Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena radiowa na 100-120km, polepszenie odbioru.

barto125 20 Feb 2013 08:37 11964 36
  • #31
    11111olo
    Level 42  
    Rurki miedziane się do tego nie za bardzo nadają, bo ta koroduje.

    Podaj wymiary anteny wtedy będzie można coś więcej o niej powiedzieć.
  • #32
    irekr
    Moderator
    Miłe ze jest tylu chętnych do zgłębiania tajników techniki antenowej.

    barto125:
    Jak wiesz Żnin jest w zasięgu pozahoryzontalnym w stosunku do Karolina. A to oznacza, że odbiór może być niestabilny i uzależniony od całego szeregu czynników.
    Z fizycznych podstaw modulacji FM i tzw, "zasady trójkąta szumu" wynika że dla dobrego odbioru stereofonicznego potrzeba sygnału rzędu co najmniej 30 dB (0,03 mV) z założeniem, że w punkcie odbiory wielkość szumu/zakłóceń otoczenia jest mniejsza niż ok.2 dB. W warunkach małych miejscowości i anten zawieszonych na co najmniej 10ciu metrach jest to całkowicie do zrealizowania.
    Do Karolina masz około 70 km, z punktu pomiarowego "Żnin Silosy" (przy DK251 Żnin-Sarbinowo) jest 66,3 km a na pomiarach parę lat temu Roxy 107,4 (jeszcze wtedy nadającej jako Super FM) - na tej swego rodzaju "górce" było około 38 dB [E], czyli w typowej 3 elementowej (pojedynczej) YAGI powinno być około 43 dB napięcia. To pozwala na dość przyzwoity odbiór. Ale w samym Żninie jest już znacznie gorzej. Pałuki jak wiesz do płaskich terenów nie należą. Wszystko więc zależy od tego w jakim konkretnym punkcie odbierasz.
    Należy zwrócić uwagę na profil trasy; jest bardzo niekorzystny, do tego przewyższenie terenu w trasie jest na wysokości 124m w rejonie Tuczna. Nie bez znaczenia jest fakt ze jest to typowa morena czołowa i propagacja w takich relacjach jest dużo gorsza, głownie z uwagi na uwarunkowania geofizyczne. Nie mamy na to żadnego wpływu.
    W konkretnych warunkach Żnina aby mieć szanse na przyzwoity odbiór stereofoniczny antena powinna być na wysokości co najmniej 12 metrów i raczej powinna być typu synfazowego.
    Wzmacniacz sygnału - bez stosowanych filtrów - jest złym rozwiązaniem z uwagi na lokalny nadajnik Radia Żnin: 96,0 MHz 0,1 kW V - komin dawnej mleczarni. Aby zastosować wzmacniacz trzeba by użyć specjalny filtr pasmowoprzepustowy z jednoczesnym wycięciem częstotliwości 96,0 MHz. Gotowego nie kupisz, można go zrobić ręcznie, o ile się wie, jak takie filtry się buduje.
    Odnośnie anten UKF z Dipola: elektrycznie te anteny nie są złe, natomiast od strony mechanicznej pozostawiają sporo do życzenia. Praktycznie mocowanie elementów trzeba przerabiać by na wietrze się nie rozwaliły. Mała śrubka M4 i mała blaszka to trochę za mało....

    eaaaa;
    W warunkach amatorskich wygięcie rury miedzianej od CO jest nierealne, szczególnie gdy nie posiadamy stosowanych narzędzi. Realne jest wykonanie dipola z rurek zakończonych lutowanym kolankami, ale i tak bez specjalnego palnika jest to trudne.
    Dużo łatwiej jest wykonać dipol zasilany bocznikowo, przy okazji rozwiązuje się problem symetryzacji; dipol z bocznikiem ma wyjście niesymetryczne, można je ustawić tak, by miało impedancję od około 20 do 130 omów, Wszystkie profesjonalne anteny półfalowe stosowane w tym pasmie maja najczęściej zasilanie bocznikowe.
  • #33
    eaaaa
    Level 2  
    "11111olo"

    Załączam zdjęcie 194cm i od bocznika do bocznika 73cm, symetryzator Telmoru.
    Znalazłem jeszcze rurke 164cm, jednak strategia jest taka aby tę wykorzystać na Chwaszczyno PR 1,3 a zrobioną trójelementową na komin EC Gdańsk czyli to co mnie interesuje najbardziej PR 2, Chilli Zet i RMF Classic (aktualnie 64dB, 50dB i 50dB) .

    http://www.trojmiastofm.republika.pl/wykaz.htm


    "Irekr"

    Ale moze z miedzi ma wiekszy zysk? Boczniki poprzez trojniki? Z tego wynika, ze nie stosowac do anteny z fotki symetryzatora? Antena radiowa na 100-120km, polepszenie odbioru.
  • #34
    11111olo
    Level 42  
    Nie taniej jest kupić gotową antenę?
  • #35
    eaaaa
    Level 2  
    11111olo wrote:
    Nie taniej jest kupić gotową antenę?


    Z opisu kolegi mis12345 wynika, że aby otrzymać zysk 3ramiennej anteny musiłbym kupic 5 ramion Dipola co nie wchodzi w rachube z różnych wzgledów.
    Taką mam nadzieję, że otrzymam 80 dB na PR 2 z tej robionej. Jeszcze
    nie wiem jak połaczyć profesjonalnie kabel z bocznikiem.
  • #36
    irekr
    Moderator
    Antena z miedzi - jeżeli jest dobrze zrobiona - zawsze będzie miała lepsza skuteczność, gdyż przewodność powierzchniowa miedzi musi być lepsza niż aluminium.
    Korozja miedzi nie jest specjalnym problemem, podobnie jak korozja powierzchniowa aluminium, pod warunkiem ze nie narusza stabilności złączy.

    Z elektrycznego punktu widzenia im element grubszy tym lepiej. Optymalne są rury o średnicy powyżej 25 mm ,ale w przypadku elementów miedzianych całość zaczyna być niebezpiecznie ciężka.

    Anteny o zasilaniu bocznikowym mogą być zasilane tak symetrycznie podwójny bocznik - jak i niesymetrycznie - pojedynczy bocznik.

    Sposób łączenia kabla niesymetrycznego z bocznikiem anteny: Z. Bieńkowski SP6LB "Amatorskie anteny KF i UKF" i "Poradnik Ultrakrótkofalowca"
    http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/main.html
  • #37
    eaaaa
    Level 2  
    irekr wrote:
    Antena z miedzi - jeżeli jest dobrze zrobiona - zawsze będzie miała lepsza skuteczność, gdyż przewodność powierzchniowa miedzi musi być lepsza niż aluminium.........



    Myslę tak: dipol, reflektor z rurki miedzianej 22mm, direktor to samo z wyprowadzeniem trojnikami i kolanami na boczniki.
    Boczniki moze z rurki 15mm?

    Trójniki i kolana postaram sie scisnąć z rurą, półokrągłą prasą i zabezpieczyć.

    Co do lektury ciężko wywnioskować jaki jest najlepszy sposób łączenia, na str. 860 jest pewne rozwiązanie, może zakupię symetryzator. Pogoda sprzyja dalszym przemyśleniom.

    Dzięki za odpowiedź .