Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podczerwień - Pilot na podczerwień i przeróbka na joystick

mpudlo 02 Feb 2013 18:01 2247 5
Testo
    mpudlo
    Level 9  
    Witajcie,

trudno mi umieścić moje pytanie w odpowiednim dziale, bo nie jestem kompletnie związany z branżą elektroniczną.

Chciałem się dowiedzieć o możliwości pewnej przeróbki elektronicznej.

Jest urządzenie elektroniczne do pomiarów geodezyjnych. Jego poszczególne elementy są napędzane za pomocą serwomotorów. Zmianę położenia instrumentu można realizować albo za pomocą oprogramowania, dotykowego ekranu i połączenia Wi-Fi, albo za pomocą pilota na podczerwień.

Na pilocie są 4 strzałki i, naciskając je, obracamy instrument w odpowiednim kierunku.

Czy istnieją możliwości techniczne, by przerobić pilota na dżojstik - coś takiego jak zdalne sterowanie helikoptera czy samochodu.

Chodzi o usprawnienie celowania - sterowanie strzałkami jest bardzo niewygodne i chodzi o znalezienie rozwiązania na płynną zmianę kierunku.

Dzięki za pomoc.

pozdro,
    mp
  • Testo
  • Testo
    mpudlo
    Level 9  
    A czy taki dżojstik będzie działał w pozycjach pośrednich, tzn. w ustawieniach po przekątnych?

Czy byłby ktoś chętny pomóc mi w podłączeniu pilota do tego dżoja?

pozdrawiam,
    mp
    mpudlo
    Level 9  
    I jeszcze jedna ważna informacja, żeby nie było łatwo ;)

W zależności od długości naciskania strzałek zmienia się prędkość obrotu instrumentu w danym kierunku.

Chodzi o to, że im dłużej trzymamy wciśniętą strzałkę, tym szybciej zmienia się pozycja urządzenia.

Czy tę kwestię można "przełożyć" na dżojstik?

pozdro,
    mp
    goldi74
    Level 43  
    mpudlo wrote:
    W zależności od długości naciskania strzałek zmienia się prędkość obrotu instrumentu w danym kierunku.

Chodzi o to, że im dłużej trzymamy wciśniętą strzałkę, tym szybciej zmienia się pozycja urządzenia.

Czy tę kwestię można "przełożyć" na dżojstik?

Przykładowy joystick ma zamontowane mikroswitche które trzeba połączyć równolegle z odpowiadającymi im przyciskami w pilocie. Funkcjonalnie działanie joysticka będzie identyczne z działaniem samego pilota. Zresztą w zależności od wielkości pilota i ilości dostępnego w nim wolnego miejsca można pokusić się o zamontowanie w nim złącza do podłączenia manipulatora. Wtedy manipulator można szybko odłączyć ewentualnie wymienić na inny.
    mpudlo
    Level 9  
    Ok, dzięki.

I jeszcze jedno pytanie. Bo rozumiem, że wtedy dżojstik trzymany długo w lewo lub w prawo działa tak jak trzymany długo przycisk na pilocie.

Ale to jest bardzo niewygodne, nawet przy obsłudze samego pilota.

Czy istnieje możliwość takiego podłączenia dżojstika, by jego kąt wychylenia odpowiadał długości naciskania przycisku?

Coś jak potencjometr, na maksa wychylony to maksymalna prędkość. Żeby zlikwidować tę opcję szybkości obrotu uzależnionej od długości wciskania klawisza lub czasu przechylenia dżojstika.

Trudno mi wytłumaczyć, ale może będzie to jasne.

:)

Dzięki z góry za pomoc.

pozdro,
    mp

Dodano po 30 [minuty]:

To wkleję jeszcze zdjęcie pilota.

Podczerwień - Pilot na podczerwień i przeróbka na joystick

I jeszcze pytanie, czy dżojstik będzie działał w położeniach pośrednich (po przekątnej)?

pozdro,
    mp