Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester wirników - Czy dobrze zrobiony ?

krzych1-b 04 Lut 2013 10:44 8103 7
  • #1 04 Lut 2013 10:44
    krzych1-b
    Poziom 21  

Witam wszystkich zainteresowanych tym tematem.
    Do napisania tego postu , skłoniła mnie zwykła ludzka ciekawość zagadnienia drobnych napraw sprzętu AGD , a przede wszystkim elektronarzędzi.
    Po obejrzeniu zdjęć i rysunków związanych z tym tematem na forum, zrobiłem na szybko tester do wykrywania zwarcia w wirnikach komutatorowych stosowanych w elektronarzędziach.
    Wykorzystałem do tego celu, pompkę do wody z pralki AMICA.
    Na oglądanych rysunkach testera z forum ,widnieje tyko jedna cewka (na dole przeciętego w "V" trafa) .U mnie są dwie po bokach blach trafa połączone w szereg :?: .
    Trochę ma małe gabaryty blach ( ok. 5cm długości) ,ale np.wirnik od piły tarczowej (1200W) jest mocno przyciągany i nie spada .Żeby go obrócić ,muszę wyłączyć zasilanie .
    Do obudowy użyłem drewnianego pudełka ( bo takie miałem) , ale całość troszkę drży i nie wiem jak to zlikwidować.
    Moje próby z blaszką ( czytaj z żyletką) pokazały , bardzo nikłe (prawie niedostrzegalne) jej przyciąganie na DOBRYM WIRNIKU .
    PRÓBA NA ZŁYM WIRNIKU (ZWARCIE DO MASY!) pokazała skaczącą żyletkę jak na trampolinie-czyli chyba działa :?:
    Nie bardzo też wiem , dlaczego żyletka na kilku szczelinach (prawie niedostrzegalnie gołym okiem ) drży. Wina obudowy testera ?
    Mam pytania do posiadaczy takich testerów.
    1. Czy to jest prawidłowo zbudowany przyrząd (chodzi mi o rozmieszczenie cewek po bokach blach),i czy żyletka nie jest za cienka do tego rodzaju prób i spełnia swoje zadanie?
    2. W jaki jeszcze sposób potwierdzić samemu sobie ,czy dany wirnik jest dobry , czy ma jednak feler ( intryguje mnie to prawie niewidoczne drżenie ,o którym pisałem)?
    3. Czy dodatkowo pomiar prądu ( przy włączonym testerze) , na sąsiadujących lamerkach komutatora pokaże co innego?
    Dodam tylko , że skorzystałem np. z domowej metody WYRÓWNANIA i WYPOLEROWANIA na mokro, komutatora PAPIERAMI ŚCIERNYMI . Potraktowanie DELIKATNIE !!! młoteczkiem zacisków drutu na nim . Przywróciłem w ten sposób równy opór pomiędzy lamerkami :D Nie wszędzie był jednakowy
    I na koniec , myślę , że taki wątek jak mój ,powinien być scalony w , bo postów na ten temat jest bardzo dużo a pytania się powtarzają i wszystko sprowadza się do jednego , choć w innej formie.
    Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i oczekuję wyjaśnień ( może być i krytyka) oraz pomocy w rozwikłaniu moich wątpliwości.

1 7
  • #2 04 Lut 2013 14:39
    MACIEK_M
    Poziom 28  

Mógłbyś dołączyć jakieś fotki?

0
  • #3 04 Lut 2013 21:16
    krzych1-b
    Poziom 21  

Wyłącz/ogranicz caps lock i popraw tytuł oraz pierwszy post!
    Chciałeś zwrócić moją uwagę?- Zwróciłeś !
    [Akrzy]
    Tester wirników - Czy dobrze zrobiony ? Tester wirników - Czy dobrze zrobiony ? Tester wirników - Czy dobrze zrobiony ? Tester wirników - Czy dobrze zrobiony ? Tester wirników - Czy dobrze zrobiony ? Tester wirników - Czy dobrze zrobiony ? Tester wirników - Czy dobrze zrobiony ?

Halo , Koledzy forumowicze ! Jest tu ktoś ........, kto wyrazi swoją opinię?

Takie dopiski mogą się różnie zakończyć... [retrofood]

0
  • #4 23 Lis 2013 16:45
    dioda1000
    Poziom 27  

Brak bezpiecznika termicznego i bezpiecznika np.topikowego.
    Dodaj wskaźnik/np.żarówkę/ że urządzenie jest włączone.

ps. w tym stanie urządzenie jest niebezpiecznie w użytkowaniu.

2
  • #5 23 Lis 2013 19:17
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Przede wszystkim brak przewodu ochronnego to jest urządzenie w 1 klasie mimo "obudowy wzmocnionej " jest tam oryginalny zaczep na trafo dla przewodu PE . po za tym będziesz sprawdzał tylko jeden rodzaj wirnika ,bo jeśli nie to dlaczego tak wyprofilowałeś końce transformatora.

0
  • #6 24 Lis 2013 00:11
    krzych1-b
    Poziom 21  

Nie wiedziałem , że temat jeszcze żywy. Włącznik jest już z podświetleniem a i bezpiecznik też założony . Tester był robiony na szybko ale działa prawidłowo -najlepiej na żyletce .
    Pozdrawiam

0
  • #7 25 Lis 2013 10:07
    tomaszk23
    Poziom 16  

Drżąca żyletka oznacza zwarcie zwojowe wirnika na cewce lub komutatorze.
    przydałby się jeszcze moduł do pomiaru zwarć z komutatora (cewki).

Pomysł dobry :) .

Taki brzęczyk służy głównie do wykrywania zwarć zwojowych w układzie wirnikowym, Również w wirnikach klatkowych (zwartych)- ich objaw jest drżenie umieszczonej pomiędzy biegunami elektromagnetycznymi żyletki , brzeszczotu lub metalu o podobnych własnościach elektromagnetycznych .

0
  • #8 23 Paź 2014 08:57
    krzych1-b
    Poziom 21  

Tester działa prawidłowo , tylko gabaryty są małe i sprawdzam małe wirniki .
    Widziałem już zdjęcia innych testerów i przymierzam się do zrobienia nowego.
    Temat zamykam bo problem rozwiązany.

0