Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics SL23A - Gramofon nie trzyma obrotów i strasznie szumi/buczy

04 Lut 2013 11:07 2568 5
  • Poziom 27  
    Witam

Mam problem z moim gramofonem a właściwie dwa.
    Pierwszy to nie trzymanie obrotów. Tzn, ustawiając obroty na 33 (45 jeszcze nie próbowałem ,nie mam jak) obroty są utrzymywane, ale są ciut za wolne, regulacja potencjometrami dużo nie pomaga.

Drugi problem jest chyba poważniejszy. Na wyłączonym i podpiętym gramofonie pod amplituner (Akai aa930), po przełączeniu na phono (w amplitunerze) głosniki buczą. Mam 2 gniazda phono i na każdnym jest to samo. Na wolnym kanale buczenia i szumów nie ma.
    Do tego, po dotknięciu ramienia gramofonu reka buczenie wzrasta, a pogarsza się jeszcze bardziej gdy tylko talerz zacznie sie kręcić.

Czy ktoś spotkał się z podobnymi usterkami?
  • Poziom 26  
    Witam
    Sprawdził bym, zasilacz. Filtracje, stabilizacje, pod obciążeniem.
    Sprawdził prowadzenie masy, od zasilacze do wyjścia, włącznie z obudową (ekranowaniem)
  • Poziom 34  
    Nie buczenie, a bardziej burczenie (brum) danlancher. Buczenie byłoby zapewne bardziej gładkie (problem z zasilaniem/filtracją torów audio, itp.), a tu na 99,9% masz "brum".
    Poważnie - dokładniejsze sprecyzowanie wybrzmiewania danego dźwięku, pomaga w poprawnej inspekcji i interpretacji problemu. Tym bardziej, że porozumiewamy się w trybie tekstowym.

Kol. netotron wspomniał m.in. o masie. Właśnie najpewniej brakuje połączeń masy, a na pewno nie masz z masą połączonego ramienia. Choć i zasilacz również kwalifikuje się do przeglądu.
  • Poziom 27  
    Z gramofonu wychodzi jeden przewód oznaczony GND, próbowałem końcówką dotknąć rożnych metalowych przedmiotów, rur kaloryfera też ale minimalnie pomagało.
    Jutro nagram film, bo wydaje mi się, że to jest jednak buczenie.

Nie wiem czy sobie dam radę z diagnostyką zasilacza, ale spróbuje.

P.S. Odnośnie obrotów, na 45 trzyma b. dobrze, da się je wyregulować potencjometrem,ale 33 już nie... wygląda to na zużyty potencjometr?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Nie żartuj sobie z tą masą... Do kaloryfera? To nie odbiornik radiofoniczny AM.

Podłącz przewód GND do odbiornika sygnału z wkładki gramofonu, czyli do wzmacniacza (amplituner Akai).

Przykręć do obudowy amplitunera lub podłącz do masy któregoś gniazda - najbliższego wejścia gramofonu.
    Może też istnieje już w amplitunerze specjalna fabryczna nakrętka GND dla gramofonu.

Kwadratura koła normalnie... :)

Wracając do obrotów talerza, chyba poradzisz sobie ze sprawdzeniem czy potencjometr pracuje normalnie/stabilnie.
  • Poziom 27  
    Witam ponownie

Podłączyłem przewód GND do amplitunera - szum wyparował :) Faktycznie, posiada on nakrętkę GND pod gramofon.

Rozkręciłem gramofon, znalazłem 2 małe potencjometry na odwróconej płytce, kazdy chyba do kalibracji obrotów. ten od 33 musiałem skręcić maksymalnie co w koncu pomogło ustawic odpowiednie obroty.

Problemy rozwiązane, dzieki za pomoc :)