Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór silnika elektrycznego do sprężarki klimatyzacji w aucie

NicKar 03 Feb 2013 16:28 4446 1
 • #1
  NicKar
  Level 1  
  Witam
  Zajmuję się konwersją napędu spalinowego na elektryczny samochodu, jestem odpowiedzialny za instalację klimatyzacji. Jak wiadomo sercem każdej klimy jest sprężarka, w samochodach z napędem konwencjonalnym sprężarka napędzana jest za pomocą paska klinowego. W przypadku samochodów elektrycznych niestety takie rozwiązanie jest niemożliwe, dlatego muszę użyć sprzężenia silnika elektrycznego z posiadaną sprężarką. Do czego dążę - potrzebuję dobrać silnik elektryczny o poniższych wymogach:
  -moc około 2-3kW
  -jak najmniejszy (wymiary)
  -zasilony z 400V
  -prędkość obrotowa do 3000rpm
  -jak najprostszy układ sterowania
  -możliwość sprzężenia ze sprężarką
  -koszt - oczywiście jak najmniejszy  Chciałbym dodać, że w samochodach hybrydowych jak np. Toyota Prius stosowane są specjalne sprężarki elektryczne firmy DENSO, niestety użycie takiego sprzętu odpada, gdyż występują komplikacje związane ze sterowaniem układu, napięciem zasilania (ok. 200V) oraz olejem (olej który był stosowany do tej pory jest słabym izolatorem, a przy tych sprężarkach występuje kontakt czynnika z uzwojeniami, a niemożliwe jest całkowite pozbycie resztek poprzedniego oleju z instalacji, poza tym nie chcemy kombinować z jakimiś egzotycznymi olejami).

  Pozostaje wybór silnika, liczę na podpowiedzi mniej lub bardziej konkretne. Najlepiej gdyby dostępny w Polsce.
 • #2
  _JF_
  Level 23  
  Witam, wiem że temat stary jak świat ale jako że zajmuję się serwisowaniem klimatyzacji w pojazdach kabinowych typu lokomotywa/ autobus/ tranwaj to mogę coś o sb dodać.
  Moc chłodnicza instalacji w aucie nie przekracza 3,5kW, dlatego proponowałbym silnik DC 24V 1000W typu konvecta/ iskra/ jmn40. By zasilić go z wyższego napięcia, najlepiej współpracuje z przetwornicami impulsowymi MEAN WELL z serii RSP, który posiada szeroki zakres doboru napięć zasilania.