Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant 186 3/5 zimne grzejniki

02 Lut 2013 17:08 9384 21
  • Poziom 10  
    Mam mały problem z ogrzewaniem, a mianowicie grzejniki na i piętrze nie grzeją, wcale, albo bardzo słabo. Nie jestem fachowcem i wg mnie instalacja ogrzewania nie jest poprawnie wykonana( za mało obwodów), ale niestety taka już zastałem, i patrząc po instalacji wydaje mi się że jest wykonana w taki sposób jak na załączonym rysunku.
    Zainstalowany mam kocioł Vaillant eco tec 186 3/5 z czujnikiem pogodowym Colormatic 430( regulator jest zamontowany w kotle, oraz zasobnik ciepłej wody 150l. krzywa grzewcza na kotle jest ustawiona 1.3, i temp grzejników na 21 stopni.
    W domu jest jeden rozdzielacz do ogrzewania podłogowego, z pompa , która niestety nie jest podłączona do kotła, jest osobny przełącznik do pompy.
    Instalacja C.W.U jest z cyrkulacją( pompa jest pd łączona jest do włącznika zegarowego).
    1. Czy przyczyną słabego grzania na górze będzie za słaba wydajność pompy obiegowej w kotle? Czy można wydajność w jakiś sposób ustawić, czy trzeba zastosować inną pompę?
    2. Czy jak zastosowałbym regulator pogodowy radiowy, i byłby zamontowany na górze czy sytuacja by się poprawiła?
    3. Czy jest jakaś szansa jeszcze żeby w takiej formie instalacja działała w miarę poprawnie?

Poglądowy schemat jak wygląda instalacja( na instalacji nie zaznaczyłem instalacji C.W.U, pompy cyrkulacji C.W.U, pompy na rozdzielaczu ogrzewania podłogowego.
  • IGE-XAO
  • Poziom 30  
    Sprawdż filtr pod kotłem na powrocie CO,
  • Poziom 10  
    zybie napisał:
    Sprawdż filtr pod kotłem na powrocie CO,

Ssprawdziłem filtr, trochę był zabity, ale wydaje mi się że nadal grzejniki nie grzeją jak powinny.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Rozruszaj śrubę bypassu, czasem potrafi się zablokować i bypass nie działa tak jak powinien.
  • Poziom 32  
    Grzejniki na dole grzeją dobrze czy za dobrze? Jak to drugie to musisz z kryzować grzejniki na parterze.
  • Poziom 16  
    Jeżeli masz odpowietrzone grzejniki na górze i oczywiście poodkręcane powroty i źle grzeją musisz ustawić krzywą grzewczą na kotle.
    Pompa też może nie dawać rady. Zależy jaki masz metraż instalacji. Ale jak instalator ci to montował to powienien wiedzieć takie rzeczy.

Co do regulatora pogodowego to umieszcza się go zawsze w najchłodniejszym pomieszczeniu w domu i tam grzejnik na max.
  • IGE-XAO
  • Poziom 32  
    Ptak 01 nie musisz kupować nowego sterownika, wystarczy ci ten co masz. Musisz jedynie zrównoważyć przepływy przez grzejniki zmieniając nastawy wstępne na zaworach termostatycznych. Nie ważne jaka będzie K.G Masz mieć jednakową temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Jak się z tym uporasz to wtedy możesz zamontować ten regulator w tym pomieszczeniu które się najszybciej wychładza. W pozostałych pomieszczeniach temperaturę będą pilnowały termostaty na grzejnikach.
  • Poziom 10  
    gersik napisał:
    Grzejniki na dole grzeją dobrze czy za dobrze? Jak to drugie to musisz z kryzować grzejniki na parterze.

grzejniki na dole grzeją dobrze.

sprawdzalnym ustawienia w kotle, i w pozycji d19, miałem wartość 2 tzn pompa na 1 stopniu, zmieniłem na wartość 3 tzn na drugi stopień. teraz muszę odczekać z 24h, czy coś się zmieniło.

Dodano po 16 [minuty]:

gersik napisał:
    Ptak 01 nie musisz kupować nowego sterownika, wystarczy ci ten co masz. Musisz jedynie zrównoważyć przepływy przez grzejniki zmieniając nastawy wstępne na zaworach termostatycznych. Nie ważne jaka będzie K.G Masz mieć jednakową temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Jak się z tym uporasz to wtedy możesz zamontować ten regulator w tym pomieszczeniu które się najszybciej wychładza. W pozostałych pomieszczeniach temperaturę będą pilnowały termostaty na grzejnikach.

Tylko ten sterownik jest zamontowany w pom. gospodarczym, a sterownik powinien być zamontowany w najchłodniejszym pomieszczeniu, a w tym pomieszczeniu nie mam przewodów do sterownika, co oznacza ze musiałbym zamontować sterownik radiowy, albo pociągnąć przewody do sterownika

Dodano po 8 [minuty]:

mauri_b napisał:
    Rozruszaj śrubę bypassu, czasem potrafi się zablokować i bypass nie działa tak jak powinien.

Która to jest śruba bypassu?
  • Poziom 12  
    ptak 01 napisał:

W domu jest jeden rozdzielacz do ogrzewania podłogowego, z pompa , która niestety nie jest podłączona do kotła, jest osobny przełącznik do pompy.

Poglądowy schemat jak wygląda instalacja( na instalacji nie zaznaczyłem instalacji C.W.U, pompy cyrkulacji C.W.U, pompy na rozdzielaczu ogrzewania podłogowego.

Prawdopodobnie ta pompa od podłogówki robi ten bałagan.
    Spróbuj w 430 ustawić korektę jak i obniżyć krzywą grzewczą.
    Zmniiejszyć temp. na podłogówkę i powinien tam być zawór którym możemy ograniczyć ilość pobieranej wody z instalacji c.o. i zmniejsz bieg tej pompy.
    Pompa kotła ma swój wydatek i jeśli zawór do podłogowki się otworzy na max. to pompa podłogówki (prawdopodobnie o zbliżonym wydatku) zabierze nam wodę która miała trafić do grzejników . To tak obrazowo. Zainwestuj w moduł 2 z 7 VR 40 i przełącz pompę do kotła po co ma ona pracować jeśli kocioł np. grzeje wodę.
  • Poziom 10  
    [quote="matmar101"]
    ptak 01 napisał:

Prawdopodobnie ta pompa od podłogówki robi ten bałagan.
    Spróbuj w 430 ustawić korektę jak i obniżyć krzywą grzewczą.
    Zmniiejszyć temp. na podłogówkę i powinien tam być zawór którym możemy ograniczyć ilość pobieranej wody z instalacji c.o. i zmniejsz bieg tej pompy.
    Pompa kotła ma swój wydatek i jeśli zawór do podłogowki się otworzy na max. to pompa podłogówki (prawdopodobnie o zbliżonym wydatku) zabierze nam wodę która miała trafić do grzejników . To tak obrazowo. Zainwestuj w moduł 2 z 7 VR 40 i przełącz pompę do kotła po co ma ona pracować jeśli kocioł np. grzeje wodę.

Pompę zmniejszyłem na 1 , temp zasilania podłogówki przez zawór termostatyczny ok 30° C. grzejnik w pom. gospodarczym skryzowałem. Jak się ostatnio zrobiło zimno to grzejniki wszystkie grzały, więc obniżałem krzywa grzewczą. Teraz temp na zewnątrz wzrosła do 0° C i grzejniki znowu są zimne.
  • Poziom 10  
    Witam uprzejmie,

Nie chcę zakładać nowego wątku, więc podepnę się do tego.
    Posiadam kocioł jak w temacie, to tego zasobnik 120l + sterowanie przez VR61/2 + Calormatic 470F + czujnik pogodowy.
    Do ogrzania mam dom z użytkowym poddaszem - całość "po podłodze" to około 180m2. Do tego dochodzi dodatkowo garaż (wbudowany w budynek).
    Cały dom jest ogrzewany podłogówką.
    W domu zainstalowane są jedynie 3 grzejniki (2 szt. ręcznikowe w dwóch łazienkach, oraz jeden tradycyjny w garażu). Grzanie garażu ma na celu raczej złamanie zimowej temperatury i stopienie śniegu z samochodu.
    Będzie to mój pierwszy sezon grzewczy.

Z racji tego, że ostatnio przebywam służbowo poza domem - chciałem przygotować żonie ogrzewanie, aby tylko załączyła napięcie, uruchomiła piec - a resztą by zajęła się automatyka.

Ponieważ jestem tylko przez kilka dni w domu i wkrótce znów muszę wyjechać - zacząłem od poszukiwania krzywych grzewczych według wszystkich porad i opisów przytaczanych tutaj oraz na innych forach.

Temperatura zewnętrzna nie jest jeszcze zbyt optymalna na dobieranie krzywych (w nocy spada to ok. +7C), ale nie mam wyjścia. Zacząłem od krzywej 0,6.
    I tutaj pojawia się moje pytanie...

W CM470f mam dwa obiegi ... metodą praktyczną ustaliłem, że Obieg2 odpowiada instalacji Ogrzewania Podłogowego (sterowanie mieszaczem a automatycznym siłownikiem). Jest również Obieg1 - gdzie zmieniając parametry doszedłem do wniosku, że jest to obwód Kocioł-Sprzęgło.
    (odczyt temperatury z Obiegu1 jest brany z czujnika VF1, co chyba oznacza czujnik zamontowany w sprzęgle)

Do rzeczy ...
    Jakie powinny być nastawy dla Obiegu1 ?
    Czy krzywa dla tego obiegu powinna być odpowiednio wyższa? (jak dla grzejników)
    Proszę mnie poprawić jeśli mój tok rozumowania jest błędny, ale temperatura (lub K.G.) jaką ustawię na Obiegu1 będzie wykorzystywana do zasilania w/w trzech grzejników, które są zainstalowane w budynku. Dopiero później za odgałęzieniami na grzejniki jest mieszacz, którym VR61/2 steruje i tutaj zaczyna się Obieg2.
    (VR61/2 oraz pompa Wilo Startos Z - stanowią Obieg2)

Czy zatem dla Obiegu1 powinienem wybrać odpowiednio wyższą K.G., tak aby grzejniki uzyskały nieco wyższą temperaturę?

Poniżej załączam kilka screenów z ustawień CM470f.

Vaillant 186 3/5 zimne grzejniki Vaillant 186 3/5 zimne grzejniki Vaillant 186 3/5 zimne grzejniki Vaillant 186 3/5 zimne grzejniki

A może powinienem zmienić w CM470f sterowanie tylko Obiegiem2, zamiast Obiegiem 1 i 2 ?

Zgodnie z sugestiami z innych wątków - pokrętło regulatora C.O. na kotle jest ustawione na max. Poza tym zmieniłem w konfiguracji kotła jego moc z 18kW do 7kW. W ramach testów od wczorajszego poranka do dzisiejszego zanotowałem zużycie gazu - trochę mnie martwi, gdyż przy tak wysokiej temperaturze zewnętrznej wyniosło prawie 17m3.

Bardzo proszę o wskazówki dot. konfiguracji CM470f zwłaszcza dla Obiegu1.
    Z góry dziękuję.

Pozdrawiam,
    Michał
  • Poziom 32  
    Obieg 1 powinien mieć temperaturę jaką potrzebujesz na grzejniki czyli wyższą. Czy na odgałęzieniu na grzejniki też masz pompę?
  • Poziom 10  
    gersik napisał:
    Obieg 1 powinien mieć temperaturę jaką potrzebujesz na grzejniki czyli wyższą.

Ok, a zatem tutaj wybiorę K.G. powiedzmy 0,8 i zobaczę jak będą się zachowywać grzejniki.
    W razie potrzeby będę ją zmniejszał. Generalnie grzejniki są raczej do suszenia ubrań niż grzania, gdyż w obydwu łazienkach jest ułożone O.P.
    Pozostaje jedynie garaż, choć tak na prawdę to grzanie w garażu to bardziej sztuka dla sztuki - złamanie temperatury i niedopuszczenie do ujemnych jej wartości.

gersik napisał:
    Czy na odgałęzieniu na grzejniki też masz pompę?

Nie.
    Ten obieg (Kocioł - Grzejniki) - czyli Obieg1 jest napędzany pompą z kotła. Dopiero za sprzęgłem i mieszaczem mam drugą pompę.

Pozdrawiam,
    Michał
  • Poziom 32  
    Czyli wyjście na grzejniki jest przed sprzęgłem? Powiem tak, Nie jest to zrobione zgodnie ze sztuką budowlaną. Jak jest sprzęgło to ono powinno byc podłączone pierwsze. Poza tym jeżeli grzejniki w łazienkach służą jako suszarka to powinieneś je podłączyć pod rozdzielacze podłogówki i ogrzewać ją tą samą temperaturą co podłogi ( wystarczyło by w zupełności). Uniknąłbyś zakupu sprzęgła i dodatkowej pompy, modułu mieszacza i mieszacza o raz kupiłbyś mniej rozbudowany sterownik. W kieszeni zostało by dość dużo i nie miałbyś problemów z ustawianiem obiegów.

Dodano po 2 [minuty]:

Czy sterownik 470 f jest zamontowany przy kotle?
  • Poziom 10  
    gersik napisał:
    Czyli wyjście na grzejniki jest przed sprzęgłem? Powiem tak, Nie jest to zrobione zgodnie ze sztuką budowlaną. Jak jest sprzęgło to ono powinno byc podłączone pierwsze. Poza tym jeżeli grzejniki w łazienkach służą jako suszarka to powinieneś je podłączyć pod rozdzielacze podłogówki i ogrzewać ją tą samą temperaturą co podłogi ( wystarczyło by w zupełności). Uniknąłbyś zakupu sprzęgła i dodatkowej pompy, modułu mieszacza i mieszacza o raz kupiłbyś mniej rozbudowany sterownik. W kieszeni zostało by dość dużo i nie miałbyś problemów z ustawianiem obiegów.

Tak właśnie mi się wydawało, że jest to trochę przekombinowane. No ale teraz to już musztarda po biedzie. Najważniejsze w chwili obecnej aby to po prostu odpowiednio skonfigurować na automatyce, by sobie to działało.

gersik napisał:
    Czy sterownik 470 f jest zamontowany przy kotle?

Nie. Komunikuje się z kotłem bezprzewodowo. Nie jest zamontowany na stałe w żadnym miejscu. Przeważnie stoi w salonie.
  • Poziom 16  
    Sterownik powinien być w najchłodniejszym pomieszczeniu w domu
  • Poziom 10  
    marcin0218 napisał:
    Sterownik powinien być w najchłodniejszym pomieszczeniu w domu

Póki co - dom jest w trakcie urządzania. Na razie robię testy ogrzewania. Dom jeszcze nie jest zamieszkały.
    Masz rację, planuję postawić sterownik albo w sypialni, która jest zlokalizowana nad garażem, albo w salonie, aby uniknąć w przyszłości przegrzewania pomieszczenia np. w wyniku zapalenia w kominku.

Dodam, że dzisiejsze zużycie gazu jest mocno mniejsze w stosunku do dnia wczorajszego. Za ostatnią dobę kocioł skonsumował niecałe 2m3, przy czym wczoraj wieczorem skręciłem mu moc na 7kW oraz zmniejszyłem K.G. dla podłogówki na 0,4 a dla tego krótszego obwodu z grzejnikami na 0,55.
    Dzisiaj popołudniu przy zadanej temperaturze 18*C (przy ręcznie wymuszonym trybie dzień) w domu było około 20,5*C. Więc K.G. podłogówki poszła o kolejne 0,05 w dół, podobnie jak i dla obwodu grzejników. Do wieczora pewnie się za wiele nie zmieni. Jutro rano, po nocy - znów sprawdzę zużycie gazu oraz temperaturę w domu.

Myślę, że idziemy w dobrym kierunku.

Pozdrawiam,
    Michał
  • Poziom 32  
    Przecież masz w instrukcji modułu vr 61 jak ma być podpiety i czym on steruje. Wyrażnie tam widać że steruję pompą odpowiedzialną za grzejniki, pompą odpowiedzialną za podłogówkę i siłownikiem zaworu 3d. Schemat nr 1 strona 7 instrukcji. Obawiam się że musisz trochę przerobić samą kotłownię.
  • Poziom 10  
    gersik napisał:
    Przecież masz w instrukcji modułu vr 61 jak ma być podpiety i czym on steruje. Wyrażnie tam widać że steruję pompą odpowiedzialną za grzejniki, pompą odpowiedzialną za podłogówkę i siłownikiem zaworu 3d. Schemat nr 1 strona 7 instrukcji. Obawiam się że musisz trochę przerobić samą kotłownię.

Hm, przyznam szczerze, że nie do końca uśmiecha mi się przerabiać kotłownię, która dopiero co została zrobiona. Może spróbuję pogrzać jeden sezon i wtedy będę widział jak obecna konfiguracja się sprawdza.

W kwestii ustawienia odpowiednich temperatur/K.G. dla tego obiegu grzejnikowego mam taką teorię ...
    Woda na podłogówkę idzie wpierw przez Obieg1 (mija odgałęzienie na grzejniki) i dopiero później napotyka mieszacz.
    Dlatego racjonalne raczej jest aby Obieg1 miał K.G. wyższą niż Obieg2 (co jest poniekąd logiczne) ...
    Myślę, że jeśli docelowo na dwóch ręcznikowcach założone będą zawory termostatyczne, ustawione np. na powiedzmy 20*C - głównym źródłem ciepła w łazienkach będzie podłoga, więc kocioł niepotrzebnie nie będzie grzał grzejników, gdyz zawory odetną przepływ.
    Na grzejniku w garażu wybierze się "snieżynkę", aby nie zamarzł lub co najwyżej pozycję 1 - na zasilaniu dam K.G. około 0,5 lub 0,6 i myślę, że nie powinno to generować żadnego dużego zużycia gazu, gdyż łazienki będą tak czy inaczej nagrzane przez O.P. a garaż będzie skręcony prawie na min. więc nie będzie zbyt dużego odbioru ciepła.

Pozdrawiam,
    Michał
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Powiem Ci dosadnie. Weź ten bajzel przebuduj, bo będziesz się wkurzał przez najbliższe lata. Co to za paprak budował? W instrukcji regulatora, kotła itd. narysowane są wszystkie zalecane schematy hydrauliczne, ale oczywiście zawsze znajdzie się ktoś, kto wie "lepiej".
  • Poziom 32  
    Twój dom, twoja instalacja i twoje będą również problemy. My tylko proponujemy jak ta instalacja powinna wyglądać. Piszesz że grzejniki w łazienkach będą praktycznie wyłączone to po co ci one. Moim zdaniem masz Trzy wyjścia. Zostawić tak jak jest i nie zawracać nikomu tyłka z źle działającą instalacją, albo przerobić zasilanie grzejników za sprzęgło i dołożyć drugą pompę, albo wywalić sprzęgło i mieszacz i moduł vr 61 i wszystko spiąć w jedną całość pod kotłem. Wówczas wystarczy ci sam sterownik ten co masz i kocioł. Sterował będziesz tylko jednym obiegiem grzewczym i znajdziesz sobie jedną K G
  • Poziom 10  
    Z pewnym opóźnieniem, ale ... dziękuję za wszystkie wskazówki i sugestie. Przemyślę wszystkie "za" i "przeciw" i napiszę, którą opcję wybrałem.

Pozdrawiam,
    Michał