Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz NE100a nie działa zabezpieczenie

03 Lut 2013 09:30 1209 6
  • Poziom 10  
    Witam. Mam problem z moim zasilaczem którego składałem za dziecka (14lat). Musiało upłynąć kolejne 14 bym zabrał się do tego z czystą radością jak dawniej ;)
    Zraziłem się do "zrób to sam" kiedy spłonął doszczętnie mój projekt subwoofera za blisko 3tys. :(
    Ale do rzeczy:

Zasilacz przestał działać po rozbudowie, wczoraj po całym dniu główkowania "co poeta miał na myśli" wyprułem wszystko i udało mi się uruchomić zasilacz. Napięcie ładnie się steruje, obciążając go do 15A nie mam spadków napięć na wyjściu... Ale potencjometr od zabezpieczenia "zwarcie" działa, dioda się zaświeca, lecz zasilacz nie ogranicza prądu. To samo jest z zabezpieczeniem termicznym - podkówka działa dioda led zapala się w ustawionym momencie, ale zasilacz wciąż pracuje.

Podmieniałem scalaki LM-y nic, podmieniałem tranzystor T2, T3 dalej nic.
    Diody 1N4148 sprawdzałem miernikiem - puszczają w jedną stronę o wartości coś 860omh każda identycznie, więc raczej dobre.
    Na diodzie żenera 9V napięcie jest prawidłowe 9,1V.

Na tym skończyły mi się pomysły o 3:00 w nocy, kiedy żona w końcu krzyknęła: chodź się k....... położyć!! :P

Chłopaki ,chciałbym byście mi wytłumaczyli jak małemu dziecku gdzie co i jak, bo moja wiedza właśnie została tam gdzieś z przed 14 latami.

Z góry dziękuje za pomoc.
  • Poziom 26  
    Witam
    Sprawdź T1 (BC238), zmierz przed i po załączeniu się diody sygnalizującej ograniczenie prądowe, napięcie na kolektorze i bazie tego tranzystora.
  • Poziom 10  
    U mnie na T1 i T2 są BC547B.

W normalnej pracy na T1, na kolektorze jest napięcie 8,63V na pozostałych 0
    Na przeciążeniu (kiedy świeci LED) tylko na bazie pojawia sie 0,69V
  • Poziom 26  
    Jeśli na bazie pojawia sie 0,69V to w tym czasie na kolektorze powinno spaść.
    Jeśli nie spada, tranzystor T1 uszkodzony lub źle wlutowany.
  • Poziom 10  
    tak, spada do zera, a tylko na bazie jest to 0,69V
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Jeśli spada do zera, to na wyjściu powinno też spaść. Sprawdź.
  • Poziom 10  
    Okazało sie ,że nie łączą styki na płytce. Połączyłem kabelkiem i śmiga ;)
    Dzięki Tobie dowiedziałem sie gdzie szukać przyczyny, za co serdecznie dziękuje !!

POMÓGŁ dla Ciebie ;)