Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Częstotliwości 146-174. Czy w tym zakresie jest wolny kanał?

14 Lut 2005 16:15 2164 10
  • Poziom 10  
    Witam mam radyjko ktore pracuje na tych czestotliwosciach i mam pytanie czy jest jakis wolny kanal w tym zakresie na ktorym mogl bym nadawac oczywiscie amatorsko
  • Poziom 26  
    Witam serdecznie.

Legalnie nie możesz. Piracić też nie radzę. W tym przedziale chodzi Policja, Pogotowie i Straż Pożarna.
    Możesz zaryzykowac w okolicach 154,600MHZ, ale to też będzie nielegalne i niedozwolone prawem. Generalnie stanowczo odradzam!

Sebastian
  • Poziom 14  
    Nadawać amatorsko możesz po zdaniu egzaminu i otrzymaniu pozwolenia w zakresie 144-146 MHz. Masz do dyspozycji przemienniki amatorskie, łączność bezpośrednią, możliwość nadawania i odbierania emisjami cyfrowymi, łączności poprzez satelity i jeszcze wiele inych mozliwości.
    Tu znajdziesz informacje:
    http://www.radioam.net/sq9jdo/Podstawy/start.html
    http://www.urtip.gov.pl/bip/a/tekst.jsp?place=bip_text_list&news_cat_id=103&news_id=28

Rob
    SP3WBX
  • Poziom 27  
    patryk811 napisał:
    Witam mam radyjko ktore pracuje na tych czestotliwosciach i mam pytanie czy jest jakis wolny kanal w tym zakresie na ktorym mogl bym nadawac oczywiscie amatorsko

Uzywajac mocy 20mW E.I.R.P mozesz nadawac praktycznie w kazdym zakresie...
    A tak swoja droga to amatorsko (jesli chodzi o pasmo 2m) mozesz od 144MHz do 146MHz.
    A jezeli chodzi o kanaly PMR (jednym z nich jest wlasnie wspomniany 154.600MHz) to faktycznie jest to "najbezpieczniejszy" wariant z tych nielegalnych ale po co ryzykowac... i w razie konsekwencji patrzec z niechecia na radio do konca zycia?? :)
  • Poziom 32  
    IjeSJot napisał:
    Uzywajac mocy 20mW E.I.R.P mozesz nadawac praktycznie w kazdym zakresie...

byleby nie przeszkadzać innym uzytkownikom, co w praktyce oznacza, że nie będziesz mógł nadawać nigdzie, nie dlatego że wszystkie kanały są zajęte, ale dlatego, że nie wiesz które kanały są zajęte i zawsze możesz spotkać się z zarzutem, że zakłócasz innym łączność.
  • Poziom 40  
    Myśle że URTIP i tak ma w cholere roboty i ma w D,,,, ściganie piratów gadających sporadycznie o D,,,, Maryni na kanałach nie wchodzących w kolizję z prawnymi użytkownikami. Faktem - jest to niezgodne z prawem i nikogo nie zachęcam :)
    p.s.
    W temacie:
    W Warszawce jest taki kolo co chce być bardziej papieski od Papieża
    i myśle że zrobiłby kariere na stacji nasłuchowej URTIP lub w Komisji Eterowej :)
  • Poziom 10  
    wielkie dzieki za odpowiedz juz wiem co i jak
  • Poziom 11  
    mam jeszcze jedna wazna informacje: dopuszczone przez Państwową Agencję Radiokomunikacji pasmo przeznaczone dla mikrofonów bezprzewodowych w Polsce: 421,9 - 422,725 MHz.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    I stara ;) Ale na nic autorowi posta, ta informacja, bo szuka do >174MHz
  • Poziom 27  
    Tak, a skad masz takie informacje i gdzie ja mozna potwierdzic?? A poza tym PAR juz nie istatnieje tylko jest Urzad Regulacji Telekomunikacji i Poczty.