Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aparatura Carson 35MHz - sterowanie przekaźnikami cdn.

BILGO 03 Feb 2013 10:09 3600 7
Relpol
    BILGO
    Level 38  
    Witam,

Jak w temacie posiadam aparaturę carson 35MHz 6kanałów (nadajnik 4kanały) i postanowiłem ją wykorzystać do sterowania przekaźnikami... Więc musiałem zastosować RC SWITCH (4 sztuki) aby sterować 4 przekaźnikami...
    Niby wszystko dobrze działa, ale mam problem z uruchomieniem, tz jeśli podaje napięcie na zasilanie odbiornika i rc switchów to losowo same włączają się przekaźniki... dopiero gdy poruszy się gałką w nadajniku to się wyłączy (wystarczy milimetr drgnąć w którąś stronę).

W czym może tkwić problem ?? Może wystarczy gdzieś dołożyć rezystor bądź kondensator... ?

Aparatura:
    http://img06.allegroimg.pl/photos/oryginal/28/25/35/86/2825358635

RC switch:

Może jest gdzieś błąd na schemacie ?
  • Relpol
    karma-zyn
    Level 11  
    W załączniku przykład na 4013 z obszerny opisem.

BILGO wrote:

Tz miałoby to wyglądać tak:
    W pilocie przesuwam gałkę w lewo i włącza się wtedy jeden z przekaźników i analogicznie w prawo i włącza się drugi z przekaźników

Nie na temat ale chciałbym zapytać czy zrezygnowałeś ze sterowania dwoma przekaźnikami na jednym kanale?
    Sam szukam czegoś podobnego ale raczej nie porwę się na własną konstrukcję z racji niskiego skilla.

Za to znalazłem gotowca na mirokontolorze Microchipa: Aparatura Carson 35MHz - sterowanie przekaźnikami cdn.
    ze sklepu The Robot MarketPlace, ale na lokalnym rynku gotowców nie widzę.
    maga11
    Level 15  
    BILGO wrote:
    Witam,

Jak w temacie posiadam aparaturę carson 35MHz 6kanałów (nadajnik 4kanały) i postanowiłem ją wykorzystać do sterowania przekaźnikami... Więc musiałem zastosować RC SWITCH (4 sztuki) aby sterować 4 przekaźnikami...
    Niby wszystko dobrze działa, ale mam problem z uruchomieniem, tz jeśli podaje napięcie na zasilanie odbiornika i rc switchów to losowo same włączają się przekaźniki... dopiero gdy poruszy się gałką w nadajniku to się wyłączy (wystarczy milimetr drgnąć w którąś stronę).

A pamiętasz żeby najpierw włączyc nadajnik a dopiero potem odbiornik?
    BILGO
    Level 38  
    maga11 wrote:
    A pamiętasz żeby najpierw włączyc nadajnik a dopiero potem odbiornik?

Tak.
    Można powiedzieć że sobie już z tym problemem poradziłem... dołożyłem kondensator ceramiczny 22pF do rezystora przy potencjiometrze...
    Zbudowałem prosty układ z przekażnikiem i układem czasowym który jeśli przy uruchomieniu odbiornika włączy się któryś z przekaźników mocy to ten układ wyłączy zasilanie temuż przekaźnikowi...
    Jak będę miał czas w tygodniu to wstawię schemat z przeróbkami...

Dodano po 1 [minuty]:

PS. ogólnie zbudowałem 7 rc-switchów wtym 3 sterowane monostabilnie...
    karma-zyn
    Level 11  
    Działają dwa przekaźniki czy jeden?
    BILGO
    Level 38  
    karma-zyn wrote:
    Działają dwa przekaźniki czy jeden?

To znaczy na 3 kanały są po dwa przekaźniki (rc-switche), a na 1 kanał jeden przekażnik, czyli razem 7 przekaźników...
    karma-zyn
    Level 11  
    Masz rozmach. To ja poproszę ten schemat - może dam radę uruchomić z małą pomocą.
    Chcę sterować zdalnie łodzią na silniku Minn Kota 35 na przełączniku elektrycznym (tylko przód-tył-stop, bez stopniowania prędkości) - przekaźniki to najprostsze rozwiązanie.
    BILGO
    Level 38  
    karma-zyn wrote:
    Masz rozmach. To ja poproszę ten schemat - może dam radę uruchomić z małą pomocą.
    Chcę sterować zdalnie łodzią na silniku Minn Kota 35 na przełączniku elektrycznym (tylko przód-tył-stop, bez stopniowania prędkości) - przekaźniki to najprostsze rozwiązanie.

Ale to jest bardzo prosty układ.... po prostu zbudowałem 7 rc-switchów i złożyłem je na jednej płytce uniwersalnej nic prostrzego :D
    Wstawiam schemat z dołożonym kondensatorem C2 który zapewnia stan 0 przy każdorazowym uruchomieniu układu.... U mnie działa super :D

Zamykam Temat.