Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak ustawić częstotliwości pamięci ram asus p5b

03 Lut 2013 10:43 2055 4
  • Poziom 2  
    Jak ustawić częstotliwości pamięci ram w biose lub inny sposób asus p5b.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Manual płyty głównej strony 4-17 i 4-18.
  • Poziom 12  
    Mam podobne pytanie.
    Przy okazji szukania dodatkowych kości pamięci doczytałem że CL4 jest szybsze niż CL5 (lama, wiem) i trafiłem na ten wątek.
    Teraz patrzę na CPU-Z i co widzę:
    Jak ustawić częstotliwości pamięci ram asus p5b

Czy dobrze czytam, że pamięci są "szybsze" (GEIL CL4) a chodzą w trybie "wolniejszym" (CL5)?
    Jeśli tak - to czy to da się zmienić w BIOSie?
    Strony 4-17 i 4-18 są dość enigmatyczne, co gorsza z jakiegoś powodu podawane tam wartości (DRAM Frequency - Auto - 533MHZ, 667MHz, 800MHz) - są inne niż te które widzę w BIOSie - bodajże 877MHz, 1033MHz i inne.
    Płyta P5B green.

Drugie pytanie - chcę dokupić 2x1GB lub 2x2GB - kupować CL5 czy CL4?
    Z góry dzięki za pomoc ;)
  • Poziom 43  
    Ustaw w biosie timingi na 4:4:4:12 i przetestuj pamięć czy działa stabilnie.

Ustaw AI Overclocking na Manual i zmień ustawienia w DRAM Timing.

Ściągnij stąd: http://www.memtest.org/#downiso
    Rozpakuj, nagraj obraz na płytę i uruchom z niej komputer. Możesz także ściągnąć wersję na pendrive. (dwa przejścia programu).

Yarpen_Zigrin napisał:

Tańsze. Oczywiście lepiej 2x2Gb i CL4.
  • Poziom 12  
    Kasek21 napisał:
    Ustaw w biosie timingi na 4:4:4:12 i przetestuj pamięć czy działa stabilnie.
    Ustaw AI Overclocking na Manual i zmień ustawienia w DRAM Timing.

Niestety, gdzieś już na taki wątek się natknąłem - płyta P5B w wersji GREEN jest zubożona w możliwości ustawień. Nie mam w ogóle ustawień timingów - jest tylko prosty wybór częstotliwości DRAM tak jak pisałem - konkretne wartości w MHz to:
    - 667
    - 833
    - 1000
    - 1111
    - 1333
    Po wybraniu 833 - komp nie uruchamia się - tzn. jest zasilanie i kręci wiatrak ale ekran jest ciemny. Innych chyba nie będę próbował, bo wygooglałem że można spalić płytę :(
    Kasek21 napisał:
    Ściągnij stąd: (...)

A to super, odpaliłem z pendrive'a, testy obecnego setupu pokazują że pamięci są OK, przyda się na przyszłość, dzięki wielkie ;)
    Kasek21 napisał:
    Yarpen_Zigrin napisał:

Tańsze. Oczywiście lepiej 2x2Gb i CL4.

Czy jeśli się nie da ustawić CL4 - i jedzie na CL5 (jak na obrazku powyżej) - to chyba nie ma sensu kupować CL4 (droższe)?
    Np. CORSAIR DDR2 2GB/800MHz CL.5 to ok 95 zł za sztukę a Kingston HyperX DDR2 2GB 800MHz CL4 - najtaniej 140...
    Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi

EDIT:
    Tak sobie dalej kombinuję i na stronie 2-14 jest tekst:
    "Due to chipset limitation, DDR2-800 with CL=4 will be downgraded to run at DDR2-667 by default settings. If you want to operate with lower latency, adjust the memory timing manually"
    I fajnie - tylko jak to zrobić???

EDIT2:
    Ech... lama ze mnie... ale może nie - bo znalazłem na północnym mostku to całe SPD (strona 4-22) i udało się przestawić na 4-4-4-12,
    Nie do końca wiem co oznaczają dalsze trzy ustawienia - więc zostawiłem jak były.

4 kości załadowane, razem 6GB RAM ;) i memtest jedzie od 23 minut - na razie bez błędu.
    Co ciekawe - przy SPD "ENABLED" wywalił mi ponad 2000 błędów... Mam nadzieję że to nie kupione dzisiaj kostki...