Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technikum a Liceum Ogólnokształcące

02 Lut 2013 21:05 2673 11
  • Poziom 1  
    Witam. Zbliża się wielkimi krokami koniec roku szkolnego. Dalej nie wiem jaką szkołę wybrać, mieszkam w Dębicy (miasto koło Rzeszowa) . Mamy w mieście technikum bardzo dobre informatyczne, ale również jest LO. Co do nauki, to poniżej przeciętna z matematyki tragedia "2" języki to samo reszta waha się pomiędzy 3 a 4. Jednak udało mi się "wygrać" laureata z informatyki, chciałbym się kształtować dalej w tym kierunku szczególnie w grafice. Lecz czy to nie jest strata czasu czy nie jest to przysłowiowy rok w du*e w technikum ? Po LO idę sobie od razu na studia a po technikum jeżeli zdam mam ten papier, a jeżeli nie znajdę roboty dalej zostają studia tylko że z rocznym spóźnieniem. Co o Tym myślicie ? Proszę o pomoc.
  • Poziom 33  
    Bez matematyki może się ślizgniesz w LO ale w technikum większość przedmiotów to matma
  • Poziom 33  
    Nie wiem co się wszyscy uparli na stwierdzenia, że technikum to rok w plecy. Jak dla mnie to inwestycja w przyszłość, bo jeśli nie idziesz na studia, to masz zawód, a jeśli idziesz na sudia, to masz mózg wykształcony bardziej ku myśleniu, a nie "zakuwaniu" - czyli przewagę nad absolwentami liceów w każdym przypadku.
    Kolejna sprawa to ta dwója z matmy - jeśli nie nauczysz się matmy w szkole średniej, to o studiach technicznych możesz zapomnieć. Przykład mojej grupy (I rok EiT na PWr): http://www.im.pwr.wroc.pl/~dlugosz/wyniki/analiza1_wemif.pdf
    Lepiej w takim przypadku mieć zawód czy go nie mieć?
  • Poziom 8  
    Ja jestem po liceum, ale jeśli miałbym wybierać w dniu dzisiejszym wybrałbym technikum. Dlaczego ? Już tłumaczę. Po pierwsze tak jak koledzy napisali masz już zawód jeśli zdasz egzamin na technika. Jeśli Cie interesuje dany kierunek to w technikum masz większe szanse na rozwijanie zainteresowania. Ponadto przedmioty kierunkowe przydadzą Ci się na studiach. Sam skończyłem LO i gdyby nie to że miałem styczność z elektrotechniką na pierwszym kierunku studiów, to teraz po LO byłoby mi bardzo ciężko natomiast koledzy z technikum elektrycznego nie mają większych problemów z przedmiotami zawodowymi. Radziłbym Ci zainwestować w korepetycje z matematyki jeśli jest taka możliwość, ponieważ na studiach może to zaważyć o twoim być albo nie być. Mam nadzieję że trochę pomogłem. Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Podobnie jak kolega powyżej jestem po LO, chociaż bardzo chciałem iść do techniku właśnie w kierunku informatycznym. Niestety w mojej okolicy takowego nie było. Na studiach przez pierwsze lata nie było źle, ale przy przedmiotach technicznych o wiele lepsi byli jednak koledzy po technikum. Jak na razie mam zrobionego inżyniera (mgr jak już to tylko zaocznie), gdyby nie dodatkowe kursy robione we własnym zakresie pewnie jeszcze szukałbym pracy. A tak już ponad rok doświadczenia wpadł. Jeżeli masz możliwość śmigaj do technikum. W dzisiejszych czasach naprawdę wiele osób ma zrobione studia, zupełnie niepotrzebnie. Można bardzo dobrze zarabiać jako wykwalifikowany pracownik po technikum a studia robić sobie ewentualnie zaocznie.
  • Poziom 21  
    Sam zamierzam iść do technikum informatycznego z matmy próbny ~87% a tak to 6 informatyka(rysunki w paint-.-) 4 matematyka i 4 fizyka. Słyszałem że odsiew w jednej klasie to z 30 osób na starcie 10 zostało w 3 klasie.
  • Poziom 17  
    jaki odsiew, w szkole średniej nie ma odsiewu, uczysz się dla siebie i dla wyników z matury (które, jeżeli są dobre to przekładają się na to czy dasz radę na studiach) - szczególnie polecam NIE SŁUCHAĆ opinii osób które będą wam odradzały jakąś szkołę/kierunek studiów ze wzgl na poziom trudności tam - jeżeli ktoś czegoś mocno CHCE (tak jak ja :P) to da radę i będzie w tym dobry, mi na tym forum odradzały osoby (pierwsze 2 posty) że sobie na polibudzie rady na EiT nie dam, obecnie kończę (1 sem)ze średnią około 4,4 - z matmy mam 4,5 a warto dodać, że nie zdawałem rozszerzenia na maturze ... podsumowując: jeżeli gdzieś chcesz iść, pchaj się tam ile masz tylko sił, ucz się tak żeby zrozumieć i nie słuchaj tych którzy Ci wmawiają, że nie dasz sobie rady - aha i ten post jest głównie odpowiedzią na post Quardiusa
  • Poziom 15  
    O co wam chodzi z tymi "odsiewami":

Jeżeli będziecie się uczyć na poziomie tak, jak z w gimnazjum (nie olejecie sobie), to wyrzucenie ze szkoły wam nie grozi.

Też się spotkałem z opinią "rok w plecy". Ale po tych 4 latach masz już w rękach (dosłownie) zawód, bo w ręku masz następne certyfikaty i specjalizacje - międzynarodowe. (dobre technika oferują dużo dodatkowych praktyk za nieduże pieniądze lub finansowane przez szkołę lub z Unii).

A jeżeli ci się nie spodoba, masz też (jeżeli oczywiście przystąpisz) zdaną maturę, idziesz na studia (np. polibuda) i masz łatwiej, bo wiele rzeczy miałeś już na lekcjach w szkole.

Ps. Większość maturzystów z LO radziło mi technikum.
  • Poziom 8  
    roczne spoznienie w zaden sposob cie ze studiów nie zkreśli a naprawdę w dzisiejszych czasach lepiej jest miec zawód i kursy niz studia.
  • Moderator na urlopie...
    Dzisiaj technikum i tylko technikum - LO odpada z jednego powodu - nie masz NIC po LO jedynie maturę.

Ocenami się nie przejmuj na razie - wszystko zależy od Ciebie, ale też od wykładowcy (przepraszam - nauczyciela) jak zachęci, naświetli przedmiot w technikum. Często było tak, że w podstawówce i gimnazjum ktos "jechał" na 5 z przedmiotów ścisłych, a w techinkum nie dawał rady - różnica poziomów, inne środowisko itd - to samo w druga stronę - ktoś miał dwóje w podstawówce, ale w średniej "coś przeskoczyło" i kończył technikum na 4 -5. Wszystko zależy od podejścia. Po LO też możesz iśc na studia informatyczne ale będzie Ci na 1 rym roku MASAKRYCZNIE trudno osiągnąć wymagany poziom.

Weź pod uwagę fakt, że w średniej szkole zaczynasz myśleć juz zupełnie inaczej i inne wartości nabierają sensu... Ach prawda - jeszcze tego nie wiesz -tak jest!

Idź do technikum - może studia w ogóle nie będą Ci w życiu potrzebne, a zawód i matura jak najbardziej tak. I to zawsze:)

I JAKI ROK W PLECY!!! ŚREDNIA TO JEDEN Z NAJLEPSZYCH OKRESÓW ŻYCIA!! Warto sobie przedłużyc młodość....:D
  • Poziom 8  
    Khm, to ja też wtrącę swoje 3 grosze.

Ja z kilku powodów popieram LO. Rok w tą czy w tamtą to już nie jest aż tak istotne, natomiast nie wiem jak u Was, ale u mnie LO prezentowało znacznie wyższy poziom maturalny - w moim mieście to w technikum łatwiej było się ślizgać z matmą niż w LO.

Ja trochę żałuję, że nie miałem np. elektrotechniki w LO, ale co się odwlekło to nie uciekło, podstawę na polibudzie dostałem a teraz sam się douczam. Za to otrzymałem tak solidną porcję matematyki oraz informatyki, że na studiach nie miałem z tym kłopotów, wiele rzeczy wykorzystałem (algorytmy, bazy danych, wszystko się powtórzyło, tylko programy inne).

Jeśli wybierzesz LO - ja polecam klasę mat-inf, mat-fiz lub inne tego typu. Ch*, że nie jest łatwo, jak nie zrozumiesz matematyki to co za inżynier z Ciebie będzie. Nie mówiąc, że technik też mierny.
    Fakt, zawodu nie posiadam, ale mam nadzieję, że umiejętności praktyczne tak. I mam nadzieję, że pomimo braku doświadczenia pracę uda mi się znaleźć po skończeniu studiów.

Piszesz, że interesujesz się grafiką - rób dużo w tym kierunku. Tego się nie da nauczyć w inny sposób jak poświęcając dupogodziny przed komputerem, a może Ci się to kiedyś przydać.
  • Poziom 18  
    Witam,
    Wszystko zależy od Ciebie. Jak by nie patrzeć pracodawcy inaczej patrzą na kogoś po studiach niż po technikum. Ja chodzę do LO (pozdro mat-fiz :-)) i jest "dwojako". Z jednej strony na części przedmiotów strasznie się nudzę(geografia, biologia, polski, historia), za to na innych jestem bardzo pilny(matma, fizyka, chemia), na własną rękę nadrabiam elektronikę i elektrotechnikę. Uważam, i nie tylko ja, że wyższy poziom z matmy i fizyki jest w LO. Na mój wybór duży wpływ miało rodzeństwo- kończyli profil mat- fiz i bez problemu poradzili sobie na politechnikach.

BTW mimo że jestem w LO zamierzam pisać egzamin zawodowy :) Jeśli będziesz "obrotny" skończysz 3 letnie liceum z dyplomem technika w ręku + matura :)

Pozdrawiam Pablo201_5