Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Woltomierz/Amperomierz do zasilacza

pustan 03 Lut 2013 23:41 31038 22
  • Woltomierz/Amperomierz do zasilacza

Witam.

Po świątecznej przerwie czas coś pokazać. Tym razem jest to woltoamperomierz, a nawet dwa.
    Od pewnego czasu odczuwam brak drugiego zasilacza regulowanego. Postanowiłem coś z tym zrobić. I tak powstaje podwójny zasilacz w jednej obudowie. Zasilacz prawie na ukończeniu, tylko było brak wskaźników napięcia i prądu. Przeglądając internet znalazłem dość ciekawe opracowanie.
    http://vrtp.ru/index.php?showtopic=19164
    Wskaźnik jest dość prosty na procesorze ATTINY 26 z wyświetlaczem LCD 2x8. W temacie jest dobrze opisane to rozwiązanie. Udostępnione są PCB oraz różne wsady do procesora na prawie dowolne napięcia i prądy. Wskaźnik jest łatwy w uruchomieniu. Moje dwie sztuki wykonałem na napięcie około 38V i prąd 2A. Dostrajanie wymaga nieco cierpliwości. Poniżej kilka zdjęć z budowy i uruchomienia.

Woltomierz/Amperomierz do zasilacza Woltomierz/Amperomierz do zasilacza Woltomierz/Amperomierz do zasilacza Woltomierz/Amperomierz do zasilacza

Po wstępnym uruchomieniu i regulacji.

Woltomierz/Amperomierz do zasilacza Woltomierz/Amperomierz do zasilacza Woltomierz/Amperomierz do zasilacza Woltomierz/Amperomierz do zasilacza Woltomierz/Amperomierz do zasilacza Woltomierz/Amperomierz do zasilacza

Niektórzy zwrócą uwagę na dużą literę "B" w pierwszej linii. Jest to litera "V"- volt pisana w języku rosyjskim. Jest możliwość to poprawić, lecz mnie to nie przeszkadza. Należy podziękować kolegom ze strony VRTP.RU za wyczerpujący i szczegółowy opis a szczególnie kolegom ooogo i cam.

Jako załącznik dla chętnych zrobienia tego wskaźnika (miernika) PDF z płytką PCB.

Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #3 04 Lut 2013 10:12
    skaktus
    Poziom 37  

pustan napisał:

Niektórzy zwrócą uwagę na dużą literę "B" w pierwszej linii. Jest to litera "V"- volt pisana w języku rosyjskim.

B w rosyjskim oznacza nasze W a nie V

• #4 04 Lut 2013 10:40
    1861421
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 04 Lut 2013 11:06
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 04 Lut 2013 12:18
    Miałkot
    Poziom 10  

andrzej34 napisał:
    Witam, warto zobaczyć jak te rzeczy robią inni, jaka jest dokładność pomiaru skoro napisałeś około 38V.
    Znacznie ciekawszy jest tu. http://www.elfly.pl/multimetr/multimetr_DIP.htm
    i prowizji nikt nie woła :)
    Pozdrawiam.

Witam,
    miernik z elfly jest dość kiepskim rozwiązaniem, jeśli ma służyć jako miernik do zasilacza regulowanego.
    Amperomierz ma rozdzielczość 10 mA.
    Co nam pokaże wyświetlacz, gdy będziemy uruchamiać układ pobierający kilka miliamperów?
    Nie wykaże poboru prądu. :)
    O wiele lepiej nadają się do tego stare, poczciwe ICL-e.

• #7 04 Lut 2013 13:44
    brzydal91
    Poziom 12  

Projekt ładnie zrealizowany i pewnie znajdzie szerokie zastosowanie. Nie mniej jednak ostatnio na studiach miałem do czynienia z ICL7106/7107 i namęczyłem się strasznie z ich kalibracją to chyba jest to najdokładniejsze a zarazem najmniej skomplikowane rozwiązanie. Płytka z ICL i LCD to zaledwie 5 x 3 cm jak się umiejętnie poprowadzi ścieżki.
    Cały pic polega na tym, że częściej się teraz programuje niż korzysta z elementów cyfrowo-analogowych i wydaje nam się że łatwiej jest napisać program niż skonfigurować taki przetwornik.
    W każdym bądź razie dalej gratuluję konstrukcji.

• #9 04 Lut 2013 14:03
    Freddy
    Poziom 43  

Przecież jest dostępny na stronie źródłowej. Dostępny jest też najnowszy soft, oraz rysunek płytki, ale proszę bardzo, wedle życzenia schemat z polskimi opisami.

Załączniki:
  • #10 05 Lut 2013 09:17
    Freddy
    Poziom 43  

Ponieważ niektórym użytkownikom sie to nie podoba, informuję, że:
    Na stronie autora schemat jest w wersji .spl, a płytka .lay.
    Pliki o tych rozszerzeniach są czytane przez programy SPlan i SprintLayout. W Polsce te programy nie są popularne.
    Pliki, za które żądam punkty, to stworzone przeze mnie pliki w wersji PDF, a więc pliki, które nie są ogólnodostępne.

c4r0 :arrow: schemat i płytka zamieściłem powyżej w pliku .PDF
    Dla ciekawych proszę jeszcze wersję źródłową i skompilowaną:

• #11 08 Lut 2013 18:17
    szyko1
    Poziom 15  

Miałkot napisał:
    Co nam pokaże wyświetlacz, gdy będziemy uruchamiać układ pobierający kilka miliamperów?

ICL bez zmiany zakresów pomiarowych nie jest lepszy.
    Przy zasilaczu 30V, 3-5A (takie najczęściej są budowane), trzeba ustawić ICL na zakresy 199,9V i 19,99A co daje rozdzielczość odczytu odpowiednio 100mV i 10mA.

• #12 08 Lut 2013 18:23
    Freddy
    Poziom 43  

szyko1 napisał:
    Miałkot napisał:

ICL bez zmiany zakresów pomiarowych nie jest lepszy.
    Przy zasilaczu 30V, 3-5A (takie najczęściej są budowane), trzeba ustawić ICL na zakresy 199,9V i 19,99A co daje rozdzielczość odczytu odpowiednio 100mV i 10mA.

No i dlatego ja wolę zmontowane przez siebie na TC7129 41/2 cyfry :) https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1859826.html

• #13 08 Lut 2013 18:59
    c4r0
    Poziom 36  

Ten schemat coś się nie zgadza z płytką. Widzę tam jakieś diody, których na schemacie nie ma. Poza tym, jeśli jest na schemacie transformator to znaczy, że sam miernik ma zupełnie oddzielne zasilanie? To umożliwia obejście problemu braku wspólnej masy, ale i tak nie podoba mi się, że nie ma wspólnej masy. To przecież nie problem mierzyć prąd "od góry", zwłaszcza że i tak jest jeden niewykorzystany opamp. I pomiar napięcia też byłby wtedy lepszy, bo nie uwzględniałby spadku na boczniku (chociaż wiem, że to ma znikome znaczenie w tym przypadku).

• #14 08 Lut 2013 19:37
    szyko1
    Poziom 15  

Freddy :arrow: TC7129 wydaje się być bardzo ciekawym rozwiązaniem, ale jak to w życiu bywa wszystko ma swoją CENĘ :cry: .

c4r0 napisał:
    To przecież nie problem mierzyć prąd "od góry", zwłaszcza że i tak jest jeden niewykorzystany opamp. I pomiar napięcia też byłby wtedy lepszy, bo nie uwzględniałby spadku na boczniku (chociaż wiem, że to ma znikome znaczenie w tym przypadku).

Spadek na boczniku zapewne jest odpowiednio uwzględniany w kodzie, "a odbicie prądu na dół" uniemożliwia pomiar dużych prądów przy małych napięciach wyjściowych.

• #15 08 Lut 2013 19:58
    c4r0
    Poziom 36  

To fakt, nie pomyślałem że w kodzie można to uwzględnić. Co do tego odbicia prądu na dół - w ogóle nie zrozumiałem co masz na myśli...?

• #16 08 Lut 2013 20:15
    Freddy
    Poziom 43  

szyko1 napisał:
    ... Freddy TC7129 wydaje się być bardzo ciekawym rozwiązaniem, ale jak to w życiu bywa wszystko ma swoją CENĘ ...

No to wybieraj, dokładność, albo cena :) :D
    Przecież nikogo nie zmuszam do 4 1/2 cyfry do zasilacza.
    Ja do swojego zasilacza użyłem właśnie mierniki z wskazanego linku i jestem zadowolony.
    Nie muszę się już zastanawiać jak pokazuje 0.01 na wyświetlaczu, czy układ pobiera 6mA czy 15mA.

• #17 08 Lut 2013 20:42
    szyko1
    Poziom 15  

c4r0 napisał:
    To przecież nie problem mierzyć prąd "od góry", zwłaszcza że i tak jest jeden niewykorzystany opamp.

Zrozumiałem że masz na myśli układ pomiaru prądu podobny do zastosowanego na tym schemacie, w którym pomiar większych prądów przy małych napięciach wyjściowych nie działa poprawnie.

• #18 08 Lut 2013 22:12
    c4r0
    Poziom 36  

Mam na myśli taki pomiar jak tu:

Nie widzę powodu dla którego napięcie wyjściowe miałoby jakoś wpływać na pomiar (zakładając poprawne zasilanie wzmacniaczy). Do tego przy zastosowaniu takiego pomiaru w zasilaczu można sygnał błędu (sprzężenie zwrotne stabilizatora) pobrać już za bocznikiem co poprawi stabilność napięcia przy zmianach obciążenia.

• #19 08 Lut 2013 23:06
    szyko1
    Poziom 15  

Tak, taki układ jak przedstawiłeś musi działać poprawnie.

• #20 12 Lut 2013 13:02
    kris27ok
    Poziom 10  

Witam,
    po złożeniu układu na LCD pojawia sie 51,15 B i ** A, w czym może być problem?

• #21 12 Lut 2013 14:31
    pustan
    Poziom 18  

kris27ok

Podaję Ci więcej danych jak ja to robiłem. zobacz na rysunek niżej. Po pierwsze musisz ustawić napięcie 5.12V, potencjometr na dole 100Ω. Kontrast masz ustawiony bo podajesz że Ci LCD wyświetla. Podłącz najlepiej zasilacz regulowany do zacisków pomiaru napięcia (po lewej na górze płytki). Po prawej zasilanie około 9V. Musisz ustawić korekcję napięcia. Wyłączasz zasilanie, naciskasz dolny przycisk, włączasz zasilanie. Jesteś w ustawieniach. Wyświetla Ku-xxx (xxx- jakaś wartość). Naciskając górny lub dolny przycisk dodajesz lub odejmujesz.
    Ja mam ustawione Ku-15. Podłączając miernik woltomierz równolegle sprawdzasz czy się pokrywają wyniki przy zmianie podawanego napięcia.
    Na podanej na początku tematu stronie jest dużo różnych wsadów procesora.
    Ja zaprogramowałem tym poniżej. Programowałem według podłączenia jak na rysunku. Zaznaczone punkty na czerwono.