Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVB-T Cabletech URZ0195 - Jakie nośniki przez USB, aby nagrywać audycje.

adamGazda 02 Lut 2013 17:17 8523 14
  • #1 02 Lut 2013 17:17
    adamGazda
    Poziom 15  

Posiadam od 1,5 miesiąca prosty dekoder URZ0195 do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej i chodzi o skuteczne nagrywanie audycji na nośniki podłączane przez USB 2.0 do dekodera, bo u mnie są z tym ciężkie problemy.
    1. Czy użycie konkretnej (sprawdzonej przez Was do takiego zadania) pamięci flash USB ma sens, czy lepszy byłby zewnętrzny dysk twardy.
    2. Jeśli dysk twardy to, czy dekoder będzie współpracował z np. dyskiem 3,5" podłączonym przez adapter (mowa o dysku ATA i adapterze zapewniającym zasilanie dla dysku i przejście z ATA na USB), czy też powinien to być mniejszy dysk tzn 2,5" podłączany bezpośrednio przez USB czy dekoder w ogóle będzie współpracował z dyskiem twardym?
    3. Jakie maksymalne pojemności nośników udało Wam się wykorzystywać z powodzeniem?
    4. Pamięci flash (pendrive) Goodram twister 16GB (FAT32) dekoder w ogóle "nie widzi", współpraca dekodera ze starym odtwarzaczem mp3 KORR KMP-221 1GB (FAT32) kończy się na odtwarzaniu muzyki, zdjęć, czy filmów natomiast nagrywanie kończy się zawieszaniem dekodera. Nawet jeśli się nagra kilka minut audycji to z odtwarzaniem są problemy, bo obraz się przycina. Podłączenie pamięci do laptopa po użyciu w dekoderze wyświetla komunikat, że najpierw trzeba pamięć sformatować żeby laptop mógł jej użyć. Uszkodziłem też pamięć Kingston DT101G2/4GB (FAT32) podczas nagrywania z funkcją timeshift, zanim się uszkodziła nagrała najdłuższą sekwencję (około 30 minut) podczas zwykłego nagrywania, ale podczas odtwarzania po kilku minutach następowało zawieszanie się odtwarzania.
    5. Zwracam się z pytaniem do tych, którzy eksperymentowali z nagrywaniem, jakie urządzenia zapewniają skuteczne nagrywanie. (rodzaj, marka, model, sposób nagrywania, format dysku FAT32 czy NTFS, problemy, rozwiązania itp.) Może mam uszkodzony dekoder, albo podłączam słabej jakości nośniki pamięci? Co myślicie, co radzicie żeby chociaż zwykłe nagrywanie i odtwarzanie z powrotem za pomocą dekodera się udawało?

0 14
  • #2 02 Lut 2013 17:44
    -ALEX-
    Poziom 19  

Ja podłączałem do tunera dvb-t dysk 80GB przez przejściówkę i działał.

0
  • #3 02 Lut 2013 18:53
    adamGazda
    Poziom 15  

Kolego -ALEX- możesz coś więcej napisać o modelu dekodera DVB-T i przejściówki? Czy przejściówka miała własne zasilanie, czy dysk był 3,5" czy 2,5". Ja chcę dopiero się zaopatrzyć w jakiś działający zestaw i wszelkie bardziej szczegółowe informacje będą mile widziane. To da lepszy obraz jakie decyzje podjąć.

Niedawno padł mi komputer stacjonarny w którym mam trzy dyski twarde 3,5" po 40GB i kupno przejściówki daje nadzieje na ich dalszy owocny żywot.

Piszcie też, czy mieliście problemy z używaniem pamięci typu pendrive. Jeśli działają OK, to jaki model pamięci z jakim typem dekodera? Może te, które ja używałem są zbyt wolne, albo nie tego producenta co trzeba?

0
  • #4 02 Lut 2013 19:13
    -ALEX-
    Poziom 19  

Dysk 3.5''. Przejściówka z osobnym zasilaniem (jakaś chińska z allegro). Tuner to WIWA-hd90. Dysk jest wykrywany tak samo jak pendrive. Co do pendriva to nagrywałem i odtwarzałem z pendrive reklamowego (chińczyk). :D

0
  • #5 02 Lut 2013 20:21
    adamGazda
    Poziom 15  

Ten mój URZ0195 to też "chińczyk", mp3 KORR który podłączałem tak samo, ale chyba jest z innej prowincji bo nie chce gadać z dekoderem jak należy.

-ALEX- napisał:
    Co do pendriva to nagrywałem i odtwarzałem z pendrive reklamowego (chińczyk).

Co to oznacza, że reklamowego? Mogę kupić i następnego chińczyka byle by gadał z dekoderem. Tylko jaki model?

0
  • #6 02 Lut 2013 20:32
    -ALEX-
    Poziom 19  

Reklamowy czyli taki który dostaję się od jakiejś firmy, na pendrive jest logo firmy lub są wgrane do niego jakieś katalogi.

0
  • #7 05 Cze 2013 22:27
    ReniferKaribu
    Poziom 11  

Mam podobne pytanie. Przed dom przewinęlo się już kilka dekoderów DVB-T. Mam możliwość przetestować kilka. Ostatnio New Star, Cabletecha URZO194(chyba) i kilka Wiva czyli 90, 95, 100.
    Co polecacie z pamieci pendrive i przenośnych dysków np. pod Wiwę. Na rynku są różne pendrivy. Wypada kupić coś większego ale..... jaka szybkość i może konkretny model dajmy na to do Wiwy 90. Ostatnio testowałem zwykły reklamowy pednrive 1G i nawet nagrywał(stary jakiś wyciągnięty z szuflady) Chciałbym móc nagrać na takim pendrivie choćby jeden cały film i coś jeszcze.
    Może ktoś mi wyjaśni o co chodzi z tym FAt32 i NTS coś. Co lepsze bo przy formatowaniu pendriva dekoder podaje takie opcje. To tyle.

0
  • #8 06 Cze 2013 09:54
    adamGazda
    Poziom 15  

Dla laika znajomość szczegółowych różnic między systemem zapisu plików na nośnikach FAT32 a NTFS jest prawie niepotrzebna. Są różnice np. w lepszym wykorzystaniu pojemności danej pamięci i w czasach odczytu i zapisu, ale dotyczy to zwykle dużej ilości plików o niewielkiej objętośći. Istotną informacją jest to, że jeśli pojedynczy plik będzie miał objętość większą niż 4GB to nie da się go zapisać na pamięci sformatowanej w systemie FAT32 wtedy trzeba ją sformatować na NTFS aby zapisać tak duży plik (pliki). Kiedyś zadałem pytanie w sklepie komputerowym co lepsze FAT32 czy NTFS do współpracy z dekoderem DVBT- odpowiedź była w stylu: ja używam FAT32 i jest dobrze. Jeśli ktoś z Was robił testy porównawcze może podzieli się spostrzeżeniami.
    A ja zapytam jeszcze o raz o Wasze doświadczenia z nagrywaniem i odtwarzaniem filmów na pendrivy za pomocą dekodera DVBT udaje się z powodzeniem czy są jakieś problemy. Podajcie nazwy dekoderów i pamięci (także pojemność) dla lepszej orientacji.

1
  • #9 06 Cze 2013 12:51
    ReniferKaribu
    Poziom 11  

Właśnie, chciałbym wiedzieć jaki pendrive podłączyć do dekodera DVB-T. Wiem, że można montować przenośne dyski. Wiadomo, że na dysku zmieścimy dużo więcej, ale dla sporadycznych zastosowań wystarczy pendrive.
    Na rynku są pendrivy do 32 GB i mniejsze. Ostatnio miałem kilka zapytań odnośnie tego jaki pendrive najlepszy do dekodera DVB-T(najczęściej dekodery, Wiwy, Esperanzy, Cabletecha czyn Opticum i pare innych) O ile coś tam się orientuje w przypadku pamięci do aparatów cyfrowych to tutaj średnio. W przypadku aparatów cyfrowych czy kamerek ważna jest szybkość zapisu i odczytu a jednocześnei wielkość danej pamięci. Myśle, że tutaj podobnie ale jak ktoś ma doświadczenia to niech wrzuci kilka przemyśleń. Tak jak słucham to większość osób chce czasem coś nagrać z TV na pendriva, byle nie szatkowało obrazu.
    Wczoraj testowałem dekodery 1 GB pendrivem. bez nazwy(jakiś reklamowy) Nagrywało się bez problemu choć gdy nagrywałem kawałek programu z TVP1 HD to po nagraniu delikatnie szatkowało obraz. Myśle, że to wynik słabszego sygnału TVP1HD.(moja antena nie była nawet regulowana pod cyfrowy odbiór więc tu widzę potencjalny problem) Na żywo nie było widać szatkowania, ale w trakcie odtwarzania już tak.

0
  • #10 06 Cze 2013 16:40
    adamGazda
    Poziom 15  

Cytat:
    Myśle, że to wynik słabszego sygnału TVP1HD

A może dlatego, że jest to właśnie sygnał HD, który niesie więcej informacji o obrazie i dźwięku niż zwykły na innych kanałach a co za tym idzie od pendriva stawiane są większe wymagania w zakresie zapisu i odczytu. Ja w swoim dekoderze Cabletech URZ0195 w opcjach mam ustawienie parametrów rozdzielczości obrazu przekazywanego do TV. I ustawiłem takie jakie telewizor z ekranem CRT 4:3 ma a więc niewygórowane (łączę się przez złącze SCART). Telewizory z ekranami ciekłokrystalicznymi są nowsze i panoramiczne więc mają większą rozdzielczość i w konsekwencji większe wymagania co do szybkości pendriva. Nie wiem czy dane trafiające na pedndriva są równoważne sygnałowi przekazywanemu na złącze SCART czy też HDMI, bo w drugim przypadku wymagania od pamięci będą większe. W pierwszym poście p.4 opisałem jakie kłopoty mam z dekoderem i pendrivami mimo, że telewizor ma małe wymagania co do gęstości sygnału. Może mam trefny dekoder albo pamięci. Sam nie wiem, więc też szukam odpowiedzi właśnie na tym forum bo także chcę kupić pamięć która wytrzyma nagrywanie i odtwarzanie np. dwugodzinnego filmu.

0
  • #11 06 Cze 2013 23:20
    jerzyf
    Poziom 22  

Mam Cabletech URZ0086 i w zeszłym roku używałem zewnętrznego dysku 2,5", ale w tym roku dysk nawalił więc użyłem pena 32Gb SanDiska i bez problemów nagrywa jednocześnie dwa programy HD, a w tym czasie trzeci program oglądam (nagrany na penie).

1
  • #12 07 Cze 2013 08:09
    adamGazda
    Poziom 15  

Cytat:
    używałem zewnętrznego dysku 2,5", ale w tym roku dysk nawalił więc użyłem pena 32Gb SanDiska

Pytania: Dysk 2,5" zasilany był z dekodera? Nie trzeba dodatkowych zasilaczy do dysku? Jaki konkretnie model pena SanDisk? bo jak znam producentów to w tej samej pojemności zdarza się im produkować modele o różnej szybkości zapisu i odczytu.

0
  • #13 07 Cze 2013 22:20
    jerzyf
    Poziom 22  

Tak dysk zasilany z dekodera, a co do pena nie pamiętam typu, ale szybkość odczytu 15Mb/sek, zapisu 8-10Mb/sek.

0
  • #14 07 Cze 2013 23:53
    adamGazda
    Poziom 15  

Z tego wynika, że coś jest nie tak z moim dekoderem URZ0195, bo po pierwsze: pamięć GOODRAM twister 16GB ma prędkość odczytu około 19Mb a zapisu 13,5Mb, a po drugie tej pamięci dekoder w ogóle nie rozpoznaje, że została włożona do portu USB. Ciekawe że w laptopie oraz innych komputerach stacjonarnych ta sama pamięć działa bezproblemowo. W instrukcji dekodera napisali, że pamięci o słabej jakości mogą nie współpracować poprawnie z dekoderem. Wygląda na to, że jest odwrotnie - słaby dekoder nie współpracuje z dobrymi pamięciami a tą, która najlepiej się na nim sprawowała zabił w ciągu godziny (pożyczony Kingston DT101 G2 4GB bardzo mało używany). Kilku speców sprawdzało programami i żaden jej nie zreanimował, teraz nadaje się tylko na zielone światełko pod USB, to jedyny znak życia jaki daje.
    jerzyf napisałeś, że pamięć wytrzymuje zapis z dwóch multipleksów jednocześnie bo jeśli się nie mylę tylko TVP1 i TVP2 są nadawane w jakości HD, a przy tym oglądasz film z tego samego pena. Mój dekoder nie ma twin-tunera więc pamięć nie była przeciążana transferem. To kolejne potwierdzenie, że coś jest z nim nie tak :cry:. Poza tym sprawuje się dobrze, jedynie gdybym mógł zmieniłbym niektóre akcje przyporządkowane klawiszom na pilocie na bardziej intuicyjne.

0
  • #15 02 Sie 2013 11:54
    jlatk
    Poziom 11  

Nie jest to pewne, że jeżeli tuner nie widzi pendrive'a, to tuner jest uszkodzony. Czasem jest tak, że oprogramowanie tunera nie widzi pendrive'a lub dysku, ponieważ nie ma w sobie sterowników do niego. Należałoby wtedy spróbować zaktualizować oprogramowanie tunera. Nie jest powiedziane, że aktualizacja pomoże.

Na rynku jest wiele urządzeń pamięci przenośnych na USB bądź dysków czy kieszeni do dysków, że zawsze może trafić się urządzenie, które nie będzie widziane przez tuner. Tuner ma w sobie też system operacyjny, tak jak komputer. Niestety, ze względu na ergonomię tunera, nie jest on tak rozbudowany jak, np.: Windows 8, i nie ma w sobie wszystkich sterowników, albo nie można w prosty sposób dograć nowych sterowników jak w komputerze.

Trzeba więc może pójść do sklepu z pamięciami i sobie najpewniej przetestować. Może okazać się to jednak nie możliwe, bo pamięci są pakowane w opakowania jednorazowe.

Oczywiście czym szybsza pamięć tym lepiej. Jednak jeśli jest tam złącze USB 2.0, to nawet, gdy podłączymy dysk SATA3 poprzez przelotkę z interfejsem USB 3.0, to i tak prędkość zapisu będzie maksymalnie na poziomie prędkości portu USB 2.0.

Dobrym tunerem byłby Manta DVBT05, ponieważ ma kieszeń na dysk nawet 3,5 cala i łącze SATA2 (trochę wolniejsze niż SATA3 ale o niebo szybsze niż USB 2.0). Niestety ma wiele innych wad (częste restarty, błędne kodowanie polskich znaków e EPG, przeskakiwanie przy odtwarzaniu materiału DVD).

0