Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beczka na dachu- ciepła woda

02 Lut 2013 17:55 8076 6
  • Poziom 14  
    Planuje na działce ( ogródek działkowy) zamontować beczkę 200l na dachu by podgrzewała się woda.
    Pomysł stary jak świat , ale nie wiele na ten temat znalazłem.
    Beczka czarna plastykowa - wlot zimna woda ,wylot (mam nadzieje ) ciepła woda.
    Beczka plastyk nie koroduje. Mam ma myśli korzystanie z tego w upalne dni w godzinach popołudniowych . ( opłukać się po pracy w ogródku).

Proszę o opinie najlepiej praktyków.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 43  
    Pamiętam taką beczkę (blaszaną) z campingu w Bułgarii. Działała dobrze :D
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 42  
    Już chciałem zaproponować tą beczkę pomalować na czarno ale dobrze to wykombinowałeś.

Sensownie jest beczkę umieścić tak aby w porze największego nasłonecznienia była prostopadle do słońca. Wodę nalewaj z góry a ciut niżej daj odpływ nadmiaru wody - po nagrzaniu objętość się zwiększa. Jest to także sygnałem ze zbiornik jest pełny (przy porannym napełnianiu).
  • Poziom 33  
    Lepsze efekty dałby czarny wąż rozłożony na dachu. Z jednej strony podłączony do kranu lekko odkręconego, a z drugiej podłączony kran otwierany i zamykany podczas użytkowania.
    Zalety to:
    - bardziej równomierne obciążenie dachu ciężarem wody
    - większa powierzchnia nagrzewania
    - nie trzeba napełniać beczki, gdyż w miarę zużycia wody, wąż się sam napełnia.
    - ustalając wlot zimnej wody u dołu dachu, a pobierając ciepłą wodę ze szczytu dysponujemy zawsze wodą ciepłą, nie czekając aż nagrzeje się cała objętość.
    - przykrywając taki wąż kilkoma starymi oknami (uzyskanymi od firm wymieniających okna) otrzymasz prawie panel słoneczny.
  • Poziom 21  
    Beczka nie powinna być pod ciśnieniem sieci tylko działać jak zbiornik przelewowy z odbiorem i odpowietrzeniem w górnej części oraz zaworem czerpalnym na wlocie . Ciśnienie wody zwłaszcza po mocnym rozgrzaniu może zdeformować beczkę lub rozsadzić jeśli będzie to zbiornik zamknięty .
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Pomysł dobry, jednak nie podoba mi się rozwiązanie z podłączeniem "ciśnieniowym". Widziałem jednak takie rozwiązania w ciepłych krajach, beczka była napełniana dokładnie tak jak rezerwuar. Miało to, co prawda, inne przyczyny, chodziło o uzyskanie większego ciśnienia wody, jednak w Twoim przypadku, powinno się sprawdzić idealnie.