Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wychładzanie się wody w bojlerze

k750i 04 Feb 2013 14:06 16521 27
    k750i
    Level 17  
    Witam!
    Mam problem z wychładzaniem się wody w bojlerze.
    Schemat jak na rysunku.
    Bojler i kotłownia na parterze. Rurki z ciepłą wodą lecą na 2. piętro na strych, po strychu schodzą do kuchni i łazienki. Na strychu jest założony trójnik do pompki mieszającej c.w.u, która jest załączana na żądanie w kuchni (wyłącznik czasowy ustawiony doświadczalnie na ok. 3min, bo mam ok. 20m od bojlera do kranu i tyle potrzeba do uzyskania ciepłej wody).
    Bojler firmy irmet, fabrycznie ocieplony, pompka ustawiona na wyłączenie na piecu przy 50st. założony zawór zwrotny klapowy na wężownicy bojlera.

Po zakończeniu palenia woda jest gorąca w bojlerze, ale jak wstanę rano jest ledwo ciepła pomimo niepobierania wody. Czy problem może być w tym, że woda sobie swobodnie krąży w układzie i dlatego się wychładza - czy dobrze myślę? Założenie zaworu zwrotnego klapowego na wyjściu bojlera rozwiąże problem?

Pozdrawiam.

Wychładzanie się wody w bojlerze
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    janszy3643
    Level 29  
    Wygląda że krąży i się wychładza, można ocieplić rurki.
    Czy krąży? jak jest taka możliwość to przed pompka dla eksperymentu
    załóż zawór kulowy i zamknij go, po ustaniu poboru ciepłej wody.
    Jeżeli następnego dnia otworzysz zawór i będzie ciepła woda tzn,
    że wychładza się poprzez krążenie.
    k750i
    Level 17  
    Dlatego zadałem pytanie czy to możliwe, żeby krążyła grawitacyjnie. Instalacja jest w pp zrobiona i zanim kupię zgrzewarkę i resztę potrzebnych narzędzi to wolałem się upewnić czy to na pewno będzie to:)
    nethorse
    Level 14  
    Witam.
    To że woda kotłowa krąży grawitacyjnie jest całkiem możliwe ale na twoim miejscu spróbował bym jeszcze wyłączyć całkowicie pompkę od CWU na noc i rano sprawdzić w jakim stopniu wychłodził się zbiornik. Wbrew obiegowej opini cyrkulacja powoduje dość duże straty ciepła...
    Pozdrawiam.
    k750i
    Level 17  
    Pompka od cyrkulacji jest cały czas wyłączona, załączana jest na żądanie. między pompką c.w.u. a bojlerem jest założony zawór zwrotny, tak że woda zimna się nie ma prawa cofnąć.
    MaMik
    Level 15  
    k750i wrote:
    pompka ustawiona na wyłączenie na piecu przy 50st
    Ale wyłącza się kiedy temp. wzrasta ponad 50°, czy kiedy spada poniżej 50° podczas wychładzania kotła ?
    leszek-56
    Level 19  
    Według instrukcji sam bojler winien tracić 1 deg . na dobę .
    MaMik
    Level 15  
    Niezwykłe, a przy jakiej temperaturze wody ?
    saskia
    Level 38  
    Z rysunku wynika ze cyrkulacja CWU pracuje grawitacyjnie, a obieg wymuszony pompka jest w ta sama strone, czyli zawor zwrotny nie zatrzymuje grawitacji.
    k750i
    Level 17  
    Pompka od c.o wyłącza się gdy temperatura na piecu spadnie poniżej 50st.

W miejscu na rysunku gdzie jest 1 pomiędzy boilerem a pompką od c.w.u. jest zawór zwrotny klapkowy. Pompka wpycha do bojlera wodę ale z bojlera w stronę pompki już się nie wróci bo jest zawór.
    Wg. mnie jedynym miejscem przez które wychładza mi się woda jest wyjście bojlera z ciepłą wodą.
    k750i
    Level 17  
    U mnie ten problem ne występuje gdyż mam pompkę c.o. i bojler jest dogrzany i woda gorąca.

Zrobiłem mały test wczoraj. Wyłączyłem pompkę przy temperaturze 55st na piecu. woda w bojlerze gorąca. Zamknąłem zawór zaraz za pompką C.W.U. a przed wejściem do bojlera żeby zamknąć obieg grawitacyjny.
    Test po ok. 7godzinach - i woda ledwo letnia.
    Czy moje podejrzenia odnośnie wychładzania wody na wyjściu z bojlera są uzasadnione? w jaki sposób sobie z tym problemem można poradzić?
    Jesteście w stanie jeszcze coś podpowiedzieć?
    cunioo
    Level 15  
    Kolego mógłbyś jeszcze raz dokładniej z zaworami od cyrkulacji cwu i zaworem zrb od zimnej wody na przyłączu i pompkami tj. wszystkie elementy co masz tam założone narysowac.

Dodano po 3 [minuty]:

Kolego albo porób zdjęcia bojlera i podłączeń.

Dodano po 3 [minuty]:

Po za tym dlaczego masz wpiętą cyrkulację z zasilaniem zimnej wody przecież tam jest miejsce podpięcia cyrkulacji i czy masz zawór zwrotny na zasilaniu zimnej wody.
    MaMik
    Level 15  
    k750i wrote:
    Wyłączyłem pompkę przy temperaturze 55st na piecu.
    którą pompę
    k750i wrote:
    Zamknąłem zawór zaraz za pompką C.W.U. a przed wejściem do bojlera żeby zamknąć obieg grawitacyjny.
    Zawór za którą pompą CWU: cyrkulacyjną, czy ładującą zasobnik ?
    Eksperymentalnie zamknij zawory na obu obiegach: CW i wężownicy.
    Być może kocioł w nocy stygnie i cyrkulująca grawitacyjnie woda w wężownicy zasila i ogrzewa kocioł jednocześnie stygnąc. Piszę to tak 'łopatologicznie' bo widzę, że z tej dość chaotycznej dyskusji nie wynika, aby to było już dostatecznie analizowane.
    twardy_d
    Level 9  
    Witam mam podobny problem jak "K750i" tylko u mnie jest pewne ze zbiornik wychładza się przez cyrkulację. Mianowicie zbiornik mam w piwnicy następnie PEX 25 mm z ciepłą wodą (z góry zbiornika) przechodzi na poziom parteru (czyli idzie do góry jakiś 1m) i jest pierwszy kran następnie PEX biegnie w posadce ok 5 m i znowu kran potem w pionie do góry 3m na 1 piętro zasila łazienkę i kuchnie za ostatnim kranem jest redukcja i przechodzi w PEX 16 mm i wraca pionowo w dól aż do piwnicy następne jest zawór kulowy, zawór zwrotny, sitko i pompa cyrkulacyjna i za pompą kolejny zawór kulowy i wchodzi do zbiornika w miejsce oznaczone jako powrót cyrkulacji C.W.U. Jak rano wstaje i nikt jeszcze nie pobierał ciepłej wody to mimo wszystko PEX jest bardzo gorący mimo ze pompa cyrkulacyjna w ogóle jeszcze nie jest podłączona do prądu. Gdy idę odkręci kran na 1 pietrze to od razu jest ciepła woda, jak doświadczalnie zamknąłem zawór kulowy przy pompie cyrkulacyjnej to PEX na wylocie zbiornika jest zimny i zbiornik się nie wychładza. Ostatnio zrobiłem dodatkowo coś w kształcie syfonu na wyjściu zbiornika żeby rura nie biegła od razu za zbiornikiem do góry, teraz z wyjścia zbiornika pex biegnie w dół ok 2 m a następnie z powrotem do góry. Myślałem ze to pomoże ale nic z tego. Ma ktoś jakiś pomysł
    MaMik
    Level 15  
    twardy_d wrote:
    zawór zwrotny, sitko i pompa cyrkulacyjna
    Jakiego typu zawór zwrotny: klapowy czy sprężynowy ?
    k750i
    Level 17  
    Ja jak na razie testuje z zamykaniem obiegu wężownicy w bojlerze. Efekt jest taki, że najprawdopodobniej zawór zwrotny klapowy jest o kant stołka rozbić, ale takie oceny dopiero po dokładniejszych testach.

kol. twardy_d zainteresuj się zaworami zwrotnymi bo to najprawdopodobniej ich wina.
    Pozdrawiam
    twardy_d
    Level 9  
    Mam zawór zwrotny sprężynowy 1/2", znajomy hydraulik poradził mi aby dać dwa zawory zwrotne jeden za drugim żeby zwiększyć opór. co o tym sądzicie
    MaMik
    Level 15  
    Może ten zawór nie domyka się i wystarczy wymienić go ?
    adasko021
    Level 8  
    twardy_d wrote:
    Witam mam podobny problem jak "K750i" tylko u mnie jest pewne ze zbiornik wychładza się przez cyrkulację. Mianowicie zbiornik mam w piwnicy następnie PEX 25 mm z ciepłą wodą (z góry zbiornika) przechodzi na poziom parteru (czyli idzie do góry jakiś 1m) i jest pierwszy kran następnie PEX biegnie w posadce ok 5 m i znowu kran potem w pionie do góry 3m na 1 piętro zasila łazienkę i kuchnie za ostatnim kranem jest redukcja i przechodzi w PEX 16 mm i wraca pionowo w dól aż do piwnicy następne jest zawór kulowy, zawór zwrotny, sitko i pompa cyrkulacyjna i za pompą kolejny zawór kulowy i wchodzi do zbiornika w miejsce oznaczone jako powrót cyrkulacji C.W.U. Jak rano wstaje i nikt jeszcze nie pobierał ciepłej wody to mimo wszystko PEX jest bardzo gorący mimo ze pompa cyrkulacyjna w ogóle jeszcze nie jest podłączona do prądu. Gdy idę odkręci kran na 1 pietrze to od razu jest ciepła woda, jak doświadczalnie zamknąłem zawór kulowy przy pompie cyrkulacyjnej to PEX na wylocie zbiornika jest zimny i zbiornik się nie wychładza. Ostatnio zrobiłem dodatkowo coś w kształcie syfonu na wyjściu zbiornika żeby rura nie biegła od razu za zbiornikiem do góry, teraz z wyjścia zbiornika pex biegnie w dół ok 2 m a następnie z powrotem do góry. Myślałem ze to pomoże ale nic z tego. Ma ktoś jakiś pomysł

Witam.
    Mam też identyczny problem że z boilera ucieka grawitacyjnie ciepło rurą od poboru wody użytkowej i woda szybko się wychładza. Ciepło na pewno ucieka tą rurą gdyż boiler jest w piwnicy, a na piętrze ciepła woda w kranie jest natychmiast zawsze bez żadnej zwłoki natomiast na parterze krany są oddalone od głównego pionu i trzeba czekać kiedy jest wyłączona pompka cyrkulacyjna.
    Na drugiej rurze od cyrkulacji oczywiście jest zawór zwrotny.
    Zastanawiałem się nad zastosowaniem syfonu który przeciwdziałał by grawitacyjnemu krążeniu wody. Początkowo chciałem zastosować normalne zasyfonowanie z kolankiem do dołu ale tak z mechaniki płynu tak mi się wydaje że raczej to nie zatrzyma krążenia. Bardziej mi pasuje odwrócony syfon. Czy ktoś widział w praktyce czy takie zagięcie rury zatrzymuje uciekanie ciepła z boilera? I drugie pytanie ile cm powinno wynosić takie „wykorbienie” rury? Dom ma piwnicę, parter, piętro i strych. Różnica poziomów ok. 9m, skrajne temp. wody 10 st i 70st. Z moich obliczę z różnicy gęstości wynika że 24 cm kolana już nie powinna przebić grawitacja. Proszę o poradę.
    k750i
    Level 17  
    Przyłączam się do pytania powyżej gdyż temat nadal nie został rozwiązany.

Pozdrawiam
    k750i
    Level 17  
    W jednym z postów pytałem odnośnie takiego poprowadzenia rurek ale nie uzyskałem odpowiedzi i odpuściłem temat. W związku z tym, że mam instalację w pp to w wolnej chwili zrobię ten zawias i zobaczę czy w końcu temat został rozwiązany

Dziękuję za pomoc
    Pozdrawiam
    adasko021
    Level 8  
    idepopizze wrote:
    Czy wiecie o tym ?

Pułapki cieplne

Witam.
    W nawiązaniu do pułapek cieplnych wytestowałem je i działają, ale nie do końca tak jak w poradniku ESBE. Zrobiłem syfon 30cm na zasilaniu wężownicy boilera i niestety ciepło uciekało. Cała rura za syfonem ciągle była ciepła, skutkowało jedynie zamykanie zaworu kulowego. Dlatego przed pompką wstawiłem zawór zwrotny i dopiero wtedy jest super. Oczywiście bez syfonu przy zamkniętym zaworze rura była ciepła.
    Drugi syfon zrobiłem na wodzie użytkowej, też 30cm. Trzymał nawet 80st ale kiedy raz wodę z kranu się puściło, cyrkulacja później przebijała syfon i ciepło uciekało. Syfon zatrzymywał ciepło dopiero od 50st. Dlatego zmodyfikowałem syfon. Rura z boilera wychodzi najperw 30cm w dół a póżniej 50cm do góry (50cm względem poziomu 0 a nie względem dołu pierwszego kolana). Dopiero taki syfon działa elegancko.

Wychładzanie się wody w bojlerzeWychładzanie się wody w bojlerzeWychładzanie się wody w bojlerzeWychładzanie się wody w bojlerze
    idepopizze
    Level 33  
    Syfony działają, nie zapomnij ich jednak ocieplić bo brak ocieplenia też sprawia że działają one jak kaloryfery i podkradają ciepło ze zbiornika.
    U mnie syfon działa bezproblemowo z temperaturami w baniaku CWU do 80 stopni bo więcej nie miałem w nim i problemu z trzymaniem ciepła nie było. Jak jesteś zainteresowany jego wymiarami to mogę zmierzyć.
    Widzę, że używasz solara. W okresie jego grzania zakręć tą drugą wężownicę nad solerem i ją ociepl.
    adasko021
    Level 8  
    Tak tak się ociepli, faza testów syfona już minęła. Własnie latem zamykałem kran na wężownicy górnej ale od kiedy mam zawór zwrotny cała rura za syfonem jest chłodna. Myślę że wielkość syfonu jest uzależniona od wysokości budynku, a tym samym słupa zimnej wody wyciskającej ciepłą z boilera. U mnie są to 3 kondygnajce ok 8m. Miałem przy drugiej poprawce zwiększyć tylko przełamaniem rury z 30 na 50cm ale wymyśliłem że dodam wygięcie do dołu żeby nie robić kolejnej poprawki. A u Ciebie jaki jest wymiar syfonu i jaka różnica poziomów pomiędzy najniższym i najwyższym punktem wody?