Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena radiowa na 100-120km, polepszenie odbioru.

barto125 02 Lut 2013 16:55 8946 36
  • #1 02 Lut 2013 16:55
    barto125
    Poziom 16  

Witam. Aktualnie posiadam antenę własnej budowy - dipol pół-falowy, długość ramion 70cm, obliczone na odbiór częstotliwości 88-108 MHz.
    Do ramion mam przylutowany bezpośrednio na końcach kabel koncentryczny 75ohm, odległość między ramionami 2cm.
    Antena ustawiona poziomo na maszcie ok. 2m nad domem.

Aktualnie zależy mi najbardziej na odbiorze stacji ESKA ROCK, nadawanej ze stacji poznań Karolin.
    Profil terenu:
    Antena radiowa na 100-120km, polepszenie odbioru.
    Aktualnie nie mam problemu z odbiorem w mono, przy normalnym słuchaniu nie ma problemów, jednak, gdy zrobię głośniej - zaczyna słychać szum.
    W stereo nie odbiera w ogóle.
    Odbiornik - amplituner harman/kardon AVR139 - niestety nie wyświetla poziomu odbieranego sygnału.

Jakieś rady, co mogę zrobić, żeby polepszyć odbiór?
    Czy powinienem zastosować tu symetryzator?
    A może skrócić ramiona anteny do 67cm, żeby się wpasować dokładnie w tą częstotliwość?
    Zakupiłem na początek wzmacniacz SWA-UKF-3/CERAMIC - powinien być on zamontowany bezpośrednio do ramion anteny, czy może być na kablu?
    Czy może powinienem kupić inną antenę, jeśli tak, to jaką?

• #2 02 Lut 2013 17:27
    maciej_333
    Poziom 33  

Musisz zastosować desymetryzator. Obecnie cały kabel działa jak antena, a to jest bez sensu. Ponadto stacje z radiofonicznego UKF nadawane są raczej w polaryzacji pionowej.

• #3 02 Lut 2013 17:36
    barto125
    Poziom 16  

Ta działa na pewno poziomo.
    Kabel ekranowany jako antena? Przyjrzę się temu.

107,4 Radio Eska Rock Poznań Poznań *Komin EC Karolin* PZN WLP 1,00 H ND + 3209 ROCK

• #5 02 Lut 2013 18:27
    barto125
    Poziom 16  

Kupno nowej anteny będzie rozwiązaniem ostatecznym, skoro tu w mono odbiera zadowalająco na 2 rurkach miedzianych fi15, to może da się coś zrobić.
    Mógłby ktoś potwierdzić zastosowanie desymetryzatora, bo w googlu nie mogę nic na ten temat znaleźć.
    Instalacja wygląda tak: żyła główna kabla przylutowana do jednej rurki, do drugiej oplot, w ampli mam normalne gniazdo antenowe, takie jak męskie telewizyjne.

• #6 02 Lut 2013 18:31
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

barto125 napisał:
    Aktualnie posiadam antenę własnej budowy - dipol pół-falowy, długość ramion 70cm, obliczone na odbiór częstotliwości 88-108 MHz.

Korzystając ze wzoru do obliczeń wibratorów dowolnej anteny, to :

300 / 107,4MHz / 4 * 0,96 = 0,67m (67cm)

Cytat:
    Do ramion mam przylutowany bezpośrednio na końcach kabel koncentryczny 75ohm, odległość między ramionami 2cm.

Bardzo słusznie i prawidłowy kabel 75Ω, ponieważ antena ½dipol ma właśnie impedancję 75Ω.

Cytat:
    Antena ustawiona poziomo na maszcie ok. 2m nad domem.

Zastanawia mnie z czego zrobiłeś elementy tego dipola aby "stały" dość stabilnie i poziomo na wietrze.

Podaj jednak swoją lokalizację a spróbujemy coś "wykombinować. Te 100-120km to dla mocy ERP nadajnika 1kW może być troszeczkę za krótko.

Cytat:
    Zakupiłem na początek wzmacniacz SWA-UKF-3/CERAMIC - powinien być on zamontowany bezpośrednio do ramion anteny, czy może być na kablu?

Zobacz, że ten wzmacniacz może być (i powinien) instalowany przy antenie symetrycznej.
    Antena dipol jest anteną symetryczną.

Cytat:
    Czy może powinienem kupić inną antenę, jeśli tak, to jaką?

Proponuję z tej odległości do nadajnika, np. :
    http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_3-rz_b_A0312.htm

Pozdrawiam.

• #7 02 Lut 2013 18:39
    11111olo
    Poziom 43  

O tej antenie pisałem.
    Z wysyłką i kablem zamkniesz się z 50 zł.
    Albo "zaoszczędzisz" i będzie mono albo...

Są oczywiście lepsze anteny ale to koszt około 160 zł.

http://piktrans.tomaszow24.sstore.pl/antena-radiowa-profesjonalna-ar9ccirukffm-p-129.html

Przy poszukiwaniach da się kupić trochę taniej.

• #8 02 Lut 2013 18:41
    394039
    Usunięty  
  • #9 02 Lut 2013 18:50
    barto125
    Poziom 16  

SP5ANJ napisał:
    300 / 107,4MHz / 4 * 0,96 = 0,67m (67cm)
    Do obliczeń użyłem częstotliwości 102MHz - celowałem w środek pasma, czy skrócenie ramion do tych 67cm polepszy odbiór?

SP5ANJ napisał:
    Bardzo słusznie i prawidłowy kabel 75Ω, ponieważ antena ½dipol ma właśnie impedancję 75Ω.
    Czyli dobrze myślałem, że symetryzator niepotrzebny. A co z wypowiedzią @maciej_333 na temat desymetryzatora i działania kabla jako anteny, ile w tym prawdy?

SP5ANJ napisał:
    Zastanawia mnie z czego zrobiłeś elementy tego dipola aby "stały" dość stabilnie i poziomo na wietrze.
    2 rurki miedziane fi15 zamontowane na klocku dębowym za pomocą taśmy metalowej perforowanej, tak samo z drugiej strony do masztu - rura przytwierdzona do komina, trzyma się stabilnie.

Lokalizacja - Białożewin k. Żnina - wioska położona na wzgórzu, w stronę Poznania w zasięgu widzenia mam pola, drzewa i w odległości ok. 15km ode mnie maszt telefoniczny.

Trochę z odległością przesadziłem - w lini prostej będzie ok. 90km.

• #10 02 Lut 2013 18:58
    11111olo
    Poziom 43  

Masz antenę wybitnie nie kierunkową o zysku góra 0dB a to tyle co nic.
    Porównywalne z kawałkiem drutu (ten będzie tylko ciut gorszy).

Do Wałbrzycha mam około 90km i mi na antenie 3 elementowej Radio Złote Przeboje które nadaje z mocą aż 100W odbiera w stereo z lekkim szumem (jest bez tragedii i da się słuchać).

Mam tuner Technics ST-GT550 po usunięciu fabrycznego bubla z "migającym stereo".

• #11 02 Lut 2013 19:14
    perszeron
    Poziom 19  

Witam sensowne rozwiązanie to zastosowanie anteny kierunkowa typu Yagi

• #12 02 Lut 2013 19:35
    zworys
    Poziom 16  

Kolego kabel koncentryczny jest medium niesymetrycznym i dołączyłeś go do anteny symetrycznej. Nie wystarczy żeby zgadzała się impedancja, musi być także dopasowanie sposobu transmisji. Przy takiej odległości MUSI być antena wieloelementowa. Wzmacniacz wzmacnia wszytko "jak leci" czyli zakłócenia też. Jeżeli sygnał użyteczny z anteny jest minimialny to po wzmocnieniu wszystko będzie dalej po staremu tylko z większym poziomem - czyli szumy i zakłócenia tak samo wzrosną. Dobra selektywna antena podniesie poziom sygnału użytecznego i wtedy można ewentualnie ( jeśli będzie taka potrzeba ) trochę ( kilkanaście dB) wzmocnić sygnał wzmacniaczem żeby skompensować tłumienie koncetryka . Stosowanie wzmacniaczy reklamowanych jako 40 -70dB jest nieporozumieniem.

• #13 02 Lut 2013 20:00
    MARKSON43
    Poziom 18  

A jaką antenę proponujesz aby zakupić....opisz dokładnie.

• #15 02 Lut 2013 22:09
    mikas3676
    Poziom 14  

Polecam trójelementową antenę z Dipolu. Kiedyś tez się bawiłem w antenę z 2 kawałków rurki, kombinowałem z symetryzatorami i wzmacniaczami, ale to strata czasu. Lepiej raz się "wykosztować" i mieć spokój. Jak masz marnej jakości kabel to lepiej wymień.

• #16 03 Lut 2013 14:20
    MARKSON43
    Poziom 18  

Do mikas3676,dzięki za odpowiedz.Ja mam zwykłego dipola kupionego w sklepie.Powiem że nie jest to rewelacja i ten temat mnie zainteresował.Na pewno zmienię na lepszą.

• #17 03 Lut 2013 15:41
    barto125
    Poziom 16  

Satelita może w przyszłości ;) W sumie mam nieużywany talerz od internetu radiowego - nada się na odbiór po dokupieniu konwertera?

Rozwiązanie będzie takie: antena którą mam obecnie zostanie odwrócona na polaryzację pionową - będzie ściągać Roxy FM z Bydgoszczy, z czym sobie radzi, a kupiony dipol będzie ustawiony na Poznań.

Jak mam pogodzić podłączenie tych 2 anten? 2 kable do pokoju i przełączać anteny w zależności, co chce słuchać, czy jest opcja, żeby puścić to jednym kablem?

Proszę nie pisać, że można przez internet słuchać, wiem o tym.

• #18 03 Lut 2013 16:48
    karolas123
    Poziom 20  

barto125, musisz połaczyc anteny przez sumator.

• #19 03 Lut 2013 16:49
    barto125
    Poziom 16  

Wystarczy zwykły telewizyjny (Link), czy są jakieś specjalne do radia?

• #21 03 Lut 2013 20:04
    mikstu2
    Poziom 27  

Już sporo lat interesuję się elektroniką a i antenami także.
    Z tego tematu dowiedziałem się, że jest coś takiego jak "desymetryzator" oraz "sumator".
    Niech mi ktoś wyjaśni, co to jest?

• #22 03 Lut 2013 20:14
    karolas123
    Poziom 20  

mikstu2, Takie urządzenie do połaczenia 2 anten.

• #24 03 Lut 2013 22:27
    barto125
    Poziom 16  

SP5ANJ napisał:
    Kanały niższe to sygnały radiowe a wyższe to TV (DVB-T).
    Kolego, nie chcę podłączyć anteny radiowej i TV na jednym kablu, tylko 2 anteny radiowe ustawione na 2 różne nadajniki.

• #25 04 Lut 2013 20:06
    penknife
    Poziom 20  

mikstu2 desymetryzator błędnie(przy antenach tylko do odbioru) w naszym kochanym kraju nazywany symetryzatorem,
    a po ang. BalUn (skrót od: Balanced Unbalanced)
    Mam nadzieję, że teraz coś świta :D

EDIT 1:
    A co do sumatora sygnału ja bym przetestował w takiej konfiguracji http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_rip-2-1f_ekranowany_do_montazu_na_maszcie_C0920.htm złącza OUT do anten, IN do odbiornika lub przez wzmacniacz(na przykład) do odbiornika z zasilaczem.

EDIT 2:
    Jeśli coś przekombinowałem proszę pisać.

• #26 04 Lut 2013 20:27
    barto125
    Poziom 16  

Mi też teraz zaświtało z desymetryzatorem ;)
    Jutro będzie dipol 3el, dziś na próbę do tego co mam podpiąłem zasilacz i zaczęło odbierać w stereo, a w mono odbiór jest idealny. Jestem ciekaw, jak będzie na nowej antenie.

• #27 05 Lut 2013 04:05
    miś12345
    Poziom 10  

A ja Autorowi Tematu, proponuję nie dorabiać firmy DIPOL, a samemu zrobić dużo lepszą, z rurek fi=16, nośnik fi=25mm trój-elementową antenę typu Yagi (Yagi-Uda).

Podaje jej wymiary i szczegóły budowy, będzie lepsza niż 3 el. z Dipola (sprawdziłem to doświadczalnie).

Podaję:

3 el. Yagi na pasmo UKF CCiR:

DŁUGOŚĆ ELEMENTÓW:

R: 176,5 cm
    W: 147,0 cm
    D: 125,0 cm

ODSTĘPY MIĘDZY ELEMENTAMI (liczone od R):

R-R: 0,0 cm
    R-W: 49,5 cm
    R-D: 27,0 cm

REALNY ZYSK G : 2,5 dBd – 3,5 dBd

elementy: fi = 16 mm
    nośnik: fi = 25 mm lub fi = 20 mm x 20 mm

LEGENDA:
    R - reflektor
    W - wibrator / dipol
    D - direktor

Pozdrawiam,

Adam

• #28 05 Lut 2013 23:16
    barto125
    Poziom 16  

Po zamontowaniu anteny trójelementowej: odbiór w stereo znacząco się poprawił, jednak jeszcze idealnie nie jest, czasem zdarza się, że zaszumi.
    Czy podniesienie anteny o metr wyżej coś pomoże?
    Czy zdjąć ją i założyć wzmacniacz, który aktualnie mam na dipolu półfalowym? Kabla jest 20m.

I jeszcze jedno, czy antena ustawiona poziomo musi być oddalona od masztu, czy może być bezpośrednio do masztu zamocowana?

• #29 06 Lut 2013 02:59
    miś12345
    Poziom 10  

Po pierwsze: Na polecanej przeze mnie 3 el. z grubszych - prawidłowych - fi=16mm - rurek / elementów - zysk i dopasowanie byłoby jeszcze lepsze - a co za tym idzie jeszcze lepszy byłby odbiór - stereo też stabilniejsze / lepsze. Sprawdziłem to, jak pisałem już, empirycznie. W skrócie, uproszczeniu, dużym, jest tak, że: 1 el. dipol z dipoola = kawał drutu na zewnątrz - dopasowany do długości fali, 3 el. Yagi z Dipola = 1 el. dipol z POLKAT-u lub samoróbka z rurek / elem. fi = 16 mm, 5 el. Yagi z Dipola = 3 el. Yagi z POLKAT-u lub samorówka = z rurek / elementów / o średnicy fi = 16 mm. Także POLECAM zrobić 3 el. Yagi wg tego przepisu, co podałem wcześniej.

Odpowiadając na pytania:

1. Antena w pol. H ma być mocowana od tyłu lub w środku ciężkości, gdzieś między reflektorem, a wibratorem, dipolem.

2. Każdy metr do góry, dalej od przeszkód, zakłóceń, zwiększy natężenie sygnału słabej stacji z zakresu UKF CCiR, ale też i podniesie w górę parametr nie mniej ważny, od siły sygnału, to jest parametr - odstęp - stosunek - sygnału do szumu (SNR).

3. Antenę podnieść najlepiej minimum 1,75 m nad poziom dachu lub najlepiej 3,0 m nad poziom dachu (około 1. długości fali dla 100 MHz), a ponad 1. długość fali dla interesującej Pana częstotliwości 107,40 MHz.

4. W żadnym wypadku nie jest wskazane do ant. inst. przedwzmacniacza do-pusazkowego na UKF CCiR, ani też i szerokopasmowego, bo po 1. może Pan i za pewne przesteruje Pan sygnał na UKF-ie, co spowoduje śmietnik na skali i pojawienie się "urojonych przez odbiornik sygnałów stacji UKF, w tym też i kilku na raz na jednej i tej samej częstotliwości. A po wtóre po zamontowaniu przedwzmacniacza - ogólnie dostępnego - za kilka / kilkanaście złotych / nawet jeśli ów przedwzmacniacz na tzw. pierwszy rzut oka / ucha / coś tam pomoże, to poza wzmocnieniem / podbiciem / sygnału radiowego UKF CCiR - stacji radiowych / radiofonicznych / - wzmocni on także - co bardzo ważne - szumu z okolicy i szumy np stereo czy mono słabego sygnału stacji radiowych nadawanych na UKF CCiR. Należy bezwzględnie na to uważać i uważać na to i pamiętać, że wszelkie przedwzmacniacze i wzmacniacze - a zwłaszcza te tanie, powszechnie dostępne - wzmacniają nie tylko sygnał, ale i - a może przede wszystkim szumy i inne zakłócenia. Należy pamiętać, że każdy wzmacniacz lub przedwzmacniacz - poza sygnałem uż ytecznym wzmacnia też i szumy i ma tzw. szumy własne (czyli sam też powoduje malutkie ale jednak odczuwalne przy wzmocnieniu i odbiorze słabych sygnałów UKF CCiR) zniekształcenia, w tym i szumy.

W razie pytań, Proszę śmiało pytać.

Pozdrawiam,

Dobranoc.

• #30 19 Lut 2013 23:31
    eaaaa
    Poziom 2  

do mis12345:

Bede robil Yagi, rurki miedziane od CO rozumiem? Jak polaczyc z symetryzatorem i wygiac w dipol? Nastepną sprawą mam stara antene aluminiową - jedna rura 16mm i cienkie wasy zagiete do symetryzatora - czym sie rozni od dipola typowego?
    Antena Lezy tymczasowo na szczycie dachu przed kominem polaczona drutem sredniej jakosci aluminiowym miedziowanym. Tuner Sony SA3ES , poziom sygnalu dla 1 i 3 PR to ponad 70dB (tuner nie pokaze wiecej jak 70dB, pojawia sie strzalka do gory*), reszta programow PR i kakafoni typu rmf 50 - 65 dB.
    Oczywiscie drut wymienie na satelitarny (2x 20m), zamierzam uzywac 2 anten.
    Ciekawe czy ten pojedynczy dipol mozna ustawic pionowo ?

*W instrukcji jest: S/N 40kHz 76dB w stereo a dla modelu SA5ES 86dB.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME