Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ NE558 oraz NE556 - jak dokładnie działa?

Fawkesior 03 Feb 2013 09:54 3009 7
    Fawkesior
    Level 9  
    Z góry mówię że szukałem, ale nie znalazłem schematu, układu w którym by działał podzespół NE558 lub NE556. Układ znalazłem tylko do NE555 i nie wiem czy na takiej samej zasadzie robi się układy elektroniczne do tych dwóch podzespołów. Chciałbym też się spytać jak dokładnie działa NE558. Czy jest to po prostu poczwórna wersja NE555? Czy może ma coś, lub potrafi więcej niż cztery NE555 w jednym układzie? Prosiłbym kogoś o pomoc z takimi rzeczami.. Mam 16 lat i chodzę do gim. zamierzam później iść do tech. elektronicznego, ale już teraz jest na tyle pochłonięty elektroniką, że postanowiłem już teraz jej się uczyć plus to że muszę zrobić makietę skrzyżowania ze światłami i zastanawiałem się nad zastosowaniem układu NE558, chciałbym żeby światła świeciły się w takiej kolejności jak jest naprawdę i np. czerwone 10 sek - żółte 2 sek - zielone 10 sek :) Z góry dziękuję za pomoc:)
    P.S. - Wiem że to nie ten dział, ale chciałem się spytać o książkę "Elektronika. Od praktyki do teorii" czy opłaca się kupować? Bo wydaję mi się że dla takich początkujących jak ja będzie dobra :)
  • Helpful post
    netotron
    Level 26  
    Witam
    Nie trzeba było daleko szukać, zaczynaj od not katalogowych.

Układ NE558 oraz NE556 - jak dokładnie działa?
    I masz czego szukałeś. Czasy zależą od R1 C1 , RL daj 2,2k
    Na początek daj C1=4,7uF. R1 dobierz do czasów.
    Na wyjściach O1 O2 O3 masz potrzebne stany do sterowania światłami.
    powodzenia
    Fawkesior
    Level 9  
    Okej To dużo pomaga :D Dziękuję bardzo za pomoc :)

Dodano po 58 [sekundy]:

Na początku po prostu nie zrozumiałem tych schematów, ale teraz już mi się rozjaśniło wszytko! :)

Dodano po 2 [minuty]:

A czy to: http://img209.imageshack.us/img209/6474/timera.png Też będzie ? Tylko z Output 3 kabelek by poszedł do pierwszego Triggera.. I bym sterował trzema wyjściami które są mi potrzebne :)
  • Helpful post
    netotron
    Level 26  
    To dokładnie to samo, mój jest Ring :D
    Fawkesior
    Level 9  
    Okej :D To świetnie :) Jak następnym razem będę w Rzeszowie to kupię sobie NE558 i biorę się do pracy! Dziękuję bardzo ze pomoc ! :)
  • Helpful post
    netotron
    Level 26  
    Śmiem wątpić czy będą mieli w sklepie w Rzeszowie, nie zbyt popularny scalak.
    Ja bym zamówił np. Link
    pozdrawiam
    Fawkesior
    Level 9  
    Hmm.. No to dobra to jak będę w Rzeszowie to w przy okazji tylko zerknę czy jest, jak nie będzie to zamówię:)