Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Polar LTS 613-wymiana Łożysk

altus1 03 Feb 2013 18:26 4221 8
 • #1
  altus1
  Level 18  
  Witam
  Pralka Polar LTS 613 ładowana od góry.Bęben pralki zaczyna coraz bardziej hałasować, słychać charakterystyczne tarcie, najprawdopodobniej trzeba będzie wymienić łożyska. Proszę o wskazówki krok po kroku jak to zrobić i jakie łożyska oraz przyrządy będą do tego potrzebne. Szukałem w internecie , ale nic konkretnego nie znalazłem. Czy będzie to opłacalne, czy lepiej kupić nową pralkę.
  Pozdrawiam
 • #3
  altus1
  Level 18  
  Witam
  Jeżeli LTS 1085 ma tą sama budowę co 613 to jest kilka ciekawych postów na ten temat. Mam jeszcze pytanie, dzisiaj sprawdzałem i bęben nie ma nawet najmniejszych luzów, a pomimo tego bardzo hałasuje przy wirowaniu i dziwnie zachowuje się podczas prania, czy to na pewno łożyska a może coś się obluzowało, albo najzwyczajniej w świecie trzeba ją nasmarować, jeśli tak to najlepiej czym? Fakt faktem ta pralka od nowości głośno wirowała, czy to normalne w tych modelach czy coś z nią było nie tak od samego początku. (pralka jest dobrze wypoziomowana) Może ktoś miał podobne doświadczenie z takim polarem i wie co to może być.
  Pozdrawiam Robert
 • #4
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Zdejmij pasek klinowy i energicznie zakręć bębnem. Odgłos wszystko Ci powie :)

  Miałem te pralkę, działała dzielnie jakieś 11 lat, a prane w niej było codziennie, po jakiejś przerwie nawet i 5 razy dziennie. Łożyska siadały kilka razy, ale po ich wymianie pralka pracowała naprawdę bardzo cicho.
  Z wymianą łożysk jest jednak dużo pracy, za pierwszym razem zrobiono mi to na gwarancji, za drugim sam, a za trzecim wyciąłem szlifierką otwór w boku pralki, aby mieć dostęp do łożyska biernego, którego siadało najczęściej. ( Z racji, że bok ten był prawie równo ze ścianą nie miało to znaczenia.) Po tej operacji łożyska wymieniałem jeszcze kilka razy.
  Jeżeli obracający się bęben hałasuje, żadne smarowanie nic Ci nie da. Będziesz musiał zakupić łożyska i simmeringi lub całe zespoły z obudową wedle uznania i wymienić.
 • #5
  altus1
  Level 18  
  Witam
  Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem. Czy wie pan dokładnie jakie to są łożyska i jaki jest ich koszt. Na jakiejś stronie wyczytałem, że jest to:6203 RS -2szt simery22x40x7, 25x40x7 lub V-20S +tulejka ustalająca 25x40x5,5. Czy wystarczy, że podam model pralki? I jeszcze jedna prośba czy pamięta pan krok po kroku co należy zrobić, żeby dostać się do tych łożysk i jakie narzędzia będą potrzebne. Pralkę mam zabudowaną w kuchni i żeby się do niej dostać muszę rozebrać blat ze zlewem i wyjąć 2szafki, dlatego zanim się za to wezmę chciałbym wiedzieć co mam robić krok po kroku, żeby na próżno nie robić bałaganu :D
  Pozdrawiam
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  altus1
  Level 18  
  Witam
  Ja mam pralkę LTS 613, to jak to jest z tymi łożyskami?
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #8
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  altus1 wrote:
  Witam
  Na jakiejś stronie wyczytałem, że jest to: 6203 RS -2szt simery22x40x7, 25x40x7 +tulejka ustalająca 25x40x5,5.
  .

  Co więc trzeba powiedziec w sklepie:

  2 łożyska: 6203RS
  1 simmering: 22x40x7
  1 simmering: 25x40x7

  Ewentualnie jeszcze plastikowa tulejka, ale u mnie ani razu nie było potrzeby jej wymiany.

  Łożysko od strony kola pasowego wymienia sie szybko. Zdejmujesz bok (wkretak krzyżak), potem koło pasowe i odkręcasz śruby trzymające obudowę łożyska, potem ściagasz.
  Strona bierna jest trudna, trzeba odpiąć wszystkie przewody, węże, wyjąć górą cały zbiornik, naprawdę trudno to opisać, dlatego za drugim razem po prostu wyciąłem bok obudowy :)

  Dodano po 1 [minuty]:

  szypek72 wrote:
  Kolejność prac dokładnie ta sama co w LTS 613, natomiast u Ciebie są inne łożyskowania. 6204 x2 szt.


  Mowa o LTS 613 :)
 • #9
  altus1
  Level 18  
  Witam
  Bardzo dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam