Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG S12MH - Opinie na temat klimatyzatora S12MH

04 Lut 2013 09:47 7413 27
  • Poziom 13  
    Witam,

Chciałbym zasięgnąć opinii fachowców nt. klimatyzatorów LG S12MH. Jest to jedno z tańszych urządzeń inwerterowych na rynku, a jak z jego jakością?

Chciałbym zamontować w mieszkaniu, byłem już zdecydowany, ale wysłałem zapytania o oferty i wróciła m.in. taka, ze S09 i S12MH mają wady fabryczne, ponieważ padają czujniki temperatur i płytki elektroniki w parownikach. Zastanawiam się czy to prawda, czy po prostu sprzedawca nie ma S12MH (a wiem, że miał) i próbuje namówić na inny model.
    Niestety nie znalazłem informacji w internecie na temat tych klimatyzacji.

Z góry dzięki za każde info.

Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 14  
    Witam,

Faktem jest, że tego modelu nie ma już w cenniku LG na 2013.
    Co do wad fabrycznych to moze będę coś wiedział w piątek.
    A swoja droga LG nie jest takie tanie - są tańsze marki.
  • Poziom 13  
    No wiem, ze są, ale szukam czegoś nie chińskiego. A co sądzisz o daikin FTXN35L?

Wie ktoś może jaki jest kraj produkcji?
  • Poziom 14  
    Na temat tego modelu Daikina nie doradzę...

Co do LG to wady czujników wystepowały w róznych modelach ok. 2 lata temu, potem zmienili dostawcę czujników.
    Problem płytek dotyczył chyba innych modeli gdzie w jedn. wewn. był załączany przekaźnik od grzałki sprężarki [zasilanie do jedn.wewn.] Po zmianie modeli i zasilania do jednostki wewn. płytka została z przekaźnikiem, który działał ["cykał"] ale nic pod niego nie było podłączone. Nie miało to wpływu na pracę samego klimatyzatora. Rozwiązaniem było przerwanie scieżki na płytce.

Model S12MH jest ekonomiczny bo ma inverterową sprężarkę a pozostałe silniki AC - stąd np. chłodzenie tylko od 18*C wzwyż dla temp. zewn. bo wiatrak skraplacza nie zwalnia z obrotami w niższych temp.

Model wycofywany w Polsce ale w Europie nadal sprzedawany.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 13  
    Zbig30 dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Pisałem do sprzedawcy, który posiada i daikiny EasyInverter i LG eco, a także LG libero. Z tych wszystkich poleca jednak Daikina, który cenowo jest po środku między LG eco a LG libero.
  • Poziom 14  
    Fakt, Daikin to marka silniejsza.
  • Poziom 23  
    http://www.chigo.pl/sites/default/files/produkty/karty-katalogowe/nascieny_inverter_p_87.pdf

Czy ten chinczyk CHIGO jest lepszy niz LG S12MH? Też zastanawiam sie nad klima np. LG S12MH 3,5 KW, widzialem ze mozna obecnie go dostać już za 1900 brutto, bardzo tanio bo ceny są zazwyczaj 2600-2900 zł. Tylko gdy ta jednostka jest mocno awaryjna to nie ma sensu ;)

Dodano po 3 [minuty]:

Co z markami: Samsung, Sinclair albo Sharp oraz Whirpool?
  • Poziom 13  
    Chigo to podobno taki lepszy chińczyk. Ciężko porównywać go do LG, bo z tego co poczytałem to opinie na temat samego S12MH też są podzielone.

Po długich dylematach zrezygnowałem z zakupu S12MH. Brałem też pod uwagę serię Libero. Trochę wyższy model. Generalnie LG oferuje sporo funkcji w dobrej cenie, ale obawiałem się problemów z dostępem części zamiennych po okresie dłuższym niż 3 lata. Moje obawy spotęgował fakt, że LG co roku wypuszcza coś nowego i stare modele wycofuje ze sprzedaży. Fajnie, że ulepsza, poprawia, ale nie wiem czy stać ich na trzymanie na stocku części do każdego modelu.

Po rozmowie ze sprzedawcą, który ma w ofercie LG i Daikin zdecydowałem się na tanią serię daikina. Prosta konstrukcja, nie wybajerzona, ale dla mnie ma głównie chłodzić i pochodzić te parę lat. Mam nadzieję, że Daikin zszedł z ceny głównie przez zubożenie funkcjonalne, a nie jakość.

W weekend założyłem daikina FTXN35L. Dzisiaj zrobiłem próżnię i uruchomiłem. Póki co mogę sprawdzić jedynie grzanie ;)
    Ogólne wrażenie dobre. Zewnętrzna jednostka solidna, sztywna. Wewnętrzna już nie taka super- aczkolwiek nie mam porównania do innych marek bo w ręku nie trzymałem innego splita ;)
    Plastiki sprawiają wrażenie delikatnych, ale dają radę i są wytrzymałe. Pilot wygląda ubogo i tutaj mały zonk- nie działa przycisk od ustawiania godziny i od anlowania zaprogramowanego wyłączenia. Z godziną można sobie poradzić, a ta druga funkcja też do obejścia, ale będę reklamował.

Obie jednostki pracują bardzo cicho, nawet na maks. W trybie cichym praktycznie nie słychać- bardziej słyszalny jest szum wiatru na zewnątrz przy zamkniętych oknach.

Kolega ma chigo jeden sezon i jest zadowolony, aczkolwiek jest podobno bardzo głośny.
    Ja nic chińskiej marki już nie chcę. Jakieś rzeczy zdarzyło mi się kupić i niestety ta cena zawsze idzie w parze z jakością. Nie da się zrobić czegoś z niczego. Mam nadzieję, że na dłuższą metę mój wybór okaże się dobry. Czas pokaże :)
  • Poziom 23  
    Ja raczej będę hardcorem i przetestuję ten model LG S12MH. Ładnie wygląda, może już poprawili te niedociągnięcia :) co do Chigo to sprężarki są tam Toshiby albo Sanyo, więc nieźle, a wygląd też nie taki zły :P mam dylemat ale sądzę, że LG ma jednak lepsze materiały niż Chigo ;) Co do Daikina to dobra firma, ale wygladem nie powala, podejrzewam że trzeba zaplacic naprawde troche hajsu żeby miec więcej bajerów i ładny wygląd. Pewnie 2x tyle co LG i 3 x tyle co Chigo ;)

Dodano po 31 [sekundy]:

P.S. Jaką masz moc chłodzenia i jaki metraż do schłodzenia?
  • Poziom 13  
    Rzeczywiście LG wygląda zdecydowanie lepiej. Ale jeśli chodzi o funkcje to w sumie ma podobne do taniego Daikina, a w zasadzie ma o jedną mniej bo nie ma trybu nawilżania.
    Niedociągnięcia pewnie poprawili, a nawet jeśli nie to usterki łatwe w naprawie.
    A cena też zbliżona, bo najtańsza na allegro kosztuje 1890 z 8% vatem. Jeśli doliczymy normalny vat to wychodzi 2067zł.

Ja zamontowałem nad drzwiami balkonowymi. Jest za firanką i zasłoną więc jej nawet nie widać ;) Latem odsunę i będzie sobie dmuchała.

Daikin ma 3,2KW w trybie chłodzenia. Mniej niż LG. Ja wrzuciłem do mieszkania 44m2, mało nasłonecznione- okna od zachodu. Generalnie ma chłodzić salon o pow 16m2, ale jeśli da radę zbić temp w całym mieszkaniu to nie będę narzekał ;) Ma poprawić komfort w gorące noce i wieczory.
  • Poziom 14  
    Częśc,

Jeśli chodzi o nawilżanie to raczej pomyliśeś z osuszaniem. Nawilżanie maja modele Daikina Ururu Sarara ale to już wysoki pułap cenowy - rzędu 8000 netto w katalogu dla jednostki 2,5 kW [w tamtym roku].
    A wracając do tematu to LG ma chyba lepszy serwis niż Chigo.
  • Poziom 13  
    Tak, rzeczywiście, to tryb osuszania bez zmian temperatury.

Wsparcie techniczne samego LG też miło mnie zaskoczyło. Podczas wyboru kontaktowałem się z nimi i udzielili wyczerpujących informacji łącznie z udostępnienie dokumentacji technicznej.
  • Poziom 23  
    Ja pokój, który chcę schłodzić to 21 metrów, nie wiem czy wybrać 2,5 KW czy 3,6 KW wciąż biorę pod uwagę ten LG. Niektóre firmy chcą sprzedać ten lg s12MH za 2700 netto, na Allegro kolesie mają moc 3,6 KW za 2150 brutto. Dziwne :)

Dodano po 45 [sekundy]:

Jak myślicie jaka moc będzie wystarczająca? Pomieszczenie od strony poludniowo-zachodniej, oraz zachodniej ;)

Dodano po 19 [minuty]:

P.S. Jeżeli kupię samą klimę w innym sklepie np. za 2150 brutto, to żeby mieć gwarancję te 3 lata to musi go zamontować jakiś autoryzowany serwis LG, tak i później oni będą go serwisować gwarancyjnie przez te 3 lata?
  • Poziom 13  
    Chcesz schłodzić tylko jeden pokój?
    Które piętro? Czy to ostatnia kondygnacja? Ile okien/jaka powierzchnia?

Na znanym portalu aukcyjnym jest też za 2067zł, lub 1890zł z vatem 8% przy osobno kalkulowanym montażu. Z tego co się orientowałem to montaż 900zł netto.
    Sprzedawca sprawdzony, brałem od niego daikina i odbierałem osobiście.

Tak, musi go zamontować autoryzowany serwis, dlatego ważne by wybrać kogoś sprawdzonego...

Ja zrezygnowałem z gwarancji i zamontowałem sam świadomy ryzyka i tego co tracę ;)

Potem podczas gwarancji w ciągu roku serwis wykonuje po 2 przeglądy.
  • Poziom 23  
    Tak chce schłodzić 1 pokój - salon 21 metrów, salon polaczony z korytarzem (bez drzwi). 1 piętro, 2 duże okna. Hmm jeżeli 1890 zł z vatem 8%, to z vatem 23 % cena ~ 2150zł :) a nie 2067 ;) Ja dzwoniłem do jakiejś firmy, niby ściemniają coś o tym, że montują LG i inne, ale nie mówili mi nic o autoryzacji LG. Mówili, że montaż 300 netto (8% dla fiz.). 900 netto za montaż to trochę :). Z tego co widzę, to najbardziej się opłata ten 3,6 KW LG ale nie wiem czy nie będzie to zbyt duża moc :D
  • Poziom 13  
    Teoretycznie 2,6KW powinno wystarczyć, ale zawsze lepiej mieć ten zapas. Bo w zasadzie tyle samo mocy zużyjesz do schłodzenia, ale wydajniejsza jednostka nie będzie się tak "męczyła". 3,6KW zbyt duża nie będzie. Jedyna różnica to wyższy koszt zakupu, ale w tej sytuacji nie jest on tak znaczny. A dzięki temu jednostka nie będzie pracowała na maks obrotach.

Sorki, liczyłem ostatnio dla niższej ceny. Te S12MH były za 1680 netto. Widać teraz zdrożały. Wtedy właśnie pisałem ze sprzedawcą.

Bez autoryzacji to tak jakbyś założył sobie sam więc warto się upewnić i ew potwierdzić w LG. 300zł netto? Ta cena jest śmiesznie niska i obawiam się, że jaka cena taka jakość...

Wiem ile to pracy. Inna sprawa to co wchodzi w cenę montażu, bo graty nie są tanie. Dobre przewody w otulinie, kable połączeniowe i zasilające. Co prawda ja nie kupowałem z upustami, ale przy takiej ilości to nie miało aż takiego znaczenia, a to wszystko jednak kosztuje.

Amortyzacja zakupionych narzędzi, wierteł, paliwo, podatek, składki na zus... Przy takich stawkach z tego montażu na czysto może im już nic nie zostać. Chyba, że spuszczają gacie na montażu a odbijają na przeglądach na które jesteś u nich skazany.

Zależy skąd jesteś, ale z tego co wiem, to poniżej 1200zł brutto z gratami nie znajdziesz godnej polecenia firmy z autoryzacją. Chociaż średnio montaż to podobno 1500 brutto.

Kolejna kwestia to różne ceny montażu dla jednostek zakupionych u firmy montującej, a inne dla kupionych u kogoś innego. Monterzy mają swoje upusty na których odbijają sobie niższą cenę montażu.

No i kolejna kwestia że biorąc z montażem masz w karcie gwarancyjnej jedną firmę i płacisz 8% VAT. Jak rozdzielisz nie musi wyjść wcale taniej, a ryzyko większe.

• Poziom 37  
    Koszty związane z montażem należy ustalać indywidualnie dla każdego przypadku - to co sie podaje jako statystyczne ceny montażu, lub co piszą ogłoszeniach - dotyczy najczęściej niskiego usytuowania jednostek (czyli bez dużej drabiny, podnośnika), krótkiej instalacji pomiędzy jednostkami (przez ścianę), odpływ skroplin tuż za ścianę, zasilanie elektryczne poprzez wtyczkę z gniazdka w pobliżu itp. Nie należy się sugerować ogłoszeniem gdzie wyceniono wyżej wymienione warunki montażu, i przekładać tego na swoje warunki które mogą być drastycznie inne.
  • Poziom 13  
    Zdaję sobie sprawę, że koszty montażu podawane w ogłoszeniach to cena min. A warunki montażu mogą być skrajnie różne.
    -odległość
    -grubość ściany
    -żelbet/cegła
    -balkon/kondygnacja
    i inne.

Ale nawet w podstawowej opcji nikt nie zrobi tego dobrze za 300zł netto. Wiem ile to pracy i czasu by zrobić to dobrze i estetycznie.
  • Poziom 14  
    goodmaster,

1. Wez większy klimatyzator - masz strone pd.-zach. no to chyba latem troche grzeje? Róznica cenowa miedzy 2,4 a 3,5 jest niewielka, dopiero jest skok cenowy w następnym szeregu czyli ok 5kW. A jak nawet warunki nie bedą cięzkie to inverter -sam sobie zmniejszy wydajność.
    2. Kup od instalatora - wtedy on od początku do końca odpowiada za wszystko.
    3. Nie bierz firmy za 300, zresztą żadna firma za tyle nie zainstaluje, podejrzewam, że pracownik w ramch fuchy na materiale, narzędziach i sprzęcie pracodawcy i przy założeniu najprostszego z możliwych montażu, może...
    4. LG ma od tego roku, że gwarancję przejmuje konserwator jesli instalator był inny - nikt nie weźmie na siebie ryzyka (za drobny zysk) jeśli nie ma pewności, że wszystko było zrobione zgodnie, ze sztuką. Patrz p.2
    5. Firma, kóra nie posiada autoryzacji (zwłaszcza LG, która jest bardzo dostepna i kurs darmowy dla firm) jest niewiarygodna bo nie inwestuje w swoją wiedzę, prawdopodobnie niewiele pomogą w razie problemów.
  • Poziom 23  
    Okej, dzięki wielkie za konkrety. Poszukam jeszcze jakiejś innej firmy żeby ten klimatyzator w miarę ładnie wyglądał. Jeśli nie znajdę niczego ciekawego to wezmę ten 3.5 kw LG i tak jak piszecie kupię u jednego kolesia, żeby była pewna gwarancja i nie będę kombinował. Zgodziłbym się bez problemu na cenę 3000zł z montażem np. 2000 sprzęt + 1000 montaz z rurkami itp, ale jedna firma na Allegro ma za taka kwotę, firma u której zaczerpnąłem informacji w okolicy chce za sam klimatyzator 2700 netto + montaż, trochę przesada...

Tak czy inaczej raz jeszcze - dzięki za info ;)

Dodano po 2 [minuty]:

P.S. Tak, w lecie grzeje konkretnie ;). Kupiłem klimatyzator przenośny za 1200zł jakiś KCC niby dobrej firmy, ale jest bardzo głośny + średnio chłodzi :)
  • Poziom 13  
    Po mocniejszym skręceniu gwintów wygląda na to, że olej już nie wycieka. Objaw co prawda dziwny, ale póki co wszystko działa ok.

Dzięki za podpowiedzi.
  • Poziom 14  
    Od stycznia tego roku nie wolno sprowadzać.
    Firmy moga sprzedawać stare zapasy ale w praktyce już ich nie ma, może gdzieś pojedyncze sztuki.
  • Poziom 14  
    Teoretycznie powinny nieco spaść - większa produkcja inwerterów = mniejsze koszty. Do tego trudniej będzie sprzedać droższy inwerter klientowi indywidualnemu.
    W praktyce - trudno powiedzieć, zależy od marki, polityki, itp
  • Poziom 32  
    Zakaz dotyczy tylko Uni czy całej Europy ? To duży rynek dla producentów tych urządzeń ?

Czy najprostszy inverter to tylko inna elektronika (regulacja obrotów silnika sprężarki) ?
  • Poziom 14  
    CHyba Unii...

Najprostszy inwerter ma zmienne obroty spręzarki, te lepsze zmienna wydajnośc sprężarki, wentylatora j.w, wentylatora j.w. + kupę bajerów.
  • Poziom 2  
    Ja jestem posiadaczem LG S12MH od jesieni 2011 i jestem bardzo zadowolony!!
    Żadnych awarii a 3,5kW spokojnie wychładza przeszło 40 metrowe pomieszczenie tj. salon ok 32m2 i otwarta kuchnia ok 10m2(tam mam sufit nisko ok.190cm) a nawet kiedy otworzę drzwi do sypialni ok 6m2 to jest także wyraźnie chłodniej. Posiadam budynek konstrukcji drewnianej 10cm wełny+12-15cm styropianu. Na dach ok 20cm wełny. Istotne są zapewne rolety zewnętrzne które opuszczam kiedy pada przez okna słońce. Klima nie zwiększa obrotów ponad minimum. Może naprawdę w wielkie upały ale nie zauważyłem takiego kłopotu. Chodzi na minimum i kwestia tylko na jaki czas całkowicie się rozłącza. W rachunkach nie widzę różnicy między latem a zimą.
    Dementuję to co powiedział jakiś poprzednik że poniżej 18 stopni na zewnątrz klima nie chłodzi. To dotyczy nowszych modeli!!