Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła, a odzysk ciepła z szamba

03 Lut 2013 22:32 8214 8
  • Poziom 2  
    Witam , kupiłem okazyjnie pompę ciepła , glikl/woda , jako dolne zródło ciepła chce wykorzystać 3 betonowe zbiorniki / kręgi betonowe fi 140 cm / każdy z nich ma głęgokość 8 metrów , w pierwszym gdzie znajdują sie nieczystości temperatura wynosi 14 stopni ,w 2 i 3 gdzie jest już czysta woda jest po 12 stopni . Chce zrobić do każdego zbiornika wężownice fi 100 cm wysokość 3 metry na którą będzie nawinięte 150 metrów rury PE fi 32 mm . Moc grzewcza pompy to 10 kw , a moc chłodnicza pompy to 7 kw Na pewno gdy włączę pompę to temperatura w szambach spadnie , chodzi mi o to czy te ok 40 tys litrów wody nie zamarznie mi pod wpływem działania 7 kw pompy . Gdy wypompowałem wodę do dna z ostatniego zbiornika i po chwili gdy napłynęła woda gruntowa do zbiornika , zmierzyłem temperaturę i znowu woda która tam naszła miała 12 stopni . Mam pytanie , czy to będzie działać , czy można to obliczyć . Proszę o pomoc .
  • Poziom 19  
    Masz ciekawe szambo skoro woda gruntowa napływa to i w drugą stronę też jest przepływ .
    Nie chciałbym mieć takiego sąsiada w okolicy .A tak to jest problem ludzi z okolic Tarnowa .
  • Poziom 24  
    Nie zamarznie, będzie działać, ale ilość uzyskanego ciepła z pewnością Cię nie zadowoli w stosunku do pobranej energii elektrycznej.
  • Poziom 2  
    Witam , wydajność i cop pompy podane jest dla parametru 0/35 i drugi 0/50 , wiec chyba chyba każda temperatura powyżej 0 to jakiś sukces energetyczny ????
  • Poziom 24  
    Ciepło ma tą właściwość, że jest wprost proporcjonalne do masy i różnicy temperatur, a Ty nie dysponujesz ani jednym ani drugim. Gdybyś posiadał odwiert z wodą geotermalną to paro kilowatowa pompa ciepła była by przydatna. No chyba,że chcesz zakopać parę kilometrów rury na głębokości przynajmniej 10 m.?
  • Poziom 15  
    W pierwszym poście padło pytanie
    emb1 napisał:
    Mam pytanie ... czy można to obliczyć.
    Spróbujmy to oszacować:
    Pojemność zbiorników wg. podanych wymiarów - 3 x 12,3 m³
    Przyjmując jako jednostkę ciepła kalorię i różnicę temperatur do schłodzenia wody dla 1-szego zbiornika +14 do 0°C otrzymujemy 172 Mcal,
    dla dwóch pozostałych zbiorników 24,6 m³ x 12° mamy 294 Mcal.
    Razem zbiorniki akumulują 466 Mcal, co odpowiada 542 kWh energii cieplnej.
    Zakładając, że pompa będzie pracowała z mocą maksymalną 10 kW, można będzie ogrzewać przeciętny dom przez ok. 54 godziny, a w cieplejsze dni przy obciążeniu np. 5 kW można będzie cieszyć się ciepłem przez ok. 108 godzin.
    Po tym czasie źródło ciepła zostanie wyczerpane, procesy biologiczne w pierwszym zbiorniku zamierają (temp. ok, zera), niewielki jak sądzę dopływ świeżych ścieków nie pokryje zapotrzebowania. Woda gruntowa (cieplejsza) nie napłynie jeśli uprzednio nie opróżni się zbiornika. Ile czasu upłynie do regeneracji -nie wiem. Może pokaże to eksperyment.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    Gość , wydał 29 000 tys na pompe ciepła Stieben Eltron , poprost ktoś zle zrobił studnie zrzutową i zalewał sąsiada , niechciał nowych odwiertów bo ma już zrobiony ogród , nie ustawił ceny minimalnej i zgarnołem ja za 3000 zł , gwarancja , faktury vat .

Dodano po 1 [minuty]:

A czy z ziemi nie bedzie czerpać coś ciepła , są głębokie na 8 metrów , widze chyba że bez wiercenia sąd nie bedzie działać .
  • Poziom 24  
    Trzeba podkreślić, że wyliczenia są bardzo szacunkowe i nie uwzględniają np. zużycia energii elektrycznej, strat przesyłowych itp.