Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester wirników - Czy dobrze zrobiony ?

04 Lut 2013 10:44 9054 7
 • Poziom 21  
  Witam wszystkich zainteresowanych tym tematem.
  Do napisania tego postu , skłoniła mnie zwykła ludzka ciekawość zagadnienia drobnych napraw sprzętu AGD , a przede wszystkim elektronarzędzi.
  Po obejrzeniu zdjęć i rysunków związanych z tym tematem na forum, zrobiłem na szybko tester do wykrywania zwarcia w wirnikach komutatorowych stosowanych w elektronarzędziach.
  Wykorzystałem do tego celu, pompkę do wody z pralki AMICA.
  Na oglądanych rysunkach testera z forum ,widnieje tyko jedna cewka (na dole przeciętego w "V" trafa) .U mnie są dwie po bokach blach trafa połączone w szereg :?: .
  Trochę ma małe gabaryty blach ( ok. 5cm długości) ,ale np.wirnik od piły tarczowej (1200W) jest mocno przyciągany i nie spada .Żeby go obrócić ,muszę wyłączyć zasilanie .
  Do obudowy użyłem drewnianego pudełka ( bo takie miałem) , ale całość troszkę drży i nie wiem jak to zlikwidować.
  Moje próby z blaszką ( czytaj z żyletką) pokazały , bardzo nikłe (prawie niedostrzegalne) jej przyciąganie na DOBRYM WIRNIKU .
  PRÓBA NA ZŁYM WIRNIKU (ZWARCIE DO MASY!) pokazała skaczącą żyletkę jak na trampolinie-czyli chyba działa :?:
  Nie bardzo też wiem , dlaczego żyletka na kilku szczelinach (prawie niedostrzegalnie gołym okiem ) drży. Wina obudowy testera ?
  Mam pytania do posiadaczy takich testerów.
  1. Czy to jest prawidłowo zbudowany przyrząd (chodzi mi o rozmieszczenie cewek po bokach blach),i czy żyletka nie jest za cienka do tego rodzaju prób i spełnia swoje zadanie?
  2. W jaki jeszcze sposób potwierdzić samemu sobie ,czy dany wirnik jest dobry , czy ma jednak feler ( intryguje mnie to prawie niewidoczne drżenie ,o którym pisałem)?
  3. Czy dodatkowo pomiar prądu ( przy włączonym testerze) , na sąsiadujących lamerkach komutatora pokaże co innego?
  Dodam tylko , że skorzystałem np. z domowej metody WYRÓWNANIA i WYPOLEROWANIA na mokro, komutatora PAPIERAMI ŚCIERNYMI . Potraktowanie DELIKATNIE !!! młoteczkiem zacisków drutu na nim . Przywróciłem w ten sposób równy opór pomiędzy lamerkami :D Nie wszędzie był jednakowy
  I na koniec , myślę , że taki wątek jak mój ,powinien być scalony w , bo postów na ten temat jest bardzo dużo a pytania się powtarzają i wszystko sprowadza się do jednego , choć w innej formie.
  Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i oczekuję wyjaśnień ( może być i krytyka) oraz pomocy w rozwikłaniu moich wątpliwości.
 • Poziom 28  
  Mógłbyś dołączyć jakieś fotki?
 • Poziom 21  
  Wyłącz/ogranicz caps lock i popraw tytuł oraz pierwszy post!
  Chciałeś zwrócić moją uwagę?- Zwróciłeś !
  [Akrzy]
  Tester wirników - Czy dobrze zrobiony ? Tester wirników - Czy dobrze zrobiony ? Tester wirników - Czy dobrze zrobiony ? Tester wirników - Czy dobrze zrobiony ? Tester wirników - Czy dobrze zrobiony ? Tester wirników - Czy dobrze zrobiony ? Tester wirników - Czy dobrze zrobiony ?

  Halo , Koledzy forumowicze ! Jest tu ktoś ........, kto wyrazi swoją opinię?

  Takie dopiski mogą się różnie zakończyć... [retrofood]
 • Poziom 27  
  Brak bezpiecznika termicznego i bezpiecznika np.topikowego.
  Dodaj wskaźnik/np.żarówkę/ że urządzenie jest włączone.

  ps. w tym stanie urządzenie jest niebezpiecznie w użytkowaniu.
 • Moderator Elektrotechnika
  Przede wszystkim brak przewodu ochronnego to jest urządzenie w 1 klasie mimo "obudowy wzmocnionej " jest tam oryginalny zaczep na trafo dla przewodu PE . po za tym będziesz sprawdzał tylko jeden rodzaj wirnika ,bo jeśli nie to dlaczego tak wyprofilowałeś końce transformatora.
 • Poziom 21  
  Nie wiedziałem , że temat jeszcze żywy. Włącznik jest już z podświetleniem a i bezpiecznik też założony . Tester był robiony na szybko ale działa prawidłowo -najlepiej na żyletce .
  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  Drżąca żyletka oznacza zwarcie zwojowe wirnika na cewce lub komutatorze.
  przydałby się jeszcze moduł do pomiaru zwarć z komutatora (cewki).

  Pomysł dobry :) .

  Taki brzęczyk służy głównie do wykrywania zwarć zwojowych w układzie wirnikowym, Również w wirnikach klatkowych (zwartych)- ich objaw jest drżenie umieszczonej pomiędzy biegunami elektromagnetycznymi żyletki , brzeszczotu lub metalu o podobnych własnościach elektromagnetycznych .
 • Poziom 21  
  Tester działa prawidłowo , tylko gabaryty są małe i sprawdzam małe wirniki .
  Widziałem już zdjęcia innych testerów i przymierzam się do zrobienia nowego.
  Temat zamykam bo problem rozwiązany.