Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zelmer cobra - porównanie zelmer cobra do nowych zelmerów i centralnego

02 Lut 2013 22:52 1767 3
  • Poziom 18  
    mam nadzieję ze pytam w dobrym dziale ale widzę że tutaj są ludzie którzy zjedli zęby na odkurzaczach .. do rzeczy....
    nie jestem wielkim znawcą odkurzaczy ale kilka różnych konstrukcji już naprawiałem. Zasadniczo silniki różnią się mocą i obrotami ale i budową i ilością wirników.
    Ostatnio naprawiałem swojego zelmera Cobrę - ma dwie turbiny więc jest dwustopniowy. Po wymianie łożysk na nowym worku ma ssanie że trudno ssawkę od dywanu oderwać. Myślę że dwa stopnie mają większe podciśnienie niż jeden stopień w innych odkurzaczach. Jak się to ma do średnicy turbiny?
    Pytam bo byłem zachwycony Zelmerem Syrius tez ma dobrą siłę ciągu ale jest sporo cichszy - ma jakby większą turbinę ale raczej jedną tak po zdjęciu. Podobno ma wyższe obroty

do sedna - jak to jest z wydajnością, ciśnieniem i hałasem?
    Interesuje mnie docelowo może odkurzacz centralny ale takie maszynki nie sa tanie i chodziła mi na razie po głowie instalacja na zwyczajnym odkurzaczu + duży zbiornik na kurz. Wiem ze centralne odkurzacze mają inną konstrukcję tu bardziej patrzy się na wydajność a nie np na hałas. Wiem ze tam jest inaczej rozwiązane chłodzenie (powietrze robocze nie przechodzi przez silnik)bo patrzy się na żywotnośc ale takie rozwiązanie chłodzenia jest też w odkurzaczach profesjonalnych i tych do kontaktu z wodą np karcher.
    Czy ktoś może mi napisac jakie są z grubsza rodzaje rozwiązań silników w odkurzaczach? i czy mój tok myślenia w kierunku odkurzacza centralnego jest sensowny? czy temat jest za szeroki?....
  • Poziom 38  
    Wydajność będzie za mała. Z wzrostem długości rosną opory przepływu.
  • Poziom 18  
    Ale silniki do odkurzaczy centralnych mają te same albo podobne moce to gdzie siedzi haczyk?
    Tak z fizyki moc to moc ... więc skąd znajduje się w centralnych większa wydajność i możliwość pokonania oporów? wstępnie myślałem że większe wymiary odku. centralnych pozwalają na montowanie turbiny o większej średnicy co pozwalałoby uzyskać lepsze podciśnienie ale z tego co znalazłem w necie o centralnych (niestety nie dużo znalazłem bo temat nie jest strasznie opisywany tak dokładnie) silniki są raczej rozmiarowo podobne tylko właśnie chłodzenie jest inne - nie przepływowe.
    Podejrzewam że większe możliwości są związane z innym rozwiązaniem części filtracyjnej.
    Szukałem wydajności zwykłych odkurzaczy w airwatach ale nie znalazłem żeby porównać z odkurzaczami centralnymi.
    Problem z dostępnością do wiedzy o odku. centralnych jest może w tym że jak ktoś ma kasę to go nie interesuje co tam w środku siedzi tylko kupuje i koniec...
  • Poziom 18  
    widzę ze nikt mi nie napisze czym te silniki się różnią.. Trochę znalazłem w sieci - będzie mi musiało wystarczyć.. chyba trzeba zamknąć temat by nie zaśmiecać forum..