Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Phase Evolution RS1 - Brak dźwięku

02 Lut 2013 18:20 1950 9
  • Poziom 16  
    Witam ,
    Dostałem ostatnio do naprawy wyżej wymieniony Monoblok Phase Evolution RS1 .
    Po podłączaniu zasilania (w tym wypadku akumulatora 12V) , zapala się zielona dioda Power , z głośnika nie wydobywa się w ogóle dźwięk nawet najmniejszy szum .
    Podczas testów odkryłem że dźwięk dochodzi do punktu <SIG> który to znajduje się przed kondensatorem C100 , czyli oznacz to że przedwzmacniacz jest dobry .
    Dalej przystąpiłem do dalszych pomiarów napięć , przy podłączonym głośniku .
    Wszystkie napięcia mierzyłem względem masy . Najbardziej moją uwagę przykuło to że gdy dotykam miernikiem 3-ciej nóżki tranzystora Q107 i Q104 to w głośniku słychać delikatne traszki czyli wychodzi na to że dalsza część układu czyli końcówki mocy są sprawne .
    Jeżeli ktoś jest w stanie określić w czym jest przyczyna nie działania tego układu to bardzo prosiłbym go o pomoc w naprawie .

Schemat w załączniku .
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 16  
    Dodaję fragment schematu z którym jest problem .
    Tam gdzie jest podpisany Wzmocniony dźwięk to właśnie tam tylko dochodzi .
    W punktach oznaczonych literka D podczas pomiaru napięcia w głośniku słychać delikatny trzask .
  • Poziom 41  
    Sprawdź wejście "Ampen" coś mi się wydaje, że źródło prądowe nie pracuje.
  • Poziom 16  
    Pierwsza odpowiedź i już uzyskałem Bardzo dobre rezultaty .
    Podłączyłem głośnik pod wyjście wzmacniacza podałem sygnał wejściowy i podczas próby pomiaru napięcia na diodzie D100 z głośnika wydobył się dźwięk .
    Więc już jest bardzo dobrze ponieważ dźwięk nie jest niczym zniekształcony .
    Powiedz mi co sądzisz o wymianie tranzystorów Q141 i Q143 ?
  • Poziom 41  
    Tego nie wiem, musisz sprawdzić stan wejścia PSon. Pojawienie się stanu wysokiego na nim, spowoduje podanie napięcia +15V na styk AMPen i zasilenie źródła prądowego. Może byś jakiś problem w obrębie ZD102. Musisz prześledzić całą ścieżkę od zacisku REM na obudowie.

Podając 12V na REM, otwiera się Q127 podając zasilanie na TL494 czyli sterownik przetwornicy. Zaczyna ładować się C131 i gdy upłynie pewien czas, a napięcie na nim przekroczy 5,6V to dioda ZD102 zacznie przewodzić i poda napięcie na PSon. Tak to mniej-więcej wygląda, i gdzieś na tej ścieżce jest przerwa.

Generalnie szukał bym usterek mechanicznych, zimnych lutów. Te elementy nie są niczym obciążone, nie za bardzo jest też czym je spalić. Same z siebie też by się nie popsuły.
  • Poziom 16  
    Pomierzyłem napięcia według twoich instrukcji i wyszło mi że na Pson nie ma napięcia czyli jest coś nie tak z diodą D104 (1N4148) lub kondensatorem C131 (47uF/25V) . Phase Evolution RS1 - Brak dźwięku
  • Poziom 41  
    Raczej rezystor R176, to on zasila PSon, i to on ładuje kondensator. Rozumiem na styk 2 złącza P103 podałeś 12V?
  • Poziom 16  
    Tak na Rem podaje 12V i wtedy wzmacniacz startuje .
    Niestety na R176 też nie ma napięcia .
    Oto wyniki dalszych pomiarów :
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    TLa zostaw, on działa. Jeżeli wzmacniacz wydał z siebie jakikolwiek dźwięk, to TL musi być sprawny.

Jeżeli na 1 nóżce jest 12V (a jest skoro TL działa) a po drugiej stronie nie ma. to albo ten R ma przerwę, albo C131 ma zwarcie.
  • Poziom 16  
    Całą swoją uwagę poświęciłem na kondensatorze C131 .
    Chciałem sprawdzić czy nie ma zwarcia , a tutaj niespodzianka okazało się że nie łączy w ogóle do masy .
    Po wymianie wzmacniacz odżył na nowo i gra wyśmienicie :D .

Bardzo Dziękuję Ci za pomoc .