Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie terenu zewnętrz -

Sławek_H 03 Lut 2013 14:30 7299 37
 • #1 03 Lut 2013 14:30
  Sławek_H
  Poziom 12  

  Pozdrawiam wszystkich
  Mam 20000 zł. i do zabezpieczenia "trawnik" 200m na 50m.(obwodowo)
  Rozważałem kilka możliwości, ale w żaden sposób nie mogę się zmieścić w powyższej kwocie. Klient chciałby tv obserwacyjną i system SWN.
  Chciałbym porozmawiać o możliwych rozwiązaniach w powyższym temacie.
  Z uwagi na(moim zdaniem) ograniczone możliwości finansowe chciałbym dowiedzieć się czy ktoś z Państwa ma jakieś informacje o firmach oferujących za rozsądne pieniądze np: bariery mikrofalowe lub podczerwieni, a może oprzeć się całkowicie ma tv i detekcji ruch.

  0 29
 • #2 03 Lut 2013 15:22
  scandaliks
  Poziom 25  

  Sławek_H napisał:
  "trawnik" 200m na 50m.

  Co ten trawnik robi?To jest ważne raczej w temacie.Skład budowlany,pastwisko :) ?Obraz poglądowy czy dokładny.Wyceniałem już taki "trawnik" skąd klikasz?

  0
 • #3 03 Lut 2013 19:20
  Sławek_H
  Poziom 12  

  wolna przestrzeń to 3-4 m od płotu po obwodzie i to jest granica, której intruz nie może przekroczyć

  0
 • #4 03 Lut 2013 21:43
  extremeee
  Poziom 25  

  Kolego sposobów jest wiele - nie znając specyfiki obiektu i nie widząc go możemy tutaj jedynie domyślać się jak to zabezpieczyć a nie skutecznie Ci doradzić.
  Nie wiemy jakie jest ogrodzenie - jakie jest realne zagrożenie etc.
  Można bawić się nawet i geofonami ale z budżetem 20k to może być ciężko.

  0
 • #5 03 Lut 2013 21:59
  Wojtek549
  Poziom 9  

  Bariery są drogie i muszą mieć określony pas na którym nawet trawa musi być dobrze skoszona ... podczerwień może czasami dawać fałszywe alarmy , zakładałem czujki RK315 wiele razy i jedynie to koty były utrapieniem jak gdzieś skoczył blisko przy czujce ...
  tak jak przedmówcy , to trzeba zobaczyć i wtedy można określić co jest potrzebne ...

  0
 • #6 03 Lut 2013 22:43
  szymon122
  Poziom 37  

  A co myślisz o barierach mikrofalowych? Chyba są też takie odporne na zwierzęta. Są takie które wyglądają (i działają) jak lampy ogrodowe. Zobacz ofertę satela.

  0
 • #7 03 Lut 2013 22:53
  wampirek
  Poziom 18  

  ew. pomyśl o obłożeniu terenu kablem pojemnościowym ale w tej kwocie to chyba raczej byś sie nie zmieścił

  0
 • #8 04 Lut 2013 00:11
  SystemDomu.pl
  Poziom 14  

  co do trawnika to spokojnie możesz zastosować Bariera mikrofalowa Crow CSB200D
  do 200 m

  Dodano po 2 [minuty]:

  Z barierami Crow'na wyrobisz się w okolo 8-9k. + przewód żelowany

  Dodano po 17 [minuty]:

  Co do monitoringu co i jak ma być widziane analog / HD-SDI / IP Mpix ??
  Zewnętrzne czy wewnętrzne ile sztuk - najlepszy byłby jakiś rysunek.

  0
 • #9 04 Lut 2013 11:26
  Reeltime
  Poziom 15  

  Kolego SystemDomu.pl
  A ile - jeśli można wiedzieć Kolega takich barier zaimplementował i od jak dawna działają ?
  Bo w temacie CSB200 mam kilka bolesnych impresji i mogę się nimi podzielić ...
  Kolego Sławek_H - bardzo proszę o wnikliwą analizę położenia przedmiotowego obiektu, możliwość występowania zamgleń, pojawiania się zwierzątek (ptaki, gryzonie), ukształtowanie terenu (nachylenia), gwarancja ze strony Klienta utrzymywania terenu w stanie idealnym (trawka na 3 - 5 cm)
  Ponadto czy Klient Kolegi liczy na to że ochrona peryferyjna z użyciem "budżetowego" sprzętu zapewni mu spokojny sen ? bo jeśli system detekcyjny ma służyć tylko do sterowania nadzorem wizyjnym i dyskretnego lokalnego powiadamiania to OK, jako podstawowe zabezpieczenie - zdecydowanie nie !!!

  0
 • #10 04 Lut 2013 12:17
  extremeee
  Poziom 25  

  Dokładnie tak jak napisał kolega Realtime, jak główne zabezpieczenie to będzie działać idealnie tylko dla agencji ochrony która będzie kasować za nieuzasadnione podjazdy ;)
  Ochrona peryferyjna najlepiej sprawdza się jako lokalne powiadamianie obiektowych służb ochrony.

  Pozatym bariera mikrofalowa nie jest idealnym rozwiązaniem - tak naprawdę to nie ma żadnego 100% bezbłędnego systemu.
  Myślę że kombinacja CCTV z analizą obrazu + ochrona peryferyjna dobrana do specyfiki obiektu powinny sobie poradzić.
  Od autora wątku nie wiemy czy na miejscu jest jakaś ochrona czy też nie więc trudno do końca się odnieść.

  0
 • #11 04 Lut 2013 12:31
  SystemDomu.pl
  Poziom 14  

  "Realtime" CSB200 zainstalowanych kilkanaście i działają praktycznie bez zarzutu naprawdę nie moge powiedzieć na nie złego słowa. Co prawda to te starsze modele bo działają już od około 5-6 lat. Naprawdę zero fałszywych alarmów, ponieważ sprzężony system jest z telewizją przemysłową i kontrolowane są tory barier mikrofalowych.
  Pozdrawiam

  0
 • #12 04 Lut 2013 12:54
  Reeltime
  Poziom 15  

  No to chyba Kolega może się czuć przysłowiowo w "czepku urodzony" ja mam zgoła inne doświadczenia (zamontowane kilkadziesiąt sztuk) i to najgorsze z barierami sprzed właśnie 6-7 lat - odporność na mgłę mimo wielokrotnej kalibracji - żadna, wykrywały nietoperze i inną gadzinę. A godziny przed świtem to był po prostu koncert na (nie tylko dwa) świerszcze :o(. Do sterowania telewizją (nakierowywanie kamer szybkoobrotowych na presety + uruchamianie zapisu - montaż lata 2006/8) jeszcze uszły ale tam nikogo nie alarmowały :o).

  0
 • #13 05 Lut 2013 20:06
  Sławek_H
  Poziom 12  

  Dziękuję, że tak wielu forumowiczów odpowiedziało na mojego posta
  Należy się Wam kilka wyjaśnień i sprostowań.
  teren otwarty płaski prostokąt 200X50m wewnętrzny prostokąt 196X46m będzie zagospodarowany fotoogniwami i instalacją do ich obsługi
  ogrodzenie siatka stalowa powlekana lub płot z płyt betonowych.
  Mam obcykane instalacje na barierach ( kabel sensoryczny + urządzenia to koszt ok 100000 zł) chciałbym się jednak dowiedzieć, czy ktoś zrobił system SWN w oparciu o detekcję ruchu kamer TV ( oczywiście HD lub full HD ) i rejestrator. Interesuje mnie adres e-mail firmy, która ma do sprzedania urządzenia takie jak: bariery IR lub MF w cenach niższych niż te w necie, a może czujki z efektem Doplera.

  0
 • #14 05 Lut 2013 20:34
  szymon122
  Poziom 37  

  Wyrywanie ruchu w rejestratorze jest praktycznie w każdym modelu. Możesz wybrać czy po wykryciu ma zacząć nagrywać czy wyzwolić wyjście alarmowe, regulowana czułość itp.

  0
 • #15 05 Lut 2013 21:08
  Sławek_H
  Poziom 12  

  szymon122 jestem doświadczonym instalatorem i wiem , że detekcja ruchu w rejestratorze jest możliwa przy zastosowaniu kamer z detekcją, ale nie korzystałem dotąd z detekcji ruchu jako sswn, chodzi mi o to czy jest to pewne ( tak jak detekcja IR lub MF ). Jak działa to w nocy przy słabym oświetleniu. Może zastosować jednak Doplery. Pamętajcie Państwo, że mam tylko 20000 zł. Oczywiście tylko na urządzenia

  0
 • #16 05 Lut 2013 22:27
  suworow
  Moderator Zabezpieczeń

  Sławek_H napisał:
  szymon122 jestem doświadczonym instalatorem i wiem , że detekcja ruchu w rejestratorze jest możliwa przy zastosowaniu kamer z detekcją, ale nie korzystałem dotąd z detekcji ruchu jako sswn, chodzi mi o to czy jest to pewne ( tak jak detekcja IR lub MF )

  To żeś mnie chłopie ubawił..... Poczytaj może trochę na czym polega detekcja ruchu przez kamery czy rejestrator, a potem zadaj sobie pytanie dlaczego dalej montuje się czujniki ruchu zamiast oprzeć się na tej detekcji. ( na tym forum temat wielokrotnie poruszany przez laików, no ale przez "doświadczonego instalatora" to chyba po raz pierwszy.)
  Pozdrawiam

  extremeee napisał:
  e"]okładnie tak jak napisał kolega Realtime, jak główne zabezpieczenie to będzie działać idealnie tylko dla agencji ochrony która będzie kasować za nieuzasadnione podjazdy :wink:
  Ochrona peryferyjna najlepiej sprawdza się jako lokalne powiadamianie obiektowych służb ochrony.

  Pozatym bariera mikrofalowa nie jest idealnym rozwiązaniem - tak naprawdę to nie ma żadnego 100% bezbłędnego systemu.
  Myślę że kombinacja CCTV z analizą obrazu + ochrona peryferyjna dobrana do specyfiki obiektu powinny sobie poradzić.


  I żeby nie było że tylko krytykuję i oponuję... w tym przypadku zgadzam się w 100 % ( i dotyczy to obu panów, cytowanego bezpośrednio i cytowanego przez cytowanego przeze mnie.
  Pozdrawiam

  0
 • #17 06 Lut 2013 09:12
  Reeltime
  Poziom 15  

  Kolego Sławek_H
  Każdy robi kiedyś coś pierwszy raz - nawet mając doświadczenie w innym zakresie nie można kopiować go na kolejne projekty bez weryfikacji i krytycznej oceny. Jeżeli mogę zauważyć chce Kolega popełnić podwójne samobójstwo - czego Koledze zabronić nie można ale przed czym przestrzec powinienem
  Samobójstwo nr 1 to próba wdrożenia czegoś nowego (skądinąd chwalebna inicjatywa) opierając się li tylko na przypadkowych opiniach lub mniej lub bardziej celnych podpowiedziach bez osobistych przemyśleń i testów w temacie - no chyba że inwestor jest anielsko cierpliwy i wyrozumiały
  Samobójstwo nr 2 to szukanie najtańszych możliwych rozwiązań sprzętowych (tu podpowiedź - jest taki portal Alibaba albo MadeinChina i tam można znaleźć oferty sprzętu w "bajecznie niskich cenach" - niestety korzystanie z nich to zanegowana rosyjska ruletka - tu w bębenku nie jest jeden nabój ale tylko jednego brak)
  Ale jak myślę jest Kolega dorosły i odpowiedzialny (jak sądzę) za własne czyny i decyzje.
  Proszę zatem uświadomić inwestorowi (chyba że jest Kolega nim osobiście - to wystarczy pójść do głowy wiadomo po co) ile kosztuje tak duży zespół fotoogniw i ile może kosztować jego uszkodzenie lub wręcz zniszczenie czy kradzież (i nie chodzi tu tylko o wartość ogniw lub osprzętu jako taką ale także okres przez jaki są nieczynne) - a ile więcej zapłaci za sprawdzony sprzęt.Wytarcie d..y szkłem zawsze boli bez względu na to jak drobno je potłuczemy ... no chyba że Kolega (co jest obecnie nagminne) chce ulepić "coś" z mchu i paproci co będzie tylko atrapą systemu i "utargać" za to jak najwięcej , to całkiem inna historia i tym bardziej odsyłam na wymienione portale ... powodzenia nie życzę

  0
 • #18 06 Lut 2013 19:10
  jocek1
  Poziom 13  

  Sławek_H napisał:
  teren otwarty płaski prostokąt 200X50m wewnętrzny prostokąt 196X46m będzie zagospodarowany fotoogniwami i instalacją do ich obsługi


  Kilka lat temu w CZ był boom na elektrownie słoneczne. Do ochrony terenu używają kurtyn dalekiego zasięgu (100m x 3m) REDWALL SIP-100 w połączeniu z CCTV:
  http://optex.com.pl/redwall/pl/product/index/id/42

  0
 • #19 06 Lut 2013 20:26
  SMDmaniak
  Poziom 23  

  Witam!

  Slupy z Pir/MW w srodku chroniace bariery w rogach. Bedziesz mial pewnosc ze teren jest napewno naruszony a nie tylko przecieta bariera na granicy. Bedziesz mogl tez sledzic intruza na obszarze.

  pozdr

  0
 • #20 06 Lut 2013 21:13
  Sławek_H
  Poziom 12  

  Miło mi, że rozbawiłem kilku z kolegów. Do tej pory detekcję ruch znam tylko z teorii. Nie wykonałem detekcji, bo nie było zapotrzebowania i nie mam czasu aby się pobawić. Myślałem, że kolega suworow ma doświadczenie praktyczne i napisze"daj sobie chłopie spokój z detekcją bo to jak w teorii nie może się udać". Wydaje mi się, że niewielu z nas wie do końca czy to będzie działało. Może się mulę.
  jocek1, SMDmaniak dzięki za konkrety. Ten REDWALL wart zainteresowania. Co do kasy, nie zaglądam klientowi do kieszeni. Podejrzewam, że gdyby to zależało od niego to nie byłoby żadnego zabezpieczenia. Zabezpieczenie to wymysł ubezpieczycieli. Najchętniej założył by tylko TV i fajrant.

  0
 • #21 06 Lut 2013 21:39
  szymon122
  Poziom 37  

  Zawsze jest ryzyko, że coś nie będzie działać albo nie do końca tak jak powinno. U mnie detekcja była wykorzystywana tylko do uruchamiania nagrywania.

  0
 • #22 06 Lut 2013 22:27
  Sławek_H
  Poziom 12  

  jeszcze jedno
  pisząc o tym, że szukam firm, które za rozsądne pieniądze mają do zaoferowania konkretny towar. Miałem na myśli, że może ktoś ma na zbyciu detektory, które kiedyś kupił a nie wykorzystał.Firma dlatego, że potrzebna jest faktura. Może być instalator z działalnością + vat.

  0
 • #23 06 Lut 2013 22:36
  beerman
  Poziom 16  

  Sławek_H napisał:
  wolna przestrzeń to 3-4 m od płotu po obwodzie i to jest granica, której intruz nie może przekroczyć


  Jeśli naprawdę nie może przekroczyć ... to karabin maszynowy ;-)
  A poważniej.
  Za te pieniądze będzie bardzo ciężko, żeby nie dawało fałszywych alarmów.
  Bardzo duży teren.
  Może coś z laserowych rozwiązań wojskowych, ale to są chore pieniądze.

  Dodano po 2 [minuty]:

  jocek1 napisał:
  Kilka lat temu w CZ był boom na elektrownie słoneczne. Do ochrony terenu używają kurtyn dalekiego zasięgu (100m x 3m) REDWALL SIP-100 w połączeniu z CCTV:
  http://optex.com.pl/redwall/pl/product/index/id/42


  Cena jednej takiej czujki to 5k ... a gdzie jeszcze słupy, zasilanie, rejestracja, kamery...

  0
 • #24 07 Lut 2013 00:50
  SystemDomu.pl
  Poziom 14  

  Co do barier to może TAKEX SERIA PB-IN-200HF , posiada techom klasy S
  i TAKEX SERIA PB-IN-100HF BARIERY CZTEROWIĄZKOWE lub 50 -tki

  Dodano po 1 [minuty]:

  japończyk

  0
 • #25 07 Lut 2013 08:56
  jocek1
  Poziom 13  

  beerman napisał:
  jocek1 napisał:
  Kilka lat temu w CZ był boom na elektrownie słoneczne. Do ochrony terenu używają kurtyn dalekiego zasięgu (100m x 3m) REDWALL SIP-100 w połączeniu z CCTV:
  http://optex.com.pl/redwall/pl/product/index/id/42


  Cena jednej takiej czujki to 5k ... a gdzie jeszcze słupy, zasilanie, rejestracja, kamery...

  Jak dobrze poszukać-popytać (napad.pl), to można znaleźć i po 3,2k (detal)

  0
 • #26 07 Lut 2013 11:35
  humek
  Poziom 32  

  Napisałeś kolego w swym poście uzupełniającym co ma się znajdować na tym chronionym obszarze i że ogrodzenie może być pełne betonowe.jeśli tak zastosuj czujniki RK-315 a w nich jedną z soczewek (jest kilka do wyboru) o ile pamiętam G .Wysokość montażu czujki ok 1,5 m nad gruntem ,odporna (z tą soczewką) na zwierzaki.Dlaczego wspomniałem o pełnym ogrodzeniu gdyż możesz ustawić czujki na ogrodzenie a ich granica działania oprze się i tak na tym ogrodzeniu jak jest pełne. Możesz tez kilka z tych czujników zamontować na płaszczyźnie ogrodzenia będą patrzyć w stronę przeciwna co lepiej zabezpieczy teren. Fakt bariery są ok ale mają kilka wad (np .duża mgła no i wiązka która można "obejść ustawiając sprytnie rozstawną drabinę nad wiązkami .Czujnik ruchu ma dużo "promieni" i trudno jest je obejść.Ten RK-315 ma też funkcje antymaskingu co w takim zastosowaniu jak dla Ciebie się przydaje.Oczywiście możesz zrobić system mieszany ( i PIR z MIKROFALĄ i BARIERY) co utrudni działanie intruza w polu detekcji jednak wszystko masz ograniczone funduszem.Na detekcje z kamer raczej za bardzo nie licz już Ci kolega powyżej wyjaśnił dlaczego.Z małych barier o zasięgu na zewnątrz do 25m zwróć uwagę na bariery SYNCHRO stosowałem je i nie mam uwag krytycznych . Natomiast z RK315 mam spore doświadczenia ,zamontowałem ich kilkadziesiąt sztuk, te pierwsze miały antymasking bez "zatrzasku" te nowsze maja z zatrzaskiem wiec trzeba ich zasilanie "przeplatać" poprzez funkcje reset czujek by można było po akcji zasłonięcia je szybko "zresetować"

  0
 • #27 07 Lut 2013 18:10
  extremeee
  Poziom 25  

  Dokładnie RK-315 lub REDWALL`e - genialne ale cholernie drogie zabawki. Chcesz się bawić taniej możesz pomyśleć o DSC (pomimo że PIR+MW to i tak często łąpią fałszywki) lub o Bosch`u OD-850 (chociaż ten wydaje się podczas pracy troszkę "tępy").

  0
 • #28 07 Lut 2013 20:55
  cikol
  Poziom 27  

  Z tańszych barier AN900-C250 lub AN900-B250 . Z doświadczenia wiem, że jeśli nie przekracza się zadanych przez producenta odległości nie ma z nimi problemów

  0
 • #29 08 Lut 2013 00:10
  Trzyma
  Poziom 11  

  Zdecydowanie odradzam ochronę terenu opartą na detekcji ruchu z kamer.
  Przerobiłem podobny temat. Teren 2ha, podwójne ogrodzenie.
  Zainstalowałem w sumie 18 kamer IP Sony SNC-CS20 na słupach o wys. 5m,
  w obudowach Videotec'a, dodatkowo reflektory IR Aper'a.
  Całość podpięta pod rejestrator Sony NSR-1200.
  Wszystko hula jak należy, jednak każdej nocy, z tych 18 kamer miałem od 5 (zimą) do 25 (latem) fałszywek z detekcji.
  Głównie owady i ptaki, ale także nietoperze, deszcz i śnieg.
  Okazuje się, że przestrzeń między daszkiem a obudową kamery, to znakomite miejsce dla owadów kiedy pada, a jak jest zimno to grzałka kamery zawsze da trochę ciepełka. Jestem "techniczny" więc nie za bardzo interesują mnie robaczki.
  Dlatego byłem zdumiony, kiedy na początku wiosny (jeszcze leżał śnieg) przy
  temperaturze zew. +5 st.C na "szkło" kilku kamer, wylazły chmary "drobnych" i rozpoczęły gody, nic sobie nie robiąc z tego, że praktycznie wprowadziły detekcję w pracę non-stop.
  Owszem, wprowadzenie cotygodniowych oprysków przez ogrodnika zdecydowanie
  zmniejszyło ilość owadów, jednak ptaki w dalszym ciągu potrafią przysiadać na masztach i jak odlatują to czasem można im tylko w d... zajrzeć.
  Walczyłem z tym problemem przez ponad pół roku.
  Próbowałem zmieniać sposoby detekcji, a to z kamer, a to z rejestratora, zmieniałem czułości, ustawienia, zakresy itp., itd., a robactwo i inna dziczyzna nic sobie z tego nie robiły. Dodatkowo (jak na złość) pogoda też nigdy nie mogła się ustabilizować i ciągle była zmienna.

  ... a na poważnie.
  Ochrona terenu oparta na detekcji ruchu z kamery ma sens tylko wówczas,
  kiedy przed monitorem, na miejscu jest człowiek, który będzie wszystkie sygnały weryfikował.
  Jestem zdania, podobnie jak Koledzy wcześniej, że podpinanie sygnałów z detekcji ruchu bezpośrednio pod SSWiN, to czyste samobójstwo.
  Kategorycznie przestrzegam i odradzam.

  0
 • #30 09 Lut 2013 13:20
  Sławek_H
  Poziom 12  

  Dziękuję Wszystkim za głos w dyskusji.
  Wychodzi na to, że każdy z Nas ma mniejsze lub większe doświadczenie z zabezpieczeniem dużego terenu zewnętrznego i Wszyscy stanęliśmy przed dylematem: cena, jakość, funkcjonalność.
  Jak już wcześniej pisałem bariery MF i IR mam wybrane. Oczywiście nijak nie zmieszczę się w założonym budżecie. Mimo to nie chcę zamykać dyskusji i mam do Państwa jeszcze jedno pytanie. Co sądzicie o takich czujkach http://www.atline.pl/product,products,16.html

  0