Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Gramofon Daniel - żaróweczka regulatora obrotów

Cameleek 14 Feb 2005 15:37 3969 10
 • #1
  Cameleek
  Level 11  
  Witam,
  Od jakiegos juz czasu poszukuje takiej całoszklanej żaróweczki z "wąsami" do regulatora obrotów (żaroweczka znajduje przy silniku i niestety sie spaliła). Czy moglbym prosić o informacje jak, gdzie, ewentualnie czym to mozna zastąpić, albo gdzie taka żaróweczkę kupić ? Na żaroweczce nie było ani napisanego symbolu ani mocy ani niczego innego - czy ktos moze wie jakie parametry powinna posiadać taka żaróweczka ?

  Z poważaniem
  Kamil
 • #2
  Neostar
  Level 17  
  hmm z tego co widziałem w mojej unitrze to jest tam zwykła żaróweczka, nie pamiętam na ile woltów, zobacz miernikiem ile na ż arówke wychodzi i weź najzwyklejsza na takie napięcie lub na podobne. powinieneś bez problemu dostać taką w kazdym elektronicznym. najlepiej jeszce weź te spaloną na wymiar itp

  pozdro
 • #3
  MuNiO
  Level 26  
  zwykla zarowka teletechnicza (telefoniczna) 24v . mozna kupic takie zarowki bez blaszek ktore pozniej mozna dolutowac do nowej zarowki
 • #4
  Cameleek
  Level 11  
  OK. Dziekuje bardzo za informacje.

  Pozdrawiam
  Kamil
 • #5
  Vault Dweller
  Level 29  
  A nie były to przypadkiem te maleńkie całoszklane, bez cokołu (ze stykami bocznymi)? Bo w innych gramofonach właśnie takich się używało. Naprawiany przeze mnie Daniel miał ZTCP LEDy zamiast żarówek i fotodiody zamiast fotooporników- widać jakaś nowsza konstrukcja.
 • #6
  sumi
  Level 17  
  a ja reguluje predkosc przy swietlówce z sufitu- super wdac i super sie reguluje
 • #7
  Vault Dweller
  Level 29  
  Ale koledze zapewne nie chodziło o stroboskop, ale o żarówkę współpracującą z fotoopornikiem w obwodach automatyki gramofonu.
 • #8
  Cameleek
  Level 11  
  Witam,
  Chodzi mi o taka dosc mala żaroweczkę - całoszklana z wąsami znajdujacą sią pod talerzem przy kółku z otworkami do pomiaru prędkości silnika. Czyli zapewne dokładnie chodzi mi o "o żarówkę współpracującą z fotoopornikiem w obwodach automatyki gramofonu."

  Pozdrawiam
  Kamil

  PS. Średnica tej zaroweczki to ok 3 mm.
 • Helpful post
  #9
  Adam Kaczorowski
  Level 13  
  Taką żarówkę można kupić w każdym sklepie z częściami elektronicznymi chyba że będzie problem ,to możesz tam wstawić jakąkolwiek żarówkę na to samo napięcie.Fotoopór jest na tyle czuły.
  Układ ten ma za zadanie stabilizować obroty silniczka .Impulsy z foto są przetwarzane w napięcie stałe ,które jest dostarczane do ujemnego sprzężenia zwrotnego układu stabilizacji.
  Natomiast możesz wykonać coś lepszego.
  Do kontroli obrotów tależa fabrycznie jest użyta neonówka. Ja wykonałem kwarcowy generator 100Hz i zamiast neonówki zastosowałem 2 diody świecące połaczone w szereg.Jest to o niebo bardziej precyzyjna kontrola obrotów tależa.
 • #10
  brutus333
  Level 11  
  A ja mam pytanko z innej beczki. Po podkręceniu głośności w trakcie słuchania płyt vinylowych strasznie sprzęga. Czy jest jakiś sposób aby pozbyć się tego zjawiska? Pozdro wszym.
 • #11
  Cameleek
  Level 11  
  Wymieniłem żarówkę na nową i działa