Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hybrydowa metoda drukowania płytek PCB

endurasek 03 Lut 2013 14:52 2598 5
  • #1 03 Lut 2013 14:52
    endurasek
    Poziom 14  

Witam
    Czytałem ostatnio na temat drukowania bezpośrednio na płytce ścieżek i postanowiłem to wypróbować.
    Przerobiłem drukarkę Canona tak aby papier/płytka miedziana wchodziła na wprost.
    Hybrydowa metoda drukowania płytek PCB Hybrydowa metoda drukowania płytek PCB Hybrydowa metoda drukowania płytek PCB Hybrydowa metoda drukowania płytek PCB

Za pierwszym razem zrobiłem tak
    - wyczyściłem i odtłuściłem płytkę
    - wstępnie podgrzałem płytkę na żelazku
    - po wydrukowaniu znowu podgrzałem płytkę

No i klapa okazało się że tusz z drukarki nie wysycha tak dobrze na płytce mimo wygrzania a w kwasie rozpuścił się.

Przeczytałem jeszcze na forach że można tusz posypać tonerem i też tak zrobiłem a o to efekty

Hybrydowa metoda drukowania płytek PCB Hybrydowa metoda drukowania płytek PCB Hybrydowa metoda drukowania płytek PCB

Oczywiście po wszystkim też wygrzałem płytkę tak aby toner chwycił.

No i znowu klapa... w czasie trawienia ścieżki zaczęły odchodzić od płytki.

I tu moje pytanie czy ktoś już tej metody próbował? Zastanawiam się czy może płytkę przepuścić przez wałki w drukarce laserowej? Lub może da się innym tusze napełnić zbiorniczek w drukarce?

0 5
  • Semicon
  • #2 03 Lut 2013 17:28
    Christophorus
    Poziom 41  

Laminat po przejściu przez drukarkę laserową zapewne dość szybko porysuje bęben światłoczuły i będzie nadawał się on do wyrzucenia.

Natomiast co do napełniania pojemników drukarki atramentowej, to napełnienie ich innym środkiem niż tusz spowoduje zatkanie głowic drukujących.

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jakie przychodzi mi do głowy to użycie plotera rysującego, gdzie oryginalny pisak zostanie zastąpiony pisakiem do płytek drukowanych. Jednak precyzyjnych płytek drukowanych tym sposobem raczej nie uda się uzyskać.

0
  • Semicon
  • #5 04 Lut 2013 19:38
    RAFAŁ.M
    Poziom 18  

Znalazłem jeszcze coś takiego; Atrament UV Bordeaux Plasma PLFX ,atrament do drukarek utwardzany UV, nadaje się do głowic drukujących piezoelektrycznych.

Tylko Canon ma chyba głowice DOD z elementami grzewczymi a nie piezoelektrycznymi, więc ten atrament może się zaczopować.

0
  • #6 04 Lut 2013 20:00
    endurasek
    Poziom 14  

Postaram się pod koniec tygodnia spróbować raz jeszcze ale spróbuje płytkę przepuścić przez wałki grzewcze w drukarce laserowej. I tym razem nie będę podgrzewać roztworu trawiącego.

0