Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Optymalizacja dla funkcji warunkowych.

miccaldo 02 Lut 2013 21:16 939 3
 • #1 02 Lut 2013 21:16
  miccaldo
  Poziom 12  

  Witam, mam silnik i potencjometr obrotowy, chciałbym aby podczas kręcenia potencjometrem prędkość silnika w miarę liniowo się zwiększała, jednak nie mam pojęcia jak to zrobić... Póki co używam funkcji if zagnieżdżonych kaskadowo pod sobą:

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  Jednak to nie jest za dobry pomysł, chciałbym poznać jakąś funkcję która pełniła by to samo ale żebym nie musiał pisać tylu ifów pod sobą, myślałem żeby zrobić coś takiego:

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  Albo
  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Jednak oba przykłady nie działają. Więc w jaki sposób można takie coś osiągnąć? Nie sądzę żeby w bardziej skomplikowanych programach ludzie używali mnóstwo ifów albo funkcję switch z n - case, na pewno można to obejść.

  Pozdrawiam.

  0 3
 • #2 02 Lut 2013 21:36
  Steryd3
  Poziom 32  

  Po pierwsze nie rozumiem do końca przedstawionego przez Ciebie problemu. Rozumiem, że czym większa wartość z ADC tym większy współczynnik wypełnienia?? Bo w pierwszym kodzie jest jakaś nieliniowość na końcu a w pozostałych próbach jej nie widzę. A czy rozwiązanie typu:

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  Czy takie rozwiązanie było by tym czego Ci potrzeba czy posiada ono jakąś istotną wadę??

  0
 • #3 02 Lut 2013 23:14
  miccaldo
  Poziom 12  

  Ok, jest dobre:)

  Ale np. inna sprawa, również z funkcją warunkową. Mam enkoder obrotowy, który po 720 impulsach obraca się o 360 stopni, co sygnalizuje jeden obrót na wyświetlaczu siedmiosegmentowym. Kod wygląda następująco:

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  cnt - licznik impulsów, proszę nie zwracać uwagi na _BV(PB7), i 'E', kombinowałem i niech tak będzie, ale jest to nie istotne.
  Pytanie moje dotyczy tej funkcji switch, nie wygląda ona dobrze w programie, czy da się może jakoś to inaczej zapisać? może za pomocy tablicy która przechowuje stałe wartości impulsów przy których mają się zapalać określone segmenty, albo w jakiś inny sposób, byle by połowę kodu nie zajmowała funkcja switch. Może gdyby tablica zwracała z każdym obrotem kolejną wartość, czyli kolejną cyfrę, tylko jest to możliwe? Mam nadzieję że w miarę zrozumiałe jest to co piszę :)

  0
 • #4 03 Lut 2013 00:32
  Raphaw
  Poziom 20  

  Podzielić cnt przez 720 i uzyskaną liczbę wyświetlić? O ile dobrze zrozumiałem logikę zamieszczonego kodu wyglądałoby to mniej więcej tak:

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  0