Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściszenie dźwięku na line-out z komputera - jaki rezystor, itp.?

Lemon Juice 04 Lut 2013 11:39 1122 3
 • #1 04 Lut 2013 11:39
  Lemon Juice
  Poziom 9  

  Mam taki problem - posiadam kilkuletni już wzmacniacz z subwooferem Creative podłączony do komputera, posiada on potencjometr na kabelku do regulowania głośności, tylko jego mankamentem jest bardzo nieprecyzyjna regulacja w dolnych granicach głośności. Chodzi o to, że przy niskim ustawieniu głośności dźwięk w lewym kanale bardzo się różni w głośności od prawego kanału, dopiero jak podgłośnię bardziej, to oba kanały się wyrównują. Tylko, że jeśli podgłośnię bardziej, to jest już takie wzmocnienie, że zaczynam słyszeć różne zakłócenia z karty dźwiękowej i komputera, a poza tym wtedy regulacja głośności w systemie staje się bardzo nieprecyzyjna (bardzo duże różnice nawet między 1% a 2%).

  Dlatego chcę na stałe wyciszyć dźwięk na linii line-out, dzięki czemu będę mógł potencjometrem zwiększyć głośność bez powyższych niedogodności. Chciałbym uzyskać ściszenie mniej więcej 3 lub 4-krotne. Wobec tego mam takie pytania:

  1. Czy wystarczy, że do tego celu wlutuję w kabelek rezystor? Jeśli tak, to jaka mniej więcej oporność do tego będzie właściwa?

  2. Czy muszę zastosować 2 rezystory - osobno na każdy kanał, czy mogę użyć jednego rezystora na masie?

  Wolę użyć zwykły rezystor niż potencjometr, bo potencjometry mają większą tendencję do psucia - już i tak muszę istniejący potencjometr co jakiś czas czyścić i nie chcę dokładać sobie kolejnego problemu.

  0 3
 • #2 04 Lut 2013 13:54
  HaJot46
  Poziom 15  

  A nie ma przypadkiem wyłącznika regulacji dźwięku ?
  Jeżeli już planujesz użycie regulacji przy pomocy rezystorów wlutowanych to pomysł z jednym rezystorem na masie absolutnie odpada.
  Jeśli już to w każdym kanale osobno i to po dwa rezystory tak aby powstał dzielnik napięcia.
  Ja bym wyrzucił potencjometr z kabelka i zrobił to wewnątrz wzmacniacza. Skoro wzmacniacz ma już kilka lat nie miałbym oporów. Najlepiej za pomocą potencjometru o jak największej średnicy.

  0
 • #3 06 Lut 2013 23:20
  Lemon Juice
  Poziom 9  

  Dzięki. Nie ma tam wyłącznika regulacji dźwięku, chciałbym zostawić potencjometr, bo się czasem przydaje (choć rzadko), chcę raczej zrobić rozwiązanie zupełnie nieinwazyjne, czyli taką małą przejściówkę-przedłużacz na jacka z wlutowanymi rezystorami na kablu.

  Ale rzeczywiście, wygląda na to, że do tego dzielnik napięcia będzie potrzebny, wiele lat temu się bawiłem czymś takim, więc sobie powinienem poradzić. Tylko tutaj pytanie - jakiej wielkości rezystory powinienem użyć? Zupełnie nie wiem, w jakim zakresie szukać. No i domyślam się, że muszę zrobić 2 takie same dzielniki na każdy kanał, zgadza się?

  0
 • #4 07 Lut 2013 11:17
  HaJot46
  Poziom 15  

  Oczywiście, że w każdym kanale oddzielnie.
  Rezystancja wejściowa powinna być napisana w instrukcji.
  Na ogół powinna być 47 kΩ . Rezystor równoległy od strony wzmacniacza powinien mieć wtedy 470 kΩ i szeregowy w kierunku komputera również, wtedy wyjdzie Ci dzielnik 1:2. Pamiętaj o jednakowej tolerancji rezystorów (im mniejsza tym dzielnik dokładniejszy i mniejsze rozrzuty pomiędzy kanałami) 5% powinno być wystarczyć.

  0