Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
EuroPol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa CO od podstaw. Co wybrać?

m.biruta 03 Lut 2013 10:06 1953 6
  • #1 03 Lut 2013 10:06
    m.biruta
    Poziom 16  

Witam kolegów,
    Tematów już się troche przewinelo odnosnie wyboru sposobu ogrzewania domu, ale sami zawsże piszecie, ze wszystko zalezy od tego o jakim domu mowimy.

W moim przypadku kupilem dom w Wesolej pod Warszawa, ktorego budowa rozpoczela sie w talach 80-tych i nie skonczyla sie do dnia dzisiejszego. Mejscowy MPZ uniemozliwia opalanie weglem, z reszta takich instalacji juz sie chyba raczej nie robi :-) Dom blizniak, powierzchnia kazdej z rodzin to ok. 200-250m2, parter, 1, 2 pietro + malempoddasze gdzie chcialem caly system umiescic,male rownie dobrze moze to byc na parterze w czesci garazowej, dom bedzie ocieplony welna mineralna, zbudowany wydaje mi sie z pustaka gazowego oraz czerwonej cegly. Na dzialce znajduje sie koncowka gazowa, dom jest najwyzszy w okolicy, okna poludnie-polnoc.

Po glowie chodzi mi ogrzewanie gazowe ze wspomaganiem kolektorami, ale czytalem tez o pompach ciepla, tylko ze ile jest wypowiedzi, tyle jest opinii pozytywnych i negatywnych na temat kazdej z technologii. Dodatkowo chcemy miec kominek. Chcialbym aby koledzy mi cos podpowiedzieli :-)

0 6
  • EuroPro
  • #2 03 Lut 2013 10:51
    adam-k
    Poziom 13  

Jeśli pominiemy wszelkie kotły stałopalne to w zasadzie pozostaje gaz i pompa ciepła.
    Ekonomia mówi że jeśli dysponujesz możliwością podłączenia gazu ziemnego to biorąc pod uwagę koszt inwestycji i koszty eksploatacji jest to najlepsze rozwiązanie w obecnej chwili.
    Dobrze zrobiona pompa ciepła wykorzystująca ciepło gruntu lub wody jest tańsza w eksploatacji ale musisz doliczyć koszt inwestycji i rozłożyć go na przewidywany okres użytkowania i wówczas nie wygląda to już tak dobrze. Sadzę więc że dobrze wybrałeś.
    Co do "wspomagania" za pomocą kolektorów to zapomnij. Ciągle poprawiam instalacje
    gdzie przewymiarowano ilość kolektorów. Wystarczy znaleźć w internecie wykres rozkładu
    energii słonecznej w poszczególnych miesiącach i sprawdzić jak to wygląda w okresie grzewczym. Bez problemu obliczysz z jakiej powierzchni musiał byś zebrać promieniowanie
    słoneczne aby uzyskać powiedzmy 5kW. sam się przekonasz że to absurd.
    Niektórzy jednak wciskają inwestorom dodatkowe panele słoneczne twierdząc że zawsze
    jakąś dodatkową energię uzyskają. Tylko co z nią zrobić latem !
    Kominek z płaszczem wodnym to tak naprawdę kocioł przeniesiony z kotłowni do mieszkania. Ekonomicznie uzasadnione jednak estetycznie porażka.

0
  • EuroPro
  • #3 03 Lut 2013 13:53
    m.biruta
    Poziom 16  

Dzieki za opinie. Z racji zakupu domu oraz potrzeby wyrzucenia w jego remont kilkuset tysiecy zlotych nie moge sobie pozwolic na pomylki :) tak myslalem ze sprawnosc solara w zimie bylaby prawie zerowa, w lecie natomiast mialbym dla niego zastosowanie do podgrzewania wody w basenie wyporowym. A jaki piec polecicie? Buderus?

0
  • #4 04 Lut 2013 02:15
    MaMik
    Poziom 15  

Najbardziej popularne kotły w Polsce wg. miesięcznika 'Budujemy Dom' to:

Cytat:
    Największym zainteresowaniem cieszą się kotły pięciu firm. Marce Viessmann zaufało blisko 20 proc.ankietowanych. Kotły Vaillant i Junkers Bosch wybrało po 15,7 proc. Na urządzenia firmy Ulrich zdecydowało się 12,3 proc., a Buderus 10,9 proc. Pozostałe 25,3 proc. to zbiór innych marek, wśród których największy udział mają: De Dietrich, Saunier Duval, Beretta, Immergas i Termet.
    http://www.budujemydom.pl/budujemy-dom-1-2-2006/6744-ranking-kotlow-gazowych Ja uważam, że powinien to być kocioł kondensacyjny w średniej cenie. Natomiast producent powinien zapewniać serwis o rozbudowanej sieci z szybkim dostępem do części zamiennych. A jakie kryteria oceny Ty uważasz za najważniejsze ?

0
  • #5 04 Lut 2013 07:55
    m.biruta
    Poziom 16  

MaMik napisał:
    Najbardziej popularne kotły w Polsce wg. miesięcznika 'Budujemy Dom' to:
    Cytat:
    Największym zainteresowaniem cieszą się kotły pięciu firm. Marce Viessmann zaufało blisko 20 proc.ankietowanych. Kotły Vaillant i Junkers Bosch wybrało po 15,7 proc. Na urządzenia firmy Ulrich zdecydowało się 12,3 proc., a Buderus 10,9 proc. Pozostałe 25,3 proc. to zbiór innych marek, wśród których największy udział mają: De Dietrich, Saunier Duval, Beretta, Immergas i Termet.
    http://www.budujemydom.pl/budujemy-dom-1-2-2006/6744-ranking-kotlow-gazowych Ja uważam, że powinien to być kocioł kondensacyjny w średniej cenie. Natomiast producent powinien zapewniać serwis o rozbudowanej sieci z szybkim dostępem do części zamiennych. A jakie kryteria oceny Ty uważasz za najważniejsze ?

Dla mnie wazny jest aspekt ekonomiczny, czyli piec musi byc tani w eksploatacji. Moze byc drozszy w zakupie, ale aby rachunki byly pozniej nizsze oraz czesci zamienne. Czytalem ze Buderus ma 2 lata gwarancji po czasie ktorym rozne rzeczy padaja m.in. Wentylatory za 1700 zl :) musi to byc tez kociol 2-funkcyjny.

0
  • #6 04 Lut 2013 12:00
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Jest już kilka kotłów z pięcioletnią gwarancją. Najważniejszy jednak jest autoryzowany serwis. Zobacz kogo masz w okolicy. Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Uwierz, że to dla Ciebie lepiej :) A jak nie wierzysz to przekop elektrodę :) Znajdź też porządnego instalatora. Coś mi się zdaje, że najwięcej awarii jest skutkiem złego montażu. Na przykład wentylatory mogą się psuć z powodu złego dobrania systemu kominowego. Nie wierz kominiarzom, tylko wyłącznie instrukcji montażu (chodzi o średnice, długości i liczbę kolan).

0
  • #7 24 Lut 2013 14:24
    m.biruta
    Poziom 16  

Faktycznie chyba jednofunkcyjny z zasobnikiem bedzie lepszym rozwiazaniem. Powiedzcie mi jeszcze czy sa takie zasobniki w ktorych mozliwe jest umieszczenie grzalki elektrycznej, aby moc podgrzewac wode rowniez panelami fotowoltaicznymi? Chcialbym na dachu umiescic panele, spiac je bezposrednio do grzalki i aby woda byla podgrzewana. W lecie jako woda uzytkowa + podgrzewanie wody basenowej, a na wiosne i jesien jako poda do centralnego.

0