Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona

aftys6 04 Lut 2013 02:31 21381 24
  • Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona
    Witam.
    Nadeszła wiec pora by zamieścić kolejne powielenie już oklepanych nadstawek na Tonsilowskich GDSach 30/30
    Z moich spostrzeżeń wynika że ludzie dzielą się na tych którzy uważają te głośniki za dobre oraz na tych którzy uważają ję za przereklamowanego starocia.
    Jako iż nie miałem opinii w tej materii postanowiłem to sprawdzić organoleptycznie.

Nie myślałem nawet o upublicznianiu mojej konstrukcji ale jako iż wyszła fajnie i zaskoczyła mnie to czemu nie ;)

Od czego się zaczęło ??
    Kolega od pewnego czasu pogrywa sobie w szantowym zespole. No i udało im się mnie wciągnąć.
    Z racji chęci grania po pubach itd trzeba było pomyśleć o jakimś nagłośnieniu. Jako że nagłośnienie już jest padł pomysł załatwienia czegoś małego do użytku na maluśkich salach:)
    Po wstępnych oględzinach rynku okazało się że w kwocie paru stówek możemy nabyć rozlatujące się po 3 użyciach Phoniki grające podobnie do starej nokii.
    Padł wtedy pomysł by wykorzystać 4 sztuki w/w GDSów które od ładnych paru lat okupują mój strych.
    Dziwnym trafem na strychu znalazły się wysokotonówki STXa, narożniki, terminale, i raczki ;)
    Jako iż wszystko było co potrzeba powstał plan ;)
    Plan jaki widać każdy jest. Drukarka odmówiła posługi i przerysowałem go ręcznie na papierze jaki był pod ręką ;)

Paczki powstały ze starej szafy meblowej 18 mm(płyta o niebo lepsza niż ta obecnie będąca w sprzedaży)
    Po rozmowie z kolega muzykiem podjęliśmy decyzje że paczki będą miały pojemność ok 80 litrów.

A wiec bierzemy się za budowę ;)
    Płytę nam pociął kolega stolarz (dzieki Paweł).
    Następnie naniosłem na nią wszelkie linie pomocnicze itd, wyciąłem otwory pod osprzęt i zabrałem sie za skręcanie.
    Płytę skręcaliśmy wkrętami czarnym do gipsu, o dł ok 50 mm. Dodatkowo łączenia były klejone.
    Wszelkie nierówności wyrównałem szlifierką oscylacyjną.
    Następnie wszelkie niedoskonałości po szpachlowałem i powtórzyłem szlifowanie.

Najbardziej obawiałem się oklejania filcem.

Użyłem do tego butaprenu, wszelkie cięcia robiłem z zapasem, żeby była ewentualna możliwość korekty.
    Do dociskania materiału użyłem jakże nie zastąpionego wałka od Frani ;)
    Oklejanie wyszło mi o dziwo ładnie, równo i estetycznie ;)
    Jak już wykładzina leżała gdzie trzeba przyszedł czas na montaż osprzętu.
    Postanowiliśmy że wkręty będą jasne - kwestia gustu (lub jego braku ;p)
    Podczas pracy padł pomysł montażu gniazda pod statyw.

Zwrotnica jest jaka widać, powstała na kolanie w 5 minut.
    Wysoko tonowy głośnik zabezpiecza żarówka H3, a jako filtracja siedzi sobie kondensator 2 uF / 150V.
    Po wstępnym odsłuchu dołożony został rezystor 2,2 ohma celem przytemperowania narwisetego charakteru wysokotonówki ;) (nie ma go na zdjęciu)
    Instalacja wewnątrz kolumny jest zrobiona linka głośnikowa 1,5 mm2.

Przybliżone koszty:
    GDS x 4 - mialem z dawien dawna,
    GDWT STX x 2 - ok 70 zł
    narożniki, uchwyty, terminale - ok 50 zł
    siatki x 4 - 40 zł
    gniazdo statywu x 2 - 24 zł
    bas reflex x 2 - 14 zł
    filc - prezent od Czarka ;)
    Chemia (nitro, kleje) - 40 zł
    wkręty - 10 zł
    Całość ok 250-260 zl (nie cała chińska kolumna )

Jak to gra ??
    O dziwo dość dobrze, póki co jak widać testowane były na amatorze wiec o wielkich mocach mówić nie można.
    O powalającym basie także można zapomnieć. Bas reflex stroiliśmy na ucho w okolicach 80 Hz.
    Fajnie przenoszą gitarę akustyczną i wokal - bo to tak na prawdę ich główne zadanie.
    Skuteczność mnie zaskoczyła. Podpięte pod amatora kręcone na 3/4 pary są aż za głośne na warsztat ok 100 mkw..
    Wniosek.
    Jeżeli macie mało kasy, a chcecie coś dość dobrze grającego na mała estradę to ten zestaw jest OK
    Dobra alternatywa dla chińczyków w cenie 350-400 zl sztuka ;)

Czekam na konstruktywną krytykę.

Kolumny produkcji Tomek & Wojtek ;)

I małą fotorelacja:
    Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona
    Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona

Fajne!
  • #2 04 Lut 2013 09:40
    398216
    Usunięty  
  • #3 04 Lut 2013 09:40
    lampowiec
    Poziom 14  

Witaj, rzeczywiście bardzo udana konstrukcja. Ładnie wygląda, nie dopatrzyłem się niedociągnięć, pewnie to kwestia zdjęcia:D. Bass reflex zapewne podbije Wam nieco basy, ale jakby nie był strojony, to z tych gdsów nie wyciągniecie zbyt dużo niskich tonów. Jako nagłośnienie gitary czy choćby wokalu jak znalazł. Oryginalnie te głośniki pracowały w kolumnie estradowej Eltron <chyba>. 10/10:D pozdrawiam

• #4 04 Lut 2013 11:03
    aftys6
    Poziom 19  

Witam
    dj-MatyAS, co do samego strojenie jest to kwestia rozwojowa wiec po pierwszej probie generalnej w sobotę możliwe że ją zmienimy.
    Co do samego umiejscowienia BR było to świadome założenie.
    Ale rozumiem twoją radę. Jest to wersja rozwojową wiec nie wykluczam że nie długo powstaną poważniejsze kolumny z przeznaczeniem już stricte estradowym i umiejscowionym BR z przodu.

Jeżeli chodzi o same zdjęcia to są pykane zwykłym kompaktem wiec szału nie ma.
    Oprócz tego kolumny czeka jeszcze dokładne odkurzanie, bo jak wiadomo w wartsztacie się kurzy i pyli.

• #5 04 Lut 2013 13:49
    nowakus
    Poziom 19  

Nadstawki bardzo fajne. Widać staranne wykonanie. Ale jedno pytanie dlaczego zamontowałeś rączki "do góry nogami" ?? :D Powinny być obrócone o 180° szerszą częścią ku dołowi. Pozdrawiam.

• #6 04 Lut 2013 18:37
    arek59
    Poziom 29  

Wszystko ok i ładnie ale.

1 Rączki powinny być odwrotnie.
    2 Ten syczek STX-a to za mało jak na 2 GDSy.
    3 Br to jak już wspomnieli wyżej koledzy.
    4 Nie widzę wygłuszenia kolumny.

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

• #7 04 Lut 2013 18:55
    398216
    Usunięty  
  • #8 04 Lut 2013 19:32
    mmaker
    Poziom 18  

Żarówka 55W w tym wypadku nie uchroni GDWT od spalenia. Zmień ja na mniejszej mocy np. 15W wtedy może zabezpieczenie zadziała.

• #9 04 Lut 2013 19:54
    krz7sztof
    Poziom 14  

dj-MatyAS napisał:
    Ostatecznie KILKA podobnych już można znaleźć w DiY...? Można było podpatrzeć?

haha, to jest wybór indywidualny, a nie zgapiać i zgapiać i wszędzie to samo.

Starannie wykonane i bardzo dobrze. Bo jak by wcisnąć w płytę czołową duży bass reflex? Trzeba by dwa mniejsze upchnąć i wtedy większe problemy ze strojeniem. Takie moje zdanie, porządnie i symetrycznie.

• #10 04 Lut 2013 20:44
    marcin0345
    Poziom 7  

Fajnie, fajnie. Pozazdrościć :)
    Szkoda tylko że rączki są odwrotnie. :( Do budowy swoich kolumn też użyłem takich rączek, ale ja zamontowałem poprawnie, w końcu ludzka dłoń nie jest taka gięta oraz silna. BR dałbym z przodu i na pewno użył bym dwóch otworów na dole. To tylko moje opinie, spostrzeżenia. O gustach się nie dyskutuje. Jak Pan zrobiłeś tak Pan masz:) Pozdrawiam

• #11 04 Lut 2013 21:08
    398216
    Usunięty  
  • #12 04 Lut 2013 21:35
    aftys6
    Poziom 19  

O ile uwagę z BR biorę sobie do serca głęboko i zapisuje w pamięci, to jeżeli chodzi o uchwyty to się nie zgodzę ;)
    Zostały tak zamontowane całkiem świadomie.
    O ile ich mocowanie nie ma wpływu na noszenie to już przy montażu na statywie jest problem.
    Miałem już styczność z paczkami z takimi uszami i są one wg mnie niewygodne w podnoszeniu na większe wysokości. Jako że już takie miałem to zamontowałem je tak by było mi z nimi wygodniej. Jeżeli robił bym je kolejny raz z tymi samymi uchwytami zamontował bym je dokładnie tak samo jak teraz i na tej samej wysokości ;)

Dodano po 7 [minuty]:

arek59 napisał:
    Wszystko ok i ładnie ale.

2 Ten syczek STX-a to za mało jak na 2 GDSy.

4 Nie widzę wygłuszenia kolumny.

Ten "syczek" uwierz mi że jest w zupełności wystarczający.

Co do wytłumienia kolumn to zapomniałem o tym wspomnieć.
    Cała tylna ściana, boczne, górna i dolna są wytłumione na grubość ok 4 cm
    Nadstawki GDS 30/30 + stx GDWT- kolejna odsłona

• #13 04 Lut 2013 22:07
    398216
    Usunięty  
  • #14 05 Lut 2013 10:15
    Tremolo
    Poziom 43  

W czym to niby lepsze od starych Eltronów? Cenowo OK i klimatycznie, nie podobają mi się natomiast Grille i BR z tyłu - bardziej do domu - ale do domu wystarczą mniejsze kolumnienki. Co do warsztatu - ten BR z tyłu chyba niczego nie zabije. W takich kolumnach dziury BR robiło się w rogu między głośnkami 30cm.

• #15 05 Lut 2013 11:22
    398216
    Usunięty  
  • #16 06 Lut 2013 12:20
    sebek555cool
    Poziom 16  

Witam.

aftys6 napisał:

Co do samego umiejscowienia BR było to świadome założenie.

Nie zauważyłem nigdzie wyjaśnienia dlaczego tak, a nie inaczej, więc prosiłbym o wytłumaczenie (j/w było napisane) bezsensownego umiejscowienia otworu BR.

[quote="dj-MatyAS"]
    aftys6 napisał:

Zatkaj tę dziurę z tyłu, daj dwie z przodu (pomiędzy boczną ścianką a głośnikami) - powinny się chyba zmieścić rury 10 cm?

Nawet nie 10cm, dwie rury o fi=7cm w zupełności wystarczą, a przy 2x12" będzie to chyba nawet ładniej wyglądać ;) No i rury BR dla jednakowego strojenia będą krótsze względem 2x10cm.

Co do samej konstrukcji:
    Paczka wykonana starannie, grile zamieniłbym na kratę (kwestia gustu), rączki - posłuchaj rad kolegów i je obróć (częściej i dłużej się przenosi kolumny, niż je wkłada na stojak), paczki ogólnie fajne, ale sam projekt bez sensu... Jeśli dj-MatyAS pisze, że można z nich sporo wycisnąć, to przy jego naprawdę niemałym doświadczeniu trzeba mu wierzyć na słowo. ;) Przerób obudowę lub ją sprzedaj i wykonaj nową z 12mm sklejki.

Pozdrawiam.

• #17 06 Lut 2013 12:51
    Tremolo
    Poziom 43  

Za małe dziury mogą powodować świsty i wiatry na kilka metrów - jak w przypadku moich kolumn, gdzie na 15" jest 10cm BR (4cale). W przypadku większych wzmacniaczy obciąża to głośnik, w przypadku delikatnego Amatora - to nieźle mu zmianą impedancji wypala dziury w bipolarach.

Porównajmy średnice BR do głośnika

Moje kolumny mają BR
    4" = ~10cm

stosunek średnic
    4"/15" - powoduje świsty 0,27 stosunek średnic

U Ciebie:
    3" = ~7,5 cm

3"/12" - niecałe 0,25 - czyli jeszcze gorzej..

Z tego co pamiętam rada jest taka, aby BR był co najmniej 0,33 w stosunku średnic BR do głośnika.
    GD 30/30 i GDS 30/30 to niedoceniane głośniki, naprawdę dużo mogą, nawet jako głośniki gitarowe - wpakowane w kolumny MARSHALLA - testowane nie tylko przeze mnie.

• #18 06 Lut 2013 16:10
    398216
    Usunięty  
  • #19 06 Lut 2013 17:27
    aftys6
    Poziom 19  

Witam
    Sebek, tak jak pisałem będzie to sprzęt na próby, więc często będzie użytkowany głośnikiem do osoby grającej (coś na wzór odsłuchów) a więc chciałem uniknąć wzbudzania np mikrofonu w niskim paśmie.
    Co do samych raczek to nie widzę problemu w tym ze są inaczej, tak jest nam wygodniej, a kolumny będą noszone parę razy do roku.
    Siatki nie będę kupował bo u mnie mam z tym problem a grille mam w dobrej cenie.

Tremolo, amatorowi nic się nie stało bo kolumny pracowały pod nim docelowo 2,3 godz na 3/4 mocy.
    Zasilane będą one najprawdopodobniej poprzez RWM lub T.amp s150
    Co do wcześniejszego postu grają one lepiej niż Eltrony.
    Eltrony w moim odczuciu były mocno dudniące, wysokie tony męczyły.
    GDWT STXa grają przyjemnie, kwestia tylko odpowiedniego stłumienia góry bo lekko wychodzi przed GDSy.
    Żarówkę zmieniłem na 20 W/12v od lampki nocnej ;)

Jeżeli chodzi o samą lokalizację BR w sobotę będziemy mieli okazje mieć próbę na sali ok 150 mkw.
    Ustawie i LDMy i moje nadstawki celem porównania ;)

• #20 07 Lut 2013 14:51
    sebek555cool
    Poziom 16  

Śmiem stwierdzić, że kolega dowiedział się o wzbudzeniach dopiero po przeczytaniu postu dj-MatyAS, choć mogę się mylić. Jednak konstrukcja powinna być zawsze zaprojektowa i wykonana z głową, a wzbudzenia moża zlikwidować za pomocą eliminatora sprzężeń ( używany można dostać za względnie niską cene ) i posiadać sprzęt, który może grać i na próbach i na występach.

• #21 08 Lut 2013 23:53
    arek59
    Poziom 29  

Autor pisze że zmienił żarówkę na 20W/12V z lampki nocnej, zapewnie mam na myśli że dał żarówkę halogenową i to jest błędem.
    Najlepsza wg mnie do tych wysokotonowych STX była by żarówka od kierunkowskazów 21W/24V, lub gdy by było za bardzo tłumione to 21W/12V.

• #22 09 Lut 2013 00:02
    sebek555cool
    Poziom 16  

Zrobię OT, ale gdyby mógł kolega powiedzieć dlaczego halogen jest gorszy byłbym wdzięczny? Szczerze powiem, że u siebie też mam H7 w kolumnach, ale chyba będę musiał wymienić na zwykłą żarówkę. Wiadomo, że pierwszą wadą jest cena, ale u siebie H7 mam jak kontrolek w nowym audi :)

Pozdrawiam.

• #23 09 Lut 2013 20:09
    arek59
    Poziom 29  

Halogen od zwykłej żarówki ma bardziej nieliniową charakterystykę rezystancji włókna w stosunku do danego napięcia pracy. Także żarówka halogenowa żle znosi prace przy niskich napięciach i jest bardziej wrażliwa na zabrudzenia, wstrząsy.

• #24 09 Lut 2013 22:00
    398216
    Usunięty  
  • #25 10 Lut 2013 00:02
    aftys6
    Poziom 19  

Witam
    Dzisiaj kolumny były pierwszy raz użyte na maluśkiej etradzie.
    Dokładnie była to próba na którą wpadło kilku znajomych.
    Co muszę zmienić??
    Tak jak myślałem trzeba mocniej wytłumić obudowy.
    Drugą ważna modyfikacją będzie lekkie obcięcie GDWT.
    Będę musiał zastosować rezystor o większej wartości bo odczuwalnie wysokie tony są jeszcze za mocno wysunięte do przodu. Pomogło lekkie stłumienie na equalizerze powyżej 10 kR
    Obowiązkowo 4 gumowe nóżki ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME