelu TV(numer chassis) tak jak sugeruje Lamer, na końcu powinien być 'part list', jeśli część oznaczona jest numerem na płyteczce, to znajdziesz co to za odbiornik. I nie wiem po co wszyscy 'łacha ciągną' z tego kolegi, nie każdy przecież musi być znawcą w temacie.

A o czym Ty właściwie piszesz, Zbigniewie? ;)

0
  • #17 03 Lut 2013 19:58
    LeDy
    Poziom 43  

mirex napisał:

Każdy rozsądnie myślący elektronik nie założy, że na nóżce środkowej, do której dołączono również metalowy ekran odbiornika IR, jest co innego niż masa. ;)
    Sorry, masz mirex rację. Na to nie zwróciłem uwagi. Pozostają dwie kombinacje.

0
  • #18 03 Lut 2013 20:12
    zbyszekskibinski
    Poziom 32  

mirex napisał:

Nie ma. Każdy rozsądnie myślący elektronik nie założy, że na nóżce środkowej, do której dołączono również metalowy ekran odbiornika IR, jest co innego niż masa

Brawo Mirek!

0
  • #19 03 Lut 2013 20:13
    LeDy
    Poziom 43  

Brawo Mirek!
    I ty myślisz, że on czekał na to od ciebie?
    Broń swego.

0
  • #20 03 Lut 2013 21:41
    lamer.
    Poziom 33  

Sciągnij sobie instrukcję serwisową do (tego?) modelu TV(numer chassis) tak jak sugeruje Lamer,

Lamerem, to Ty sobie "gęby" nie podcieraj, jak masz coś do powiedzenia to pisz konkretnie , a jak nic to się nie odzywaj.

0
  • #21 04 Lut 2013 12:34
    zbyszekskibinski
    Poziom 32  

lamer. napisał:
    Sciągnij sobie instrukcję serwisową do (tego?) modelu TV(numer chassis) tak jak sugeruje Lamer,

Lamerem, to Ty sobie "gęby" nie podcieraj, jak masz coś do powiedzenia to pisz konkretnie , a jak nic to się nie odzywaj.

Zebym to ja czasem nie powiedział, co to mogę konkretnie sobie podetrzeć tym Lamerem, ale nie będę wulgarnym prymitywem, tak jak co niektórzy...
    Proponuje przerwać dysputę forumową z tobą i w ogóle się na twoje zaczepki już nie odzywać, bo czasu szkoda...

0
  • #22 04 Lut 2013 21:42
    Daro
    Poziom 17  

I pomyśleć, że trzy kabelki potrafią wywołać tak burzliwą debatę.
    Kolego Adaxuss ,czy odlutowałeś lub odgiąłeś ten element od laminatu?
    Może na plecach znajduje się specyfikacja elementu- będziesz miał wtedy pewność co do wyprowadzeń.

0
  • #23 05 Lut 2013 08:34
    LeDy
    Poziom 43  

Daro napisał:
    I pomyśleć, że trzy kabelki potrafią wywołać tak burzliwą debatę.
    Kolego Adaxuss ,czy odlutowałeś lub odgiąłeś ten element od laminatu?
    Może na plecach znajduje się specyfikacja elementu- będziesz miał wtedy pewność co do wyprowadzeń.

A po co tu specyfikacja? Dwie możliwości i do roboty a nie czegoś jeszcze szukać.

0
  • #24 10 Lut 2013 14:17
    Adaxuss
    Poziom 9  

znalazłem schemat na internecie...

0
  • #25 10 Lut 2013 16:03
    mirex
    Poziom 43  

A co ty nam tu pokazujesz??
    Fragment dokumentacji technicznej (a nie żaden schemat!) tego konkretnego odbiornika podczerwieni, czy ... po prostu znalazłeś obrazek w sieci i ... wydaje ci się?!
    Bo z powodzeniem może być odwrotnie, niż na obrazku.
    Rozumiem zatem, że znalazłeś wreszcie konkretny typ tego odbiornika.
    Bądź w takim razie uprzejmy go podać.

0