Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

laguna,renault,1,9 DTI - Brak mocy -czujnik położenia pedału hamulca

egons 03 Feb 2013 15:59 13581 17
 • #1
  egons
  Level 15  
  Witam.
  Laguna 1,9 DTI 1198r kombi. Jak w temacie auto straciło moc komputer pokazał błąd czujnika położenia pedału hamulca. O co chodzi z tym czujnikiem, jak to działa? Jak sprawdzić czy działa on prawidłowo? Żeby mieć pewność czy aby na pewno ten czujnik jest przyczyną problemu.Przeszukując internet w wynikach nie znalazłem nigdzie nawet takiej pozycji w sklepach, żeby był do kupienia taki czujnik do mojego auta. Nie wyskakują żadne błędy w postaci jakiejkolwiek kontrolki na tablicy zegarów samochodu.
  Z góry dziękuję za pomoc.
 • #2
  decybel91
  Level 42  
  To jest czujnik stopu przy pedale poprostu.
 • #3
  egons
  Level 15  
  Czy mam, może mieć wpływ na nieprawidłowe działanie mojego auta? Działa na zasadzie załącz wyłącz, czy na zasadzie potencjometru? Czy jest powiązany z czujnikiem pedału sprzęgła? Bo pewnie kilka warunków musi być spełnionych aby była prawidłowa praca silnika.
 • #4
  decybel91
  Level 42  
  Włącz/wyłącz. Teoretycznie nie ma wpływu, ale praktyka mówi co innego.
 • #5
  egons
  Level 15  
  Co w takim razie może być przyczyną, silnik jakby wkręcał się na obroty i powiedzmy przy 4 tys obrotów wiadomo jest już głośno a samochód najzwyklej nie ciągnie, tak samo przy ruszaniu wciskam gaz a auto wlecze się i po dłuższy czasie wchodzi na obroty ale z takim efektem jak powyżej. Błąd czujnika z tego co mi powiedziano to jedyny błąd wykazany na komputerze. Wymontowałem czujnik (przełączni) sprawdziłem przejście miernikiem ok, profilaktycznie spryskałem kontaktem w spraju styki, ale to nic nie dało.
 • #6
  sebastian607
  Level 17  
  Na biegu jałowym daj i trzymaj ok 2500 tyś. obrotów i wciśnij pedał hamulca, obroty same powinny spaść, jeżeli tak nie będzie to wymień ten stycznik.

  A co do braku mocy to sprawdź przepływomierz (jeżeli jest), lub zawór EGR.
 • #7
  egons
  Level 15  
  Sprawdzałem na biegu jałowym tak jak pisałeś i zero reakcji - obroty nie spadają. Do jakiej wartości powinny spaść te obroty po wciśnięciu hamulca? Czy czujnik-stycznik pedału sprzęgła jest taki sam można je podmienić dla sprawdzenia (wtyczki widzę są takie same czujnik sprzęgła chyba też taki sam?) Tak na marginesie to nie za bardzo rozumiem co mogło się w nim popsuć skoro przejścia są i jest tu zwykły łącznik na stykach.
  Może nr katalogowy tego stycznika znasz bo szukam w google i nie mogę znaleźć.
 • #8
  sebastian607
  Level 17  
  Jeżeli miernik pokazuje że stycznik jest ok.(to znaczy zwiera i rozwiera, chociaż wystarczy zobaczyć czy są światła STOP) a mimo to nie ma reakcji to coś nie tak z elektryką, sprawdź wtyczkę i przewody.

  U mnie obroty spadają do 900 obr/min.
 • #9
  michal72
  Level 12  
  Wydaje mi się że w czujniku jest podwójny stycznik.
  Jeden daje sygnał na ecu a drugi na światła stop.
 • #10
  egons
  Level 15  
  Tak jeden sygnał na stop drugi do ECU. jadę do znajomego - ma megane z taki samym silnikiem ale młodszy rocznik i podstawie od niego czujnik a mój wepnę do niego, jeśli czujnik będzie oka to co dalej, na które wyjście, gdzie do ECU ma ten sygnał dość? Skąd to wiedzieć. Można by w kostce podpinanej do czujnika zworkę zrobić ale nie wiem gdzie szukać tego pod maską, czy sygnał wchodzi do ECU zobaczę tylko na diagnostyce? Na komputerze? Czy jest inny sposób?

  laguna,renault,1,9 DTI - Brak mocy -czujnik położenia pedału hamulca

  Przy okazji chciałby zapytać czy ktoś wie od czego jest widoczna na zdjęciu kostka? Jak wyjmowałem czujnik pedała hamulca to zauważyłem ją nie podłączoną
 • #11
  sebastian607
  Level 17  
  To czy sygnał dociera do ECU będzie wiadomo jak podstawisz dobry stycznik, a piny sterownika to najlepiej po schemacie (np. z Autodaty), ewentualnie po kolorach przewodów ale po drodze mogą być złączki (które też mogły skorodować i nie mają przejścia) i kolory mogą się zmienić.

  Sprawdź PW, na czerwono to czego potrzebujesz.
 • #12
  egons
  Level 15  
  Wróciłem od znajomego i niestety klapa, bo znajomy w megance ma inny czujnik na 3 przewody, to raz, dwa u niego faktycznie po naciśnięciu pedału hamulca obroty spadają, a trzy wyjąłem u mnie czujnik z kostki i z zamknąłem obwód najpierw na dwóch pinach od stopu, a później drugie piny i zero rezultatu, żeby jeszcze tego było mało to ponownym zamontowaniu czujnika okazało się, że nie działają światła stop, informacja o wciśniętym hamulcu to jest zamknięty obwód, czy otwarty? Jeśli zamknięty to po wypięciu kostki nie powinno być sygnału do ECU że hamulec wciśnięty? Czy można odpiąć ten sygnał- przewód przed samym ECU?
  U znajomego jak wypnę czujnik to nie ma sygnału że hamulec jest wciśnięty samochód wchodzi normalnie na obroty a jak naciśnie na hamulec to bardzo słabo wchodzi na obroty.
 • #13
  sebastian607
  Level 17  
  Jak Będziesz tak próbował metodą prób i błędów to w końcu coś uwalisz, rzuć okiem na ten schemat co ci podesłałem.
 • #14
  fuelinyourblood
  Level 35  
  sprawdz ten egr i ustawienie pompy. lubiały tam pekac koła od pompy i ustawienia leciały w kosmos. raz miałem lagune która nie miała luzów zaworowych.

  sprawdz to
 • #15
  trans-serwis
  Level 39  
  W Grudziądzu wszystkie warsztaty zamknięte?
  Jak chcesz naprawić coś o czym nie masz zielonego pojęcia?
  Teraz możesz pisać znany tekst lamerów o tym po co jest forum.
 • #16
  egons
  Level 15  
  Napiszę. Dziękuję bardzo trans-serwis za pomocną dłoń. Wszystkie warsztaty otwarte i w każdym z nich super fachowiec wszechwiedzący, więc może masz rację, ja byle lamer, jak śmiałem pomyśleć, że cokolwiek w moim temacie mogę zdziałać och wybacz mi trans-serwis.
 • #17
  User removed account
  User removed account  
 • #18
  decybel91
  Level 42  
  W PB inna przyczyna - przepustnica.