Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układy elektroniczne z różnych gratów DIY. Co z tego zrobić?

03 Lut 2013 16:28 2136 10
  • Poziom 7  
    Witam.
    Na podwyższenie oceny muszę zrobić jakieś układy elektroniczne.
    Znalazłem u siebie trochę gratów:
    -ładowarki telefoniczne
    -latarki akumulatorowe
    -3 napędy CDROM
    -2 dyski twarde
    -dynamo rowerowe
    -golarkę elektryczną
    -zasilacz ATX (jeśli go nie sprzedam)
    -graty z warsztatu samchodowego

Czy zasilanie może iść od ładowarki telefonicznej?
    Mogę dokupić jakieś układy do polutowania z potencjometrami.
    Co mogę z tego zrobić? Przydały by mi się 2 proste układy z tych różnych rupieci.
    Myślałem o:
    - rozłożonej golarce ale do tego stopnia, zeby działała, śmigiełko na końcu + coś do regulacji obrotów
    -dysk twardy z regulacją obrotów z pomocą przełącznika 4 stopniowego z samochodu, nie pamiętam od czego to przełącznik ale wygląda jak od fiata 125p.

Macie jakieś pomysły? Musi po prostu działać i nie wybuchać ;)
  • Poziom 26  
    Regulacji obrotów do dysku, raczej nie zrobisz.
    Pomyśl nad przerzutnikiem astabilnym, który zaświeca na przemian 2 diody, na początek to będzie najlepsze,
  • Poziom 20  
    ATX'a nie sprzedawaj - mała przeróbka i masz świetny zasilacz laboratoryjny
    Tutaj: http://majsterkowo.pl/ gdzieś był projekt mini szlifierki z dysku. zresztą przejrzyj, może coś ciekawego dla siebie znajdziesz.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    potrzebne ci te ładowarki ? jakie mają parametry?
  • Poziom 7  
    Dzięki za link.
    Możesz podesłać info jak przerobić ten zasilacz bo bardzo by mi się taki bajer przydał ;)
    Ładowarki niepotrzebne:
    -output DC 4.5V-9.5 800mA
    -out: 4.9V 450mA
    -out:5~10V 600mA
    -out 5V 550mA
    -out: 6V 500mA
    - i jeszcze ze 2 podobne.
  • Poziom 20  
    W wersji najprostszej ucinamy wtyczkę od płyty głównej dodajemy włącznik między przewód zielony a czarny (gnd) a poszczególne napięcia wyprowadzamy na złącza bananowe - w ten sposób dostaniesz zasilacz dostarczający napięć +-5V, +-12V, 3.3V. Można się jeszcze pobawić i dorobić regulowane napięcie i ograniczenie prądowe. W internecie znajdziesz mnóstwo szczegółowych poradników, tylko poszukaj.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    ładowarki masz impulsowe czy z transformatorami?
  • Poziom 7  
    yyy a jak to rozpoznać?
  • Poziom 26  
    sebek1516 napisał:
    yyy a jak to rozpoznać?

Z łaski swojej nie zaczynaj zdania od "yyy" czy "eee" jest to oznaka lekceważenia drugiej strony.

Nie wiem dlaczego, wypytujecie się o te ładowarki, nie ma to sensu.
    Ja nadal apeluję o nie zaniżanie poziomu, i nie pytanie, co można zrobić z tego czy tamtego.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1726169.html
    W tym temacie masz kilka konstrukcji dla początkujących.
    Części to sprawa groszowa, lub są do znalezienia w większości gratów rtv.

Dodano po 2 [minuty]:

partyzancik napisał:
    ładowarki masz impulsowe czy z transformatorami?

partyzancik napisał:
    potrzebne ci te ładowarki ? jakie mają parametry?

I proszę, przestań już... to nie jest temat o "żebraniu" o ładowarki.
    Twoje wypowiedzi nic do tematu nie wnoszą... taka prawda
  • Poziom 7  
    Cytat:
    Z łaski swojej nie zaczynaj zdania od "yyy" czy "eee" jest to oznaka lekceważenia drugiej strony.

A to ciekawe, u mnie sygnalizuje to chwilowy zastój w mowie a dokładniej myślenie.
    Miało to na celu odzwierciedlenie mojego zakłopotania.
    Nie spotkałeś się nigdy z ludźmi, którzy między wyrazy, dla chwili zastanowienia, wstawiają "yyy"? To jest tak naturalane jak zielona jest trawa i w mowie nie przywiązujemy do tego wagi.

Cytat:
    Ja nadal apeluję o nie zaniżanie poziomu, i nie pytanie, co można zrobić z tego czy tamtego.

Oczywiście, bo zaniżanie poziomu to pytanie "co można zrobić z ładowarki", ale gdybym zapytał co można zrobić z głośników albo jakiegoś rozbudowanego ustrojstwa, to już by nie było zaniżanie?
    Niektórzy to powinni uważać żeby się o swoje ego nie stuknąć w czoło...

Jest wiele "urban legend" czy też "internetowych legend" a jedna z nich jest ten wymagany "poziom na elektrodzie" i uwierzcie że od zewnątrz to jest komiczne :D
    Wyjdźcie z tej elektrody, przejdźcie się po internecie czasem ;)
    Niedługo tu będzie wymagany taki "poziom" że wytępicie siebie sami od środka.
    No to tyle moich obiektywnych wypocin.
  • Poziom 26  
    Ale z takiej "ładowarki" a raczej zasilacza, nie wiele można zrobić. Jest przewidziana do tego żeby coś "ładować" albo zasilać.
    Co do zwrotu "eee" albo "yyy" to każdemu może się zdarzyć, ale to nie jest coś, czym trzeba się chwalić. Tym bardziej pisać. Czy pisząc CV też tak napiszesz ? A może gdzieś w prasie tak piszą ? Język polski jest na tyle bogaty że zakłopotanie można wyrazić na inne sposoby.
    Jedyna rzeczą którą da się przerobić jest ATX. CD nie nadają się do niczego bo tam laser jest podczerwony (co innego dvd)